Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na jihu pozor na bouřky s přívalovými srážkami, letos poprvé mohou působit škody

Diskuse o počasí JARO 2023 - jaké bude?

# 30.03.2023, 08:51

Ty výhledy na příští týden se neustále mění a modely s tím mají evidentně problém. Už třeba na pondělní ráno se v minimálních teplotách liší ICON a GFS o 6°C. Ono hrozně moc udělá to jestli se utiší vítr a vyjasní se a nebo fouká a je pod mrakem. To je v tuto chvíli asi nejdůležitější. Druhá věc je teplota ve výšce a tam si myslím, že modely najely na pozitivní notu a vypadá to, že teplota ve výšce nebude původně avizovaných -10°, ale spíš tak okolo -6°C a pak postupně výše. Takže za mě vidím jako pravděpobný scénář, že příští týden bude přes den v rozmezí 5-10°C a ráno se slabšími mrazíky. Každopádně co je jisté, že nás příští týden nečeká žádné velké teplo a nejspíše bude skoro celý podprůměrný. Nějaké stabilní teplo je zatím pro první dekádu dubna zcela mimo hru.

6
# 30.03.2023, 10:19

Klima v ČR se pro mě stává nesnesitelné. Půl roku je léto a půl roku březen.

110
# 30.03.2023, 10:42

JohnBattler
No dokonce bych řekl s tím teplem, že čím víc duben tím víc zima. Takhle by měl vypadat říjen nebo listopad. Ale je to prostě zatížené enormní nejistotou, takže brát s rezervou.

To opravdu není podzimní výhled.
# 30.03.2023, 10:52

daz_4
No to že je půl roku březen je docela výstižné a taky mě to pěkně otravuje. Přijde mi, že je novým normálem aby na Velikonoce bylo chladněji nebo maximálně přibližně stejně jako na Vánoce a to mi prostě nepřijde normální..
A taky bych si vsadil na to, že v druhé půlce dubna pak už přijde nějaký skok do letního počasí a do letních dní. Takže těch příjemných jarních dní okolo 13-15°C si moc neužijeme. :zz:

6
# 30.03.2023, 11:25

JohnBattler
Jojo, čekám to samé, že půjdeme v druhé půlce dubne opět rovnou do léta. Ono JZ Evropy je prohřáty až až. Na Kanárech už padají 35 st. teploty. Bude stačit málo.

33
# 30.03.2023, 11:36

Vypadá to zatím na extrémně chladnou první půlku dubna. Sice ten hlavní běh GFS je daleko od průměru, ale třeba toto ochlazení mu, bohužel, vyšlo. :(

JohnBattler
Tady na Vánoce ležel sníh a přece jen bylo o dost chladněji. I když je jasné, že jen kvůli inverzi.

# 30.03.2023, 12:07

Miriam
No tady bylo všechny 3 Vánoční svátky 10-11°C v maximech a to zatím pro Velikonoce nevypadá že bychom dali. Takže další rok s chladnějšími Velikonocemi? Uvidíme.. Bylo by zajímavé udělat statistiku za posledních 15 let.

169
# 30.03.2023, 13:50

Miriam
Ty výhledy jsou strašný, gfs tam má zimu až do 15.dubna a mrazy pořád az na par dnů,takže když to nezmrzne příští týden tak ten další :(
U nás to vypadá už na pondělí na -3 a další dny asi ještě více protože má být jasno a bezvětří .
U vás to vypadá že by mělo alespoň trochu foukat a budete tam mít tepleji.

33
# 30.03.2023, 14:03

JohnBattler
podívala jsem se do záznamů - tady se to motalo mezi +6/+8. To jsem tedy myslela, že bylo chladněji. Zajímavé je, že sníh zase tak moc netál, i když bylo v noci jen asi -1... Takže denní teploty by snad mohly být vyrovnané, ale noční budou asi i zde opravdu nižší na Velikonoce. :D

kuba
Upřímně doufám, že se to ještě změní. Před dvěma lety psali o mimořádně chladném dubnu. Tento by zřejmě byl ještě o poznání chladnější (až taková kosa před dvěma lety nebyla).

48
# 30.03.2023, 15:22

Před dvěma lety bylo hlavně chladné jaro jako celek, tuším nejchladnější za 32 let a doufám, že se to znova tak brzy nezopakuje, ikdyž v tom poblblém klimatu je vše možné...
Březen tady teplotně zatím mírně nad, díky teplejším pár dnům, 20 tu nepadlo, dva dny bylo s odřenýma ušama +19, jinak celkově pocitově z toho března mám díky převažujícímu větru spíš chladno v duši :D :(

48
# 30.03.2023, 18:29

V roce 2013 jsme po měsíci chladu pak rychle nastoupili do nadprůměru(brzy padaly první dvacky a pak i letní dny) a ten pak trval už furt, občas s nějakým párdenním výkyvem výkyvem pod, ale poslední roky se to na jaře moc něděje a obávám se, že letos na jaře dál nebude vyloženě zima, ale nějaké stabilní teplo taky ne, no uvidíme.. od půlky dubna 2013 jsem si to venku vyloženě užil :cool:, až do toho parného léta, to bylo na mně moc

33
# 30.03.2023, 23:29

Leknín
Jaro 2021 bylo chladné celé, ale pokud je řeč o dubnu, ten měl v JM kraji odchylku -2,4. Což je hodně, ale přece jen to nebylo až tak tragické, jak vypadá momentální výhled. :(
-----------
Duben 2013 tady začal týdnem, kdy byly max. teploty kolem +5. Ale trvalo to opravdu jen týden. Sněhová pokrývka zde tehdy nebyla.

