Uhadnuti dvou absolutnich Klementinskych rekordu, ktere padly v roce 2021 je ted uz snadne, zhodnoceni jsem postnul. Prvni rekord jiz Ondras uhadnul.
Velmi zajimava v mnoha ohledech je tato posledni hadana stanice:
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-7-5433-Uhadnete_...
Vzhledem k necemu v klimatologickych datech bude uhadnuti velmi jednoduche i bez napovedy.
Diskuse o počasí Uhádnete stanici?
TommyAst
34,6°C průměrná roční teplota tak to je masakr. Samozřejmě jsi hodně napověděl, že je toto místo klimatologicky velmi zajímavé a tak jsem tušil co asi napsat do Googlu... Tím pádem jsem dostal k uhádnutí místa a je to Dallol, Etiopie, -130 m n.m. tedy vlastně spíše m p.m.:
https://en.wikipedia.org/wiki/Dallol_(ghost_town)#...
JohnBattler
Ano, je tomu samozrejme tak. Ja jsem napovedu ani nejak nedaval. Ono, kdyz se podiva kdokoliv na prumernou rocni teplotu (a jeste navic vsechny mesice s teplotnim normalem nad +30 °C - to neni normalni), tak, kdo se v klimatologii vyzna, hned vi, ktera bije. Obecne velmi zhruba plati, ze prumerna rocni teplota je nejvyssi v okoli rovniku a nejnizsi v okoli polu. Avsak rocni variace prumerne teploty (rozdil teplotniho normalu nejteplejsiho-nejchladnejsiho mesice ci dne v roce) je u rovniku minimalni a smerem k polum stoupa. Ne tak uplne, zavisi na tom dalsi faktory.
Kde najdeme nejvyssi prumernou rocni teplotu ? Pri rovniku, kde take po vetsinou hodne prsi, dosahuje prumerna rocni teplota 26-28 °C a rozdil mezi jednotlivymi mesici je minimalni (rozdil tepotniho normalu pro jednotlive mesice v roce). Primo na poustich, v tropickem pasu, klimaticka zona Bwh, na severni pololouli a severne od obratniku, dosahuje nejvyssi prumerna teplota nejteplejsiho mesice, obvykle cervence bezmala 34-38 °C podle normalu 1961-1990. Podle normalu 2000-2021 uz to muze byt misty az +40 °C. To je docela dost. V Alzirsku ve vnitrozemi v cervenci, pobliz severu Perskeho zalivu v cervenci a dale Tharska poust v Pakistanu v cervnu, tam dosahuje teplotni normal (1961-1990) az 37-38 °C, normal 2000-2021 uz muze byt okolo +40 °C nekde. Ale nejchladnejsi mesice v roce nejsou zase tak horke (nekde okolo 13-20 °C) a tak je prumerna rocni teplota mene nez +30 °C.
V Africe, jizne od obratniku, kde uz jsou stepi a savany, v na Arabskem poloostrove jizne od obratniku a take v Asii dosahuje v nejteplejsich mesicich prumerna teplota (teplotni normal) az k +35 °C, a vic, ale ani nejchladnejsi mesic v roce neni tak studeny - stale teplotni normal nad +25 °C nebo urcite nad +20 °C,. Prumerna rocni teplota se tak dostava nad +30 °C (teplotni normal) K tomu je klima suche stepni, nebo poustni, tedy aridni. Oblasti s prumernou rocni teplotou nad +30 °C jsou hlavne v Africe, v Sahelu (kde je obecne velkmi spatna situace). Dale na Arabskem poloostrove, ale i v Asii. Dokonce jsem pocital s tim, ze i v Australii bude misto s teplotnim normalem rocniho prumernu nad +30 °C. Ono uz je, ale podle novejsiho normalu. A to plati pro teplotni normal uz 1961-1990 nebo drivejsi. Postupem casu s novejsimi normaly se oblast teplotniho normalu prumerne ricni teploty nad +30 °C rozleza.
Africky roh, tam je situace specificka. Je to uz dost blizko rovniku, uz v techto zemepisnych sirkach prichazi zona konvergence a obdobi destu. Jenze kvuli geograficke poloze e prave v Africkem rohu sucho a klima poustni nebo stepni v nizsich polohach. Prumerna rocni teplota je vyssi, nez obvykle v techto zemepisnych sirkach, rozdil mezi nejteplejsim a nejchladnejsim mesicem maly, mensi mez na pousti severne od obratniku. Na pobrezi Eritrey, Djibouti i severu Somalska presahuje prumerna rocni teplota +30 °C uz podle normalu 1961-1990 nebo drivejsiho.
Danakilska deprese je prolaklina, oblast s urovni pod hladinou more, castecne se nachazi v Eritrei a Etiopii. Protoze se jedna o oblast s nizsi nadmorskou vyskou, nez okoli, je teto oblastiklima jeste teplejsi a s jeste mensim poctem srazek, nez okoli. Neco jako Morve udoli v USA nebo Turpan v Cine - v prolakline pod hladinou more jsou jeste vyssi teploty a nizsi srazky.
Danakilska prolaklina je na tektonickem pobrezi, s mnoho aktivnimi sopkami a castymi zemetresenimi. Horkych sopecnych pramenu s mnoho mineraly vytvari kolem horka barevna jezera a spousty barevnych pramenu a struktur z usazenych materialu. Obrazky z mista Dallol jsou skutecne pusobive. Dokonce je tam i jedna sopka, kde je primo videt lavove jezero. Samotne sopky a horke prameny vsak nejsou pricinnou extreme vysokych prumernych rocnich teplot. Priciou je velmi nizko polozene udoli, s vyssim okolnim terenem a take celkove sussi oblast. Prameny jsou ale horke a s mnoha mineraly. Geotermalni energie je dostatek. Obsahy rozpustenych latek v pramenu jsou vysoke, a voda je casto jedovata. A muze se jednat i o kyselinu, az docela silnou. Vlivem extreme aridniho klimatu se voda v jezerech odparuje, sul zustava. Vznikaji jezera s extremni koncentraci soli i solne usazeniny na oblasti vyschlych jezer. A nejen klasicka sul, i mnoho dalsich sloucenin.
