Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Uhádnete stanici?

2215
# 07.02.2022, 18:16

Ondráš*
Valašská Polanka ? :)
Květen 19 ? :)

# 07.02.2022, 20:00

crossflow
Ano správně uhádl jsi. Gratuluji.

https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-7-5433-Uhadnete_...

Jde skutečně o soukromou (amatérskou) stanici Valašská Polanka, nadmořská výška umístění stanice 430 m n.m. Obec však leží v nadmořské výšce 388 m n.m. na rozhraní Vizovických vrchů a Javorníků v údolí řeky Senice, která se vlévá do Vsetínské Bečvy. Zlínský kraj, okres Vsetín.

GPS: https://www.google.cz/maps/place/756+11+Vala%C5%A1...

A graf z období: květen 2019.

https://www.in-pocasi.cz/aktualni-pocasi/valasska_...

Měsíc květen 2019 byl zejména na východě a SV území ČR srážkově extrémně nadprůměrný.
Nejvyšší denní úhrn srážek ve Zlínském kraji ze stanic ČHMÚ byl zaznamenán právě toho dne 22. května a to na Horní Bečvě a to 67,9 mm.
Ze soukromých stanic to byla právě Valašská Polanka, kde spadlo toho 22.5.2019 nejvíce srážek ve Zlínském kraji až 73,6 mm.
Tehdy platil na Vsetínsku až 3 SPA. :pozor: (více dole v článku)

Proto jsem tuto stanici také vybral. Právě s tímto srážkovým rekordem.

Ještě více srážek napršelo v ten den v Moravskoslezském kraji. Nejvyšší denní úhrn srážek byl zaznamenán 22. května 2019 na stanici ČHMÚ Nýdek-Filipka 92,6 mm.
A tato stanice měla také nejvyšší měsíční úhrn srážek za květen 2019 v Moravskoslezském kraji ze stanic ČHMÚ a to až 275,5 mm následovaná Lysou horou s 275,1 mm.
Ve Zlínském kraji bylo v květnu 2019 zaznamenáno nejvíce měsíčních srážek na stanici Valašská Senice 190,0 mm.

V kraji Moravskoslezském (zejména Slezsko a Beskydy) se toho dne 22.5.2019 vyskytovaly i bouřky, které silné srážky ještě podpořily. Částečně zasáhly i sever Vsetínska, ale ve Valašské Polance se ten den bouřka nevyskytla, aspoň ne přímá ani okrajová.
Srážky tedy nebyly z bouřek a i tak tam extrémně pršelo.

V Beskydech a okolí stoupají rychle hladiny řek
Zdroj: Články In-počasí (www.in-pocasi.cz)

Uhodnutá stanice: Valašská Polanka 430 m n.m. (okres Vsetín) měsíční statistiky, srážky - květen 2019 Zdroj: In-počasí Meteostanice (www.in-pocasi.cz/aktualni-pocasi)
Výřez z Infometu ČHMÚ: Zlínský kraj - květen 2019 mimořádně srážkově nadprůměrný měsíc Zdroj: Infomet ČHMÚ (www.infomet.cz)
15
# 07.02.2022, 20:12

Tady máte na hádání.

21. století (srpen) - základní stanice
2. polovina 20. století (leden) - základní stanice
15
# 07.02.2022, 20:25

Další dva - 21. století

nárazy větru (leden) - základní stanice
srážky (srpen) rozšířená nabídka stanic - severní Čechy
15
# 07.02.2022, 20:37

Další dva - 21. století

Ondráš*
Sorry, trochu jsem to zpřeházel a poupravil. Už to měnit nebudu, chtěl jsem jen, aby to mělo logiku, vkládal jsem to postupně a trochu to bylo mišmaš.

Celkem je tedy 6 grafů na hádání.

hodně sluníčka (červen) - základní stanice
málo sluníčka (leden) - základní stanice
15
# 07.02.2022, 21:39

Ondráš*
Však to není časově omezené. Můžeš to uhodnout třeba za měsíc, to je jedno. Dal jsem toho víc, aby to nebylo jako obvykle jeden graf uhodnutý za pár hodin nebo dní. A píšu to tobě, protože vím, že tě tohle téma baví, ale samozřejmě hádat může každý.

