Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Od jihovýchodu postupně srážky, někde i zabouří

Diskuse o počasí Uhádnete stanici?

15
# 08.02.2022, 22:12

crossflow
Trefa do černého. Věděl jsem, že je to jednoduché, ale nečekal jsem, že to někdo tak rychle uhodne.

# 08.02.2022, 23:00

Today2
No tipovat se dá ledacos. Ale jinak skvělý nápad s těmi tabulkami průměrných hodnot počasí a klimatu z Wikipedie.

Jednu sem tedy také dám.

Přidám ještě podobný graf, ale tentokrát z Meteoblue. Průměrné teploty a úhrn srážek na hádané stanici, resp. tipovaného města.

Které město představuje toto klima? Zdroj: Wikipedia (https://en.wikipedia.org)
Průměrné teploty a úhrn srážek jednoho města Zdroj: Meteoblue/počasí/historie klimatu (www.meteoblue.com)
# 09.02.2022, 00:00

Také jsem našel něco zajímavého, ať nejsme pořád jen u těch meteostanic z Archivu In-počasí.
Můžeme hádat například i grafy a tabulky stanic z Infometu ČHMÚ.
To tu vlastně také ještě nebylo.

Hned tři kousky přihodím.

Obrázek č. 1 až 3:
Jde o průměrnou denní teplotu vzduchu a denní úhrn srážek.
Vaším úkolem je uhodnout stanici ke které daná tabulka (graf) patří a období (rok) kdy to bylo. Takže kdy a kde.

1. Stanice z ne zrovna vydařenými srážkami Zdroj: Infomet ČHMÚ (www.infomet.cz)
2. Stanice s docela zajímavým měsíčním vývojem srážek Zdroj: Infomet ČHMÚ (www.infomet.cz)
3. Tato stanice skončila se srážkami v daný rok pod průměrem Zdroj: Infomet ČHMÚ (www.infomet.cz)
15
# 09.02.2022, 11:30

Ondráš*
U té Wikipedie by to mohlo být Švýcarsko? Bern, Ženeva? Tak nějak mi to sedí, ty teploty a srážky.

# 09.02.2022, 11:40

Today2
No nevím jestli v Ženevě nebo Bernu byla někdy maximální (rekordní) teplota +41 °C. :D

Ale v té tabulce je jistá nápověda. Všiml jsem si toto nevědomky vlastně až před chvílí. Pozorný hádající jistě pochopí, kam to město zařadit.

15
# 09.02.2022, 12:00

Ondráš*
Jj já vím, všimnul jsem si toho hned °F (°C). Z toho je zřejmě, že to bude v USA. Já ten Bern tipoval čistě jenom z těch hodnot. A koukal jsem na graf Bernu a docela dost to sedí i ten rekord, který v Bernu byl skoro +40°C. Tento typ tipování může být těžký, jelikož stejný typ podnebí se může vyskytovat na různých světadílech, ale samozřejmě nějaké vodítka budou vždy.

Samozřejmě USA nahrává i inches (mm)

# 09.02.2022, 12:05

Today2
S tou nápovědou máš pravdu. Je to tak. Takže už je jasné kam s tím městem směřovat.

A gratuluji, že jsi jsi toho všiml hned. Mě to došlo až později.

15
# 09.02.2022, 12:08

Ondráš*
Columbus, Ohio :D Kdyby tu nepsal něco uživatel Prady, tak bych to neuhodl. Spojené státy jsou obrovské a těch měst je tam hodně.

# 09.02.2022, 12:10

Today2
Přesně tak. Gratuluji k uhodnutí.
Právě kvůli uživateli Prady, že tam bydlí jsem to tu dal. Jinak by mě to město také nenapadlo.
A ten druhý graf průměrných teplot a srážek z Meteoblue, už víš?

Jedná se skutečně o tabulku podnebí města Columbus ve státě Ohio, USA, resp. tamějšího Mezinárodního letiště Johna Glenna Columbuse, 248 m n.m.
Souřadnice stanice na letišti Columbus, Ohio:
39° 59' 42" N, 82° 52' 35" W

GPS: https://www.google.cz/maps/place/John+Glenn+Columb...