Dallol je mesto dnes jiz bez obyvatel kousek od hranic s Eritreou v Danakilske prolakline. Stanice Dallol mela byt v nadmorske vysce -75 m a pozorovalo se za obdobi 1960-1966, kdy se tam tezila sul. Primo denni data jsem nikde nevidel, uvadena je tabulka s mesicnimi prumery teplot, prumernym mesicnim maximem a minimem a take absolutni maximum a minimum pro kazdy mesic v roce. Pozorovaci rada neni prilis dolouha samozrejme. I za toto obdobi dosahuji prumerne mesicni teploty (7-lety normal) ve vsech mesicich vice nez +30 °C (Leden +30.3 °C, cerven +38.6 °C a cervenec +38.7 °C, prummerna rocni teplota +34.6 °C nebo se nekde uvadi +34.4 °C). To je slusny vykon. Za 7 let bylo namereno nejvyssi maximum +49 °C a nejnizsi minimum +21 °C (absolutni rekordy, uvedeny pouze v celych stupnich).
Pokud bychom uvazovali dnesni normal 1991-2020 nebo normal 2000-2021 - obdobi SYNOP dat na Ogimetu, nebo dokonce normal 2001-2030 vuci normalu 1960-1966, tak budou prumerne rocni i mesicni teploty vyssi, absolutni maximum presahne +50 °C. Lze pro normal 2000-2021 (dostupnost dat Ogimet SYNOP) predpokladat-odhadovat vsechny mesice v roce teplotni normal vice nez +31 °C, v cervnu a cervenci teplotni normal okolo +40 °C a prumernou rocni teplotu +36 °C, absolutni maximum nad +50 °C a absolutni minimum kdovi jestli pod +20 °C, nebo pod +21 °C (za delsi dobu pozorovani predpokladam nizsi absolutni minimum). Nejnizsi misto Danakilske deprese vsak je 116 m pod hladinou more (stanice Dallol 75 m pod hladinou more) a nejnizsi misto Deprese jezero Assal je 150 m pod hladinou more. Pokud bychom nekam tam meli stanici, tak podle Ogimet SYNOP 2000-2021 lze ocekavat ve vubec nejtelejsim miste prumernou rocni telotu +37 °C, nejnizsi teplotni normal v lednu +32 °C a nejvice v cervnu-cevenci +41 °C. Ale je to jen odhad. Srazkove je oblast hyper-aridni, Koppenova klasifikace jednoznacne Bwh. Jen par dni v roce jsou meritelne srazky, ale v nejteplejsich oblastech neni stanice a ani tam nikdo nezije. Priblizne takove teploty v nejteplejsim miste prolaklin skutecne by mohly byt dle realneho odhadu. Jenze v tomto pekle zadna stanice neni, a ani v okoli se moc nepozoruje. Duvodem je velmi spatna politicka, ekonomicka a socialni situace, ktera ani vede nepreje. Ale v lete pujde nejspis i o oblast jeste teplejsi, nez v USA Mrtve udoli (Death Valley, stanice Furnace Creek).
Co se tyce nejvyssiho mesicniho teplotniho normalu odpovidajicimu 1961-1990 na stanicich, ktere skutecne existuji a jsou aktivni, tak dosahuje, v Alzirsku ve vnitrozemi az 38-39 °C, v Pakistanu (Jacobabad, Sibi) v cervnu az +38 °C, pri severnim brehu Perskeho zalivu az +37 °C nebo dokonce +38 °C. A stanice Furnace Creek v Mrtvem uduli v Usa, tam dosahuje teplotni normal temer +39 °C (jeden zdroj udava +38.9) °C. A samozrejme v Danakilske prolakline mozna presahuje teplotni normal za cervenec a cerven +40 (a za cely rok prumerna teplota +36) v nejteplejsim miste, uz podle normalu 1961-1990. Za obdobi 2000-2021 by teplotni normaly byly jeste o 1-2 °C. Prolakliny pod hladinou more zesiluji poustni efekt - vyssi prumerna teplota, mene srazek. Tak tomu je v pripade Turpanu v Cine, Mrtve udoli v Usa, nebo Danakilska prolaklina v Etiopii-Eritrei. Podobne je na tom poust Lut v Iranu, kde podle satelitnich mereni byla namerena nejvyssi teplota povrchu. Uz normal 1961-1990 v cervenci muze byt +40 °C. Ale neni tam stanice. Zimni mesice jsou na pousti Lut chladnejsi a tak prumerna rocni teplota nebude tak vysoka.
V pripade nikoliv teplotniho normalu, ale nejvyssi dosazene prumerne mesicni teploty za jeden konkretni mesic, tak vede podle vseho Furnace Creek v mrtvem udoli prumerna teplota v cervenci 2018 +42.3 °C (+108.1 °F). V Evropske Unii a asi i v Evrope je rekord nejvyssi prumerne rocni teploty na ostrove Lindos v Recku, nedaleko Turecka, prumerna teplota v srpnu 2021 +32.8 °C. V Danakilske prolakline (a u jezera Assal) na nejteplejsim miste nebo na pousti Lut by teoreticky mohla dosahnout nejvyssi prumerna teplota nejteplejsiho konkretniho mesice +43 °C nebo mozna az +44 °C, i kdyz kdo vi. Oblast Danakilske prolakliny, tam by mohly byt prekonany rekordny nejvyssi prumerne rocni, mesicni teploty, at uz hodnota za jeden rok nebo mesic. Stejne tak by mohl byt dosazen rekord nejvyssi minimalni teploty na Zemi-v Africe, a mozna i rekord nejvyssi maximalni teploty. Jenze politicka situace v teto oblasti je proste a jednoduse odporna (despocke rezimy, valky). S tim souvisi i hospodarska situace (zeme jsou velmi chude) a ani pocasi se tam tedy prilis nepozoruje, data nejsou. Zvlaste z takto extremnich mist. Civilizace na urovni stredoveku, odporne rezimy, velmi spatna hospodarska a socialni situace. To ma za nasledek i absenci pozorovani pocasi mimo-jine.
Nejvyssi prumerne rocni teploty na Zemi:
https://www.wunderground.com/blog/weatherhistorian...
