Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Lokálně opět přeháňky nebo bouřky, výjimečně s přívalovými srážkami nebo i kroupami

Diskuse o počasí Úvod nového týdne bude rekordně teplý, potom teploty klesnou

381
# 14.10.2023, 09:44

palma
Ano. Přesně.
Cestou do budoucna je opravdu co nejhustší síť stacionárních meteostanic, měřicích a ukládajících data dle standardů, která bude postihovat stav a průběh počasí na mnoha místech, lokalitách v dané momenty najednou, průběžně , ve dne v noci, nikoli mobilní měřič nacházející se v danou chvíli v regionu jen na jednom místě, navíc měřící hodnoty zkreslené těmi faktory, o kterých píšete..

275
# 14.10.2023, 13:50

swan1
Ja ted nejsem v CR, az budu v CR, urcite se rad na Sumavu podivam. U tech fotek je videt, ze se mensi kopec zveda vdali, ale bez pociteni gravitace si to jde hure predstavit, jak to tam vlastne vypada. V Mokrosukach jsou i vysoka denni maxima, vzdhemem k nadmorske vysce (skutecna vyska 500 m, maxima odpovidaji oblastem okolo 200 m nad morem).

Yurri
Teplota se meni mista of mistu, uz kvuli orografii, prevadajicimu povrchu a pod. To je jasne. Museli by jsme mit stanici nejmene na kazdem km. Nicmene v mrazovce i na kopci jsou jiste standardy mereni (ve 2 m nad volnym povrchem, nikoliv ve stinu, ale jen radiacni kryt na teplomeru). Jak by jsi to udelal se srazkami, vetrem, vyparem ? Hlavne ten vitr se casove i mistne meni jeste mnohem vic.

U jakehokoliv teplomeru se navic musi brat v uvahu tepelna setrvacnost, dala by se charakterizovat polocasem snizeni rozdilu - tedy kdyz napr. prinesu teplomer z venku do mistnosti, jak rychle se snizi teplotni rozdil o polovinu. Je tam pak exponencialni pokles rozdilu.

Moje uplne zacatky s meteorologii kolem roku 2000, to byl fakt ten lihovy prenosny teplomer, pozdeji TFA digitalni Internet nebyl, meteostanice tenkrat absolutne nedostupne, a mapy jen co ukazovali ve zpravach v predpovedi. Takze s merenim obycejnym okenakem zkusenosti mam.

palma
Teplomer v aute kdovi kde je umisteny, obvykle pod kapotou, nekde vepredu, a motor je v zadu. Pri bezne jizde to vitr docela uchladi, protijedouci auta moc vliv nemaji. Ale, kdyz auto zastavi a bezi motor, teplota jde nahoru. Stejne tak u napr. kamionu stoupajiciho do kopce. Za jizdy je tam v aute plus-minus ukazovana realna teplota, s nepresnosti do 1-2 °C, ale musi auto jet (ve meste tedy ne). Tam kde jsou pak velke mistni rozdily teplot, je dobre videt vzestup a pokles teplot podel trasy. Ale je to info o aktualnim stavu (jestli si mam vzit bundu, kdyz udelam pri rizeni pauzu, nebo jaky je rozdil u more - na horach, na kopci-v udoli). Vzhledem k absolutni casove a mistni promenlivosti, nehomogenite podminek (uz jen samotny provoz) je to pro klimatologickou studii (zapredpokladu zberu dat) pomerne nepouzitelne.

381
# 14.10.2023, 14:07

TommyAast
Jj, určitě se pak zastav!
Ta odpolední maxima tu byla vysoká při malém větru nebo bezvětří a slunci kvůli nedostatečnému radiačnímu štítu, který to bez aktivní ventilace nestíhal odstínit.
Od srpna jsem přidal k čidlu aktivní ventilaci a měří to už parádně, krásně to sedí i se stanicemi v okolí na zdejší mapě.
Už je to v richtiku;-)
S tím automěřením. Drtivá většina dnešních aut má motor vpředu, ale to čidlo částo bývá pod zrcátkem spolujezdce, tedy cca metr nad zemí.Ale ano, při velkých místních rozdílech, kdy u mě v kotlině je třeba v 5 ráno +2°C a v obci o 2km dál a 150 výškových metrů výš to ukazuje +8,+9°C, je jasné, že ten veliký rozdíl tam určitě je.. Je to ale jen velmi hrubé a orientační měření, nějaká základní informace..S přesným změřením teploty vzduchu to nemá nic společného..
Natož při sluníčku v odpoledních hodinách ve městě nad rozehřátou silnicí, to je pak úplně mimo...
To prý ale podle Yurriho vůbec nevadí, může s tím autem ve městě perfektně měřit podle něj i při slunečním svitu, protože si předtím auto zchladil ve stínu na zahradě pod stromy..Hmm. No co na to říct? :D

