Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí JARO 2023 - jaké bude?

370
# 10.02.2023, 07:48

Blíží se nám pomalu datum 1.3. , tedy začátek meteorologického jara.
Pojďme diskutovat o jeho možném průběhu, jak to vidí prognózy a jak to vidíme my, zde na fóru..

Jaké bude letošní jaro?
Výrazně suché, teplotně nadprůměrné
13 (25 %)
Spíše sušší, občas se slabšími frontálními systémemy, které ale moc vláhy nepřinesou, teplotně normální
18 (35 %)
Spíše cyklonálniho charakteru s dostatkem srážek a teplotami v mezích normálu
5 (10 %)
Studenější, s častějšími vpády chladného vzduchu a občasnými srážkami
15 (29 %)
Celkem hlasů: 51 Hlasování v anketě bylo ukončeno.
107
# 10.02.2023, 08:54

I vzhledem k té nejistotě s rozpadem vortexu zmiňované v jiném vláknu budu mírný optimista a dám možnost 5 - teplé a dostatečně vlhké.:D

# 10.02.2023, 08:56

letos to cítím na vysoké teploty a víc bouřek než nepovedené derecho :D

370
# 10.02.2023, 09:58

ludvicek
Možnost pět, tedy teplo a deště mi přijde reálná až tak v červnu, tedy začátkem léta :D
Ale asi jsem ji tam mohl taky pro milovníky science fiction dát..:)
Ale nejde až tolik o tu anketu (tam by se dalo dát i 10 různých scénářů), jako spíš o tu diskuzi, myslím...

107
# 10.02.2023, 10:49

swan1
Jojo, určitě. Osobně si myslím, že se nějaké srážkové hody konat nebudou a když, tak zase hlavně v oblíbeném pásu, kde budou vodu už nenávidět a Yurri bude proklínat nebesa, že Moravské Budějovice neposunul aspoň o 50 km kamkoliv....:D:D:D

268
# 10.02.2023, 12:32

ludvicek
Nestrašte, duben byla vždy jistota bouřkových hodů a tady to teplotní rozhraní mezi Vysočinou a JMoravou generovalo zajímavé situace, posledních 8 let naprostý výpadek, byla sotva 1 pěkná bouřka v květnu, nerad bych to opakoval 9. rok po sobě, každopádně již jsem lépe připraven (změna složení půdy + automatická kapková závlaha samospádem z IBC + kartonáž jako mulč atd.).

76
# 10.02.2023, 12:33

Jen doufám, že nedopadneme zase jak v roce 2022
viz mapka..

40
# 10.02.2023, 13:03

možnost 4

2271
# 10.02.2023, 15:29

Já dávám studenějši, protože vždycky bylo na Jaře dost chladno...

380
# 10.02.2023, 15:57

Hlasoval jsem pro možnost 2, protože mi to připadá docela možné, vzhledem k tomu, jak to zatím v počasí běží..

13
# 10.02.2023, 19:18

Ze začátku studené s klasickými rychlými sněhovými přeháňkami ,v dubnu možná už +20 a květen s prvními bouřkami ...

2215
# 10.02.2023, 20:03

Panská láska, ženská chuť a březnové počasí není stálé.
Tipnu si modrou barvu ;-)

380
# 17.02.2023, 08:15

Takže, výstuppy, které jsou střednědobé už dávám sem, neb se týkají již jara. ECMWF nově ukazuje následující.. Ohledně frekventovaného PV.. druhé oslabení je datováno na přelomu únor - březen, s vrcholem okolo 3.3. s tím, že by pak velmi zvolna měl PV směřovat, z hlediska větru, někam k +5 až +10m/s, což by bylo fajn, uvolňoval by se stále studený vzduch a s největší pravděpodobností by tak na jaře nehrozily pozdní mrazíky, ohledně NAO právě na přelomu měsíce koreluje s oslabením PV a pak koreluje dál, s tím, že ho to vrací zpět do plusu až do konce výhledů, do cca 20.3., no a ještě jsem se podíval na MJO.. po výrazném odchýlení od středu, se ke středu opět vrací, zatím bez výrazných odchylek, z toho my nějak plyne, že ráz počasí zde by mohl pokračovat v současném trendu... (komentuju, to co momentálně vidím) ..