V Africe a na Zemi nejvyssi prumerna rocni teplota v Dallol (14.24 °N, 40.31 °E), Ethiopie +34.4 °C (+94.0 °F) (1960-1966). Dale v okoli Assab +30.2°C (+86.4 °F) (1961-1990, mnoho der v datech), Berbera v Somalsku +29.7 °C (85.5°F) (1908-1950), Massawa +29.7 °C (85.5°F) (1932-1950). Djibouti +30.0 °C (+86.0 °F) 1901-1954 a +29.9 °C (+85.8 °F) (1961-1990). Berbera a Massawa by mely mit o neco vyssi teplotni normal nez Djibouti. Prumerna teplota v prolaklinach Danakil a Assal (v nejteplejsim miste)je vsak podstatne vyssi, pravdepodobne i vice nez o 5 °C teplejsi rocni normal.
Pro blizky vychod by mela byt nejvyssi prumerna rocni teplota v Makkah (Mecca) (21.42 °N, 39.82 °E), Saudska Arabie: +30.7 °C (+87.3 °F) (1980-2009). To je poutni misto, kde je i nejdrazsi budova sveta v prepoctu za vice nez 400 miliard Kc.
V Asii mimo Arabsky poloostrov Klong Thoey (13.59 °N, 100.42 °E), Bangkok, Thajsko: +30.3 °C (+86.5 °F) (1981-2010).
V jizni Americe Guaymaral (10.34 °N, -73.38 °W), Kolumbie: +29.4 °C (+84.9 °F) (1971-2000).
V Australii Wyndham Port (-15.48 °S, 128.12 °E), Zapadni Auststralie: +29.4 °C (+84.9 °F) (1961-1990)
V Indii Nellore +29.2 °C (+84.6 °F) (1961-1990)
Mimo zonu mezi obratniky Mezyed (24.03 °N, 55.85 °E), Spojene Arabske Emiraty +29.2 °C (+84.6 °F) (2003-2012)
Strdni Amerika La Union, El Salvador: +28.8 °C (+83.8 °F) (za 20 let, nespecifikovane obdobi), dale Choluteca, Honduras +28.7 °C (+83.7 °F)
Oceanie mimo Australii Tarawa (1.30 °N, 173.00 °E), Kiribati: +28.3 °C (+82.9 °F) (1961-1990), dale Funafuti, Tuvalu +28.2 °C (+82.8 °F)
V severni Americe (Kanada, Mexiko, USA) Escuintla (15.32 °N, -92.66 °W), Chiapas State, Mexiko: +28.2 °C (+82.8 °F) (1981-2010)
Karibske more Aruba letiste (12.52 °N, -69.98 °W), Nizozemska kolonie, ostrovy v Karibiku: +28.1 °C (+82.6 °F) (1981-2010), +28.0 °C (+82.4 °F) (1971-2000), Venezuelsky ostrov Island of Margarita - stanice Punta de Piedras +28.2 °C (+82.8 °F) (1971-2010) ale to uz je mimo Karibik.
USA Marathon Airport (24.71 °N, -81.09 °W), Middle Keys, Florida: +25.8 °C (+78.5 °F) (1981-2010)
Za polarnim kruhem Ostrov Tennholmen (67.5 °N, 13.5 °E) v Norsku, 32 km zapadne od Bodo: +5.6 °C (+42.1 °F) (1961-1990). Na Antarktide za jiznim polarnim kruhem jsou teploty vzdy pod nulou, a to znacne. Norsko a severni Evropu otepluje Golfsky proud, zima je nesrovnatelne mirnejsi, nez na Sibiri.
Antarktida (jizne 60-90 rovnobezka) Arctowski (Polska stanice, -62.07 °S, -58.63 °W), ostrov St. George: -1.6 °C (+29.1 °F) za 30 let (jakych ?) dale King Sejong (Jihokorejska stanice), ostrov St. George: -1.7 °C (+28.9 °F).
V Evrope nejvyssi normal prumerne rocni teploty:
Ierapetra v Recku na Krete (35.01 °N, 25.74 °E) +19.7 °C (1956-1997). Helenisticky meteorologicky ustav v Recku pocita prumernou teplotu ruzne, jinak nez obvyklym zpusobem. A podle ruznych typu vypoctu teplotni normal rocniho prumeru v Ierapetra kolisa +19.1 °C (66.4 °F) az +19.7 °C (+67.5 °F). Dale mista s nejvyssi prumernou rocni teplotou v Evrope (za jake obdobi ?): Lampedusa - ostrov na jihu Italie mezi Sicilii a Afrikou +19.0 °C (+66.2 °F), ve Spanelsku Sevilla +18.8 °C a Almeria letiste +18.8 °C (za jake obdobi ?)
Uvedene erekordny nejvyssich prumernych rocnich teplot (teplotni normal za nejake obdobi) jsou casto podle normalu 1961-1990, nebo drivejsiho, z nekterych mist ale podle teplotniho normalu 1971-2000 nebo 1981-2010. Teplotni normal 2000-2021 bude jeste vyssi. Oblast prumerne teploty (rocni normal) nad +30 °C se rozroste v Africe, na blizkem vychode i v Asii a nove se obevi v Australii, severni a jizni Americe. V oblasti, kde je vlhke rovnikove klima, se zatim prilis neotepluje. V Evrope se pak objevi az na nekolika mistech ve Stredomori teplotni normal rocniho prumeru nad +20 °C.
List zemi Sveta podle prumerne rocni teploty (teplotni normal), teplotni normal pro nejteplejsi a nejchladnejsi mesic:
https://listfist.com/list-of-countries-by-average-...
https://climateknowledgeportal.worldbank.org/downl...
Podle teto tabulky a normalu 1991-2020 je nejvyssi teplotni normal pro cely stat:
1 Mali +28.83 °C
2 Burkina Faso +28.71 °C
3 Senegal +28.65 °C
4 Tuvalu +28.45 °C Nejvyssi prumerna teplota u zeme, kde je mir. Tuvalu byla pred par lety zeme s nejnizsim poctem turistu na svete, ted kdovi jak to je.
5 Djibouti (Dzibutsko) +28.38 °C
6 Mauritanie +28.34 °C
7 Bahrain +28.23 °C
8 Palau +28.04 °C
9 Qatar +28.02 °C
10 Gambie +27.97 °C
.....