ota
Avatar
2173
# 14.10.2023, 17:36

Tohle už je fakt bizár. Měření podle standardů je k ničemu, za to měření okeňákem je nejlepší a těsně za ním pak je měření teploměrem v autě, tak určitě.:D Já už fakt nevím co na to říct, snad jedině, že když člověk něčemu nerozumí, bylo by pro něj lepší mlčet, než ze sebe stále dokola dělat hlupáka... Každopádně k měření, dnes je tady na in počasí krásně vidět přechod studené fronty, na teplotní mapě jde postup krásně sledovat on-line, v tomhle je hustá síť meteostanic opravdu nenahraditelná.

381
# 14.10.2023, 17:49

Novorolák1
Hřebíček na hlavičku..
Ne, pokoj nedá:D


Yurri
Žádnou fotku displaye tvýho auta, s teplotou a časem si tu nezveřejnil..Nebo jsem něco přehlédl?
Tvým pindům vycucaným z prstu tu nikdo nevěří..;-)

Ofotit graf ČHMÚ a říct , že má na teploměru v autě nebo doma to samý, umí každej trouba..To ale není zveřejnění osobního výstupu, jen pindy..
Které ovšem neumíš doložit vlastním grafem s časovou osou a teplotou.:D
Ty nemáš nic, žádný data, žádný důkazy, vůbec nic..
Jen ty svý nafouklý řeči.
V zataženém, větrném dni ty rozdíly jsou u blízkých stanic ve stejné nadmořské výšce vždy malé, všude, u stanic v každém regionu..
Ovšem pak nám svítí slunce, že, a ty přijdeš s tímhle ..

mně osobně to třeba tím autem orientačně celkem stačí, protože hodnotě z něj věřím samozřejmě když parkuje delší dobu ve stínu, nejlépe na trávě s citelným větrem, což na chalupě splním skoro vždy, v pohodě ho mohu pak brát jako externí mobilní teplotní čidlo a když sebou vezmu teplotní čidlo (radiační kryt si vyrobím) viz diskuze o meteostanici do 5tis., tak mohu mít perfektní přehled o různých částech obce a udělat relevantní výstup,

Tak jasně, pojedeš z baráku autem s rozhicovanou kapotou 4km na zahradu, tam tu kapotu v letním vedru pod stromy ,,perfektně,, zchladíš:D a můžeš měřit po okolí a budeš mít perfektní přehled.. protože svýmu autu věříš..
Dobrý no👍🥇
Yurri, ota to s tebou myslí dobře, opravdu tu ze sebe děláš stále dokola, neúnavně, naprostého blázna...
Když chceš doložit shodu svých měření s jinými, nejsnazší je to doložit mapkou s aktuálními teplotami u tebe a v tvém sousedství. V tom je také jedno z kouzel husté sítě meteostanic..
Viz obrázek.. Shoda tři stanic ve stejný okamžik..
Vždyť i ty tu často operuješ s místní mapkou stanic ;-)
ota
To je marný, mě je ho někdy i trochu líto..
Ale on tu lítost vždy pak z člověka zase rychle vyžene..:D




Perfektní dnešní shoda teplot tří stanic v místním regionu při zataženu a větrnu Zdroj: Wunderground.com
381
# 14.10.2023, 18:16

Honder
Je to samozřejmě OT.Tohle téma už je ale dávno pasé, (minulý týden) nijak mu to už myslím neubližuje...

275
# 14.10.2023, 18:45

Honder
swan1

Oni jsou na metodu mereni teploty temata uz dve. Nejprv to jedno, co sem Honder dal a pak jeste tady:
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-4-6960-Zobrazova...

A ze jsem s obycejnym teplomerem ze stupnici zacinal, pak s digitalnim. Tak s tim skusenosti mam. Tenkrat proste pocitace a internety byly nedostupne, stejne tak jako meteostanice. Meteostanice (automaticka, s vice cidlama) tenkrat za 2-3 bezny platy.


Ale nechapu, proc se dizkuze na metodiku mereni otvira v tematu, ktere s tim vubec nesouvisi.

# 14.10.2023, 18:58

Jako autotronik Vas musim zklamat, ale cidlo teploměru v aute neni pod kapotou :DDDDD, to by jste tam meli 50+ skoro porad, vetsina aut ma cidlo pod prednim naraznikem vlevo.

