Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno a po chladném ránu odpoledne až 20 °C

Diskuse o počasí Úvod nového týdne bude rekordně teplý, potom teploty klesnou

96
# 15.10.2023, 14:37

swan1
Tak ono nakonec stačí mít dobrý nos a nasávat. 🤣
Škoda že tu takových není víc. Aspoň někdo by se tak mohl uchytit na CHMI a trochu to tam pozvednout. Prakticky už staletí vývoje by se ukázaly jako promrhaný čas... 😉
Tedy popravdě číst to někde na zahrádkářském fóru tak by to bylo k pousmání a mělo by to tam odpovídající úroveň. Tady to ale fakt vypadá blbě. Co si budeme nalhávat. ☹

387
# 15.10.2023, 15:00

ROFA
No, já jsem včera taky trochu nasával, ale nějak mi to nesignalizovalo ochlazení, spíše jsem cítil takové příjemné teplo...:!!::), asi mám čidlo v poruše!
p.s. už toho OT nechávám, dokud nepostavím budku pro liháč a nebudu to moct porovnat, to alespoň k něčemu malému bude dobré..

274
# 15.10.2023, 15:38

ROFA
Vypadá to blbě, ale tady ještě budu hodně v nadprůměru, tím jsem si naprosto jistej 😀.

96
# 15.10.2023, 15:47

Yurri
Já bych snad jen upravil, že někteří jedinci jsou tady opravdu přesvědčení, že jsou nadprůměrní a vypadá že věří i hodně nadprůměrní. Když to pak pozoruje i třeba jen průměrný člověk, tak to vypadá opravdu blbě. Páč by to v něm muselo vzbuzovat dojem, že je nad tím nadprůměrem co se zde prezentuje. A to je blbost...

108
# 15.10.2023, 15:50

ROFA palma

To jsem nevěděl že taky nasáváte. Co už taky v takové kose dělat. Ale práce je furt dost třeba u mně na zahradě mám 5 Jadernic a ty letos teda mega zarodily. Už jsem rozdal tak 25 pytlů ale taková záplava dává tak dalších 20 pytlů a tak 30 ještě visí na stromech. Zájemci jsou ale nikomu se asi nechce sbírat:D:D:D

96
# 15.10.2023, 15:59

Fstorm
Tak to je mazec 👍. Parádní úroda. My tady v horách to ke kvašení moc nemáme a tak směňujeme houby za ječmen. Každopádně jsme oproti vám v mírném předstihu....😉

274
# 15.10.2023, 18:50

Ono vážení praxe rozhoduje, proto i ČHMÚ má stanice na nevhodných místech v mrazovkách někde u potoka, protože holt není nikde jinde vhodné místo, jak prozaické a jednoduché vysvětlení, taková stanice pak bude vždycky měřit minima v okolí a bude často mimo předpovědní interval, ale lepší než nic, pak si hrát na desetinky samozřejmě postrádá jakýkoliv smysl, pokud chcete opravdu vědět jaká je teplota ve městě či ostatním okolí, budete muset využít jiné měření a odhadovat a průměrovat, tak jak dělají při přehledu vlastně všechny mapy, které běžně vidíte, pomocí výpočtů mnou výše zmíněných, i ty srážky za 24hod. jsou prosím vás jen odhad, nedají se brát doslova, zelený odraz nemusí znamenat dopad srážek na zem, takže pozemní stanice mohou tyhle výpočty korigovat, u teplot by jste často měli změť údajů ze stanic často nedávajících smysl, jak jistě každý mohl po mém upozorňování krásně vidět, někdo teda ani na ten druhý a další ne, ale to je dotyčných problém, zřejmě ztráta paměti.

387
# 15.10.2023, 19:13

Yurri
No, říkáte hrát na desetinky.. proč tedy humbuk okolo desetinek v případě GO, desetinky sem, tam, asi to stejně přece měří blbě, na špatných místech, čili, podle Vašeho mustru by se tomu nemělo věřit, určitě to mají blbě..mají to nerelevantní!

