Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Občas slunečno a poměrně teplo

Diskuse o počasí Zobrazovaná teplota venkovním teploměrem

# 28.09.2023, 12:01

Dobrý den.
Prosím vás, já tomu nějak nerozumím... Proč mi venkovní teploměr dnes 28.9.23 v čase zhruba 11:30 ukazuje 33°C? Je na přímém slunci, podle mě ukazuje nějak hodně, tak prosím o laické vysvětlení proč tomu tak je. Děkuji mnohokrát.

45
# 28.09.2023, 12:54

Patrik Felkel
jejda, to se zeptejte místního odborníka přes teploměry Yurriho.. ten Vám určitě poradí :D musíte ho mít krytý... zeptám se jinak, co by jste čekal od nekrytého teploměru na slunci? Mně teď nekrytý přízemní teploměr taky ukazuje 40 °C... proč? Protože čidlo nemám v radiačním štítu..:!!:

PS: divnější by bylo, kdyby Vám ukazoval -5 °C ;-)

375
# 28.09.2023, 12:57

kapr84
Tak, třeba -5 ukazovat klidně může, stačí rozbít tu baňku dole..:D.. nebo otočit stupnici vzhůru nohama..;-)

45
# 28.09.2023, 13:04

Aha. Takové nápady jsem nikdy neměl.. :D

264
# 28.09.2023, 13:28

Patrik Felkel
Stačí ho dát do stínu a zajistit volné proudění kolem, když bude ve 2m a dostatečně daleko od okolních teplo akumulujících materiálů (střechy, zdi, silnice, chodníky, parkoviště...), tak budete maxima měřit přesněji, než každá 3. meteostanice tady a možná lépe i jak samotné Klementinum, jen holt neuvidíte desetinky. Ve výšce si to měří celoročně i profíci z ČHMÚ co vím třeba pan Dvořák, pár plastových tácků svrchu jako radiační štít, kovové rameno na větší vzdálenost od budovy a čidlo měří o 106, je to takové hezké hraní si pro kluky.

366
# 28.09.2023, 16:59

To je od Patrika nějaký joke, ne? Měřit teplotu rozpáleného skleněného obalu lihového média ;-)
JohnBattler
Teploty se neměří ve stínu ( v rozsáhlejším stínu stromů, budov, atd ..) nýbrž na slunci otevřeném prostranství.., pro která platí i ty predikované teploty meteorologů..
Ovšem radiačně stíněným měřidlem..

45
# 28.09.2023, 17:27

JohnBattler
teda čekal bych od Vás kvalitnější pohled... teplota se opravdu neměří ve stínu... ;-)
na stanicích meteorologických institucí by jste ten stín velice těžko hledal.. :)

no nic, mizím, asi to tady zase rozjede :D

375
# 28.09.2023, 20:09

ludvicek
Kdysi jsme tomu říkali že si z nás někdo dělá "prču"..:!!: a mám takový nejasný dojem, že je to i tento případ.;-)

105
# 28.09.2023, 20:48

palma
Genau.

To je jak ten uživatel York, či jak se jmenuje, že už nebude v srpnu tropický den. No naletěl jsem mu i já.:D

270
# 28.09.2023, 21:21

Na Slunci ukazuje teplomer jenom +33 °C, to je tedy hodne malo. Na Slunci je teplota o dost vyssi samozrejme. Teplomer ale na Slunci urcite nikdo nema. Urcite by se vyparil driv, nez se tam vubec dostane. Spravna teplota je okolo +5500 °C.

Ale ted vazne. Podle me to trolling neni. Nove zaregistrovany uzivatel se zeptal, proc teplomer ukauje vysoke hodnoty, kdyz na nej primo sviti Slunce. Nejspis i dnes narazil na tuto dizkuzi.