170 Ceska Republika +8.73 °C
.....
192 Norsko +1.78 °C
193 Mongolsko +0.67 °C
194 Ruska agresivni federace -5.16 °C
195 Kanada -6.36 °C
196 Gronsko -17.18 °C
Antarktida (oblast nikoho) okolo -50 °C (neurceno ve zdroji).
Otazkou je, jak byly spocteny prumerne teploty pro cele staty. Nejspis byla interpolovana data ze stanic, stad byl i zohlednen teren a pokles teploty s vyskou. Nejvic stanic je obvykle v teplych a nizko polozenych oblastech, na horach prilis stanice nejsou, o ledovcich a polarnich oblastech ani nemluve. To se musi pri interpolaci zohlednit.
U kazde zeme vsa se muze pocitat prumerna teplota na stanici jinak a navic mnohozemi s nejvyssi rocni prumernou teplotou nad +28 ma velmi malo stanic a data ze stanic jsou velmi derava. A pak se musi data interpolovat podle mistniho terenu. Dale muzeme najit prumernou teplotu nejteplejsiho mesice (normal 1991-2020) Bahrain +39.60 °C, Kuvajt +39.00 °C, Qatar +37.80 °C, Irak +35.80 °C, United Arab Emirates +35.70 °C. Normal v nejteplejsim mesici pro cele zeme za obdobi 2000-2021 nebo 2001-2030 uz v nekterych pripadech (Kuvajt, Bahrajn) presahuje +40 °C.
Teplotni normal - prumerne mesicni teploty v ruznych mestech sveta:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_cities_by_av...
Letiste Reggane v Alzirsku v pousti teplotni normal 2000-2015 je v cervenci +39.8 °C, v lednu +16.0 °C a rocni normal +28.34 °C, rocni srazky 10 mm. Rekordne vysoky cervencovy normal je zpusoben tim, ze normal je za obdobi 2000-2015. V lete se v Reggane take vyskytuji i maxima nad +50 °C (hyper-tropicke dny) a denni minima nad +30 °C (super-tropicke noci). Normal 1961-1990 by byl nizsi. Jedna se o mesto v pousti, s priblizne 20000 obyvately. Wikipedie udava nadmorskou vysku 217 m. Cervencovy prumer vypada, ze prevysuje Furnace Creek v mrtvem udoli, i Dallol v Etiopii, jenze normaly pro Reggane jsou za obdobi 2000-2015. Pro mesto Djibouti ve state Djibouti-Dzibutsko za obdobi 1961–1990 je uvedeno prumerna teplota rocni +29.9 °C, v cervenci +36.4 °C a v lednu +25.1 °C, rocni srazky 163.5 mm. Bosaso v Somalsku prumerna rocni teplota +30.0 °C, v cervenci +36.1 °C, leden +25.0 °C a unor +25.0 °C, rocni srazky 19 mm. Za jake obdobi ? Ahvaz v Iranu pobliz Perskeho zalivu, data za obdobi 1951–2010: prumerna rocni teplota +25.4 °C, v cervenci +37.3 °C, v lednu +12.3 °C, rocni srazkovy normal 209.2 mm. Normaly Abadan v Iranu (1951–2010) rocni prumer +25.5 °C, v cervenci +36.7 °C, v lednu +12.7 °C, rocni srazky 153.3 mm. Kuwait City 1961-1990 rocni normal +25.7 °C, v cervenci +37.7 °C, v lednu +12.5 °C. Normaly pro Sibi v Pakistanu 1971–1990: Prumerna rocni teplota +27.2 °C, v cervnu +38.6 °C a v lednu +14.1 °C, rocni srazky 144.3 mm. Normaly pro Jacobabad v Pakistanu 1961-1990: Prumerna rocni teplota +27.1 °C, v cervnu +36.9 °C, v lednu +15.1 °C, rocni srazky 110.4 mm. A zase normal 2000-2021 bude vyssi, opet na nekterych zminenych mestech muze tento normal v nejteplejsim mesici presahovat +40 °C.
Mista s nejteplejsim mesicnim normalem:
https://en.wikipedia.org/wiki/Reggane#Climate
https://en.wikipedia.org/wiki/Bosaso#Climate
https://en.wikipedia.org/wiki/Djibouti_(city)#Clim...
https://en.wikipedia.org/wiki/Ahvaz#Climate
https://en.wikipedia.org/wiki/Kuwait_City#Climate
https://en.wikipedia.org/wiki/Abadan,_Iran#Climate...
https://en.wikipedia.org/wiki/Jacobabad#Climate
https://en.wikipedia.org/wiki/Jacobabad#Climate
Mista s nejvyssi prumernou rocni teplotou (teplotni normal):
https://www.wunderground.com/blog/weatherhistorian...
Dallol - Wikipedie:
https://en.wikipedia.org/wiki/Dallol_(ghost_town)#...
Wikipedie uvadi nadmorskou vysku -130 m. Jiny zdroj uvadi nejnizsi bod Danakilske prolakliny -116 m a jezero Assal -150 m. V Dallol jsou vylkany, solna jezera. Proto se drive v Dallol tezila sira a sul. Podminky jsou tam desive vzhledem k pocasi.
Dallol - misto, kde je mozne spatrit lavove jezero (tuhnouci na povrchu). Tam budou teploty jeste razantne vyssi:
https://backiee.com/static/wpdb/wallpapers/1920x10...
Dallol sopecne prameny a vulkan - sopecne prameny a jezera s velkym obsahem siry, ruznych mineralu a soli. Jezera jsou casto s jedovatym mnozstvim riry a mineralu a soli a mohou byt i s velmi nizkym PH - kyselinova. Latky rozpustene v horke vode se vsemozne usazuji a vytvareji struktury.
