Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí JARO 2023 - jaké bude?

46
# 22.05.2023, 16:43

Yurri
S paprikama ti nevím... ženuška papriky letos nesadila, já se s ní o tom radši nebavím, bývá vždycky nasraná že jí něco nejde nebo nedejbože chcíplo :D kytky, zelenina, drobné ovoce to je její, já řeším stromy, a že mně letos vůbec nejdou ořešáky, stav jak na počátku dubna :(

271
# 22.05.2023, 17:05

Leknín
Já papriky zkouším právě poprvé, už mi doma dlouho kvetou, ořešáky vyhazuju po desítkách, klíčí mi to tam v kompostech pod starým stromem, už bych z toho měl les, kdybych na to měl čas a místo kam to lupnout, současné odrůdy Mars nebo Jupiter musí být super, to dusno je hrozný, v nížinách bych do budoucna nechtěl bydlet ani zadarmo, tohle už je na koupání, kdyby teda voda měla tak stejně.

46
# 22.05.2023, 17:23

No právě, ty semenáče ořechů jsou jakžtakž. Ty nové roubované odrůdy mně nechtějí růst, prej budou plodit za 3 roky, chachá. Krátké špičáky a než vůbec dorostly do požadované výšky tak to byly ty tři roky. Ale na Marsu byl první ořech, ikdyž neměl ani vytvořenou korunu, je to chuťově úplně někde jinde, mňamka
Viz starší foto, teď vypadá, že je snad po něm nebo co :(
Konec OT :D

33
# 22.05.2023, 19:41

Yurri
Já papriky klidně seju v květnu přímo ven a mám tu zkušenost, že zde v nížině někdy po půli srpna začnou plodit. Pokud to není vyloženě pozdní odrůda. Na Vysočině, byť na jejím teplém okraji, by to možná bylo složitější... i když, kdo ví - paprika nemá ráda vedra, upřednostňuje stabilní teploty kolem 20°C; v létě je musím přistiňovat).
Pro dřívější sklizeň samozřejmě předpěstovávám sazenice a ven jsem je ještě nedala. I když hlavně proto, že záhon dosud není připravený.
Pokud už kvetou, už bych je zasadila ven - pod textilií by při ochlazení měly vydržet v pohodě.

Leknín
Co vím, tak ty roubované ořešáky mají obecně nízkou životaschopnost. Nám také odešel - teď po něm roste podnož a ořechy mají také výbornou chuť. ;-)

2660
# 22.05.2023, 20:22

Miriam
Se máte, já zrovna zasel okurky přímo na záhon, nevím jestli z toho něco bude, když mají být v sobotu jen 4°C ráno to abych tam topil:!!:
Vždycky to dostane plíseň a je po nich

271
# 22.05.2023, 21:29

Miriam
Jo díky za info, je to jedna z nejranějších odrůd paprik Liebesapfel, sladká tlustostěnná, kvetou jako o život až jsem je musel trochu vyštipovat, ať se zbytečně nevysilují, na folie kašlu, zahřeju posekanou trávou, průměr ročních teplot mám už i +9 a na zahradě ve sluneční pasti je vždy ještě tak o 2 st. tepleji, půda vymazlená změněná na tmavý typ a la černozem s půdními kondicionéry, dám tam i břidlici na akumulaci tepla, okurky a melouny šetřím doma na červen.

asi by plodily i v tomhle
melouny a okurky vše naroubované na dýni
33
# 23.05.2023, 01:53

Tutugon
Na plíseň je dobrý silný vývar z vrbového proutí (kyselina salicylová, obsažená ve vrbě, podporuje imunitu rostlin). Syrové pruty, klidně olistěné, nastříhat na menší kousky, zalít vařící vodou a po 3 dnech slít. Stříkat na listy už preventivně. Zbytečně dlouho neskladovat, max. třeba 10 dní. Opravdu silný vývar by se ale neměl kazit dlouho. Skutečně to pomáhá, ošetřujeme tím i rajčata a růže. Oproti běžným přípravkům to není jedovaté a můžete to aplikovat klidně každý den (a přitom sklízet).

Yurri
Aby jim tam zase nebylo horko... :D Já mám v létě nad paprikami kryt ze záclon. Některým odrůdám (hlavně silnostěnným) se na přímém slunci pálí plody. To se stává, hlavně když jsou zvadlé listy...

46
# 23.05.2023, 08:03

Udělal se z toho úplný zahrádkářský blog :D
Omlouvám se, ještě naposled zmíním ten Mars... večer jsem ho ještě víc zkontroloval a je po něm. Výsadba 2015 120cm špičák, párkrát zaplodil a to moc dlouho nevydržel. Prý vydrží tyhle roubovance kolem 30ti let, mám smolíka a mrzí mně to :(
Minulý rok mně tak chcípla 8 let stará třešeň, když jsem ji vykopal, kořeny byly napadené nějakou hubkou. Co by to mohlo být tady nevím, suchem určitě ne...
Problém je, že tady v okolí není na stromky pořádné zahradnictví, těžko vybrat kvalitní materiál a šidí se to jak může, jednou jsem jel 60km do Bojkovic, tam je to jiná liga, ale na to nemám čas. Kolikrát ty stromky objednané přes net jsou lepší než ty místní... bohužel

Téma stejně končí, poslední týden jara tam má frontu a ochlazení, dva dny teplo a zas ochlazení. Výhled se stále mění, takže to může být zas jinak

109
# 23.05.2023, 08:40

Leknín
Klidně založte téma "Fenologie" a budeme se tam slízat my, co počasí sledujeme spíš jen jako vedlejší produkt našich koníčků.;-)

Navíc to zní tak vědecky...

46
# 23.05.2023, 10:27

ludvicek
To je dobrý nápad :) ale nevím jak by nám to tady prošlo. Na jednom zahradnickém webu, když se začlo řešit s tím související počasí tak to admini bez milosti začli mazat. Ale tak kdo ví...
Teď mám víc času a jsem tu vylepený na netu skoro furt, ale již brzy mně to zas skončí, blíží se největší nápor mé pracovní sezóny a jen to tady proletět a zase zmizet.

271
# 23.05.2023, 20:22

Leknín
Ta to je hodně slabá životnost roubovanců, to bych vámi raději dal ty svoje semenáčky, ořechy jsou velké, geny to má luxusní, slupka dost tvrdá, ale životnost klidně 100 let a že nebudou plody napřesrok no a co, s půdními kondicionéry + biouhlem a při zálivce vám to poroste 2x rychleji než sousedům. Pro sazenice jedu klidně 400 km, ty balené jsou rizikové.

Jinak s jarem jsem nakonec spokojenej, spíš tedy se srážkami, celkem 3 vlny už jsou super.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.