# 14.10.2023, 19:00

Jako autotronik Vas musim zklamat, ale cidlo teploměru v aute neni pod kapotou :DDDDD, to by jste tam meli 50+ skoro porad, vetsina aut ma cidlo pod prednim naraznikem vlevo.
Jo a s tou vyskou ma pravdu, 500m na Sumave je jako 300m v Orl.h. Ale to je celkem logicky, kdo jezdi Alpy tak vi nejlip. Tam je 1000m v Italii jako u nas nizina :D
My jsme bydleli v Risoulu 1850m (Francie) a bylo to tam jako u kdyby jste bylo v Peci pod Snezkou

381
# 14.10.2023, 19:02

TommyAst
Každý asi přišel do styku s nějakým nástěnný m nebo okenním teploměrem, to je normální..
Obzvlášť střední a starší generace ;-)
Nicméně jsme na meteo fóru a teploty , tedy většina z nás, se snažíme měřit co nejblíže současnému standardu..i co se týče umístění měřidel.
Tam ale okno, auto ani zeď nepatří...
Ty témata, to co sem dal Honder, jsem založil já, ovšem Yurri ho taktéž celé zaplevelil svým měřením teploty fasády baráku ..
To druhé je nějaký joke od zakladatele, evidentně, vždyť se na to podívej..
Pro mě za mě, ať se tohle téma klidně zavře..nebo pročistí.
Stejně si tu rozumní lidé nemůžou v klidu vyměňovat zkušenosti a názory. Důvod je evidentní, stejný jako v tom mnou založeném tématu...
John Deere
Ano, to je pravda, 500mnm v Pošumaví, na Vrchovině nebo v Orlických horách, není totéž.
Tady dole na J, JZ je o něco teplejší klima..

275
# 14.10.2023, 19:14

swan1

To prvni tema je urcite uzitecne, a docela se tam rozjela smysluplna debata, pak tedy se to zase zvrtlo v analogogove teplomery na stene a pod. Samozrejme, ze s okenakem se stretli vice-mene vsichni, zejmene generace X a starsi. Pred rokem 2000 ani nic moc jineho financne-technicky dostupne nebylo, internet v zacatcich v 90. letech (vytacene pripojeni), meteostanice drahe. Dnesni internet veci, dostupne meteostanice, Ogimet a pod. je uplne o necem jinem.


To druhe tema, to vypada od nekoho nezkuseneho, kdo meteorologii nerozumi. Nahodou narazil na in-pocasi.cz a polozil dotaz do dizkuze. Pro nas je jasne - merin na rozpalene fasade nesmysl, ale ne kazdy je meteorologii zasvecen.

Treba v informatice a v poradne o pocitacich jsou lidi schopni se zeptat, nebo rovnou zkouset ledacos (par prikladu), v pripade mereni pocasi bych si take nedelal iluze:
http://www.lamer.cz/quote/37190
http://www.lamer.cz/quote/73947
http://www.lamer.cz/quote/50635
http://www.lamer.cz/quote/73428
http://www.lamer.cz/quote/21910

381
# 14.10.2023, 19:20

TommyAst
Jo, věřím, že lidi se jsou schopní ptát na nesmysly, nebo zjevné věci.
Jenže ten dotyčný, co téma založil, a položil dotaz, už se v tom tématu znovu neobjevil, nezareagoval na žádnou odpověď..
To mi přijde divné a proto mi to přišlo spíš jako joke..
A stejně i to zase zaplevelily liháče;-)

275
# 14.10.2023, 19:25

swan1
Tak mohl to byt nahodny kolemjdouci a polozik dotaz, pak uz neodpovedel. To bych videl na nejpravdepodobnejsi. A nebo si udelal druhy ucet nekdo, kdo tady diskutuje uz dele.

Ja jsem udelal vtip, ci proste pozvedl pojem teplota na Slunci, tak tam jsou ty hodnoty okolo +5500 °C, ale Korona ma 2-5 milionu °C a stred Slunce se odhaduje na 15.6 milinonu °C (nebo Kelvinu, tady uz rozdil neni).

381
# 14.10.2023, 19:27

TommyAst
Přesně to mě taky napadlo, ten druhý účet...

275
# 14.10.2023, 20:00

swan1
Tobě a posílat fotku, vždyť to je po zkušenostech naprosto zbytečný, stejně by jsi si našel jinou výmluvu, jedno si pamatuj a vem na to jed, když tady něco zveřejním, tak to sedí, doporučuji jít stejnou cestou a nepomlouvat něco, o čem nemáš ani tušení a čím se zabývá třeba zrovna aplikovaná klimatologie a nebo geostatistika, až budeš roky spolehlivej, tak se můžeme bavit dál, ale při tomhle tvém namyšleném tónu to spíš nevidím, protože to je evidentně vlastnost.