Zdroj obrazku pro Dallol:
https://1.bp.blogspot.com/-laE_W9zSCdg/VwfBWhwl3uI...
www.geologypage.com/wp-content/uploads/2016/04/Dal...
inspirationseek.com/wp-content/uploads/2015/01/Dallol-Volcano-Ethiopia.jpg
https://inspirationseek.com/wp-content/uploads/201...
strangesounds.org/wp-content/uploads/2013/06/Dallol-Volcano-Ethiopia-5.jpg
https://birchtree.me/wp-content/uploads/2017/08/da...
https://img.fotocommunity.com/salzvulkan-von-dallol-aethiopien-0c8221e2-f2b0-4b9e-a0ae-564b46d10258.jpg?height=1080
https://strangesounds.org/wp-content/uploads/2013/...
https://inspirationseek.com/wp-content/uploads/201...
https://www.geologypage.com/wp-content/uploads/201...
https://cdn.images.express.co.uk/img/dynamic/galleries/x701/61159.jpg
https://backiee.com/static/wpdb/wallpapers/1920x10...
https://i.pinimg.com/736x/11/14/c9/1114c90a4c5994b1bc791b014951f1f6--exotic-places-le-site.jpg
https://www.exploriada.com/media/1146/danakil-07-d...
https://2.bp.blogspot.com/-5k6Dk8y4_mE/VwfAUN_RfSI...
Dallol sopecne prameny a vulkan - sopecne prameny a jezera s velkym obsahem siry, ruznych mineralu a soli. Jezera jsou casto s jedovatym mnozstvim riry a mineralu a soli a mohou byt i s velmi nizkym PH - kyselinova. Latky rozpustene v horke vode se vsemozne usazuji a vytvareji struktury.
Dallol sopecne prameny a vulkan - sopecne prameny a jezera s velkym obsahem siry, ruznych mineralu a soli. Jezera jsou casto s jedovatym mnozstvim riry a mineralu a soli a mohou byt i s velmi nizkym PH - kyselinova. Latky rozpustene v horke vode se vsemozne usazuji a vytvareji struktury.
Dallol sopecne prameny a vulkan - sopecne prameny a jezera s velkym obsahem siry, ruznych mineralu a soli. Jezera jsou casto s jedovatym mnozstvim riry a mineralu a soli a mohou byt i s velmi nizkym PH - kyselinova. Latky rozpustene v horke vode se vsemozne usazuji a vytvareji struktury.
Zdroj obrazku pro Dallol:
https://1.bp.blogspot.com/-laE_W9zSCdg/VwfBWhwl3uI...
https://www.geologypage.com/wp-content/uploads/201...
https://inspirationseek.com/wp-content/uploads/201...
https://strangesounds.org/wp-content/uploads/2013/...
https://birchtree.me/wp-content/uploads/2017/08/da...
https://img.fotocommunity.com/salzvulkan-von-dallol-aethiopien-0c8221e2-f2b0-4b9e-a0ae-564b46d10258.jpg?height=1080
https://strangesounds.org/wp-content/uploads/2013/...
https://inspirationseek.com/wp-content/uploads/201...
https://www.geologypage.com/wp-content/uploads/201...
https://cdn.images.express.co.uk/img/dynamic/galleries/x701/61159.jpg
https://backiee.com/static/wpdb/wallpapers/1920x10...
https://i.pinimg.com/736x/11/14/c9/1114c90a4c5994b1bc791b014951f1f6--exotic-places-le-site.jpg
https://www.exploriada.com/media/1146/danakil-07-d...
https://2.bp.blogspot.com/-5k6Dk8y4_mE/VwfAUN_RfSI...
Ondras
Samozrejme, ze je tomu tak. Vzledem k minimalni teplote to bylo celkem jednoduche. Jedna se o stanici Sudomerice na jihu Moravy, nedaleko Hodonina, v nejteplejsim regionu CR. Vlastne jsem napsal z Cech, ale mel jsem na mysli z Ceske Republiky. nekdy se blbe vyjadruji. Den 08.08.2013 byl specificky a probirany v ne-jednom tematu. Jak je videt v grafu, tak jedna se na stanici Sudomerice rekordne vysoke minimum, podle minutovych mereni je minimum 08.08.2013 00-24 (SEC, SELC, UTC ?) bezmala +27.4 °C. Dni a stanic s dennim minimem 300 K (+26.9 °C a vice) prilis mnoho neni. V pripade stanic spadajicich pod CHMI je rekord nejvyssi Tmin - Tnx pro celou CR je Bystrice pod Hostynem 08.08.2013 Tmin +27.2 °C, predchozi rekord take z Bystrice pod Hostynem 29.08.1992 Tmin +26.9 °C.
Zatimco v Cechach (zapad CR tentokrat) uz byly bourky a z tezi tropicky den, na Morave a na Slovensku, i v Rakousku bylo velmi teplo. 08.08.2013 se to rekordy jen hemzilo. Ze stanic CHMI padl absolutni rekord Txx pro Moravu 08.08.2013 Brod nad Dyji +39.7 °C. Na Slovensku za celou historii mereni bylo jen ve 2 dnech +40.0 °C a vice. Prvni pripad 20.07.2007 Hurbanovo +40.3 °C (Absolutni Slovensky rekord) a v Dudincich +40.0 °C a druhy pripad je prave z 08.08.2013 Txx Gabcikovo +40.0 °C. V Rakousku padl narodni rekord Txx 08.08.2013 Bad Deutsch-Altenburg +40.5 °C (ve stejny den Neusiedl am See +40.3 °C, Gussing +40.0 °C, Dellach im Drautal +39.9 °C). Podle geoclimat.org je predchozi rekord pro Rakousko Dellach im Drautal 27.07.1983 +39.7 °C.
V Ceske Republice podle vseho rovnez padl na stanicich CHMI rekord nejvyssi denni prumerne teploty 08.08.2013 Tmx Straznice +32.2 °C (nebo +32.3 °C), dale v Brodu nad Dyji +32.1 °C.
V noci na 07-08.08.2013 se projevil fenovy efekt, vanul velmi teply vitr. Jeste vecer 07.08.2013 pred pulnoci se ochladilo pod +20 °C na mnoha mistech v CR a pak casne rano 08.08.2013 se razantne oteplilo. Casne rano 08.08.2013 na stanici Hejnice (Sever CR, nove mesto pod Smrkem) +29.9 °C k 1:30 UTC a to navic bylo i denni Tmax na stanici. Den v Hejnicich tedy tropicky nebyl, ani noc ne - pod +20 °C klesla teplota jeste 07.08.2013 pred pulnoci. I v mrazovych kotlinach se nahle casne 08.08.2013 oteplilo - K 1 UTC Jizerka nad +25 °C, vysoko v horach Labska bouda a Lucni bouda nad +20 °C, k 0:20 UTC Rokytska slat +22.6 °C, Teplota k 1 UTC Straznice +28.3 °C Frenstat pod Radhostem +28.1 °C a Holenice +28.0 °C.