2558
# 07.02.2022, 21:43

crossflow
Stejně je mi divné že jste to uhádl podle čeho? Valašká Polanka to prý byla ani nevím kde se nachází pomalu:D Tyhle grafy že stanic mi nic neříkaj celkem jako pokud to budu hodinu hledat tak to možná najdu ale to by byl podvod;-)
Stejně tak od today2 jsou to jako docela extrémy no..

15
# 07.02.2022, 22:04

Tutugon
Právě je to snadnější, pokud se jedná o extrém, hned tě to někam nasměruje. Navíc měsíc v roce snadno uhodneš podle počtu dní a té šedé čáře, která tě navede k jakému ročnímu období se blížíš, takže třeba z mého prvního grafu je zřejmé, že se jedná o srpen. To klidně můžu napsat. Je to jednoduché to uhodnout... Když víš měsíc, pak stačí rok a vhodná stanice podle hodnot hory X nížiny apod. V čemž u teplot pomůže opět šedá čára. Je to taková hra...

Šedá čára značí průměrné teploty - maxima a minima.

Podle mě je to zábavné, ze začátku máš vždy vodítka, pak stačí trochu dedukce nebo znalosti a proklikat Archiv. Uhodnout jednu stanici může zabrat chvilku.

# 07.02.2022, 22:50

Today2, Tutugon
Přesně tak. Ty stanice tady v archívu In-počasí se dohledávají poměrně snadno. Tedy alespoň tomu, kdo se vyzná.
Mnohem těžší je to třeba u těch grafů SYNOP na OGIMETu. To je už celosvětová síť, takže tam už to tak jednoduché není.

Zkuste třeba někdo schválně uhodnout tu stanici od uživatele TommyAst.
To už možná tak chytří nebudete. :D

Zadání je ZDE: # 01.02.2022, 13:02

https://diskuse.in-pocasi.cz/image_uploads/02_2022...

15
# 07.02.2022, 23:11

Ondráš*
Jj, ale většina lidí ten Archiv asi tolik nesleduje, tak možná to ulehčím a dám nápovědy ještě.

# 07.02.2022, 23:20

Today2

Obrázek (graf) č. 1:
Doksany, 158 m n.m., Dolnooharská tabule. Ústecký kraj, okres Litoměřice, pověřená obec Roudnice nad Labem.
Obec leží na pravém břehu řeky Ohře, 9 km jižně od Litoměřic, 7 km severozápadně od Roudnice nad Labem (vzdušnou čarou).
Žije zde 443 obyvatel.

Severovýchodně od obce se v polích nachází observatoř ČHMÚ zabývající se půdním klimatem, provádějící biometeorologický výzkum, plnící funkci profesionální meteorologické a referenční klimatologické stanice.
Souřadnice stanice Doksany: 50° 27′ 32″ N, 14° 10′ 15″ E

GPS: https://www.google.com/maps/place/Observato%C5%99+...

Doksany se nacházejí v nadmořské výšce 156 m n.m. (stanice 158 m n.m.) v blízkosti řeky Ohře.
Průměrná lednová teplota (1961–1990) je -2,0 °C, v červenci pak 18,1 °C.
Roční úhrn srážek vlivem srážkového stínu Krušných hor je nízký v průměru pouze 456 mm. Největší průměrný měsíční úhrn srážek je v srpnu 63,0 mm, nejmenší průměrný měsíční úhrn srážek je v únoru pouze 19,2 mm.

Graf z období: srpen 2003.

Léto 2003 bylo opravdu extrémně horké a suché.

--------------------

Obrázek (graf) č. 2:
Ostrava-Mošnov, 253 m n.m., Moravská brána. Moravskoslezský kraj, okres Nový Jičín, pověřená obec Příbor.
Stanice se nachází v areálu Letiště Leoše Janáčka Ostrava (Letiště Ostrava-Mošnov) v katastru obce Mošnov na NovoJičínsku.
Vzdálenost vzdušnou čarou asi 6 km SSZ od města Příbor, 5 km VJV od Studénky a 8 km od Exitu 336 dálnice D1, 20 km JJZ od centra Ostravy, 17 km západně od centra od centra Frýdku-Místku a zhruba 13 km SV od okresního města Nový Jičín.
Souřadnice stanice Ostrava - Mošnov: 49° 41′ 31″ N, 18° 6′ 46″ E

GPS: https://www.google.cz/maps/place/Mo%C5%A1nov,+Ostr...

