Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Uhádnete stanici?

273
# 08.03.2022, 20:56

Ondráš

Teplota jako takova (termodynamicka teplota v Kelvinech) v podstate vyjadruje zprumerovanou kinetickou energii castic (atomu, molekul, proronu, nebo jinych castic). Teplota presne 0 K (−273.15 °C resp. −459.67 °F) znamena, ze prumerna kineticka energie castic je 0 J, tedy vsechny castice v merene oblasti maji kineticku energii presne 0 J. Kineticka energie E = 1/2 m.v.v nikdy nemuze byt zaporna. Nikdy se nepodari dosahnout absolutni nuly, ale laboratorne byla (na malem vzorku) dosazena teplota radove 0.1-0.01 nK (nanoKelvin-miliardtina Kelvinu).

Reliktni zareni samotneho vesmiru ma teplotu 2.72548±0.00057 K podle EN Wikipedie. Reliktni zareni ve vesmiru je vsude, a spektrem i intenzitou odpovida modelovemu zareni absolutne cerneho telesa o uvedene teplote. S rozpinajicim se vesmirem ne jen ze ridne mnozstvi fotonu z reliktniho zareni (aktualne podle EN Wiki 411 fotonu v cm3), ale i klesa energie fotonu - dulezita vec. Reliktni zareni ve vesmiru je vsude, a tak by nic ve vesmiru nemelo se ochladit na nizsi teplotu. Jenze byl pozorovan oblak plynu, ktery se rozpinanim adiabaticky ochladil na 1 K (a pak je reliktnim zarenim ohrivan). Kapitola teploty a vyparovani cernych der je taky zajimava vec sama o sobe.

Teplota povrchu Slunce neni mistne ani casove uplne konstantni. Efektivni teplota Slunce na zaklade vyzarovani jakozto cerneho telesa se udava 5772-5785 K podle ruznych zdroju (fotosfera, odkud prichazi vetsina zareni). Smerem ke stredu Slunce teplota stoupa az na 15 700 000 K podle modelu hvezd, jez dobre odpovidaji realite. Nad fotosferou je Slunecni atmosfere - Chromosfera. Od fotosfery klesa teplota z 5780 K na priblizne 3800 K (jako na Zemi v troposfere) - je to nejnizsi obvykla teplota na Slunci, ve Slunecnich skvrnach je teplota jeste nizsi, a pak zase klesa az na 35 000 K (na horni hranici chromosfery - neco jako chromopauza ?) Nad chromopauzou je velmi ridka plazma statisice km od povrchu Slunce, jejiz teplota stoupa az na 5 000 000 K, tedy 5 MK. Tato ridka a horka vnejsi Slunecni atmosfera ma urcity vedecky nazev a muze zpusobit obrosky ekonomicky kolaps az zkazu civilizace. A ten nazev je dalsi a jednoducha hadanka.

Modely pro Slunce funguji, stejne tak i pro dalsi hvezdy. Vlastnosti hvezd totallne a razantni zavisi na hmotnosti hvezdy - to zejmena velikost, delka zivota, teplota a zarivy vykon. U hvezd s hmotnosti 60-100 Slunci podle dalsich parametru sdosahuje teplota povrchu 20 000 - 50 000+ K, a navic jsou pomerne velke (prumer az prez 100 milionu km). Teplota v jadre dosahuje pak miliardy stupnu, zivot techto hvezd je radove miliony let, u Slunce prez 10 miliard let.

Teploty nad 3-5 miliard K nebo °C (to uz je jedno) se ve vesmiru take vyskytuji, velmi kratce a ojedinele i TK (Tera-Kelviny). Intenzita tepelneho vyzarovani zavisi na 4. mocnine teploty v K tak horke predmety velmi rychle ztraci energii vyzarovanim mimo-jine.

Neni pravda, ze neexistuje strop pro teplotu nahore. Na zaklade kvantove teorie a relativity existuje Planckova teplota 141 678.4 miliard miliard miliard K, ktera by mela byt v Planckove case po velkem tresku 5.391 E-44 sekundy a zareni by melo byt nejintenzivejsi na Planckove delce 1.616 E-36 m (plackuv cas a delka je nejmensi mozny-a cas a delka).

https://en.wikipedia.org/wiki/Planck_units#Planck_...

Priklady teploty:
https://en.wikipedia.org/wiki/Temperature#Examples...

273
# 08.03.2022, 21:17

Ondráš

Na matematicko-fyzikalni fakulte v Troji v Praze ten kapalny dusik pouzivaji pomerne dost. Dokonce tam je i katedra nizkych teplot. Je to asi nejlevnejsi chladici medium pro velmi nizke teploty. A obcas ten kapalny dusik i nekdo pritahne v ramci predstaveni nebo podobne. Kapalny kyslik je uz drazsi a dulezitejsi. Pouziva se i v nemocnicich, hlavne od roku 2020 (bohuzel, snad uz to skonci).

Kapalny dusik skutecne vypada jako voda, tam, kde se rozleje, okamzite zacne varit (varici kapky pak vsude cestujou). I prez velmi nizke teploty kapka kapalneho dusiku omrzliny jen tak nezpusobi - mezi kapkou a kuzi se vytvari plynna vrstva. Horsi je, kdyz se kapalny dusik dostane treba do bot, to je nebezpecne. V pevnem skupensti dusik i kyslik asi tezko nekdo uvidi, jen tak se nevyrabi. Ale v kapalnem dusiku lze snadno zmrazit rtut, vyrobit rtutove kladivko a normalne s nim zatloukat hrebiky. Rtut obecne je ale svinstvo a nastesti uz se nikde nepouziva moc (i u zubare uz od toho upousteji, nastesti).

Kapalny CO2 videt, to chce specialni podminky. Pevny CO2 jsem uz videl, vypada podobne, jako normalni led, bily kus. Ale nesahat, ma teplotu velmi nizko (bod sublimace) a velke latentni teplo, mala vrstva mezi kuzi a ledem se tvori. Led CO2 zpusobuje omrzliny. Videl jsem uz i kapalne zelezo, zlute i bile (z bileho letaji jiskry). Docela tepelne zari. Nejtezsi bude dosahnout kapalneho uhliku, nebot na vzduchu pri vyssi teplote hori a jako CO2 - zkapalnuje pod vyssim pod tlakem. Jenze v pripade uhliku je trojny bod priblizne 4600 K, ​108 000 hPa (prez 100 atmosfer). Za normalniho tlaku je sublimacni bod uhliku 3915 K ​resp. 3642 °C.

Jedna hadanka minula jeste nebyla uhodnuta - V roce 2021 padl v Klementinu absolutni denni rekord za celou dobu pozorovani hned u dvou velicin - kdy a jakych. Zhodnoceni roku 2021 pro Klementinum jiz mam pripravene, ale zatim jsem nechtel prehlcovat forum.