Vysoka minima v lete 2013 se objevila i na Slovensku, take padl absolutni Slovensky rekord nocniho minima - 11826 Piestany 29.7.2013 minimum ranni +27.3 °C ale vecerni +24.0 °C (k 23 UTC), dale 08.08.2013 celodenni minimum v Piestanech +26.5 °C. Na stanici 11801 Malacky kousek od Breclavi 08.08.2013 ranni Tmin +26.8 °C, ale Tmin 23-23 UTC +24.4 °C.
Podle dat na in-pocasi.cz ze soukromych stanic jsou minima 08.08.2013 (stanice s Tmin +23.0 °C a vice):
Sudomerice 189 m meteotom.cz Jihomoravsky kraj +27.6 °C, Louka Jihomoravsky kraj 375 m +26.6 °C, Pozdechov Zlinsky kraj 510 m +24.9 °C, Brno kravi hora v Brne 280 m +24.1 °C, Vysoke Myto Pardubicky kraj 284 m +23.4 °C, Sulislav nad Orlici 450 m +23.3 °C. U stanic na in-pocasi je vsak Tmin z hodnot po 30-min (nebo delsich intervalech), a minimum z mereni po minute byva nizsi. Prave proto je i u Sudomeric uvedeno Tmin +27.6 °C. Dale je uvedeno Vaclavovice, Moravsko-Slezsky kraj, 305 m +27.3 °C ve Vaclavovicich je to ale ale chyba dat, nocni data teploty chybi.
U samotnych Sudomeric take 07.07.2013 vecer pred prichodem vetru klesla teplota trochu niz, podle minutovych dat take na +27.4 °C nebo jeste par desetin mene. Pod 300 K ale nejspis teplota neklesa ani vecer 07.08.2013 (v Sudomericich).
Na prelomu let 2021-2021 byl v Klementinu rekordne teply Silvestr, padaly rekordy Txx i Tnx na stanicich v CR jako svestky. Ale abslutni rekord, tedy v prubehu celeho roku a cele rady mereni - v Klementinu padl za vsechny dny od 01.01.1775 rekord nejvyssi odchylky denniho minima od normalu ECAD 1775-2004, odchylka od normalu 31.12.2021 +14.9 °C Minimum bylo nizsi, ale zajiste extremni. Druhym absolutnim Klementinskym rekordem je uz zminene nejvyssi minimum v historii mereni Tnx 21.06.2021 +24.5 °C.
Praha Klementinum, rekordni denni hodnoty a odchylky Tmax, Tmin, Tavg od normalu ECAD 1775-2004:
Txx nejvyssi Tmax 27.07.1983 +37.8 °C a 30.06.2019 +37.7 °C
Tnx nejvyssi Tmin 21.06.2021 +24.5 °C
Tmx nejvyssi Tavg 27.07.1782 +31.9 °C (pochybnosti o spravnosti mereni), 26.06.2019 +31.3 °C
Txn nejnissi Tmax 22.01.1850 -21.5 °C
Tnn nejnissi Tmin 01.03.1785 -27.6 °C
Tmn nejnissi Tavg 22.01.1850 -24.8 °C
Nejvyssi odchylka Tmax od normalu 12.01.1993 +16.8 °C
Nejvyssi odchylka Tmin od normalu 31.12.2021 +14.9 °C
Nejvyssi odchylka Tavg od normalu 10.01.1991 +15.3 °C
Nejnissi odchylka Tmax od normalu 22.01.1850 -22.4 °C
Nejnissi odchylka Tmin od normalu 01.03.1785 -27.0 °C
Nejnissi odchylka Tavg od normalu 22.01.1850 -23.7 °C
crossflow
Kde to to velmi dobre, je tomu prave tak.
Hadany mesic na stanici v CR je samozrejme srpen 1807, nejteplejsi kalendarni mesic v Praze Klementinu (a nejspis nejvyssi mesicni prumerna teplota na vsech stanicich v CR), srpen 1807 zvlastni v mnoha ohledech.
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-7-5433-Uhadnete_...
Co se tyce nejvyssi prumerne mesicni teploty v Klementinu, tak na prvnich mistech jsou tyto mesice:
Jen v jednom pripade byla prumerna mesicni teplota +25 °C a vice, v 5 pripadech +24 °C a vice.
Srpen 1807 +25.21 °C
Cervenec 2006 +24.98 °C
Cerven 2019 +24.51 °C
Srpen 2015 +24.42 °C
Cervenec 1994 +24.32 °C
Cervenec 1834 +23.98 °C
Nejteplejsi mesice v Klementinu podle prumernych dennich maxim:
Jen ve trech mesicich dosahl prumer dennich maxim +30 °C a vice.
Cervenec 2006 +30.70 °C
Srpen 1807 +30.14 °C
Cerven 2019 +30.13 °C
Cervenec 1994 +29.65 °C
Srpen 2015 +29.35 °C
Srpen 1992 +29.09 °C
Srpen 2018 +29.08 °C
Cervenec 2015 +28.94 °C
Nejteplejsi mesice v Klementinu podle prumernych dennich minim:
Ve ctyrech pripadech dosahl prumer mesicnich minim +19 °C a vice.
Srpen 1807 +19.81 °C
Srpen 2015 +19.05 °C
Cervenec 2006 +19.03 °C
Cervenec 1788 +18.74 °C
Srpen 2018 +18.58 °C
Cervenec 1811 +18.44 °C
Cerven 2019 +18.40 °C
Podle prumerne mesicni teploty je srpen 1807 v Klementinu zatim nejteplejsim mesicem, na druhem miste je cervenec 2006. V pripade prumeru dennich Tmin je nejvyssi hodnota opet v srpnu 1807, na druhem miste srpen 2015 a na tretim miste cervenec 2006. V pripade prumeru dennich Tmax je ale uz na prvni miste cervenec 2006 a na druhem miste srpen 1807. Na tretim miste je pak cerven 2019. Z letnich mesicu je cerven vyrazneji chladnejsi, nez cervenec a srpen. A cerven jen v roce 2019 s razantni teplotni odchylkou a extreme vysokymi teplotami ke konci se umistil mezi nejteplejsimi mesici.
