Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Převážně zataženo s deštěm a citelně chladněji

Diskuse o počasí JARO 2023 - jaké bude?

33
# 02.04.2023, 18:29

Tady dnes spadly 2 mm. Já jsem právě doufala v ty vydatné srážky, protože je tady stále sucho. Za březen spadlo necelých 10mm.

387
# 02.04.2023, 22:47

Jinak jen, dávám sem poslední výstup PV k 18.4. další už nemá smysl sledovat..vliv na počasí bude už nulový, postupně zanikne i to, co to teď ukazuje, v hladině 10hpa a 30hpa je během těch cca 15 dní vidět poměrně rychlý úbytek chladného vzduchu, postupně tomu tak začíná být i v nižších hladinách, zároveň už ten studenější vzduch nic nedrží na jednom místě, takže se to při vlnění jetstreamu dostává opakovaně až k nám,,,

PV k 18.4.
380
# 03.04.2023, 00:14

palma
Přesně..
mezi jednotlivými TN z Atlantiku a tedy zvlněným jetstreamem to tam klouže po zadních stranách těch níží.. už nějakou dobu..
Z výhledu mizí srážky a od čtvrtka už je tam teď postupné oteplování..
I dva ledové dny co tam pro moje místo byly jsou aktuálně pryč..
Snad to tady postupně trochu vyschne , je tu poněkud převlhčeno...

387
# 03.04.2023, 06:53

Ještě jeden pěkný článek, aktuálně hrozí v USA další propad studeného vzduchu a na rozhraní setkání v velmi teplým vzduchem mají být bouře a tornáda, taky se jim to tam hezky střídá, buďme rádi, že tady je to ještě v mírné podobě..:) https://www.severe-weather.eu/global-weather/winte...
(jinak mám obavu abychom tu u nás zase neskočili ze studena rovnou do léta, jaro mám rád)

169
# 03.04.2023, 08:55

Na ten další týden se modely pořád neshoduji, icon už tam mrazy nemá a má tam i odpoledne teplo ale gfs drží stále chladnější teploty a slabší mrazy pořád, uvidíme kde bude pravda.

# 03.04.2023, 17:26

Je to už čtvrtý rok, žádné pořádné jaro, až to hodně všechno pomrzne, tak potom hup do léta.

# 07.04.2023, 12:49

Uvedu zde zhodnocení první jarního měsíce pro SYNOP stanici Praha-Libuš. Data o březnu 2023 získána z databáze OGIMET a dlouhodobé průměry (DP) jsou převzaty zde z In-počasí a předpokládám, že jsou počítány za celou dobu historie stanice tedy 1971-2022.

Průměrná měsíční teplota v březnu 2023 6,2°C což je odchylka +1,5°C od DP 4,7°C.
Celková suma srážek 43 mm což je o 14 mm více než je DP 29 mm.
Celková doba slunečního svitu 122,3h což je o trochu méně než je DP 127,8h.

Já samozřejmě nežiju v Praze-Libuši, ale vzdušnou čarou docela blízko a skoro ve stejném nadmořské výšce takže tato data beru jako validní i pro mou lokalitu, kde nemám možnost kvalitního měření dat. Teplotně jsme na tom oproti Libuši prakticky stejně, ale srážkově je u nás srážek většinou více a zde jsme dali za březen určitě 50 mm. Takže za mě s březnem 2023 spokojenost díky lehce nadprůměrným srážkám a nadprůměrné teplotě, takže se méně protopilo a dokonce bylo několik dní kdy se plynový kotel vůbec nezapnul. Samozřejmě toto teplo mělo za následek rychlý výkvět ovocných stromů a pak následné škody.. co se dá dělat. Celkový dojem z března 2023 mi to nepokazí a měsíc byl povedený.