# 09.03.2022, 13:00

TommyAst
Co se týká té první hádanky, tak je to sluneční koróna.
V normálním pohledu je neviditelná, protože je přezářena spodnější fotosférou.
Pozorovatelná je pouze při úplném zatmění Slunce nebo pomocí koronografu.

Zde: https://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realtime/c3/5...
Zdroj: nasa.gov

V posledních dnech je tam hezky vidět i planeta Jupiter (ten jasný bod s vodorovnými čárkami), která byla nedávno v konjunkci se Sluncem. Tak to jen tak pro zajímavost.

Ve sluneční koróně se vyskytují erupce a protuberance.

Sluneční erupce a výron koronální hmoty mají silný vliv na naše místní vesmírné počasí. Produkuje proudy vysoce energetických částic slunečního větru.
Může poškodit jak satelity na oběžné dráze, tak způsobit radiační riziko pro vesmírné lodi i kosmonauty.
Na Zemi pak může vyřadit celé elektrické sítě.
Protony zase mohou proniknout lidským tělem a způsobit biochemické poškození.
A to jsou právě ta rizika, jako "obrovský ekonomický kolaps až zkázu civilizace", která zmiňuješ.
Ale zase lze možno pozorovat krásné polární záře i v nižších zeměpisných šířkách.


K tomu absolutnímu rekordu v pražském Klementinu za rok 2021.
Myslím, že by to mohlo být nejvyšší maximum minimalní denní teploty, která činí +24,5 °C. A byla naměřena někdy ve dnech 20. nebo 21. června 2021.

A tu druhou veličinu netuším, ale asi to bude mít spojitost s tou maximální teplotou.

273
# 09.03.2022, 19:54

Ondráš

Presne tak, jedna se o Slunecni koronu - vnejsi atmosferu Slunce. Slunecni korona je tvorena velmi ridkou a velmi horkou plazmou, o teplote az 5 MK (starsi literatura udavala 2 MK). Korona zari ve viditelnem a hlavne v rentgenovem spektru, ve viditelnem spektru take zari. Ale za beznych podminek je zcela prerazena Slunecni fotosferou (ve viditelnem svetle na Zemi, rentgenove zareni nastesti neprojde atmosferou). I rozptyl zareni v atmosfere Slunecni koronu zcela prezari a na Zemi si bezny clovek nemuze Slunecni koronu zobrazit (zato muze dostat koronavirus). Avsak ve vesmiru jsou druzice SOHO pozorujici Slunce. Tam nedochazi k rozptylu zareni atmosferou a je mozne pozorovat ve viditelnem, v ultrafialovem i rentgenovem zareni. Slunecni kotouc je mozne si zastinit a zobrazit Slunecni koronu. Ten stin v jednom smeru na obrazku, to je tycka drzici stinitko Slunecniho kotouce.

Caso-sberna videa Slunecni korony z druzic ukazuji, jak se hmota ruzne hustoty ve Slunecni korone hybe a horka plazma unika pryc od Slunce jako proud naitych castic - protonu, cemuz se rika Slunecni vitr. Magneticke pole Zeme Slunecni vitr svadi do atmosfery k polum, a ve vysce 100-200 km (od 96 km) za polarnim kruhem obvykle jsou pozorovany polarni zare (Norsko, Finsko, Svedsko, Kanada, Alaska, Gronsko, Rusko, Antarktida). Pokud ale je silnejsi vyron Slunecni korony (CME - Coronal Mass Ejection), a korona zasahne Zemi, tak to zpusobi geo-magnetickou bouri. Polarni zare na severu Evropy jsou silnejsi a rychle se hybou. Pri silnych koronalnich vyronech, ktere zasahnou Zemi, je mozne pozorovat polarni zari i v Ceske Republice, nebo dokonce jeste jizneji.

Jednou za (stovky, desitky ???) let zasahne Zemi velmi silny vyron Slunecni korony. Nad CR se pak rozsviti zelena polarni zare. Polarni zare je pozorovana i treba na Krete, Kypru, sicilii, nebo i v Karibiku na Kanarskych ostrovech. A Severske staty zazivaji velmi silnou polarni zari. To uz se jedna o vyjimecne silnou geo-magnetickou bouri, ktera indukuje na dlouhych kovovych strukturach proudy a zpusobuje pozkozeni.

[b]V breznu 1989 se objevily na Slunci silne erupce a vyron korony zasahnul Zemi.
Byly pozorovany silne polarni zare. Geo-magneticka boure byla tak silna, ze na dlouhych kovovych strukturach se indukovaly proudy a zamavalo to z rozvodnou siti. V Kanade, provincie Quebec, zaznamenali rozsahly blackout. Podobne geo-magneticke boure se objevily v letech 1921 a 1960, spise ne tak silne. Ono v roce 1921 ta elektrifikace jeste nebyla tak rozsahla.

Geomagneticka boure v breznu 1989:
https://en.wikipedia.org/wiki/March_1989_geomagnet...

01-02.09.1859 Carringtonova udalost byla velmi silna geo-magneticka boure. Jiz 1. zari byla pozorovana nebyvale silna Slunecni erupce. A po te zasahl koronalni vyron Zemi se zpozdenim jen 17.6 hodin po erupci (za tuto dobu byla urazena cesta okolo 150 milionu km). Na Alasce a v USA byla polarni zare tak silna, ze byla zamenena za svitani. Polarni zare se objevila vsak i v Karibiku. Jednalo se o velmi silnou geo-magnetickou bouri, mnohem silnejsi, nez v roce 1989. Prilis mnoho elektrickych zarizeni tenkrat nebylo, ale trafostanice a telegrafy byly pozkozeny a telegrafni draty jisktrilu. Pokud by se neco takoveho stalo dneska, znamenalo by to velke pozkozeni elektrickerozvodne site, kabelove rozvody telefonu a internetu. Nastalo by velmi vyznamne zniceni druzic a vsech komunikacnich systemu. Nasledoval by obrovsky blackout. Poskozeno by bylo i potrubi, kterakoliv dlouha kovova struktura. Trvalo by velmi dlouho dat to vse dohromady, nekolik let. Skody by dosahly biliony dolaru.

01-02.09.1859 Carringtonova udalost:
https://en.wikipedia.org/wiki/Carrington_Event

Podobny velka solarni erupce a koronalni vyron, jako Carningtonova udalost, byl pozorovan 23.07.2012. Druzicove Solarni observatore zaznamenali koronalni vyron. Oblak ze Slunecni korony tesne minul Zemi a mozna i ten "konec sveta" v roce 2012 se nekonal. A prave tato zkaza pomoci korony zatim nebyla a je ocekavana s otazkou jen, kdy to prijde. Ne nutne v roce 2012 samozrejme. Nakonec ale prisla zkaza koronou ponekud jinym zpusobem od vychodu. Geomagneticka boure pri vyronu Slunecni korony by vsak zpusobit mohla vetsi zkazu. Od pozorovani Slunecni erupce do zasazeni vyronem koronalni hmoty je cas mene nez 24 hodin na pripravu, podle Carringtonove udalosti.