52
# 15.10.2023, 19:57

Tady je krásně vidět jak se NAO oscilace přeceňuje... jeden by čekal, že když tu máme už pěkně dlouho tento index v záporu prakticky nonstop a pořád nad kontinentem čučí výše.. a máme rekordní teplo.. A gfs jede bomby i dál... o příští sobotní noci tam pro mě má 21 °C.. což by byl masakr na druhou.. Je ta povětrnost nějaká podivná. Planeta se nám asi brání, jinak to nevidím. A pořád se staví, staví a staví, ukrajují se další a další kusy krajiny, je to smutný pohled. Průmysl neustále zrychluje. Naši šéfové neustále navyšují obrat.. jen se ptám, kam to až dojde? Kdy nastane ten skutečný zlom, kdy už to dál nepůjde a bude prudký sešup? Ono, co tak sleduju, přibývá nesplněných měsíců a trend je tedy jasný. Tohle bude opravu bolet, připravme se na to... i když jak, že.. nechápu jakou moc tady má průmysl, vidím to jen z pohledu obyčejného skladníka. A umělá inteligence, to je hotové neštěstí... jdeme špatným směrem, ale asi musíme spadnout na ten obličej a pořádne si natlouct jak ten malý klučík... ono slunce vychází na východě, nikoliv západě... ta orientace k západu nás přivede nad propast.. a čhmú zbydou jen automaty... :D hlavně, že si dali nereálný obrázek jako úvodní fotku na jedné sociální síti.. opravdu profesionální instituce..lol. Já s dobou raději nepůjdu.. a mladí chodí po ulicích jak trosky místo kolem rozlížení se kolem sebe zírají do mobilu. To je opravdu ten pokrok?.. :zz: já si radši o pauze v práci čtu knížku........

387
# 15.10.2023, 20:23

kapr84
Koukněte se na Netflixu, nebo jinde, na český film "indián", doporučuju, přijdete na lepší myšlenky a pobavíte se..;-). A asi mám doma vyjímky, knížky čtou jen v listinné podobě..:D, není vše na prd..

380
# 15.10.2023, 20:37

kapr84
Ano. Přímá souvislost indexu NAO s počasím v našich středních šířkách je jen cca 50-60% .
Takže často se neprojeví vůbec . Navíc, pokud ano, je to vždy s určitým zpožděním..

387
# 15.10.2023, 20:42

swan1
Navíc by mne zajímalo, jak se projeví enormní prohřátí oceánů..tedy, zda NAO a AO bude fungovat podle mustru z minulých let..?

274
# 15.10.2023, 20:48

palma
Tak my se bavíme vysloveně o mikroklimatu, i na té moji 100m nudli jsou rozdíly, mrkněte třeba na termosnímky krajiny, máte louku nebo i díru ve stromě a slunce tam ohřívá povrch klidně na 40°C přičemž všude jinde je třeba 20°C a už tam stoupá ohřátý teplejší vzduch výše, ve 2m je to pro potřeby lidí ideální kompromis mezi využitelností v praxi a jakžtakž promícháním vzduchových hmot, už ve výšce 10 m je to dost sjednocené, proto jsou tak ceněné stanice s dlouhou datovou řadou, i když jsou v tep. ostrovu měst (dá se odhadnout nutná korekce dat), kde je vidět ten nárůst teplot, ale my to přeci na rostlinách a tom čemu se daří na zahradě krásně poznáme a nemusíte to ani měřit, nám je celkem jedno, jestli je v ČR tepleji o 2°C a nebo 2,1°C, ale globálně je mega průšvih každá desetina, protože to má obrovské důsledky pro celosvětovou rovnováhu klimatu na něj vzájemně propojených ekosystémů s mnoha spouštěči pěknejch průšvihů, ale to už je jiná diskuze.

380
# 15.10.2023, 20:54

palma
Tipuji, že fungovat bude, nicméně ty projevy indexu v záporu budou asi mírnější ..

387
# 15.10.2023, 20:56

Yurri
No jo, ale pak nejde zpochybňovat metodiku ČHMÚ, protože ta vychází z Evropské, potažmo světové metodiky, je zbytečné o ní pochybovat.. toť vše..

387
# 15.10.2023, 21:06

swan1
He, ty jo, a teď jsem zvědav, zda mírnější, či větší, ( mne tak jen napadlo, zda bude tlumící, či iniciační dopad) když to pujde do minusu, či do plusu, uvidíme, jsem fakt zvědavej, může to dělat psí kusy a modely můžou být docela mimo..

274
# 15.10.2023, 21:15

palma
Nezpochybňuji ničí metodiku, jen rád ukazuji, že nemusíte mít drahé hračky, aby jste dospěli k poměrně přesným výsledkům a že každá mince má i druhou stranu a citlivost přístrojů si vybírá svou daň pač měří i to, čemu se chceme vyvarovat, ČHMÚ to nezávidím, co mi říkal minule p. Žák na semináři, tak chtěj dost šetřit i na nich, on dělá hodně do městského klimatu, adaptaci a tak, třeba má nějaké zajímavější výstupy než na netu.