Pokud by na teplomer Slunce primo nesvitilo (ani silne odrazy Slunecniho svetla z okoli), tak by se priblizne teplota samotneho teplomeru (vc te tekutiny v bance) srovnala s teplotou okolniho vzduchu, ukazoval by teplomer skutecnou teplotu. Ne uplne naprosto presne, s presnosti na desetiny uz hraje roli vice faktoru.

Pokud ale na teplomer sviti Slunce primo, krome vyrovnani s okolni teplotou vzduchu zahrivaji teplomer Slunecni paprsky, a proto musi v rovnovaznem stavu s okolim mit vyssi teplotu, nez okolni vzduch. Pokud Slunce nesviti primi na banku a vetsina teplomeru je bila, rozdil jeste neni tak velky.

Ale podle obrazku je tam jeste jiny problem. Teplomer je na tmavsi stene, na kterou sviti Slunce primo. Kdyz na stenu sviti primo Slunce, tak Slunecni paprsky zahrivaji povrch steny na teplotu vyrazne vyssi, nez je teplota okolniho vzduchu, A i vzduch v bezprostredni blizkosti se ohriva, az je videt nekdy turbulence. Stena muze mit teplotu dost vyssi (podle materialu o 10-20 °C), nez okolni vzduch na volnem prostranstvi. A tim padem i teplomer umisteny na stene, kam sviti Slunce a kde se akumuluje teplo (i kdyz tam Slunce svitit prestane, nejakou dobu je tam tepleji, nez v okoli), bude ukazovat vyrazne vyssi teplotu, nez je teplota vzduchu v okoli. Podle ruznych parametru rozdil bude 5-30 °C.

264
# 29.09.2023, 13:26

kapr84
Tak to mají stacionární stanice smůlu a bohužel je to v maximech strašně poznat už jenom letmým pohledem teď téměř každý den, mobilně není problém měřit ve stínu a včera jsem nenaměřil max. ani +24,5, vždyť i o dost teplejší stanice typu Pohořelic nebo Brodu nad Dyjí měly rekordy sotva přes +26, kouknu na stanice tady a 26ky v běžně chladnějších lokalitách dokonce i na Vysočině😄, spousta stanic nadhodnocuje, prostě a jednoduše úplně mimo, blbé místo a slunce to znehodnotí.

96
# 30.09.2023, 18:01

kapr84
To je právě ten problém.
Někteří individualisté jsou stále přesvědčeni o své pravdě (měření teploty v dobře zastíněném koutu zahrady), třeba i proto že si přečetli článek v nějakém plátku.
Je jasné, že vůbec nechápou chyby, kterých se dopouštějí.
Samozřejmě, že jde o chybu měřit teplotu vzduchu v místě, které je v dostatečné vzdálenosti od neosálaných ploch sluncem. Tam i ten vzduch je chladnější než všude jinde. Ano změříte tam teplotu vzduchu, odlišnou od ploch přirozeně osálanou slunečními paprsky. Což je sice správně změřeno pro speciální případ onoho koutu zahrady, ale s teplotou vzduchu krajiny sluncem osálené to nemá nic společného. I proto jsou stanoveny standardy pro měření. Jinak by si to každý patlal dělal po svém. Horší je, že se zde najdou tací, co takové kousky veřejně povyšují nad metrologické standardy... 🙄

270
# 02.10.2023, 18:31

Yurri
Nektere soukrome stanice jsou podle vseho spatne umisteny, treba na strese, obklopeni budovami, zdmi. To tlumi vitr a zdi navic naakumuluji teplo. Je to u nekterych stanic (kde jsou obvykle dosahovany jedny z nejvyssich, ci nejvyssi teploty) dobre videt v grafu. Kdyz se nejspis zmeni smer Slunecniho svetla a cela oblast okolo stanice na dvorku je ve stinu (napriklad), teplota klesa.

Pokud je teplomer ve volnem prostranstvi okolo plus minus 2 m nad zemi, sviti na nej Slunce, ukazuje vyssi hodnoty, nez je realna teplota vzduchu. A primo ve stinu stromu zase nizsi. Ale blizkosti tmave nebo betonove steny teplota naroste, a to i kdyz je teplomer stineny (kdyz na nej sviti Slunce, naroste jeste vice), zejmena nekde na dvorku, kde je omezeno proudeni.