Slunecni vyron korony a geomagneticka boure nici efektivne druzice (nedavno Muskovy satelity), komunikacni systemy, rozvodne elektricke site, ropovody, plynovody, telefoni a telegrafni vedeni. Napodobne, jako pripri bource - elektronika zapojena do site pri zasahu jde do zbernych surovin. Jenze ve velke zasazene oblasti tentokrat - globalne. Ale bez rozsahlych struktur z kovu (vedeni, potrubi, telefon a pod.) je takova geomagneticka boure nebezpecna pro civilizaci bez elektriny ? Pozorovany budou vsude mozne i v tropech polarni zare a vetsina lidi to uvidi poprve a nepujde o co jde. SAmotny proud protonu je nebezpecny pro kosmonauty, ale k povrchu Zeme by se nemel dostat kvuli ochrane magnetickym polem.

Nedavne zniceni druzic mirnou geo-magnetickou bouri doslo tak, ze pri zvysene intenzite Slunecniho vetru (prilivu protonu) se horni vrstva atmosfery - termosfera ohrala a expandovala vyse nad Zemsky povrch. Tam, kde jsou drahy druzic, nahle zhoustla atmosfera (porad nepredstavitelne ridka), to zbrzdilo druzice a spadly ho hustsich vrstev atmosfery a schorely.

Jednou za nekolik tisic let se vsak mohou objevit Slunecni super-erupce (na zaklade pozorovani hvezd podobnych hvezd - Slunci). Slunecni super-erupce uz budou tak silne, ze ne jen silne polarni zare a zniceni elektroniky by prislo, ale i staroveka civilizace by to pocitila. Napriklad by smrst protonu narusila ozonovou vrstvu, nebo se po interakce v atmosfere k povrchu zeme dostanou dalsi castice, jako produkty po narazu vysoko-energetickych protonu v hornich vrstvach atmosfery. Protony zasahujici atmosferu maji velkou energii a rychlost. Podle izotopu C14 a Be10 zasahly v nedavne historii Zemi jeste silnejsi solarni boure, nez Carringtonova udalost v roce 1859, a to nekdy v letech 774–775 a 993–994. A jeste vyzname silnejsi Slunecni erupce, koronalni vyron a geomagneticka boure se objevila na Zemi 7176 pred nasim letopoctem. Neco takoveho je ale dost nejiste tak daleko do minulosti, at uz odhadujeme intenzitu, nebo letopocet.


Seznam Solarnich-geomagnetickych bouri:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_solar_storms...

Expanze Slunecni korony do prostoru - Slunecni vitr nas naopak chrani. Slunecni vitr zasahuje daleko za obezne drahy vsech planet, kde se stretava s materialem v mezihvezdnem prostoru - heliopauze. Tim, ze od Slunce proudi protony jako Slunecni vitr, tak Slunecni vitr zachytava jeste mnohem energetictejsi castice z kosmu - kosmicke zareni. To jsou take nabite castice s velmi vysokou energii, ktere interaguji relativisticky se Slunecnim vetrem a mensi cast pronikne k Zemi. Kdyz pronikne kosmicke vysoko-energeticke zareni k Zemi, v atmosfere pri strazce s atomy vzduchu vznika velka kaskada reakci, vznik nejruznejsich castic, vcetne relativistickych mionu, ktere proniknou az stovky m ci prez 1 km hluboko pod zem. Vysoko-energeticke miony jsou typ nebezpecneho radioaktivniho zareni. V dobe Slunecniho minima je Slunecni vitr slabsi a k Zemi pronika vice vysoko-energetickeho kosmickeho zareni z dalekeho vesmiru.[/b]


Obrazky - ruzne typy korony:



Slunecni korona:
https://www.publicdomainpictures.net/pictures/1800...
https://apod.nasa.gov/apod/image/1804/AmericanEcli...
https://tvhiggins.com/wp-content/uploads/2017/08/S...
https://images.fineartamerica.com/images-medium-la...
https://media.zenfs.com/es/bbc_news_spain_349/5adb...
http://cs.astronomy.com/cfs-file.ashx/__key/tellig...
http://media.zenfs.com/en-US/homerun/space.com/b04...
https://contest-public-media.si-cdn.com/7c16db5d-1...
strangesounds.org/wp-content/uploads/2016/04/solar-corona-march-2016-total-solar-eclipse-2-1.jpg

Corona hudebni skupina:
https://external-preview.redd.it/YbluilgLdEZnopD40...

Corona pivo:
https://liquor.bestpricedirectory.com.au/u/2020/07...

Corona Virus:
https://media.zenfs.com/en/ap.org/14c7a163023dda04...

273
# 09.03.2022, 19:56

Korona v ruznych vyznamech

Koronavirus SARS COVID 19 pod mikroskopem
Korona pivo
Korona popova skupina
273
# 09.03.2022, 19:58

Korona v ruznych vyznamech

Slunecni korona - vnejsi velmi ridka vrstva Slunce.

Slunecni korona:
https://www.publicdomainpictures.net/pictures/1800...
https://apod.nasa.gov/apod/image/1804/AmericanEcli...
https://tvhiggins.com/wp-content/uploads/2017/08/S...
https://images.fineartamerica.com/images-medium-la...
https://media.zenfs.com/es/bbc_news_spain_349/5adb...
http://cs.astronomy.com/cfs-file.ashx/__key/tellig...
http://media.zenfs.com/en-US/homerun/space.com/b04...
https://contest-public-media.si-cdn.com/7c16db5d-1...
strangesounds.org/wp-content/uploads/2016/04/solar-corona-march-2016-total-solar-eclipse-2-1.jpg

Slunecni korona vytvoreno z mnoha snimku, viditelne protuberance
Slunecni korona oranzove
Slunecni korona oranzove-cervene
273
# 09.03.2022, 20:01

Ondráš

A druha hadanka - Jake dva absolutni denni rekordy za celou dobu pozorovani 1775-2021 padly v Klementinu v roce 2021 ? V Klementinu skutecne padl absolutni rekord nejvyssi minimalni teploty Tnx od roku 1775 - 21.06.2021 Tmin +24.5 °C. Predchozi Klementinsky rekord nejvyssi Tmin - Tnx byl 08.08.2015 Tmin +24.0 °C a rekord pred tim - nekolikrat dosazeno Tmin +23.8 °C (27.07.1782 Tmin +23.8 °C, 20.07.1865 Tmin +23.8 °C, 12.07.2006 Tmin +23.8 °C, 02.08.2018 +23.8 °C).