V prvnich desetiletich Klementinskych dat byla podle vseho meteorologicka budka spatne umistena, mozna ve stinu na schodech. To melo za jasnych dnu za nasledek vyrazne snizeni teplotni amplitudy o proti spravnym hodnotam. Maximalni teploty z te doby jsou nejspis nizsi nez spravne hodnoty a minimalni teploty vyssi nez spravne hodnoty (za slunecnych dnu). Prumerna teplota je pak o trochu vyssi nez spravna hodnota. Prave proto je hodne mesicu s nejvyssim prumerem dennich minim z prvnich desetileti. Jinak by nejspis byl podle prumrne teploty nejteplejsim mesicem cervenec 2006. A ani u prumeru dennich minim by srpen 1807 mozna nebyl na prvnim miste.
V roce 1807 bylo ale take chladnejsi klima, nez v soucasnosti. V Klementinu byl tepelny ostrov vzdy, ale pred 215 lety byl slabsi, nez v soucasnosti. Presto prumerna mesicni teplota v srpnu 1807 zatim nebyla prekonana (prumer dennich Tmax prekonan jiz byl, nebot v roce 1807 byla maxima chybne snizena, prumer dennich minim naopak pujde prekonat hur, minima byla chybne zvysena). V srpnu 1807 byl prili tepleho-tropickeho vzduchu po cely mesic stale bez prestavky. V cervenci 2006 je to tak podobne. V srpnu 2015 byla prvni pulka jeste v prumeru o dost teplejsi (skoro na urovni Athen), ale v druhe polovine srpna 2015 nastesti prislo chladnejsi obdobi. Podle vseho je srpen 1807 take mesicem s nejvyssi prumernou teplotou na vsech stanicich v CR Nemam to ale overene. V Klementinu je tepelny ostrov a noci jsou teple. To vyrazne navysuje prumernou teplotu.
V srpnu 1807 byly prumerne hodnoty: Tmax 30.14 °C +19.81 °C +25.21 °C, odchylka Tmax +6.72 °C odchylka Tmin +5.01 °C Odchlka Tavg +6.14 °C a prumerna denni amplituda 10.34 °C, uhrn srazek 53.5 mm. Nejvyssi hodnoty: Maximum Txx +34.2 °C, minimum Tnx +21.8 °C, prumer Tmx +28.2 °C, denni srazky 26.6 mm, odchylky od normalu Tmax +11.8 °C, Tmin +8.4 °C, Tavg +9.6 °C, denni amplituda 13.8 °C. Nejnissi hodnoty:maximum Txn +26.3 °C, minimum Tnn +17.0 °C, denni prumer Tmm +22.3 °C, odchylky od normalu Tmax +1.8 °C Tmin +1.8 °C Tavg +2.3 °C, amplituda 6.8 °C. Teplotni normal pro kazdy den je podle ECAD 1775-2004. V srpnu 1807 se nevyskytl zadny podnormalni chladny den (odchylka teploty od normalu vzdy kladna), vsechny dny v srpnu 1807 byly letni (31 letnich dni) a jen 3 dny s maximem pod 27 °C, tropickych dni bylo 15, dni s Tmin +20 °C a vice bylo take 15 (tedy nejmene 15 tropickych noci). Za cely mesic byla nejnizsi teplota Tnn 12.08.1807 +17.0 °C a nejvyssi teplota Txx 24.08.1807 +34.2 °C. I prez neustale teple proudeni se nevyskytlo Tmax +35.0 °C a vice, ale vsechny dny v mesici byly letni a vsechny noci docela teple, nejmene 15 tropickych noci. Rekordne vysoke denni teploty (Tmax, Tmin, Tavg) nebyly dosazeny.
V cele Klementinske rade 1775-2021 jen ve trech mesicich byla nejnizsi minimalni teplota Tnn za cely mesic +15.0 °C a vice:
Srpen 1807 +17.0 °C
Cervenec 1788 +15.8 °C
Cervenec 1794 +15.4 °C
Srpen 2002 +14.9 °C
Srpen 1808 +14.8 °C
Cervenec 2006 +14.4 °C
V cele KLementinske rade 1775-2021 jen tri mesice byly se vsemi dny letnimi, nejnizsi denni maximum Txn +25.0 °C a vice:
Srpen 1807 +26.3 °C
Cervenec 2006 +25.4 °C
Cerven 2019 +25.0 °C
Srpen 1834 +23.5 °C
Srpen 2009 +23.1 °C
V cele Klementinske rade 1775-2021 jen ve trech mesicich byla nejnizsi denni prumerna teplota Tmn za cely mesic +20.0 °C a vice:
Srpen 1807 +22.3 °C
Cervenec 2006 +20.6 °C
Cerven 2019 +20.5 °C
Cervenec 1826 +19.2 °C
Srpen 1807 v Klementinu
Datum Tmax Tmin Tavg Srazky mm
01.08.1807 +32.0 +20.0 +23.9 0.0
02.08.1807 +32.4 +21.0 +27.4 0.0
03.08.1807 +29.7 +21.8 +25.4 0.0 Nejvyssi Tmin
04.08.1807 +27.4 +20.6 +25.1 0.5
05.08.1807 +28.2 +20.0 +22.6 26.6 Nejvyssi denni srazky
06.08.1807 +26.3 +17.9 +22.3 1.3 Nejnizsi Tmax
07.08.1807 +29.1 +18.7 +25.0 0.0
08.08.1807 +32.0 +19.8 +26.2 0.0
09.08.1807 +32.8 +20.6 +26.9 0.0
10.08.1807 +32.2 +21.2 +28.2 0.0
11.08.1807 +28.7 +20.3 +23.2 0.0
12.08.1807 +29.2 +17.0 +24.4 0.0 Nejnizsi Tmin
13.08.1807 +32.1 +19.4 +27.0 0.0
14.08.1807 +32.5 +21.4 +27.2 0.0
15.08.1807 +26.9 +20.0 +22.3 2.6
16.08.1807 +27.1 +19.2 +23.2 1.6
17.08.1807 +26.7 +18.8 +23.3 0.0
18.08.1807 +27.2 +18.1 +22.6 0.0
19.08.1807 +29.7 +18.5 +25.2 0.0
20.08.1807 +29.5 +19.4 +24.7 0.0
21.08.1807 +30.0 +18.2 +24.7 0.0
22.08.1807 +30.2 +18.5 +25.2 0.0
23.08.1807 +32.4 +19.4 +27.2 0.0
24.08.1807 +34.2 +20.4 +27.1 3.9 Nejvyssi Tmax
25.08.1807 +33.4 +21.6 +27.5 0.0
26.08.1807 +27.9 +21.0 +24.0 15.9
27.08.1807 +29.0 +19.7 +24.8 1.1
28.08.1807 +31.7 +19.4 +26.3 0.0
29.08.1807 +32.2 +21.1 +27.2 0.0
30.08.1807 +32.5 +21.8 +27.2 0.0
31.08.1807 +29.2 +19.2 +24.2 0.0
01.09.1807 +22.5 +17.3 +19.0 22.8 Zacatkem zari zaprselo a ochladilo se.
