Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Meteostanice, jejich umístění, odchylky v měření v závislosti na vhodnosti místa měření, povětrnostních podmínkách, orografii, kvalitě čidel a jejich radiačních štítů

379
# 11.08.2023, 16:47

Zdravím.
Otevírám toto, věřím že pro mnohé z nás amatérů/meteorologů, zajímavé téma.
Pište své zkušenosti, názory..
Věřím, že zde může probíhat zajímavá a přínosná diskuze.

379
# 11.08.2023, 17:27

Já osobně zítra, při slunečném počasí, budu provádět různá opatření okolo stanice, ohledně jejího odvětrávání, stínění , přemístění..
Budu sem dávat vědět průběh a výsledky..

50
# 11.08.2023, 18:00

Taky sem přispěju, mám 24h ventilovaný radiační štít s ventilátorkem na solární panel a baterie.. s teplotou jsem spokojený. Jelikož stanice se nachází na zahradě, ale v zástavbě v dolní části kopce, ne uplně na dně údolí tak mívám celkově nižší minima a průměry než stanice čhmú v podobné nadmořské výšce ale na kopci (Staré Město u UH).. s čím jsem se nesmířil a nevím co s tím, je relativní vlhkost vzduchu, při oblačné obloze je dosti podobná, ale při slunečném dni, zvláště pokud předchozí dny bylo deštivo se na zahradě prostě drží vlhký vzduch.. je to asi dáno množstvím vegetace v okolí... s tímto nejsem spokojený, ale nevím co s tím, stanici jinak umístit nejde.. je to Daviska, problémem je tedy zřejmě větší výpar v okolí a malé proudění vzduchu... základem je správné nebo alespoň co nejmíň chybné měření teploty ve 2m nad trávníkem poblíž meteobudky, přece jen vlhkost se tolik nesleduje. Už jsem sice v některých jarních měsících naměřil i pod 20 %, letos ale ne.. průměr relativní vlhkosti v červenci zde dosáhl 69 %.. běžně to bývá v letním půlroce kolem 70... což je za mě dost, pokud je v noci zcela bezvětří a nebo i během dne a vzduch se hůře promíchává bývá prostě vlhkost vyšší... jediná možnost je asi vykácet stromy v okolí :-), což bohužel není možné..

622
# 11.08.2023, 18:22

Ona ta vlhkost měření taky není jednoduchá, často se stává že za delšího deště a třeba i mlhy, tak očekávám že tam bude 95 nebo 99% ale začne to ukazovat třeba jen 30% a se to i snižuje.Naštěstí mám těch čidel více a přejdu k jinému, potom jak to vyschne tak to postupně začne ukazovat už normálně. :!!:

110
# 11.08.2023, 18:41

Karel83
Mám 5 let univerzitního studia prakticky výhradně na přístrojové technice (fakulta chemická) a můžu zcela zodpovědně říct, že přesné měření je chiméra. Základem by mělo být mnoho měření (=výsledků), čili přesně jak píšete, co nejvíce čidel.

50
# 11.08.2023, 19:43

No nevím, více čidel.. k čemu? A které hodnoty vyberete jako ty správné pro zaznamenání?... Na čhmú stanicích jsou většinou dva cylindry a každý změří jinou hodnotu... nikdy nezměří dvě čidla blízko u sebe stejnou hodnotu.. vždycky se budou lišit. Když vezmu radiační štít a budku tak to je uplně sto a jedno.. v budce bude teplota vždycky klidně i o 1 °C vyšší... z důvodu přece jen horší ventilace...naopak vlhkost na vlasovém vlhkoměru mám zase obvykle nižší než ve štítu..což může být dáno prostředím jakož i odlišnou konstrukcí... teploměry a vlhkoměr v budce si ponechávám jenom jako zálohu pro případ poruchy stanice nebo něčeho horšího, pokud by data ze stanice nebyla k dispozici...

110
# 11.08.2023, 19:55

kapr84
Vtip je v tom, že hodnoty nemůžete vybrat, použijete prostě všechny. Pokud je měřidlo řádně kalibrováno a měření provedeno řádným způsobem, výsledek je třeba použít. Však měříte v heterogenním prostředí, nemůžete mít 5 stejných výsledků.
Něco jiného je třeba měřit pH v homogenní (míchané míchadlem například) směsi.

273
# 11.08.2023, 20:03

ludvicek
Přesně tak, k tomu jsem dospěl taky, proto stačí orientačně (bez desetin) obyčejný teploměr na okno ve stínu, který pokud se uvnitř netopí je relevantní dostatečně a při správnému větru je top, i na profi automatu ČHMÚ je rozdíl když se náhle zatáhne na teplotě poznat, já budu mít tomhle teploměru teplotu stabilnější (není potřeba stínit), takže klidně možná relevantnější, tohle už mám vysledované dávno, proto je tak extrémně důležitý výběr místa pro zveřejňování dat, kdyby to všichni dodržovali, hned by to byla jiná kvalita.