Počasí za posledních 40 dní (od začátku roku 2022) 72428 Columbus, Ohio, Port Columbus International Airport (USA) 247 m n.m. - leden a první dekáda února 2022: https://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...
Zdroj: OGIMET (www.ogimet.com)

Letiště je vzdáleno asi 10 km VSV od centra města (vzdušnou čarou).
Uživatel Prady bydlí zhruba 20 km SSZ od tohoto letiště, resp. stanice, takže počasí a teploty v jeho hlášení v porovnání s tím letištěm se mohou trochu lišit.

https://en-m-wikipedia-org.translate.goog/wiki/Cli...

Uhodnutá tabulka klimatu: Stanice (město) Columbus, Ohio, USA (Mezinárodní letiště Johna Glenna Columbuse 248 m n.m.) Údaje o klimatu pro Columbus, Ohio z období 1991 - 2020, extrémy od roku 1878 Zdroj: Wikipedia (https://en.wikipedia.org)
# 09.02.2022, 15:25

TommyAst
Ano je to tak. Gratulace.

Obrázek č. 3:
Stanice 11450 Plzeň - Mikulka, 360 m n.m..
Geomorfologický celek: Plaská pahorkatina. Plzeňský kraj, okres Plzeň-město.
Plzeň je statutární město na západě Čech a metropole Plzeňského kraje.
Leží na soutoku řek Mže, Radbuza, Úhlava a Úslava z nichž vzniká řeka Berounka.
Žije zde přibližně 175 000 obyvatel a je tak čtvrtým největším městem v Česku. V plzeňské aglomeraci žije přes 300 tisíc obyvatel, což je více než 50 % obyvatel Plzeňského kraje.
Souřadnice stanice ČHMÚ Plzeň - Mikulka: 49° 45' 54" N, 13° 22' 43" E

GPS: https://www.google.cz/maps/place/%C4%8Cesk%C3%BD+h...

A jedná se opravdu o rok 2019.

Teplotně byl rok 2019 v Plzeňském kraji v porovnání s dlouhodobým teplotním průměrem 1961 - 2010 mimořádně nadprůměrný.
Srážkově naopak mírně podprůměrem (dle dlouhodobého průměru úhrnu srážek 1961- 2010).

Kumulativní suma srážek na stanici Plzeň - Mikulka za rok 2019:
http://www.infomet.cz/pix/pix1579766315-5.jpg
Zdroj: Infomet ČHMÚ (www.infomet.cz)

Počasí v Plzeňském a Karlovarském kraji v roce 201...
Zdroj: Infomet ČHMÚ (www.infomet.cz)

Uhodnutá stanice č. 3: Plzeň - Mikulka 360 m n.m. (Plaská pahorkatina, Plzeňský kraj, okres Plzeň-město) tabulka, graf z roku 2019 Zdroj: Infomet ČHMÚ (www.infomet.cz)
# 09.02.2022, 15:30

Zde je další (pro někoho rychlá a jednoduchá) hádanka.
Jde o jednu velmi zajímavou oblast. Více nenapovím. To už by bylo velmi snadné.

Klima zajímavé oblasti Zdroj: Wikipedia (https://en.wikipedia.org)
15
# 09.02.2022, 16:17

Ondráš*
Tohle má být jednoduchý? :D Je to na jižní polokouli, blízko rovníku. Takových míst je plno na několika světadílech.

2702
# 09.02.2022, 17:54

Ondráš*
Zkusím jen tak Indonésie-Jakarta je tam poměrně i dost vlhko takže Afrika to nejspíš nebude a na jižní Ameriku mi to také nepřijde;-) ale celkem pěkné počasí tam mají to by se mi líbilo celkem non-stop léto
(Nikam jsem se nedíval na tabulky prostě jsem to tipl bez ničeho)

2702
# 09.02.2022, 18:28

Dávám také něco na uhodnutí a dobře si to pamatuju tu situaci
Den začíná sluncem a horkem teplota se vyšplhala až 30°C kolem 15:00 se to začalo velmi kupit a později se začaly tvořit nad Vysočinou silné bouřky do Počátek na Pelhřimovsku to přineslo krupobití bylo tam úplně bílo:led:
Následně se bouřky přesunuly na Jižní Moravu, i tam bouřky pachály škody...
Úkol je uhodnout kdy nastala tato situace, ještě dodám že po ní se celkem výrazně ochladilo a vrátilo se opět cyklonálni počasí, které nás ovlivňovalo skoro celý květen.

