Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí JARO 2023 - jaké bude?

5
# 22.03.2023, 15:13

Příští týden.... bang ;-)

167
# 22.03.2023, 15:21

xeno
Bang to oproti dnešním +20°C bude razantní. :D

Sice pro Brno tam na další týden nevidím ani mrazíky, ani sníh a pravda ani moc srážek, tak ale někde zejména v Čechách to bude maso, tak snad se to zmírní. Březen bude velmi suchý měsíc, takže uvidíme co duben. Ten zdá se bude spíše více směřovat dle modelů do tepla. PV už vliv mít nebude, spodní vrstvy si jedou stále svoje a pokud nějaký vliv bude, tak velmi omezený a spíše v jiné části světa.

Co ostatní pohledy kolegů? Palma, xeno, andy, swane a další? :)

# 22.03.2023, 16:02

Musíme si zvykat. Suchá jara a mrazy, které všechno spálí jsou zde novým normálem. Je to smutné, ale je to tak. Změna klimatu nikoho moc nezajímá a nikdo se tady nehodlá omezovat takže máme to co si zasloužíme... :pozor:
Všichni by akorát chtěli benzín za 20 Kč, levnou elektřinu a levné zboží a pokračovat v tom konzumním mejdanu, protože každý si myslí že má právo na to si žít tenhle způsob života a ničit u toho planetu.

3
# 22.03.2023, 16:13

Jestli někomu hodně zaleži na meruňkách...Tak jediná záchrana je Parafínové svíce....ty to vykrejou až do -10

5
# 22.03.2023, 16:16

Aidamko1
V podstatě souhlasím s tím co jsi napsal ;-), teda kromě té druhé věty trochu méně...., mě tam dává v Brně ECM na čtvrtek ráno -3C a na pátek ráno dokonce sníh, ale pravda to je ještě daleko, může to být jinak, protože GFS s tím nesouhlasí, ale bude to pořád březen :D.

107
# 22.03.2023, 16:24

Aidamko1
Pokud bude mírně pofukovat a bude pod mrakem, tak možná fakt moc mrznout nebude, ale to budeme vědět přesněji tak v sobotu.

xeno
Další Brňák na fóru? Chtělo by to vyplnit místo pozorování, kolego.

165
# 22.03.2023, 16:26

finnnp
Jenže ty jsou hodně drahý a když mrzne několik nocí po sobě tak se to nevyplatí

# 22.03.2023, 16:53

JohnBattler
Máte v začátku pravdu, ale já mám jeden svůj život ,tak proč bych nechtěla benzín za dvacku? A vy, jste tak vyjímečný, že nežijete tenhle podle vás způsob života?

167
# 22.03.2023, 17:15

xeno
Koukám, že jsi přímo kousek podemnou, tak super. Medlánky mám přímo za kopcem. Jo a k tomu výhledu s jarními mrazíky, tak se omlouvám se omyl. Myslel jsem s těmi mrazy výhled zde na in počasí. Tak kdyžtak se omlouvám.

Výhled pro Brno zde na in počasí
165
# 22.03.2023, 17:50

Tak icon tam momentálně nema na to úterý a středu žádné mrazy, má tam po obě rána oblačnost a srážky a foukalo by takže by to šlo maximálně na nulu a od středy oteplení.
Naopak gfs tam má taky oblačnost ale mráz až-5,nevěřím že bude tolik mrznout když bude oblačnost a foukat vítr, navíc tam má pak od příštího čtvrtka silné rozhraní a v Polsku i kalamitu a pak návrat severního proudění ,více asi věřím Iconu, je pro Evropu lepší model.