Graf je z období: leden 1963.

Zima 1962/1963 byla nejkrutější v průměru let 1961-1990 a vlastně je až do teď od roku 1961. Především právě ten leden 1963 byl na území ČR extrémně mrazivý s průměrnou teplotou -8,8 °C.
Jak ukazuje graf z Infometu ČHMÚ níže.

Průměrné zimní teploty na území ČR od roku 1961:
http://www.infomet.cz/pix/text_big1489065134-2.jpg
Zdroj: Infomet ČHMÚ (www.infomet.cz)

Takže i v nížinách se často vyskytovaly arktické dny, jako v tomto případě a minimální teploty padaly hluboko pod -20 °C někde i pod -25 °C.

Tato stanice a graf mě přiznám se trochu zmátl. S takovými teplotami bych totiž mířil někam na hory a ne do nížin pod 300 m n.m. :D

--------------------

Obrázek (graf) č. 4:
Bedřichov, 777 m n.m., Jizerské hory.
Liberecký kraj, okres i pověřená obec Jablonec nad Nisou.
Žije zde 360 obyvatel.
V létě plní Bedřichov funkci výchozího místa pro turistiku a cykloturistiku po Jizerských horách.
V zimě slouží Bedřichov jako startovní místo mnohých běžkařských výprav do Jizerských hor. Na místním stadionu kousek od parkoviště a autobusové zastávky začíná běžecká trať Jizerská magistrála, vedoucí na Novou Louku a pak dále směrem na Kristiánov, Knajpu a Smědavu.
Na svazích Malinového vrchu slouží lyžařům známý Ski areál Bedřichov.
Srážkově je tato oblast velmi bohatá.

GPS: https://www.google.cz/maps/place/468+12+Bed%C5%99i...

Graf z období: srpen 2010.

Srpen 2010 byl na severu Čech extrémně deštivý.
Povodně v srpnu 2010 v severních Čechách asi všichni známe.

Na severu spadlo přes 200 mm srážek
Zdroj: Články In-počasí (www.in-pocasi.cz)

Uhodnutá stanice č. 1: Doksany 158 m n.m. (Dolnooharská tabule, Ústecký kraj, okres Litoměřice) měsíční statistiky, teplota - srpen 2003 (Zdroj: Archiv In-počasí)
Uhodnutá stanice č. 2: Letiště Ostrava - Mošnov 253 m n.m. (Moravská brána, Moravskoslezský kraj, okres Nový Jičín) měsíční statistiky, teplota - leden 1963 (Zdroj: Archiv In-počasí)
Uhodnutá stanice č. 4: Bedřichov 777 m n.m. (Jizerské hory, Liberecký kraj, okres Jablonec nad Nisou) měsíční statistiky, srážky - srpen 2010 (Zdroj: Archiv In-počasí)
15
# 07.02.2022, 23:25

Ondráš*
Jj přesně, ono bez nápovědy by to bylo dost těžké. Ještě když to není z těch základních profesionálních stanic. V těch rozšířených je jich strašně hodně.

2215
# 08.02.2022, 06:27

Tutugon
Dobře vyzradím nou-hau :D nejdříve jsem projel stanice kolem sebe, jenom tak ze zvědavosti, no a pak mě to chytlo :) vím že poslední dobou hodně prší na východě, tak jsem začnul Beskydama. Koukal jsem jenom 3 roky zpět a nejdeštivější měsíce. No a bylo to celkem brzo ;-) Pravda chce to čas a klid u kompu a ani jedno nemám.
Hlavně že prší :D

271
# 08.02.2022, 15:00

Today2

Ten srpen 2003 me napadnul hned - prvni pulka extreme teplo a pak hlavne prave ten 13. srpen najednou podstatne tepleji, kdy se i do CR dostal ten nejteplejsi vzduch, co byl v zapadni Evrope dlouho. To obdobi si dobre pamatuji a neshoduje se to ze srpnem 2015, 2018. A taky v tom srpnu 2003 je dobre partny posledni den maximum pod +20. Pak uz by se jen hadalo ze stanic, kde bylo 13. srpna 2003 +37.5 a vice maximum. Ale uz je to stejne uhadnuty.