386
# 31.03.2023, 06:34

Miriam
No, ono se to tam za cca 10 dní začíná "hýbat", takže by to "mohlo" jít do plusovějších hodnot..Akorát se děsím jedné věci, už se o tom tady mluvilo, počasí se má tendenci tady nad Evropou cyklit, tak tedy doufám, že se nezacyklí v létě na vysokých teplotách, dával jsem sem článek, kde to meteorologové osvětlují, co se děje a proč..(rozdělení jetstreamu na dvě větve) takže z druhé strany, buďme rádi, že je časně z jara chladněji.. i když je to tedy otravné..:cool:

20
# 31.03.2023, 07:15

Tak mě napadá, nemá v tom prsty vortex? Nesleduje to někdo? Před dvěma lety totiž měl a jak to dopadlo( hlavně v dubnu).
I loňský duben byl s výkyvy trochu chladnější než normál, ale přeci jen se to na konci dubna ustálilo a od května bylo horko a sucho.

379
# 31.03.2023, 07:48

Dejvos
Rozpadlý vortex umožňuje snazší propady studeného vzduchu od severu do stř Evropy, ano.. Chybí tam už ta soudržnost studené masy vzduchu., která tam ještě stále nějaká je.
I když převládá atlantický jetstream, západní proudění, mezi jednotlivé TN postupující od Z na V se snadno na jejich zadních stranách dostává studený vzduch od severu..
Když se k tomu ještě přidá vhodnější synoptika, bloknutí Atlantiku nějakou TV, je zaděláno na delší chladnější období...

110
# 31.03.2023, 09:46

Jen abych si trochu udělal jasno v tom, jestli jsou Velikonoce často chladnější než Vánoce, prošel jsem si zdejší archiv a výsledek je ten, že ve skutečnosti Vánoce nejsou teplejší než Velikonoce, ale dost často Velikonoce mohou teplotami připomínat Vánoce. Hlavně období 2012 - 2015 se velmi vzájemně blíží.
Je to ovšem posouzení podle dat z Brna-Tuřan, kde je přece jen chladněji na Vánoce oproti západu ČR a jaro zde zase bývá naopak mírně teplejší, takže u uživatelů od Prahy na západ to může vyjít jinak (extrémní lokality typu Mokrosuky bych zanedbal úplně, tam může být Štědrý den teplejší i třeba než 1. máj:D:D).

Srovnání teplot Vánoce/Velikonoce dle archivu In-počasí
# 31.03.2023, 09:51

Co si budeme nalhávat ten příští týden momentálně vypadá jako naprostý hnus. Pár dní zpátky držel ICON naději, že to nebude tak zlé, ale naopak ten včera večer a dnes ráno otočil do dlouhotrvající zimní epizody. Takže podle ICON teplota ve výšce u nás klesne až k -12°C a pod -8°C se bude držet asi 4 dny tím pádem by to byly 4 mrazivé noci a přes den max do 5°C. Na duben mi to přijde jako něco nevídaného. Zajímavé také je, že ve středu už bude tady ve středu Evropy chladněji jak někde na SV u Petrohradu nebo na severu Skandinávie. Takhle si duben opravdu nepředstavuju. Takže teď vyjímečně fandím tomu aby ICON nevyšel. Uvidíme co Ecák, nyní čekám na jeho ranní výstup a snad dá nějakou naději.
ludvicek¨
Díky za zajímavé srovnání, asi si k tomu někdy sednu a udělám to za Prahu. Myslím, že tam to bude trochu více ve prospěch teplejších Vánoc. Ještě zajímavější by bylo udělat to srovnání pro 24.-.26.12. (průměrná teplota) vs Velikonoční pátek-pondělí (průměrná teplota).

6
# 31.03.2023, 09:57

Určitě v tom má prsty únorová SSW, tohle jsou ještě typické dozvuky. Budeme v podstatě nejchladnější oblast v Evropě. Jak už tu padlo, podobně chladný vzduch v Evropě bude snad jen v nejsevernějších částech Ruska. Tak či tak to ale vypadá, že směrem k Velikonocům se bude lehce oteplovat. Nejchladnější bude začátek týdne a na Velikonoční pondělí už klidně může být i 15 st. Uvidíme.

172
# 31.03.2023, 10:03

V 500hPa se zdá, že se chladnější hmota bude dost rychle vytrácet, takže od půlky dubna bych čekal teplejší počasí. Samosebou to nemusí vyjít, ale je fakt, že už se v 500hPa v předchozích výstupech modelace teplého a dlouhého JZ proudění objevila.

Ludvicek
Jinak díky ludvickovi za krásnou statistiku. Parádní porovnání Vánoc a Velikonoc. ;)

110
# 31.03.2023, 10:14

JohnBattler
Aidamko1
Díky pánové, rádo se stalo. Trochu blbý je při tomto typu výpočtů to pohyblivé datum Velikonoc. Není úplně fér srovnávat rané Velikonoce v březnu a pozdní v dubnu. Ačkoliv zrovna proměnlivost jarního počasí zaručuje, že konec března může být i teplejší než duben o 3 týdny později.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.