Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Postupně přeháňky, hlavně na pomezí Moravy a Čech bouřky

Diskuse o počasí JARO 2023 - jaké bude?

379
# 31.03.2023, 10:30

ludvicek
Pěkné!
Já myslím, že to je v pohodě..
Srovnání je ohledně pohyblivých svátků, o to jde a takhle je to ok:)

6
# 31.03.2023, 11:01

Duben ještě tam budem.......


169
# 31.03.2023, 12:00

Chmu má dokonce na úterý až- 6 tak to nepomůže ani postřik na meruňky :(

386
# 31.03.2023, 14:45

kuba
No, mě se to začíná (až na ten příští týden) docela zamlouvat, už několikátý výstup se do budoucna dva hlavní hráči shodují..

GFS
ECMWF
172
# 01.04.2023, 22:18

Jen to ne. Co se letos muselo stát zase tak světového, aby vliv SSW i přes odchylku PDO a trajektorii letošního PV zůstával zase tak dlouhou do pozdního jara. Skutečně by mě zajímalo, jak je možné, že jde hlavní odezva skrze troposféru opět do Evropy, přitom osobně bych čekal vliv nad Evropou velice minimálně i skrze letošní typ vortexu jako takového. Přeci jen struktura spodních vrstev PV je obdobná co v lednu (vyhovující pro zonální proudění). Vliv tedy možná je již v celkové odezvě středních a vyšších vrstev, což by napovídalo i skrze současný klinický stav PV.

Všichni, kteří o tom něco ví, tak piště nějaké hypotézy ohledně toho vlivu SSW. Je to pro mě docela dost záhadné.

PS: V diskuse pod odkazy se uváděla nějaká spojitost s roky 2006 a 2013, což patrně bude souviset s tím, jak v tyto roky probíhala změna ENSO na +/-. Za zmínku tehdy stojí chladnější počátky jara a velice teplé léto (Letos navíc pravděpodobně podpořeno přechodem k El Ninu.)

379
# 02.04.2023, 07:09

Aidamko1
Ne že bych tomu nějak extra rozuměl, ale já v tom vidím souhru postavení TÚ, velice rychle se tvořící TV , tedy blokaci nad Atlantikem a ten propad studeného vzduchu umožňuje samozřejmě i jeho už nesoudržnost v severních šířkách, jeho už větší ,, ochota cestovat,, směrem k jihu díky SSW...
Tak jako tak, vpádu toho ještě opravdu ledového vzduchu před několika týdny, ihned po SSW jsme byli, narozdíl od severní Ameriky, ušetření..
Co tam je teď ovšem na středu - čtvrtek v predikcích, to smrdí solidní kalamitou, TN od JV a 10-20 mm ve sněhu...:!!:

110
# 02.04.2023, 08:12

Aidamko1
Já teda jen velmi laicky bych si taky tipnul vliv "změny". Kromě ENSO by mělo (nebo aspoň už je delší dobu předpovídáno) ze západního na východní přecházet i QBO... Prostě nestabilita, změna, to je obecně prostor pro překvapení.

379
# 02.04.2023, 09:02

Může mi někdo vysvětlit tenhle totální nesoulad v předpovědi pro ČR na středu, čtvrtek s předpovědí na tyto dny pro JZ ČR.???
Co si z toho má člověk vybrat?

Předpověď pro ČR
Předpověď pro JZ ČR
169
# 02.04.2023, 09:59

swan1
To doufám modely vymažou tolik srážek,nemuselo by ted alespoň týden pršet vůbec :(
V dubnu už začínám opět srážkové hodně dobře, za 2 dny v dubnu už máme 7mm.

6
# 02.04.2023, 10:09

Aidamko1
Ono to podle mě bude i současnou změnou klimatu, která už tak dělá ve všem bordel a když se do toho přidá SSW, tak pak může člověk hodit veškerá očekávání do koše.

No, většina pracovního týdne bude chladná, nicméně to vypadá, že nás od čtvrtka čeká oteplování a Velikonoce by mohly být už vcelku průměrné a hlavně bez mrazů.