Hodne Slunicka, tak to tipuji na cervenec 2006 a cerven 2019, to byly nejslunecnejsi mesice posledni roky. A cervenec 2006 zaroven v Klementinu nejteplejsim mesicem z hlediska prumernych dennich maximu, v pripade prumernych dennich minim a prumernu byl nejteplejsi srpen 1807. Na Slovensku byl vsak cerven 2021 mnohem sussi a teplejsi, nez v CR. V Hurbanovo a tusim i v Nitre (nepamatuji si, musel bych overit) namerili 395 hodin Slunecniho svitu za cerven, coz je vubec mesicni rekord Slunecniho svitu pro Slovensko.

# 08.02.2022, 15:20

TommyAst
Ty poslední dva grafy svitu Slunce už mám také uhádnuté.

https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-7-5433-Uhadnete_...

Oba grafy jsou ze stanice Milešovka, 831 m n.m. (Ogimet uvádí 836 m n.m.) České středohoří.
Ústecký kraj, okres Litoměřice, obec Velemín u Lovosic.

Souřadnice stanice ČHMÚ Milešovka: 50° 33' 17.352" N, 13° 55' 52.065" E

GPS: https://www.google.com/maps/place/Meteorologick%C3...

Ten první (hodně Sluníčka) - červen 2019.
(viz první obrázek: uhodnutá stanice č. 5)

Ten druhý (málo Sluníčka) - leden 2010.
(viz druhý obrázek: uhodnutá stanice č. 6)

Uhodnutá stanice č. 5: Milešovka 831 m n.m. (České středohoří, Ústecký kraj, okres Litoměřice) měsíční statistiky, sluneční svit - červen 2019 (Zdroj: Archiv In-počasí)
Uhodnutá stanice č. 6: Milešovka 831 m n.m. (České středohoří, Ústecký kraj, okres Litoměřice) měsíční statistiky, sluneční svit - leden 2010 (Zdroj: Archiv In-počasí)
271
# 08.02.2022, 15:25

Narazy vetru, tak to bude vzhledem k tomu 18. lednu leden 2007, a nevyssi naraz s Kyrillem. Je to Milesovka. To uz je stanice na Ogimetu a spis to je profesionalni, nebo SYNOP stanice. Zakladni stanice nejsou SYNOP a driv meli obsluhu merici jen 07, 14, 21 hod, ted uz dela asi vse automat. Profesionalni a SYNOP stanice maji data po hodine.

11464 Milesovka 50.55 severne13.93 vychodne 836 m nad morem, graf z ledna 2007:
https://www.in-pocasi.cz/archiv/img/bar_chart.img.php?stanice=milesovka&typ=vitr&mesic=1&rok=2007

Milesovka leden 2007:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

15
# 08.02.2022, 15:35

Ondráš*
Gratuluji k uhodnutým stanicích.

TommyAst
Dobrý tip s tím červnem 2019. Ano to bylo opravdu extrémně slunečno i horko a sucho.

Všech 6 grafů bylo uhodnutých.

Tak ty extrémy se tipují docela snadno.

15
# 08.02.2022, 18:24

Ondráš*
Dávám ti za pravdu, dal jsem to pryč. Škoda, že netipuje více lidí. To od TommyAst je moc těžké. Měl by to už prozradit. Jinak jsem dostal skvělý nápad, co ještě se dá tipovat. Na anglické Wikipedii, která je mnohem rozsáhlejší, než Česká má skoro každé trochu větší město na světě svojí tabulku průměrných hodnot počasí. Tedy zobrazující klima/podnebí. Je to taková pěkná barevná tabulka. Jednu sem dám. Zkuste si tedy tipnout na kterou oblast ve světě sedí ty údaje.

Zdroj: Wikipedia
2215
# 08.02.2022, 20:54

Today2
Španělsko?
Sevilla?
:)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.