Situace na radaru
Na snímku vrstva krup, fotka vyfocena u Počátek v obci Jihlávka zdroj KINIZ.cz
15
# 09.02.2022, 18:41

Tutugon
Tohle vím, každý kdo zná starší články o pozorování bouřek z jednoho nejmenovaného webu o bouřkách to musí vědět. Takže nechám hádat ostatní, ale je to tedy velmi jednoduché.

171
# 09.02.2022, 18:47

Tutugon
Ten den si dobře pamatuji. Odpoledne v tropech nákup, ale večer pořádná bouře s downburstem. Jednalo se o situaci 12.6.2010 pokud se správně domnívám. Nedávno jsem sledoval z toho dne i počasí, na radaru to vypadalo velice hrůzostrašně, výstraha tehdy vyšla perfektně.

273
# 10.02.2022, 11:53

Ondras, Today2

Jakarta urcite ne, protoze absolutni maximalni teploty, prumer dennich maxim, jsou prilis nizko. A vzhledem k absolutnim minimum to bude dal od rovniku.

Kdyz se podivam na tu klima-statistiku, tak urcite to bude na jizni polokouli, vzhledem k tomu, ze prez nase leto je tam pokles teplot a prez nasi zimu je tam vzestup teplot. A vzhledem k minimum to nebude prilis blizko rovniku. Nebo by to mohlo byt blizko rovniku, ale ve vyssi nadmorske vysce.

Prumer dennich maxim a minim nemza zas moc velky rozptyl a absolutni maxima-minima jsou pomerne blizko prumernym maximum, minimum. Takze to ani nebude na kontinentu, ale vypada to na nejaky ostrov, mozna i z kratkou dobou mereni.

Je tam cely rok hodne srazek, srazky rovnomerne rozdelene. Takze to nebude v oblasti Svata Helena, nebo pri zapadnim brehu Afriky, ci Jizni Ameriky. Bude to v Tichomori, nebo v Indickem oceanu a jizne od rovniku.

Na Ogimetu jsem koukal na ruzne stanice, a nekde jizne od rovniku by i odpovidala prumerna denni maxima a srazky (u dost stanic srazky chybi, Da se pouzit i mapa s daty GSOD). Nikde ale neodpovidala tak nizka absolutni maxima nad prumernymi dennimi maximy. A vzhledem k absolutnim minimum to nemuze byt daleko od rovniku. Musi to byt ostrov v oblasti rovnomerneho rozdeleni srazek - Koppenova klasifikace Af.

273
# 10.02.2022, 11:57

Aidamko1

To jsem zrovna v cervenci 2010 kempoval v lese. Bylo teplo a bourky poradny v nektere dny. Tenkrat vlna veder byla v CR vyznamna, ale opet na vychode od CR byla ta vlna veder postatne vetsi a v oblasti severniho pobrezi Kaspickeho more a reky Volhy, ci vychodni Ukrajiny to byla vlna veder takova, jaka byla ve stredni Evrope nepredstavitelna. Nedaleko severo-zapdaniho brehu Kaspickeho more padl absolutni rekord pro Rusko jako celek - Utta 11.07.2010 +45.4 °C. A na vychode trvala vlna veder i dele nez v CR.

# 10.02.2022, 19:00

Tutugon

https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-7-5433-Uhadnete_...

Jedná se skutečně o bouřkovou situaci z 12. června 2010. Jak správně uhodl uživatel Aidamko1 a Today2 to asi také dobře tušil.

Radarová situace pochází z článku:
Supercely a silné bouře na Moravě a Vysočině 12. 6...
Zdroj: Amatérská meteorologická společnost (AMSos.cz) (www.bourky.cz)

Také bych to uhodl. Tato situace co nastala 12.6.2010 je poměrně známá.

U nás se to tenkrát vyřádilo také solidně. Především extrémně silná vichřice. Kroupy mám takový dojem moc nepadaly toho 12.6.2010, nebo jen malé.
Samotná bouře k nám přišla až po 22 hodině večer, takže byla i velmi velkolepá blýskavice.

Zde ještě přikládám, co na ten den 12.6.2010 předpovídal ESTOFEX. Měl tam stupeň č. 2, ale někde to bylo rozhodně i na trojku:
ESTOFEX na 12.6.2010 6:00 UTC (8:00 SELČ) až 13.6....
Zdroj: Estofex.org

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.