379
# 02.04.2023, 10:20

kuba
Tady už za duben 12,5 mm a prší dál..
Na další týden tam je k 50mm..:zz:, z toho 25-30mm v mokrém sněhu..
To bude paráda :zz:
Buď je jaro totálně suché (hlavně březen - duben) nebo jako letos, abnormálně mokré..
Něco normálního se povede už fakt jen vzácně...
Tu hlavní předpověď pro ČR už koukám In-počasí opravilo.. ovšem do té zimy a sněhu...

169
# 02.04.2023, 10:21

Icon a icon-De tam má nějakou oblačnost ty 3 následující noci tak by to snad nemuselo spadnout k těm-5 ,když by bylo -3 tak by ty meruňky nějaké vydržet mohli, budem doufat že nějaká oblačnost bude, gfs tam má třeba jasno .
Čekám až přestane pršet abych mohl postrikat ty meruňky ale zase nějak fouká tak snad se to nějak podaří.

# 02.04.2023, 10:28

Mrznout bude několik nocí a bude to vždy záležitost na mnoho hodin, takže kde stromy vykvetly je to podle mě boj s větrnými mlýny je zachránit... z výhledu na příští týden je mi fakt zle. Oteplení je neustále odsouváno a maxima v úterý a středu na 2°C jsou prostě na duben něco nevídaného. Pro Prahu Libuš jsem musel jet v archivu až do dubna 2003 abych našel maxima pod 3°C jako nyní dávají výhledy na úterý a středu. Pak se sice ke konci týdne oteplí, ale "oteplení" sotva na 10°C pro mě na duben není oteplení. Normál je pro tyto dny 13°C v maximech takže budeme 10°C pod... hnus.

258
# 02.04.2023, 11:00

Nepsalo se tady náhodou, že by tohle tenhle rok nastat nemuselo? Nicméně bohužel se tato záležitost posledních let znovu opakuje. Ty teploty jsou fakt humáč, tak snad se to nebude táhnout až do května, i když bych se tomu ani nedivil.
Tak alespoň že už tady u nás nehrozí žádný sníh na rozdíl od Pošumaví:D

172
# 02.04.2023, 11:33

swan1
No výhled pro moji severní oblast Brna vypadá teda dost hrozně. V noci mrazy, přes den od úterka po pátek jen do +1°C a sněžení (dokonce ve čtvrtek 11cm sněhu). Tak uvidíme jak se to změní, tyhle níže od JV rády dělají komplikace i v pouhé předpovědi, nicméně je to docela extrém v této oblasti.

Na sněžení se shodují všechny modely. Jak ICON, GFS, tak i Ecák. :!!:

# 02.04.2023, 11:44

Tak za březen v Nové Roli nakonec kolem 80 mm . O vodu tedy nouze nebyla . Začátek dubna začal také deštěm.

379
# 02.04.2023, 11:48

Negan
ICON dává nějaké sněhové vločky i na východ od Prahy :D
Ovšem jen v nějakých slabších přeháňkách..
Jinak, pokud dorazí ta TN od JV tak sněžit by mělo od nějakých 300mnm na celém jihu i JZ ČR..
Aidamko1
Tak dlouho by ten sníh nevydržel snad, max do pátku - soboty..
Sem to dává ke 20cm..
To tu naráz nebylo za celou zimu :D
Snad už to bude poslední,,skandál,, doznívající zimy..doufejme...

169
# 02.04.2023, 18:12

swan1
Tak icon i gfs už ty vydatné srážky skoro vymazal.

379
# 02.04.2023, 18:21

kuba
Zrovna jsem na to koukal..
Skoro všechno pryč, z výstupu na výstup..
Jako, na 4dny dopředu už by v tom modely mohly mít trochu jasněji, tohle je děs..:D
Ale pokud to takhle bude, jedině dobře..
Kdyby tu 14 dní nespadla ani kapka, bylo by nejlepší..:)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.