# 22.03.2023, 18:15

kuba
Taky jsem si zrovna na Ventusky projel poslední ICON 1200 a vypadá to dost dobře. Takže možná že je zde šance, že nakonec mrazy tak moc nebudou.. teď je potřeba aby se k tomu ještě přiklonil Ecák a je to dobré. Zatím poslední 2 dny jede Ecák spíše chladnější notu. Ale pořád si myslím, že minimálně jednu noc nějaký ten mráz bude, že bychom to zvládli s minimy okolo 0 se mi nechce věřit. Ona oblačnost je jedna věc, ale jestliže je teplota ve výšce -10°C tak prostě i dole mrznout bude. To by muselo opravdu celou noc foukat a ten studený vzduch by musel být rychle vyhnán pryč.

380
# 22.03.2023, 19:08

Tak já si projel celkem 4 modely včetně vždy nejzimomřivějšího GEM.. a mám tam nejnižší teplotu -2, což není žádná tragedie, sice mi už nakvétají broskve, ale to jsou zákrsky metr vysoký, tak na ně šoupnu pop up foliovníky a vevnitř bude topný kabel nastavený na +1.. jsem zvědav, zda to vůbec sepne..:).. jinak.... tohle se prostě v tuhle dobu dá očekávat, jo furt lepší jak dva dny -5 v květnu, že jo..no a okolo tý středy už se zase modely rozcházejí.. dokonce i ICON se rozchází s ECMWF, holt je to spíš o tom, kdo se prostě náhodou trefí..
p.s. dneska jsme tu došli až na +18,1..

370
# 22.03.2023, 19:29

Aidamko1
Na mě dneska vyskočila na fb vzpomínka na jaro předloni, tento den, 22.3. 2021.
Bylo to trochu jinde, no:D
Šumava parádně zasněžená, lyžařská sezóna v plném proudu , tohle je Prášilsko, cca 900mnm.., 20-30cm sněhu a ty přeháňky toho dne byly dost výživné :)
Oproti tomu dneska jsme tu měřili Tmax 19,6°C..
Ten příští týden nevím, záleží jakou to od toho severu bud mít dynamiku a kolik bude oblačnosti..
Ale doufám, že takový ,,bang,, :D jako předloni už letos nepřijde ...

165
# 22.03.2023, 20:08

Ecak už má od čtvrtka také oteplení,pořád se to mění

165
# 22.03.2023, 22:31

Myslíte že se to do toho ochlazení všechno rozevře? Ted by úplně nemuselo když už se má od zítra ochladit a hlavně nebude svítit slunce.

370
# 23.03.2023, 07:08

kuba
Já se omlouvám, ale já si hlavně myslím, že meruňky někdy pomrznou i na jižní Moravě a do západních Čech tohle ovoce prostě nepatří..
Vždyť tu často pomrznou i třešně, hrušky, jablka...
Jinak, dnes po ránu letních+13°C, to tu moc často nebývá ani v červenci..
Přikládám loňský červenec, kdy tady 15x ranní teplota spadla pod 10°C..

165
# 23.03.2023, 07:56

swan1
Já vím, taky už ten strom je starý přes 20 let a dříve normálně plodil když byly dobré zimy a kvetl v půlce dubna, teď je to všechno o 3 týdny dříve poslední roky a pak to nemá šanci:(

165
# 23.03.2023, 08:13

Tak už se modely celkem shodují na tom ochlazení od pondělí do středy a od čtvrtka teplo ale asi by zase nevydrželo dlouho a od příštího víkendu zase návrat mrazů, pořád by se sem měl ten studený vzduch opakovane tlačit, sna tomu tak nebude. Ale asi to vypadá že to úterý a středa v noci sice bude oblačnost a trochu foukat ale i tak ta teplota pujde po nulu když ve výšce bude pod -10.

380
# 23.03.2023, 08:40

kuba
Hm, takováhle poupátka, to je ještě v pohodě, u nás to vypadá jak na konci dubna, meruně v plném květu, na ten příští týden to už dává do -3 po ránu, tak uvidíme, něco, co už jsem "vyletnil" zase schovám, zbytek bude pod foliovníky, případně s přitopením, jsem v pohodě..

meruňky na Kladně..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.