Na balkone, kam sviti Slunce a je omezeno proudeni z okoli, muze byt nameren tropicky den, i kdyz ve skutecnosti nebyl ani letni den (napr.) A to i kdyz je teplomer ve stinu.

Dobre meri digitalni teplomer TFA a da se sehnat uz do 250 Kc. Cidlo teplomeru je s bilym povrchem, plast, kabel k cidlu take bily. Kdyz bude cidlo ve vzduchu na volnem prostranstvi a odstineno od Slunecniho svetla (ale musi tam proudit vzduch), bude merit celem dobre. A po sundani krytu cidlo na volnem prostranstvi ani nebude ukazovat o moc vyssi teploty, kdyz na nej sviti Slunce. Na balkonec ci dvorku, kde sviti Slunce a je omezene proudeni, bude teplota vyrazne vyssi, i kdyz je teplomer odstinen. V blizkosti tmave ci betonove steny nahrate Sluncem, bude teplota vyrazne vyssi (i kdyz je cidlo odstineno, kdyz na cidlo sviti Slunce, zvysi se teplota jeste vic). U TFA jsou dobre videt desetiny, teplota prilis neskace. A zaznamenava se maximum-minimum.

264
# 02.10.2023, 20:38

TommyAst
Tommy hezký, ale nepíšeš vůbec nic nového, statistiku moc nesleduji, jen pak shrnutí v 1 odstavci za celé roční období jak bývalo fajn třeba na infometu, ty mapky teplot mluví jasně a stanice měří maxima holt špatně, respektive měří dobře, ale na pro maxima nevhodných místech s ovlivněním sluncem nebo akumulací tepla ze sálání z okolí, to neokecáš a je to vidět na 1. pohled, statistika je tudíž irelevantní, klidně můžu mít v MB o hafo LD více než mimo tepelný ostrov města, což by být správně prostě nemělo, statistice bych věřil co se týče jiných meteorologických veličin typu srážek atd.

270
# 02.10.2023, 21:53

Yurri
Infomet uz skoncil, nove clanky se tam neobjevuji. Ale vychazeji v PDF na chmi.cz. Dizkuze tam ale neni. JInak u jednoho konkretniho mista, kde se meri cela desetileti, statistika a zmena klimatu je urcite videt. Z homogenitou rady problemy byt muzou, hlavne u stanic s dlouhou radou (zejmena Klementinum).

264
# 05.10.2023, 22:06

TommyAst
Tohle je můj člověk srdcař, nějaké automaty nebrat, pěkně 3 teploměry různě po zahradě, měření ve stínu, přesně podle mého gusta, pěkně osobně a ruční práce, proto pak detailní neocenitelné poznatky:
https://nachodsky.denik.cz/zpravy_region/pocasi-le...

86
# 05.10.2023, 23:00

Yurri
Pán má určitě skvělého koníčka a je krásné, jak ho to baví. Nicméně článek je velmi hloupý, obzvláště ten úvod (ono je vidět, kde je inteligentní přímá citace toho pána a kde jsou zcela hloupé poznatky toho "novináře"). Ostatně i vy k tomu přidáváte nějaké automaty nebrat atd., přitom ten pán nic takového neříká - prostě jen povídá o tom, jak to má rád on. A rozhodně to neznamená, že je to tak správně nebo to tak mají dělat i ostatní.

264
# 05.10.2023, 23:21

Petr12
Ostatní ať si dělají co chtějí, ale mně se přesně tohle líbí, dnešní automaty jsou sice přesnější, ale ukazují často nesmysly, stejně jako modely, které jsou jen jako výpomoc při konečné předpovědi a spoléhat se na ně je jak většina ví nesmysl, už jsme si to dokázali mnohokrát, novináře nehodnotím.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.