Druhý jarní měsíc začal ve zcela jiném gardu a zatím za prvních 6 dní má průměrnou teplotu jen 3,9°C. Je jasné že tohle číslo půjde nahoru a na 95% je jasné, že duben bude teplejší než březnových 6,2°C, ale rozhodně bych si letos nevsadil na nějaký nadprůměrně teplý duben. Výhledy na následující týden jsou maximálně průměrné takže druhá polovina měsíce by musela být hodně teplá abychom šli nějak výrazně nad DP 9,2°C. Podle mě skončí měsíc cca v normálu a doufejme že bude dostatek srážek minimálně jako v březnu nějakých 40-50 mm by bylo do startu teplé části roku fajn. Momentálně nám dávají všechny modely v 7 denní sumě okolo 20 mm tak to by bylo dobré.

169
# 14.04.2023, 10:30

palma
Snad to nevyjde a začne se už od půlky příštího týdne oteplovat jako to tam má Ecak, hlavně at už nejsou žádné mrazy jinak pomrzne úplně všechno

273
# 15.04.2023, 07:15

První polovina jara rozhodně nepovedená, u nás bylo velmi sucho, už únor byla polovina průměru, mrazy nadělaly velké škody a nadprůměry teplot dělalo pár extrémů do tepla, kdy bylo k zalknutí a naměřil jsem na zahradě vícekrát i přes 20°C, díky větru se nedalo pomale nic dělat, viz někteří problémy s postřiky, snad se to nynějšími srážkami zlomilo a bude aspoň vlhko a koncem dubna a v květnu alespoň průměrně teplo bez extrémů, už toho bylo fakt dost.

380
# 15.04.2023, 08:04

Nadějné.. kéž by..

387
# 15.04.2023, 08:11

Yurri
No, teď to tu dalo dalších 30mm v dešti, což značí, že mokro mám i v 50 cm pod zemí, což mi hlásí čidlo, a výhled od čtvrtka už vypadá docela jarně, když to tak zůstane, čili, já tady dobrý, pomrznuto nemám, akorát teda ty plísně stojí za prd, už aby nepršelo a dalo se to konečně stříknout..

že by konečně jaro od čtvrtka?
169
# 15.04.2023, 09:22

palma
Rád bych tomu věřil ale stále se to nějak odsouvá to oteplení,gfs tam navíc pořád cpe za 10 dní nějaký vpád od severu, ten doufám že nevyjde:(
Letos ten studený vzduch otravuje fakt strašně dlouho.

387
# 15.04.2023, 11:11

kuba
No, doufejme, že ta prasárnička na konci dubna nevyjde, zatím se na tom, bohužel, data docela shodují..Propad posledního studeného vzduchu, jetstream s vlnou k jihu.. a co dál?:cool:

ke konci dubna..
může být docela chladno
pokud to vše vyjde..
169
# 15.04.2023, 21:23

Tady už je teplota na 2,9 stupních a vyjasnilo se ,doufám že se brzy zatáhne, nerad bych šel v noci něco ven přikrývat :(

1239
# 15.04.2023, 21:43

No, kéž by tato nová aktualizace vyšla…
Od toho pátku to vypadá fakt dobře, to bych ještě vydržel. :D
Další víkend pěkně :slunce:.

Výhled teplot na In-počasí
169
# 16.04.2023, 09:43

Vůbec se mi nelíbí to ochlazení za 10 dnů,je to sice daleko ale shodují se na tom bohužel všechny modely, hrozili by zase mrazy a po tom teplu co by melo být předtím by zmrzlo uz všechno :(

Gfs
Ecak
387
# 16.04.2023, 10:16

kuba
No, měla by to být opět dvoudenní epizodka, tak uvidíme, ve vyšších polohách nad 400m, by asi opravdu mrzlo, dával jsem to sem přede dvěma dny, potenciál, to bohužel bude mít, pokud to dorazí..:cool:

273
# 16.04.2023, 10:45

palma
Kdyby tohle vyšlo, tak jsme v pytli, přeci jen přízemní minimum bude ještě o 2-3°C nižší

# 16.04.2023, 12:15

Jen se mi tím potvrzuje to, že nezáleží na tom, jestli je nástup jara brzký nebo pozdější. Když to má poškodit mráz, tak může klidně i na přelomu dubna/května, případně i později.
Takže taková ta mylná představa, že když jaro nastoupí později a studené vpády se vyblbnou v březnu a dubnu, tak jsme v pohodě, neplatí.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.