02.09.1807 +21.2 +14.3 +18.0 0.0
Leto 1807 a 1811 bylo velmi teple na tehdejsi dobu (rekordne) a dost teple i na dnesni dobu. Pak se ale vse zmenilo (v souvislosti se sopecnou cinnosti mimo jine). Vyskytlo se 7 let bez tropickeho dne za sebou 1812-1818, dale v roce 1821 jen 6 letnich dnu a nejvyssi maximum Txx v Klementinu v roce 1821 jen +26.4 °C.
Otazkou je, kdy nakonec bude prumerna mesicni teplota srpna 1807 a prumer dennich minim v srpnu 1807 prekonan a dosazen novy rekord. V cervenci 2006 jiz byl dosazen novy rekord prumeru dennich maxim.
Ondráš*
Ta predpoved je urcite pro nejake misto daleko CR, a take mimo kontinentalni Evropu. Nemuze to ani byt nikde v Evrope, tak vysoke teploty ted nikde nejsou (ani Kanary nebo Azory).
Muze to byt ale nekde na Floride nebo v Karibiku, v jizni Americe. Spis ale nekde Florida, nebo Mexiko - maxima zustavaji pod +30 vetsinou. V Indii na vetsine uzemi je do monzumu daleko, mohl by to byt ale jiho-vychodni Asie nebo Tichomori. Jinak tam ale neni moc ceho se chytit.
Ten graf ze srazkami je z CR ? Brezen to samozrejme nebude (letosni), leden take ne. A musi to byt mesic z 31 dny.
Jinak to vypada s tou predpovedi na prechod tropicke cyklony - obvykle obdobi s malo srazkami a porad Slunecno a pri prechodu TC pak nahle hodne srazek a bourky.
Srazkovy graf - chce to zkouknout, ve ktere mesice 27. dne (kveten, cervenec, srpen) naprselo hodne, nemene nad 40 mm, treba pomoci vypisu extremu na Ogimetu. A pak na archivu in-pocasi.cz najit podrobnejsi info.
Ondras
Tak vypada to, ze to asi nedame, posledni hadanku. Predpoved uz stejne neplati, tak aspon ty srazky v prubehu mesice nekdy nekde v CR. Neco jsem zkousel, ale nevyslo to.
A ted pridavam jednu zajimavou vec take. A to uhadnout typ oblaku. Oblak je z doby neco prez 2 roky nazpet. Na vsech 3 obrazcich je jeden a ten samy oblak. A i jsem to ja vyfotil.
Ondráš
To bylo dost tezke uhodnout. A to jsem ani nevedel, ze tento zdroj archivnich informaci o srazkach - www.edpp.cz existuje, diky. Kde se tam da proklikat k jednotlivym stanicim (odkaz na rozcesti stanic) ?
Florida a MIami by dost odpovidalo te predpovedi, teplo a v jeden den nejaka tropicka deprese, boure, nebo cyklona pobliz. Nebo jen skystem bourek. Ale dost tezke taky uhodnout, dost mist ma predpovedi podobne.
crossflow
K teto hadance:
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-7-5433-Uhadnete_...
Nocni svitici oblak to neni, jde o neco jineho.
https://cs.wikipedia.org/wiki/No%C4%8Dn%C3%AD_sv%C...
https://en.wikipedia.org/wiki/Noctilucent_cloud
Nocni svitici oblaka (Anglicky Noctilucent cloud) se vyskytuji v mezosfere, kde jsou dosahovany opravdu nejnizsi hodnoty teploty na Zemi (mimo umele vytvorene hodnoty samozrejme). Nocni svtici oblaka se vyskytuji ve vysce 75-85 (90) km, nebo mozna az k 100 km. Vypadaji jako velmi jemne cirry. I kdyz je Slunce pod obzorem, a je docela tma, v techto vyskach Slunce pod obzorem neni a oblaka jsou ozarena Sluncem.
Nocni svitici oblaka vznikaji pri teplotach mene nez -120 °C nebo -125 °C. Takova teplota je v mezosfere v lete dosahovana na 50-70 stupnu zemepisne sirky. Severne od 70. stupnu, nebo i od 65. stupnu severne se vsak nedela v lete prilis tma a tyto oblaka jdou tezko pozorovat. Je-li osvetlena i troposfera, tyto oblaka jsou velmi snadno prezarena Sluncem, podobne jako hvezdy na obloze.
V lete ve vyssich zemepisnych sirkach (mj. nad Skandinavii) byla v mezosfere nekolikrat zmerena teplota -140 °C a mene, nebo dokonce az -180 °C. Vzduch je v horni mzosfere extreme ridky a mereni teploty ci cehokoliv je velmi obtizne.
Kazdopadne se jedna o ty skutecne nejnizsi teploty v atmosfere:
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-7-6218-Historick...
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.