Pokud se podivame na data ze SYNOP stanic na Ogimetu, tak 21.06.2021 je nejvyssi Tmin - Tnx 23-23 UTC (00-24 SEC) 11520 Praha Libus +21.3 °C a 11538 Temelin +20.7 °C, nejvyssi Tmin 20-20 UTC (21-21 SEC) je 11502 Usti nad Labem +21.4 °C a 11520 Praha Libus +21.3 °C, nejvyssi Tmin 18-18 UTC je 11628 Kramolin-Kosetice +21.5 °C, 11502 Usti nad Labem +21.4 °C a Praha Libus +21.3 °C. Nejvyssi Tmin 20-21.06.2021 12-12 UTC je stejne jako Tmin 18-18 UTC a stejne tak je tomu i u Tmin 20-21.06.2021 06-06 UTC.

V Pripade podobne velmi teple noci vede Tmin 26-27.06.2019 12-12 UTC, tak vede 11520 Praha-Libus +23.4 °C, 11509 Doksany +22.7 °C, 11567 Praha-Kbely +22.6 °C a 11698 Kucharovice +22.2 °C. Celkem na 24 SYNOP stanicich z 38 byla tropicka noc (Tmin za 24 hod 12-12 UTC). U Tmin 26-27.06.2019 18-18 UTC jsou nejvyssi hodnoty stejne, Tmin +20 °C a vice stale na 22 z 38 stanic. Tmin 26-27.06.2019 20-20 UTC vsak udava jen 11 stanic z 38 Tmin +20 °C a vice a nejvyssi Tmin 11520 Praha-Libus +22.8 °C, 11652 Pardubice +21.9 °C a 11538 Temelin +21.8 °C. Konecne Tmin 27.06.2019 23-23 UTC (00-24 SEC) vsak udava nejvyssi Tmin 11520 Praha Libus +19.9 °C a tedy nikde na SYNOP stanici Tmin +20 °C a vice. V cervnu 2019 rekord nejvyssi Tmin v Klementinu nepadl.

Pripominam, ze rekord nejvyssi Tmin - Tnx pro celou CR je Bystrice pod Hostynem 08.08.2013 Tmin +27.2 °C, predchozi rekord take z Bystrice pod Hostynem 29.08.1992 Tmin +26.9 °C. Ze soukromych stanic na in-pocasi pak Sudomerice na Hodoninsku 08.08.2013 Tmin 00-24 SEC +27.4 °C.

Druhy rekord v Klementinu (absolutni rekord denni hodnoty neceho) bude take podobny, nejaka teplota. Ale uz to nebude primo hodnota nejake teploty, nybrz jak moc je to zvlastni.

# 10.03.2022, 02:35

Dnešní hádanka, trochu kontroverzní. Ale taková už je doba.

Slovo: "Bayraktar" pochází z jazyka?
Gruzínského
Uzbeckého
Litevského
Čečenského
Hebrejského
Tádžičtinského
Tureckého
Ruského
Kurdského
Kazašského
Ukrajinského
Perštiny
Arabského
Arménského

Otázka velmi jednoduchá.

273
# 10.03.2022, 13:28

Ondráš

Wikipedie nam povedela, ze Bayraktar je Turecke bezpilotni letadlo, dron. Letadlo slozi k armadnim a bojovym ucelum. Prvni let byl uskutecnen v roce 2014.

Aktualne tento typ bojoveho dronu pouziva samozrejme Turecko a dale Azerbajdzan, Turkmenistan, Maroko, Katar, Ukrajina. Mimo Ukrajinu a Etiopii jsou to vsechno zeme z prevahou Islamu a 3 z 5 zemi vznikly po rozpadu SSSR. Dale jsou budouci uzivateli Irak, Libie, Niger, Polsko a mozna i Lotyssko, Albanie, Kyrgystan.

Bezpilotni letadlo je tedy urceno na obranu pred Rudym morem, respektive pred Ruskem a Putlerem. Prave Ukrajina timto dronem zicila Rusky raketovy system BUK. Ostatni postsovetske Zeme se take Putlera obavaji logicky.

O adresivite Ruska a totalitnim rezimu vice-mene podobnym jako v Nemecku z 30. let neni pochyb. Ale Turecko na tom vubec neni lepe. Pronasledovani, cenzura i genocida a plan ovladnuti dalsich uzemi, i valecne zlociny. To probiha v Turecku jiz nekolik let na zpet a v poslednich desetiletich napodobne. Turecko vsak vede valku jinym zpusobem. Tlaci ze vpusti do Evropy migranty a pozaduje od EU miliardy.

273
# 10.03.2022, 21:29

Tentokrat uz se bude opet hadat stanice a klimatologicka klasifikace na zaklade tabulky klimatologickych charakteristik na Wikipedii. Data k teto stanici jsou jen teplotni, srazkova data chybi. Ale celkove, klimatologicky je ta stanice a misto velmi zajimava a ne jen tim.

Hadana stanice podle teplotni charakteristiky
# 10.03.2022, 21:30

TommyAst

Správně je to Turecko.
V překladu to znamená "Vlajkonoš"

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bayraktar_TB2
Zdroj: Wikipedie (https://cs.wikipedia.org)



Původní video tady co bylo bohužel bylo smazáno. Asi ruská cenzura.
A asi bude brzo smazáno i toto.

273
# 11.03.2022, 14:27

Ondráš

Tak na youtube ruzne videa mizi, dokonce je monopol google znamy tim, ze z Youtube smazal bez padneho duvodu cele uzivatelske kanaly. A to tam nebylo nic illegalniho nebo v rozporu s moralkou ci autorskymi pravy. Sam Youtube nepouzivam a asi ani nebudu.

Ale i tady na in-pocasi moderator nebo administrator nekdy smazava nebo nejak presune moje temata, ktera s pocasim souviseji a z neznameho duvodu se mu nelibi. Mozna jeste chapu, ze nekde je obrazku prilis mnoho, ale proc by mel nekdo smazat nebo presunout do ne uplne kompatibilniho vlakna prispevek, ktery popisuje aktualni-nedavne deni ohledne pocasi.

Mozna administrator-moderator smazal i tvoje video, protoze uz si se od meteorologie a klimatologie prilis vzdalil (coz je pravda). Aktualni deni na Ukrajine zasahuje ale vsude, i do dizkuze o pocasi.

Ruska cenzura nemuze mazat nic na youtube. Ale mohou v Rusku zablokovat cely portal youtube i jine zahranicni portaly (coz delaji a delali dlouho predtim). Proste ten Web do Ruska nepusti prez firewall. Ale aby mohli nejak zasahnout do obsahu, to jen u domacich Ruzkych webu. Do obsahu a provozu mimo Ruskou webu-spolecnosti, jez neni Ruska, zasahnout tezko muzou, i kdyz se snazi hackerstvim a trollingem ve velkem. A dokonce snad se chce Rusko kompletne odpojit od zahranicniho internetu. A ze to nebude jen tak. Chudaci obycejni lide v Rusku, na Ukrajine a ne jen tam.