50
# 11.08.2023, 20:08

ludvicek
věřte tomu, že pokud máte poblíž umístěno 5 čidel tak každé čidlo změří jinou hodnotu.. klidně se zeptejte pozorovatelů na profesionálních stanicích... když mě nevěříte..

50
# 11.08.2023, 20:09

Yurri
achjo, zase Vy s tím teploměrem za oknem.. tohle nemá smysl ani komentovat dále... :!!: :D

kdyby jste meteorologii trochu rozuměl, tak by jste věděl, že přízemní vrstva vzduchu ve které je čidlo teploty se ochlazuje a ohřívá od zemského povrchu, nejdříve je tedy změna patrná u země až pak se od ní změní teplota vzduchu díky záření.. ale to je Vaše věc jak měříte... jen s tímto způsobem nikde moc nepochodíte...

80
# 11.08.2023, 20:10

Yurri
Pokud je místo dostatečně větrané, je zřejmě severní strana méně náchylná na chybovost (tady ve směru podhodnocení teplot) než odečty ovlivněné sluncem - tam je rozmezí chybovosti extrémní, od téměř přímého svícení přes vyhřáté povrchy kolem až po špatné větrání měřiče. Některé stanice tu jsou dlouhodobě ovlivněné něčím z toho na první pohled, ale dokud to jsou 1-2 stupně, je to myslím ok. Zrovna na té stanici u swana to ale byl extrém, tam bylo běžně o 3-5 stupňů víc v okolí, naprosto systematicky - ale právě jen pokud svítilo slunce. Nakonec na obrázku bylo dodělávané i druhé stínění, zřejmě si toho byl autor vědom, ale otázkou je, jestli je problém stínění nebo nedostatečné větrání.

Osobně vidím jako zajímavé vidět specifické podmínky, i když to je jen "u někoho na zahradě", ale musí to být opravdu podmínkami kolem, ne tím, že čidlo trpí od slunce.

80
# 11.08.2023, 20:11

kapr84
V létě si myslím, že to není až tak špatná varianta - nebude často daleko od pravdy. V zimě už je riziko ovlivnění vytápěním domu velké.

110
# 11.08.2023, 20:16

kapr84
Ale však jo, ať měří každé jinou hodnotu, to je při heterogenním měření naprosto správně (a přesně - srovnejte výrazy accurate a precision). Každopádně všechny výsledky měření musíte zohlednit.

50
# 11.08.2023, 20:18

Ondra83
já taky začínal někdy před 23 lety s digitálním čidlem za oknem... na zahradu jsem si jako první koupil štít, ale hodně pochybný, dopoledne a odpoledne to měřilo nesmysly, až pak jsem si vyrobil vlastní štít z misek s ventilátorem s napájením přes solární panel, to vydrželo nějakou dobu, ale stanice byla hrozně nespolehlivá, neustále výpadky v komunikaci s konzolí... tak jsem se dokopal k pořízení Davise s 24 hodinovým štítem v roce 2017, kdy taky jsem čidla umístil poblíž meteobudky... v budce mám kromě min max, psychro teploměrů i digitální čidlo... ale jak píšu výše, je to jen záloha, nepravidelně provádím srovnávací měření podobně jako na profi stanicích... ale nikam to nezapisuju, spíše jen tak z legrace...

ludvicek: teď z hlavy si nevzpomenu, které to čidlo na stanicích berou v potaz... ale zobrazují se jim obě... proto se taky srovnávácí měření provádí při vzrůstu teploty ale musí být zvětšená oblačnost, pak jsou obvykle rozdíly mezi budkou a cylindrem minimální, při slunku je to horší...

ono, chápu někomu stačí teploměr za oknem, ale kdo si chce s daty vyhrát tak musí sáhnout do kapsy.. já už mám asi desáty deník A4 se zápisy a nepřestává mě to bavit... pravda je ta, že je to žrout času, ale někdo ho prosedí u televize, někdo si dělá zápisy..

Navíc posílám naměřená data a údaje po měsících do našeho zpravodaje, takže to mám dost na plný úvazek.... každý měsíc prvního mi to trvá tak tři až 4 hodinky, a denně kolem 2 hodin... nicméně to je nic podle toho co se děje na Mikulce v Plzni, kde trvá sepsat měsíční výkaz i 13 hodin.... to je jiná liga :-)

ale jak píšu, umístění mé stanice není ideální, i vzhledem k pyranometru, kdy denní suma záření je oproti stanicím čhmú podhodnocena vzhledem k okolnímu porostu... možná by bylo lepší dát ho na střechu k anemometru, ale to by byly další desítky metrů kabelů, které jsou i z části v zemi.. nevím no, ale říkám si, pořád jsme jen amatéři........... takový pozemek jaký obnáší profi stanice tady nikdy nevykouzlím... :D

