Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí JARO 2023 - jaké bude?

33
# 20.03.2023, 13:56

My máme meruňku (středně velký strom) dost ve stínu, takže zatím nekvete. Poupata má velká, ale stále červená... nějak se to zastavilo - asi i kvůli chladným nocím - a doufám, že tak ještě chvíli vydrží. Loni jsme pokáceli hodně velkou meruňku, která byla právě na slunku. Tam to ani moc nešlo ohlídat. Pokácena byla hlavně kvůli velikosti stromu a horší chuti odrůdy, ale zdá se, že přistínění jim jen svědčí.

Jinak ano, ochlazení se nějak rozplývá... teď tam mám nejnižší denní teplotu 12°C po dva dni, potom to zase jde nahoru. Snad to opravdu nebude tak výrazné.

167
# 20.03.2023, 14:19

palma
Jo takhle by to šlo, ale většinou jsou tu ranní teploty o 2-3 stupně nižší než na In-počasí ale nemuselo by to být když by měla být oblačnost, snad se tam nevrátí ty mrazy :)

19
# 20.03.2023, 14:55

Miriam
Tady začínají kvést špendlíky a trnky, meruňky už taky pomalu nasazují. Ještě jsem si všiml že už se rozevírají pupeny na kaštanech:!!:
Letos je to fakt hodně napřed, ještě více než loni o pár dní.

Kvetoucí slivoň špendlík
# 20.03.2023, 15:07

Tak hlavně, že ten HAARP je na Aljašce.

109
# 21.03.2023, 07:10

Tak teď je tam opravdu zajímavá neshoda na příští úterý, Ecák maluje v 1500 m -10°C a GFS překvapivě jen -2°C... Většinou bývá za extrémistu označovaný GFS:D, tak uvidíme, kam se to nakonec posune.

167
# 21.03.2023, 08:08

ludvicek
No Ecak tam cpe pěknou zimu a mrazy po ránu celý příští týden, bojím se aby to nevyšlo

5
# 21.03.2023, 09:43

Tak hlavní běh Ecáku je šíleně odstřelený oproti průměru. Ochlazení na pár dní ano, ale to co tam ukazuje nemá moc podporu.

384
# 21.03.2023, 12:22

daz_4
Hm, zase se tam ECMWF pokouší spustit níži přímo od severu a okolo ní pak ledový vzduch sem dolů, to jsem zvědav na aktuální výstup, co bude co nevidět..

167
# 21.03.2023, 21:55

Tak zatím to vypadá na 2 mrazive rána ten příští týden, gfs tam má třeba ve výšce až-12 ale měla by být přes noc nějaká oblačnost a jeden den i foukat tak by to v nížinách nemuselo spadnout nějak výrazně pod nulu pokud se nevyjasní a neuklidni vítr.
Na meruňce už máme vidět bílé lístečky v květech a do pátku rozkvete takže když by bylo do těch -2 tak by to přežila ale víc už ne,tak budem doufat že nebude takový mráz

# 22.03.2023, 07:26

kuba
Já to vidím docela špatně hlavně na úterní ráno. To bude dle mého nazoru mrznout dost a na -2 to spadne třeba v Praze. U vás a v podobných lokalitách to počítám půjde o dost níž... :(
Ten studený vpád bude krátký ale intenzivní a opravdu teplota ve výšce bude -10/-12 v celé ČR. Od středy je tam vidět oteplení od západu. Takže mrazivá bude noc na úterý a pak částečně na středu ale ta již méně...

RIP meruňky tam kde to té doby vykvetou. I když Jižní Morava vypadá že bude nejteplejší a tam by to snad pod 0 či -1 jít nemuselo.

5
# 22.03.2023, 08:48

Podobná situace jako loni, jenže loni během toho tepla ke konci března byly aspoň v noci mrazíky. Teď budou doslova letní minima, takže se taky obávám, že toho spousta vykvete.