273
# 14.03.2022, 13:06

Uhadnuti dvou absolutnich Klementinskych rekordu, ktere padly v roce 2021 je ted uz snadne, zhodnoceni jsem postnul. Prvni rekord jiz Ondras uhadnul.

Velmi zajimava v mnoha ohledech je tato posledni hadana stanice:
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-7-5433-Uhadnete_...

Vzhledem k necemu v klimatologickych datech bude uhadnuti velmi jednoduche i bez napovedy.

# 14.03.2022, 14:29

TommyAst
34,6°C průměrná roční teplota tak to je masakr. Samozřejmě jsi hodně napověděl, že je toto místo klimatologicky velmi zajímavé a tak jsem tušil co asi napsat do Googlu... Tím pádem jsem dostal k uhádnutí místa a je to Dallol, Etiopie, -130 m n.m. tedy vlastně spíše m p.m.:
https://en.wikipedia.org/wiki/Dallol_(ghost_town)#...

273
# 15.03.2022, 20:10

JohnBattler

Ano, je tomu samozrejme tak. Ja jsem napovedu ani nejak nedaval. Ono, kdyz se podiva kdokoliv na prumernou rocni teplotu (a jeste navic vsechny mesice s teplotnim normalem nad +30 °C - to neni normalni), tak, kdo se v klimatologii vyzna, hned vi, ktera bije. Obecne velmi zhruba plati, ze prumerna rocni teplota je nejvyssi v okoli rovniku a nejnizsi v okoli polu. Avsak rocni variace prumerne teploty (rozdil teplotniho normalu nejteplejsiho-nejchladnejsiho mesice ci dne v roce) je u rovniku minimalni a smerem k polum stoupa. Ne tak uplne, zavisi na tom dalsi faktory.

Kde najdeme nejvyssi prumernou rocni teplotu ? Pri rovniku, kde take po vetsinou hodne prsi, dosahuje prumerna rocni teplota 26-28 °C a rozdil mezi jednotlivymi mesici je minimalni (rozdil tepotniho normalu pro jednotlive mesice v roce). Primo na poustich, v tropickem pasu, klimaticka zona Bwh, na severni pololouli a severne od obratniku, dosahuje nejvyssi prumerna teplota nejteplejsiho mesice, obvykle cervence bezmala 34-38 °C podle normalu 1961-1990. Podle normalu 2000-2021 uz to muze byt misty az +40 °C. To je docela dost. V Alzirsku ve vnitrozemi v cervenci, pobliz severu Perskeho zalivu v cervenci a dale Tharska poust v Pakistanu v cervnu, tam dosahuje teplotni normal (1961-1990) az 37-38 °C, normal 2000-2021 uz muze byt okolo +40 °C nekde. Ale nejchladnejsi mesice v roce nejsou zase tak horke (nekde okolo 13-20 °C) a tak je prumerna rocni teplota mene nez +30 °C.

V Africe, jizne od obratniku, kde uz jsou stepi a savany, v na Arabskem poloostrove jizne od obratniku a take v Asii dosahuje v nejteplejsich mesicich prumerna teplota (teplotni normal) az k +35 °C, a vic, ale ani nejchladnejsi mesic v roce neni tak studeny - stale teplotni normal nad +25 °C nebo urcite nad +20 °C,. Prumerna rocni teplota se tak dostava nad +30 °C (teplotni normal) K tomu je klima suche stepni, nebo poustni, tedy aridni. Oblasti s prumernou rocni teplotou nad +30 °C jsou hlavne v Africe, v Sahelu (kde je obecne velkmi spatna situace). Dale na Arabskem poloostrove, ale i v Asii. Dokonce jsem pocital s tim, ze i v Australii bude misto s teplotnim normalem rocniho prumernu nad +30 °C. Ono uz je, ale podle novejsiho normalu. A to plati pro teplotni normal uz 1961-1990 nebo drivejsi. Postupem casu s novejsimi normaly se oblast teplotniho normalu prumerne ricni teploty nad +30 °C rozleza.

Africky roh, tam je situace specificka. Je to uz dost blizko rovniku, uz v techto zemepisnych sirkach prichazi zona konvergence a obdobi destu. Jenze kvuli geograficke poloze e prave v Africkem rohu sucho a klima poustni nebo stepni v nizsich polohach. Prumerna rocni teplota je vyssi, nez obvykle v techto zemepisnych sirkach, rozdil mezi nejteplejsim a nejchladnejsim mesicem maly, mensi mez na pousti severne od obratniku. Na pobrezi Eritrey, Djibouti i severu Somalska presahuje prumerna rocni teplota +30 °C uz podle normalu 1961-1990 nebo drivejsiho.

Danakilska deprese je prolaklina, oblast s urovni pod hladinou more, castecne se nachazi v Eritrei a Etiopii. Protoze se jedna o oblast s nizsi nadmorskou vyskou, nez okoli, je teto oblastiklima jeste teplejsi a s jeste mensim poctem srazek, nez okoli. Neco jako Morve udoli v USA nebo Turpan v Cine - v prolakline pod hladinou more jsou jeste vyssi teploty a nizsi srazky.

Danakilska prolaklina je na tektonickem pobrezi, s mnoho aktivnimi sopkami a castymi zemetresenimi. Horkych sopecnych pramenu s mnoho mineraly vytvari kolem horka barevna jezera a spousty barevnych pramenu a struktur z usazenych materialu. Obrazky z mista Dallol jsou skutecne pusobive. Dokonce je tam i jedna sopka, kde je primo videt lavove jezero. Samotne sopky a horke prameny vsak nejsou pricinnou extreme vysokych prumernych rocnich teplot. Priciou je velmi nizko polozene udoli, s vyssim okolnim terenem a take celkove sussi oblast. Prameny jsou ale horke a s mnoha mineraly. Geotermalni energie je dostatek. Obsahy rozpustenych latek v pramenu jsou vysoke, a voda je casto jedovata. A muze se jednat i o kyselinu, az docela silnou. Vlivem extreme aridniho klimatu se voda v jezerech odparuje, sul zustava. Vznikaji jezera s extremni koncentraci soli i solne usazeniny na oblasti vyschlych jezer. A nejen klasicka sul, i mnoho dalsich sloucenin.