379
# 11.08.2023, 21:49

Drtivá většina amatérských stanic je samozřejmě bez aktivní ventilace..
Tu a tam si ji někdo vyrobí sám, někteří mají Davise a podobně, který ventilátor má..
Drtivá většina nemá stanici na pozemku s velikostí a parametry pro profi měření..
Jinak není pravda, že moje stanice tu na Sušicku jako jediná odskakuje o x stupňů při sluníčku ..
Ty stanice jsou tu 3-4, kdo má chuť najdete je na Wundergroundu..
Jsem zcela přesvědčen, že všechny nemají chybné umístění, že všechny nemají čidla, která měří o 3-5°C blbě..
Strašně se tu podceňuje vliv orografie a specifické podmínky konkrétních míst a celých lokalit na teploty..
1-2°C jasně, to může být horší umístění stanice, ale zbytek jsou jiné, specifické důvody, protože se měří na různých specifických místech..
Moc jsem nepochopil srovnávat s tou mojí staniicí třeba stanici o 200mnm výše položenou, celkem úlet , nebo stanice ČHMÚ sice v podobných nadm výškách, ale třeba na návětrném svahu nebo na kopci..
To prostě relevantně se závětřím mrazové kotliny srovnávat nejde..
Je to podobný nesmysl, jako teplotně srovnávat šumavský Nicov s Kvildou Perlou..
Zítra to zkusím u mojí stanice bez přídavného stínítka, s ním, i přemístit stanici do stínu stromů, ale jen těsně vedle travnaté plochy, kam slunce svítí a co já vím, třeba i ventilátor na čidlo pustím a uvidím, co se bude dít...
Jsem na to zvědav..Jinak kolega palma mi poskytl odkaz na velmi zajímavé pojednání ohledně vlivu velikosti, tloušťky čidel stanic na chybu měření při slunečním záření, jakož i o vlivu větru, rychlosti proudění vzduchu , prostý vliv bezvětří a síly větru na teplotu vzduchu v dané lokalitě a okolí stanice.. čidla.
Podle mě to jsou dost zásadní věci.
Určitě doporučuji prostudovat, je to zajímavé..
https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1681-75...


168
# 11.08.2023, 22:45

swan1
Já mám meteostanici 2 metry od střechy baráku a myslím že měří Dobře když to porovnám s jinými stanicemi,není ničím ovlivněná a měří Dobře když to porovnávám.

273
# 12.08.2023, 08:00

kapr84
Měření celkem sedí s profi meteo automatem ČHMÚ 1 km ode mě, samozřejmě desetiny nevidím (ani nechci), ale jak jsem řekl, skokové změny teploty na vázané na oblačnost mám díky umístění konstantnější bez výkyvů, takže hravě strčím v létě leckterou stanici relevancí klidně do kapsy, sám přiznáváte, že vaše umístění není ideální, pokud rozumíte meteorologii, tak si na střechu jak uvažujete nikdy žádnou meteostanici nedáte, protože jejich relevance je ještě menší než můj teploměr za oknem, věřte mi, mám přístup ke 20 takovým za cca. 50tisíc a věřil bych jim tak vítr a srážky, ale teplotu v létě rozhodně nikoliv a ta jejich neustálá chybovost je otřesná😉.

379
# 12.08.2023, 08:07

kuba
Tak tohle je na první pohled neregulérní umístění stanice (kromě anemometru, ten je naopak asi tam, kde by měl být) , zřejmě jste upřednostnil měření větru, před měřením teploty ve správné výšce, nebo jste v zástavbě , kde nemáte možnost umístění na zahradě.., rovněž přítomnost střechy pod stanicí a okolo stanice spousta kovových věcí, hned u domu asfaltka..to by asi profiky z ČHMÚ klepla pepka..:D
Ale ..
Vámi naměřené hodnoty teplot si nepamatuji, že by se tu objevovaly v přehledech, jako vyšší než jiné, píšete že i ve srovnání s okolními tam u vás jsou podobné..
Napadá mě jediná věc, díky té výšce je stanice lépe chlazená větrem, než ty přízemní (2m) , kde samozřejmě fouká méně.. Nevím..
Radiační kryt mi přijde úplně stejný, jako ten můj..

379
# 12.08.2023, 08:26

Já jsem si dneska vzal na pomoc ještě druhou stanici, je to Sencor..
Ale to máte jedno, jestli Sencor nebo Garni, je to Čína jako Čína.
Tu mám aktuálně ve stínu..
Ty rozdíly jsou teď po ránu obrovské, samozřejmě, stín a druhá stanice na slunci.., kde už se samozřejmě povrch pod stanicí i vzduch jako takový ohřívá..
Zajímavé je , že stanice ve stínu ukazuje teď nižší vlhkost než ta na slunci..
Ale na čidlo ve stínu stromů nepadala mlha, tedy žádná rosa, je přiklopena pod stříškou, kdežto z té mojí hlavní, díky mlze ráno kapala voda..

stín 12°C
na slunci 16,7°C
50
# 12.08.2023, 08:56

Yurri
? Na střechu uvažuji umístit čidlo solární radiace, nemám stanici 3v1... ve 12 m 2,5 m nad střechou mám jen anemometr... dávat stanici na střechu, to nevím k čemu by bylo dobré...:!!:

Pak měřím ještě přízemní teplotu, tohle měření začne být s přicházejícím podzimem dost aktuální.... co nemám, jsou čidla umístěná v zemi.. ale to mi nepřijde až tak zásadní problém.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.