271
# 22.03.2023, 09:08

U nás až včera konečně bez větru, že se dalo něco dělat, vypadá to na poslední 2 pěkné dny, pak je předpověď naprosto otřesná, srážek minimum, riziko mrazů a větrno, všechno co nemám rád.

To není vtipné, ještěže cibule po výsevu dá i -6.
167
# 22.03.2023, 09:47

Tak gfs ranním výstupem úplně otočil a má tam zimu a ranní mrazy po celý příští týden že by to padalo opakovaně klidně k -5 -6 ,to se snad nestane .
Icon tam má jen 2 mrazivá rána, úterý a středa ale v utery by mělo celkem foukat i v nížinách v noci takže by to nemuselo spadnout moc pod nulu a ve středu ráno je tam už v Čechách nějaká oblačnost a pak už teplo.Ecak má zase oteplení někdy od čtvrtka nebo pátku takže každý model to má jinak ,uvidíme komu to vyjde ale u nás se to trefi přesně že těsně před tím ochlazenim Meruňky vykvetou.

22
# 22.03.2023, 11:15

Tak tohle se dalo čekat je to každý rok jako přes kopírák..... nejdříve brzy teploty vyletí nahoru nad průměr a pak hup dolů....klasika jaro v ČR....

167
# 22.03.2023, 13:19

Tak už i chmu má na úterý až-6 a další dny taky mraz ,to už nepomůže ani postřik na mráz, budu doufat že to všechno nerozkvete a zmírní se to

# 22.03.2023, 14:04

Jestli chladno bude jenom přechodné a nebo vydrží déle zatím netuším. ICON celkem drží naději, že bude již od středy tepleji. Ale že to jedno ráno šlehne silnější mráz je podle mě jisté. Úterní ráno bude hodně chladné. Podle mě v Čechách -3/-5°C na většině míst kromě těch nejteplejších. Na Moravě by mohlo být tepleji tam budou méně pod vlivem TV. Koukal jsem že i Německo a Francie budou hodně zasaženy mrazy.

Jinak zde poslední dny jak vystřižené z konce dubna či začátku května. Přehršel slunečního svitu a včera tmax 16°C a dnes 19°C v tuto chvíli. Na to že mělo být dle předpovědí převážně oblačno tak prakticky pořád svíti slunce a maximálně to trochu tlumí vysoká oblačnost. Ale podle předpovědí jsem čekal oblačnosti mnohem více. :slunce:

1225
# 22.03.2023, 14:19

U nás první jarní 20°C! :):slunce:

271
# 22.03.2023, 14:29

Mám na zahradě nejtepleji z republiky, je to tam chráněné vůči mírnému větru a střechy a zídky to teplo ze slunce naakumulují a dodatečně vyhřívají, takže při zemi ve stínu nad trávníkem krásných +22, dole u rybníka kde se volně prohání vítr tak je +19, česnek už má 4 listy a až 15 cm, na mrazy i díky tomuhle tady vůbec netrpím a meruňky díky střední poloze (425 mnm) ještě určo nepokvetou:cool:

# 22.03.2023, 14:32

HaMeLeOn14
No paráda, jen si to užívejte,..prej do příštího tejdne. Já už IN nevěřím ani písmeno, těch -7 a z Plzně?Tady se chodím akorát zasmát, těm kolikrát 118km/h.

46
# 22.03.2023, 14:37

Tady +16,7 a vítr, no z příštího týdne mně berou mory.. ono je středa, všichni jsou pro zimu, takže teď jen jde o to, aby ty mrazy nebyly nějak moc a velká otázka jak dlouho to potrvá. Příští týden na to hážu bobka a venku nedělám nic, ten další už to snad pokračovat nebude, naberu zas skluz :zz: no aspoň snad vyjdou ty srážky, březen zatím pěkný podnormál, in-počasí 4cm sněhu, paráda :D a bez toho větru by to samozřemě nešlo :zz:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.