Dallol je mesto dnes jiz bez obyvatel kousek od hranic s Eritreou v Danakilske prolakline. Stanice Dallol mela byt v nadmorske vysce -75 m a pozorovalo se za obdobi 1960-1966, kdy se tam tezila sul. Primo denni data jsem nikde nevidel, uvadena je tabulka s mesicnimi prumery teplot, prumernym mesicnim maximem a minimem a take absolutni maximum a minimum pro kazdy mesic v roce. Pozorovaci rada neni prilis dolouha samozrejme. I za toto obdobi dosahuji prumerne mesicni teploty (7-lety normal) ve vsech mesicich vice nez +30 °C (Leden +30.3 °C, cerven +38.6 °C a cervenec +38.7 °C, prummerna rocni teplota +34.6 °C nebo se nekde uvadi +34.4 °C). To je slusny vykon. Za 7 let bylo namereno nejvyssi maximum +49 °C a nejnizsi minimum +21 °C (absolutni rekordy, uvedeny pouze v celych stupnich).

Pokud bychom uvazovali dnesni normal 1991-2020 nebo normal 2000-2021 - obdobi SYNOP dat na Ogimetu, nebo dokonce normal 2001-2030 vuci normalu 1960-1966, tak budou prumerne rocni i mesicni teploty vyssi, absolutni maximum presahne +50 °C. Lze pro normal 2000-2021 (dostupnost dat Ogimet SYNOP) predpokladat-odhadovat vsechny mesice v roce teplotni normal vice nez +31 °C, v cervnu a cervenci teplotni normal okolo +40 °C a prumernou rocni teplotu +36 °C, absolutni maximum nad +50 °C a absolutni minimum kdovi jestli pod +20 °C, nebo pod +21 °C (za delsi dobu pozorovani predpokladam nizsi absolutni minimum). Nejnizsi misto Danakilske deprese vsak je 116 m pod hladinou more (stanice Dallol 75 m pod hladinou more) a nejnizsi misto Deprese jezero Assal je 150 m pod hladinou more. Pokud bychom nekam tam meli stanici, tak podle Ogimet SYNOP 2000-2021 lze ocekavat ve vubec nejtelejsim miste prumernou rocni telotu +37 °C, nejnizsi teplotni normal v lednu +32 °C a nejvice v cervnu-cevenci +41 °C. Ale je to jen odhad. Srazkove je oblast hyper-aridni, Koppenova klasifikace jednoznacne Bwh. Jen par dni v roce jsou meritelne srazky, ale v nejteplejsich oblastech neni stanice a ani tam nikdo nezije. Priblizne takove teploty v nejteplejsim miste prolaklin skutecne by mohly byt dle realneho odhadu. Jenze v tomto pekle zadna stanice neni, a ani v okoli se moc nepozoruje. Duvodem je velmi spatna politicka, ekonomicka a socialni situace, ktera ani vede nepreje. Ale v lete pujde nejspis i o oblast jeste teplejsi, nez v USA Mrtve udoli (Death Valley, stanice Furnace Creek).

Co se tyce nejvyssiho mesicniho teplotniho normalu odpovidajicimu 1961-1990 na stanicich, ktere skutecne existuji a jsou aktivni, tak dosahuje, v Alzirsku ve vnitrozemi az 38-39 °C, v Pakistanu (Jacobabad, Sibi) v cervnu az +38 °C, pri severnim brehu Perskeho zalivu az +37 °C nebo dokonce +38 °C. A stanice Furnace Creek v Mrtvem uduli v Usa, tam dosahuje teplotni normal temer +39 °C (jeden zdroj udava +38.9) °C. A samozrejme v Danakilske prolakline mozna presahuje teplotni normal za cervenec a cerven +40 (a za cely rok prumerna teplota +36) v nejteplejsim miste, uz podle normalu 1961-1990. Za obdobi 2000-2021 by teplotni normaly byly jeste o 1-2 °C. Prolakliny pod hladinou more zesiluji poustni efekt - vyssi prumerna teplota, mene srazek. Tak tomu je v pripade Turpanu v Cine, Mrtve udoli v Usa, nebo Danakilska prolaklina v Etiopii-Eritrei. Podobne je na tom poust Lut v Iranu, kde podle satelitnich mereni byla namerena nejvyssi teplota povrchu. Uz normal 1961-1990 v cervenci muze byt +40 °C. Ale neni tam stanice. Zimni mesice jsou na pousti Lut chladnejsi a tak prumerna rocni teplota nebude tak vysoka.

V pripade nikoliv teplotniho normalu, ale nejvyssi dosazene prumerne mesicni teploty za jeden konkretni mesic, tak vede podle vseho Furnace Creek v mrtvem udoli prumerna teplota v cervenci 2018 +42.3 °C (+108.1 °F). V Evropske Unii a asi i v Evrope je rekord nejvyssi prumerne rocni teploty na ostrove Lindos v Recku, nedaleko Turecka, prumerna teplota v srpnu 2021 +32.8 °C. V Danakilske prolakline (a u jezera Assal) na nejteplejsim miste nebo na pousti Lut by teoreticky mohla dosahnout nejvyssi prumerna teplota nejteplejsiho konkretniho mesice +43 °C nebo mozna az +44 °C, i kdyz kdo vi. Oblast Danakilske prolakliny, tam by mohly byt prekonany rekordny nejvyssi prumerne rocni, mesicni teploty, at uz hodnota za jeden rok nebo mesic. Stejne tak by mohl byt dosazen rekord nejvyssi minimalni teploty na Zemi-v Africe, a mozna i rekord nejvyssi maximalni teploty. Jenze politicka situace v teto oblasti je proste a jednoduse odporna (despocke rezimy, valky). S tim souvisi i hospodarska situace (zeme jsou velmi chude) a ani pocasi se tam tedy prilis nepozoruje, data nejsou. Zvlaste z takto extremnich mist. Civilizace na urovni stredoveku, odporne rezimy, velmi spatna hospodarska a socialni situace. To ma za nasledek i absenci pozorovani pocasi mimo-jine.


Nejvyssi prumerne rocni teploty na Zemi:
https://www.wunderground.com/blog/weatherhistorian...

V Africe a na Zemi nejvyssi prumerna rocni teplota v Dallol (14.24 °N, 40.31 °E), Ethiopie +34.4 °C (+94.0 °F) (1960-1966). Dale v okoli Assab +30.2°C (+86.4 °F) (1961-1990, mnoho der v datech), Berbera v Somalsku +29.7 °C (85.5°F) (1908-1950), Massawa +29.7 °C (85.5°F) (1932-1950). Djibouti +30.0 °C (+86.0 °F) 1901-1954 a +29.9 °C (+85.8 °F) (1961-1990). Berbera a Massawa by mely mit o neco vyssi teplotni normal nez Djibouti. Prumerna teplota v prolaklinach Danakil a Assal (v nejteplejsim miste)je vsak podstatne vyssi, pravdepodobne i vice nez o 5 °C teplejsi rocni normal.