Jinak téma už je mrtvé, takže komu to vadí, ať pěkně odejde a neplevelí už tak dost zaplevelenou diskuzi;-)

381
# 14.10.2023, 20:30

;-)Yurri
Ne mě posílat průkaznou fotku, aby bylo vidět kde a kdy přesně se měřilo, ale všem tady..
Protože ty tu do němoty tvrdíš, že se svým měřením teplot v těsné blízkosti všech možných povrchů, nebo přímo na nich, strkáš do kapsy všechny ty ,,frajírky,, se stanicemi, co měří teplotu vzduchu, a často i ČHMÚ, takovéhle tvrzení musíš něčím opravdu věrohodným dokládat, tvoje slovo věrohodné není, o tom si nás tu přesvědčil už mnohokrát . Dále tvrdíš, že to nikam veřejnosti necpeš..Ale to není pravda, dáváš sem ty teploty v podstatě každej den, místní fórum je též veřejnost..
Krom toho, my se stanicemi to dáváme taky jenom sem, přes Weatherlink nebo Wunderground a další služby, protože odtud si to redakce In-počasí umí načítat každou půlhodinu sem na web..
Pořád tu píšeš o spoustě svých důkazů, ale nemáš nic a po druhých chceš řady dat za roky pozorování.. Naprosto absurdní, prostě tvůj styl.
Standardy, jsou standardy..
Tvoje teploměry na severní zdi, v autě i pod stromy jsou ryzí antistandardy..
Svým objížděním regionu s teploměrem pod kapotou auta nebo na ní, to už je úplně jedno, nikdy nedosáhneš přesnosti měření, která je možná u standardních měřidel, čidel a neobsáhneš to, co hustá síť stacionárních meteostanic, právě pro tu veřejnost, o kterou ti tolik dle tvých slov jde, nikdy..Tu spoustu zaznamenaných dat o počasí stanicemi každých pár vteřin, na mnoha různých místech najednou, ve dne v noci, neustále..
Ani v teplotách, v měření srážek srážkoměrem a v měření větru anemometrem už vůbec nic..
Tebe neláká podívat se ráno na grafy svojí stanice, na průběh noční teploty, srážek, větru atd?
Nebo si během dne odkudkoli zkontrolovat jak tam máš?
Až si pořídiš stanici, umistíš ji na to nej místo, které máš, blížící se co nejvíc standardům a přidáš ji sem na mapu, všichni si tu oddechnene, všichni, včetně tebe...To mi věř.

275
# 15.10.2023, 13:38

swan1
Čidlo mám někde pod předním nárazníkem auta a používám ho už 10 let a je naprosto spolehlivé, 10 měsíců v roce je pro naše účely více než dostačující, motor ho nijak neovlivňuje a parkuju kromě letních 2 měsíců prakticky vždy ve stínu, na trávě a při tomhle větru jako dnes je úplně jedno jestli je to v 1m nebo ve 2m.

Chatovým teploměrem měřím mobilně ve stínu, ale nikoliv pod stromy, jak si ty opět určitě mylně představuješ, opět chybovost max. pár desetin (není to levný brak, už stojí bratru 500;-)), mám to dlouhodobé ozkoušené a musím se smát nevěřícím tomášům, ať si každý opraví raději svoje chyby, čím dražší, tím ale rozhodně ne vždy lepší (mám meteostanici za tisíce s čidly, anemometrem a srážkoměrem ve skříni).

275
# 15.10.2023, 13:45

Chatový ukazuje též dobře, trochu mě štvou ty tlusté čáry po 10°C, ale za ty prachy to toleruju, zafixuju na pár větvích na zahradě na referenčním místě a cajk, vždy ve stínu, s volným prouděním v okolí a ve 2m, ve vedrech přesnější než automat ČHMÚ bláznící z tepelného ostrova města, já mám zahradu největší v celé vesnici 4 km od MB, ideální místo, pole daleko a silnice taky, lehce zvlněná rovinka stejně jako okolí = obrovské plus.
Je to tenhle a pro amatéry a zvlášť tady naprosto dostačující:
https://www.zcstrakovo.cz/produkt/teplomer-venkovn...

11:30
Automat ukazuje dobře, ale je moc citlivý = hapruje podle každého mraku, ve vedrech na houno
275
# 15.10.2023, 14:01

Třetí mobilní čidlo mám svůj nos, z toho Swan dostane infarkt, ale abych věděl kolik je stupňů +-1°C, tak mi stačí nasát venkovní vzduch a když musím udat teplotu, tak vždy se trefím s chybovostí do 1°C, manželka by mohla povídat, se nedívá na teploměr, ale zeptá se mě, mám to nacítěné nebo co, za ty desítky let venku asi dobrá kalibrace, měl jsem sledovací období kdy jsem měřil 3x denně a vše zapisoval, teď už jen juknu a kontroluji sám sebe, ven to bez ověření samozřejmě nikomu necpu, můžete se smát, kroutit hlavou, nevěřit a diskutovat jak chcete, ale pro mě je to prostě samozřejmost a koukám ušetřím dost peněz;-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.