Shrnutí: pokud to bude takto, vidím možnost něčeho studeného maximálně tak někdy ve třetí dekádě března a to asi jen v krátkém úseku, při souhře výše uvedených činitelů, ..průměry teplot mají být totiž nad průměrem až právě do toho daného období, kdy by měli kopírovat průměr, což ovšem i souzní se způsobem počítání, tedy čím delší výhled, tím větší příklon k průměrným hodnotám..takže s otazníkem většího typu..:D

druhé oslabení s pozvolným návratem k normálu
NAO do konce výhledu v plusu
MJO okolo středu
# 17.02.2023, 15:13

Dala jsem modrou, ale s častějšímy srážkami.

167
# 17.02.2023, 17:09

Ad. K diskusi ohledně posledních běhů ECMWF a GFS v jiném tématu.

Nikdo nic neodpískává, ale je fakt, že nižší vrstvy PV zatím napovídají, že Evropa by měla být zatím nedotknuta, ale naopak se zvyšuje jistá podobnost s tím, co bylo v minulých letech, takže nějaké pozdnější projevy ke konci března. Tedy dle tohoto tweetu zatím projevy pro Evropu až po půlce března, což by nemělo být tak zlé. A pokud se vortex nevrátí nad domovinu, tak po půlce dubna by mělo být po chladnějších vpádech.
https://twitter.com/JuliusSubovic/status/162649077...

165
# 17.02.2023, 18:10

Gfs tam teď má od toho 23. Února celkem dost zimu a pak příští víkend sněžení a celodenní mrazy i v nížinách ale vymaže to určitě jako vždycky

162
# 18.02.2023, 09:45

Podle mě bude opět spíše suché a docela teplé, něco ve stylu minulého roku. Březen nebo duben určitě ještě přinesou nějaký ten studený vpád.
kuba
Já bych už teda docela bral předjaří a tepleji, ale chladnější počasí by přece bylo asi lepší. Ta příští neděle vypadá docela zajímavě, dává mi to 9mm ve sněhu.

380
# 18.02.2023, 13:55

Tak se koukám na různé obrázky a zaujalo mne toto.. Jak je vlastně celé jaro predikováno jako studenější (nebo v normálu) na jihu Evropy... Španělsko apod, zatímco počínaje střední Evropou je predikován nadprůměr a ještě dále na východ docela velký nadprůměr.. v prvním měsíci to koresponduje i s ECMWF dlouhodobou.. dál už tak ne..zatím..

Chladněji na jihu po celé jaro?
380
# 19.02.2023, 08:33

No, zajímavě se to začíná rýsovat okolo 7.3. modely tam zatím ve shodě malují studený vpád, operují s oblastí nízkého tlaku, kterou ze severu šoupou prudce směrem k jihu přes střední Evropu, za současného šoupání TV nad Velkou Británií, nahoru či dolu, či ji značně oslabují.... , no jako jisté to neberu, protože tohle malovaly, jak to sleduju, v průběhu dvou měsíců čtyřikrát a nikdy to nevyšlo, beru to jako možnost, a vzhledem k tomu, že už to tolikrát nevyšlo, si říkám, jestli v tom kreslení nemají nějakou chybu, kterou pravidelně opakují.. nicméně v tomhle případě beru v potaz i současný stav PV, takže situace může být tentokrát jiná..( jediný z relevantních modelů který to zatím nenaznačuje je ICON, ten tam zatím nízký tlak nemá)..

107
# 19.02.2023, 10:22

palma
Ono by se mohlo vytvořit nové přísloví, místo "tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu..." by se říkalo "tak dlouho si modely malují níže...".:D
V březnu chladná vlna přijít prostě musí, ačkoliv třeba v březnu 2017 nebyla, ovšem v tom roce byl poslední opravdu zimní leden. No jak toto dopadne?:cool:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.