Pro blizky vychod by mela byt nejvyssi prumerna rocni teplota v Makkah (Mecca) (21.42 °N, 39.82 °E), Saudska Arabie: +30.7 °C (+87.3 °F) (1980-2009). To je poutni misto, kde je i nejdrazsi budova sveta v prepoctu za vice nez 400 miliard Kc.
V Asii mimo Arabsky poloostrov Klong Thoey (13.59 °N, 100.42 °E), Bangkok, Thajsko: +30.3 °C (+86.5 °F) (1981-2010).
V jizni Americe Guaymaral (10.34 °N, -73.38 °W), Kolumbie: +29.4 °C (+84.9 °F) (1971-2000).
V Australii Wyndham Port (-15.48 °S, 128.12 °E), Zapadni Auststralie: +29.4 °C (+84.9 °F) (1961-1990)
V Indii Nellore +29.2 °C (+84.6 °F) (1961-1990)
Mimo zonu mezi obratniky Mezyed (24.03 °N, 55.85 °E), Spojene Arabske Emiraty +29.2 °C (+84.6 °F) (2003-2012)
Strdni Amerika La Union, El Salvador: +28.8 °C (+83.8 °F) (za 20 let, nespecifikovane obdobi), dale Choluteca, Honduras +28.7 °C (+83.7 °F)
Oceanie mimo Australii Tarawa (1.30 °N, 173.00 °E), Kiribati: +28.3 °C (+82.9 °F) (1961-1990), dale Funafuti, Tuvalu +28.2 °C (+82.8 °F)
V severni Americe (Kanada, Mexiko, USA) Escuintla (15.32 °N, -92.66 °W), Chiapas State, Mexiko: +28.2 °C (+82.8 °F) (1981-2010)
Karibske more Aruba letiste (12.52 °N, -69.98 °W), Nizozemska kolonie, ostrovy v Karibiku: +28.1 °C (+82.6 °F) (1981-2010), +28.0 °C (+82.4 °F) (1971-2000), Venezuelsky ostrov Island of Margarita - stanice Punta de Piedras +28.2 °C (+82.8 °F) (1971-2010) ale to uz je mimo Karibik.
USA Marathon Airport (24.71 °N, -81.09 °W), Middle Keys, Florida: +25.8 °C (+78.5 °F) (1981-2010)
Za polarnim kruhem Ostrov Tennholmen (67.5 °N, 13.5 °E) v Norsku, 32 km zapadne od Bodo: +5.6 °C (+42.1 °F) (1961-1990). Na Antarktide za jiznim polarnim kruhem jsou teploty vzdy pod nulou, a to znacne. Norsko a severni Evropu otepluje Golfsky proud, zima je nesrovnatelne mirnejsi, nez na Sibiri.
Antarktida (jizne 60-90 rovnobezka) Arctowski (Polska stanice, -62.07 °S, -58.63 °W), ostrov St. George: -1.6 °C (+29.1 °F) za 30 let (jakych ?) dale King Sejong (Jihokorejska stanice), ostrov St. George: -1.7 °C (+28.9 °F).

V Evrope nejvyssi normal prumerne rocni teploty:
Ierapetra v Recku na Krete (35.01 °N, 25.74 °E) +19.7 °C (1956-1997). Helenisticky meteorologicky ustav v Recku pocita prumernou teplotu ruzne, jinak nez obvyklym zpusobem. A podle ruznych typu vypoctu teplotni normal rocniho prumeru v Ierapetra kolisa +19.1 °C (66.4 °F) az +19.7 °C (+67.5 °F). Dale mista s nejvyssi prumernou rocni teplotou v Evrope (za jake obdobi ?): Lampedusa - ostrov na jihu Italie mezi Sicilii a Afrikou +19.0 °C (+66.2 °F), ve Spanelsku Sevilla +18.8 °C a Almeria letiste +18.8 °C (za jake obdobi ?)

Uvedene erekordny nejvyssich prumernych rocnich teplot (teplotni normal za nejake obdobi) jsou casto podle normalu 1961-1990, nebo drivejsiho, z nekterych mist ale podle teplotniho normalu 1971-2000 nebo 1981-2010. Teplotni normal 2000-2021 bude jeste vyssi. Oblast prumerne teploty (rocni normal) nad +30 °C se rozroste v Africe, na blizkem vychode i v Asii a nove se obevi v Australii, severni a jizni Americe. V oblasti, kde je vlhke rovnikove klima, se zatim prilis neotepluje. V Evrope se pak objevi az na nekolika mistech ve Stredomori teplotni normal rocniho prumeru nad +20 °C.


List zemi Sveta podle prumerne rocni teploty (teplotni normal), teplotni normal pro nejteplejsi a nejchladnejsi mesic:
https://listfist.com/list-of-countries-by-average-...
https://climateknowledgeportal.worldbank.org/downl...

Podle teto tabulky a normalu 1991-2020 je nejvyssi teplotni normal pro cely stat:
1 Mali +28.83 °C
2 Burkina Faso +28.71 °C
3 Senegal +28.65 °C
4 Tuvalu +28.45 °C Nejvyssi prumerna teplota u zeme, kde je mir. Tuvalu byla pred par lety zeme s nejnizsim poctem turistu na svete, ted kdovi jak to je.
5 Djibouti (Dzibutsko) +28.38 °C
6 Mauritanie +28.34 °C
7 Bahrain +28.23 °C
8 Palau +28.04 °C
9 Qatar +28.02 °C
10 Gambie +27.97 °C
.....
170 Ceska Republika +8.73 °C
.....
192 Norsko +1.78 °C
193 Mongolsko +0.67 °C
194 Ruska agresivni federace -5.16 °C
195 Kanada -6.36 °C
196 Gronsko -17.18 °C
Antarktida (oblast nikoho) okolo -50 °C (neurceno ve zdroji).

Otazkou je, jak byly spocteny prumerne teploty pro cele staty. Nejspis byla interpolovana data ze stanic, stad byl i zohlednen teren a pokles teploty s vyskou. Nejvic stanic je obvykle v teplych a nizko polozenych oblastech, na horach prilis stanice nejsou, o ledovcich a polarnich oblastech ani nemluve. To se musi pri interpolaci zohlednit.

U kazde zeme vsa se muze pocitat prumerna teplota na stanici jinak a navic mnohozemi s nejvyssi rocni prumernou teplotou nad +28 ma velmi malo stanic a data ze stanic jsou velmi derava. A pak se musi data interpolovat podle mistniho terenu. Dale muzeme najit prumernou teplotu nejteplejsiho mesice (normal 1991-2020) Bahrain +39.60 °C, Kuvajt +39.00 °C, Qatar +37.80 °C, Irak +35.80 °C, United Arab Emirates +35.70 °C. Normal v nejteplejsim mesici pro cele zeme za obdobi 2000-2021 nebo 2001-2030 uz v nekterych pripadech (Kuvajt, Bahrajn) presahuje +40 °C.

Teplotni normal - prumerne mesicni teploty v ruznych mestech sveta:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_cities_by_av...