387
# 15.10.2023, 21:31

Yurri
No, drahé hračky jsou evidentně ceněny, tuším před dvaceti lety posunuly najednou meteorologické instituce oteplovací křivku vzhůru skoro o půl stupně, ( data z let 1999 se upravovala v roce 2019, hlavně kvůli závadám ohledně radiačních krytí a oproštění měření od tepelných ostrovů) protože shledali předchozí data neodpovídajícími, kvůli nepřesným přístrojům, umístění apod. je to dohledatelné, čili tak nějak, věda se vyvíjí a s ní i metodika a přesnost měření..

380
# 15.10.2023, 22:09

Yurri
Teda od vždy ,, vysokého nadprůměru,, zde na In-počasí, bych fakt čekal něco sofistikovaného, přesvědčivého, ne takovouhle příšernou selanku ..Nezklamal si..
K těm tvým fotkám, ,, důkazům,,

1. chybí ti tam průkazně doložené místo měření a nadmořská výška, takže těžko říct, jak dlouho a kudy si jezdil po širokém okolí, než ti to v autě ukázalo aspoň trochu,vzdáleně podobnou hodnotu, jako byla v tu dobu u automatu ČHMÚ..
2. Je dobře, že jsi zmínil těch 10 let..
Z toho plyne jediné, že čidlo v tvém nárazníku bylo zkalibrováno, jestli, tak naposledy při výrobě, před 10ti lety...
3. Toto čidlo se nachází v nárazníku, tedy cca 0,5m nad zemí, při jakémkoli přizastavení je ovlivňováno navíc vždy teplotou motoru i kapoty, při slunečném počasí bude vždy ovlivňováno + teplotou rozehřátého zemského povrchu, ať už asfaltu nebo trávníku , a to při stání i za jízdy, těžko ho můžeš z těchto mnoha důvodů relevantně porovnávat se stacionárním čidlem umístěném dle standardů, které je 2m nad zemí.
3. Většina starších autočidel, evidentně i to tvé, ukazují jen celé stupně, jinými slovy zaokrouhlují na celé stupně. Od hodnoty 5 desetin za desetinou čárkou nahoru, do hodnoty 4 desetiny dolů...
Tedy zobrazované teploty na fotkách, +8 a +11°C jsou ve skutečnosti vždy někde ve velmi širokém rozpětí, v prvním případě od 7,5 do 8,4°C, v tom druhém pochopitelně od 10,5 do 11,4°C..
To vše jsou velmi závažné důvody , díky kterým takovýmto měřidlem nemůžeš nikdy dokladovat relevantní měření a s takovýmto meteo aušusem jsi zde opět pouze pro dvě věci, pro smích nebo k pláči..
Z fotografií je navíc dobře vidět, že ani při zatažené obloze a větru to s tvým autem opravdu neštimuje (ČHMÚ má ve 12.01hod. na grafu cca 10,2°C, ty na autě +11°C .Co tam v autě budeš mít za hodnoty oproti ČHMÚ při slunečném dni raději ani nedomýšlet..
Po ostatních se stanicemi chceš přísně u jejich měření standardní podmínky, dle současné meteo metodiky a dlouhou , několikaletou řadu dokládajících dat,budeš muset tedy i ty sám nabídnout něco relevantního, a ne místa měření jako stín na severních zdích nebo fotku autoteploměru, kdesi v terénu..., případně svoje nosní čidlo.
Tvůj nejnovější vejšplecht, měření teploty nasáváním vzduchu do nosu, k tomu opravdu nemám co dodat..
Snad jen to, že to můžeš na příští konferenci navrhnout jako svoje novátorství, které by si v ČHMÚ měli vzít za příklad, protože tím ušetří hodně peněz za drahou techniku.

palma
ROFA
Ty zřetelné náznaky tu byly a jsou už delší dobu , ovšem myslím , že už je to vše evidentní a jasné..
Je to jednoznačně k politování...



274
# 16.10.2023, 20:27

palma
Nenahraditelnost mobilních měření je uznávaná nejenom mnou, ale mnoha dalšími tentokrát odborníky, jen já jsem k tomu holt došel používáním naprosto laických prostředků a pouhého pozorování a i tak lze mnou zveřejňovaná data považovat podle mě za relevantní, data z profi stanic mají svá omezení, nemíním se o tom s nikým dohadovat, ať si to dotyčný dostuduje.

Jedna rigorózní práce
vypracovaná ve spolupráci s odborníky ČHMÚ Brno

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.