Letiste Reggane v Alzirsku v pousti teplotni normal 2000-2015 je v cervenci +39.8 °C, v lednu +16.0 °C a rocni normal +28.34 °C, rocni srazky 10 mm. Rekordne vysoky cervencovy normal je zpusoben tim, ze normal je za obdobi 2000-2015. V lete se v Reggane take vyskytuji i maxima nad +50 °C (hyper-tropicke dny) a denni minima nad +30 °C (super-tropicke noci). Normal 1961-1990 by byl nizsi. Jedna se o mesto v pousti, s priblizne 20000 obyvately. Wikipedie udava nadmorskou vysku 217 m. Cervencovy prumer vypada, ze prevysuje Furnace Creek v mrtvem udoli, i Dallol v Etiopii, jenze normaly pro Reggane jsou za obdobi 2000-2015. Pro mesto Djibouti ve state Djibouti-Dzibutsko za obdobi 1961–1990 je uvedeno prumerna teplota rocni +29.9 °C, v cervenci +36.4 °C a v lednu +25.1 °C, rocni srazky 163.5 mm. Bosaso v Somalsku prumerna rocni teplota +30.0 °C, v cervenci +36.1 °C, leden +25.0 °C a unor +25.0 °C, rocni srazky 19 mm. Za jake obdobi ? Ahvaz v Iranu pobliz Perskeho zalivu, data za obdobi 1951–2010: prumerna rocni teplota +25.4 °C, v cervenci +37.3 °C, v lednu +12.3 °C, rocni srazkovy normal 209.2 mm. Normaly Abadan v Iranu (1951–2010) rocni prumer +25.5 °C, v cervenci +36.7 °C, v lednu +12.7 °C, rocni srazky 153.3 mm. Kuwait City 1961-1990 rocni normal +25.7 °C, v cervenci +37.7 °C, v lednu +12.5 °C. Normaly pro Sibi v Pakistanu 1971–1990: Prumerna rocni teplota +27.2 °C, v cervnu +38.6 °C a v lednu +14.1 °C, rocni srazky 144.3 mm. Normaly pro Jacobabad v Pakistanu 1961-1990: Prumerna rocni teplota +27.1 °C, v cervnu +36.9 °C, v lednu +15.1 °C, rocni srazky 110.4 mm. A zase normal 2000-2021 bude vyssi, opet na nekterych zminenych mestech muze tento normal v nejteplejsim mesici presahovat +40 °C.

Mista s nejteplejsim mesicnim normalem:
https://en.wikipedia.org/wiki/Reggane#Climate
https://en.wikipedia.org/wiki/Bosaso#Climate
https://en.wikipedia.org/wiki/Djibouti_(city)#Clim...
https://en.wikipedia.org/wiki/Ahvaz#Climate
https://en.wikipedia.org/wiki/Kuwait_City#Climate
https://en.wikipedia.org/wiki/Abadan,_Iran#Climate...
https://en.wikipedia.org/wiki/Jacobabad#Climate
https://en.wikipedia.org/wiki/Jacobabad#Climate

273
# 15.03.2022, 20:20

Mista s nejvyssi prumernou rocni teplotou (teplotni normal):
https://www.wunderground.com/blog/weatherhistorian...

Dallol - Wikipedie:
https://en.wikipedia.org/wiki/Dallol_(ghost_town)#...

Wikipedie uvadi nadmorskou vysku -130 m. Jiny zdroj uvadi nejnizsi bod Danakilske prolakliny -116 m a jezero Assal -150 m. V Dallol jsou vylkany, solna jezera. Proto se drive v Dallol tezila sira a sul. Podminky jsou tam desive vzhledem k pocasi.

Dallol - misto, kde je mozne spatrit lavove jezero (tuhnouci na povrchu). Tam budou teploty jeste razantne vyssi:
https://backiee.com/static/wpdb/wallpapers/1920x10...

Dallol Etiopie Klimatologicka charakteristika
Mista s nejvyssi prumernou rocni teplotou
Dallol - misto, kde je mozne spatrit lavove jezero (tuhnouci na povrchu).
273
# 15.03.2022, 20:23

Dallol sopecne prameny a vulkan - sopecne prameny a jezera s velkym obsahem siry, ruznych mineralu a soli. Jezera jsou casto s jedovatym mnozstvim riry a mineralu a soli a mohou byt i s velmi nizkym PH - kyselinova. Latky rozpustene v horke vode se vsemozne usazuji a vytvareji struktury.

Zdroj obrazku pro Dallol:
https://1.bp.blogspot.com/-laE_W9zSCdg/VwfBWhwl3uI...
www.geologypage.com/wp-content/uploads/2016/04/Dal...
inspirationseek.com/wp-content/uploads/2015/01/Dallol-Volcano-Ethiopia.jpg
https://inspirationseek.com/wp-content/uploads/201...
strangesounds.org/wp-content/uploads/2013/06/Dallol-Volcano-Ethiopia-5.jpg
https://birchtree.me/wp-content/uploads/2017/08/da...
https://img.fotocommunity.com/salzvulkan-von-dallol-aethiopien-0c8221e2-f2b0-4b9e-a0ae-564b46d10258.jpg?height=1080
https://strangesounds.org/wp-content/uploads/2013/...
https://inspirationseek.com/wp-content/uploads/201...
https://www.geologypage.com/wp-content/uploads/201...
https://cdn.images.express.co.uk/img/dynamic/galleries/x701/61159.jpg
https://backiee.com/static/wpdb/wallpapers/1920x10...
https://i.pinimg.com/736x/11/14/c9/1114c90a4c5994b1bc791b014951f1f6--exotic-places-le-site.jpg
https://www.exploriada.com/media/1146/danakil-07-d...
https://2.bp.blogspot.com/-5k6Dk8y4_mE/VwfAUN_RfSI...

Vulkan Dallol sopecne prameny
Vulkan Dallol sopecne prameny
Vulkan Dallol sopecne prameny
273
# 15.03.2022, 20:24

Dallol sopecne prameny a vulkan - sopecne prameny a jezera s velkym obsahem siry, ruznych mineralu a soli. Jezera jsou casto s jedovatym mnozstvim riry a mineralu a soli a mohou byt i s velmi nizkym PH - kyselinova. Latky rozpustene v horke vode se vsemozne usazuji a vytvareji struktury.

Vulkan Dallol sopecne prameny
Vulkan Dallol sopecne prameny
Vulkan Dallol sopecne prameny
273
# 15.03.2022, 20:25

Dallol sopecne prameny a vulkan - sopecne prameny a jezera s velkym obsahem siry, ruznych mineralu a soli. Jezera jsou casto s jedovatym mnozstvim riry a mineralu a soli a mohou byt i s velmi nizkym PH - kyselinova. Latky rozpustene v horke vode se vsemozne usazuji a vytvareji struktury.

Vulkan Dallol sopecne prameny
Vulkan Dallol sopecne prameny
Vulkan Dallol sopecne prameny

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.