Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Zima od 19.11.2018

# 21.11.2018, 20:52

South wind
Mně jeho předpověďi nepřijdou zas tak strašné, jak píšete. Za předělání na katalog barev stojí zejména GFS. Ten nás vždycky navnadí na nějakou zajímavou situaci, pár dní si ji drží a pak ji smaže. V takovémhle duchu se u modelu GFS nesla celá minulá zima (jestli se to za zimu tedy dá vůbec považovat:)) a poslední dobou dělá to samé také se srážkami.

# 21.11.2018, 21:06

K modelům bych řekl, že ECMWF je lepší a pro Evropu mnohem přesnější než GFS (Americký model). Také má ECMWF mnohem lepší rozlišení a je tedy podrobnější. Ale musíte brát všechno nad 5 dní velice s rezervou. Modely ani v dnešní době počasí za týden neodhadují moc přesně. ICON je asi nejpřesnější a má také nejlepší rozlišení, ale právě proto má předpovědní období jenom 5 dní. Takže na dlouhodobější prognózy ho nepoužijete.

Jinak dnes se to udává zhruba takto:
přesnost předpovědi na 3 dny dopředu je 90% a pak to strmě klesá na 10 dní už je to jenom 30%, takže to je lepší si hodit mincí. :D

# 22.11.2018, 07:53

Vidím, že za pět dní bude strašně pršet a teplota 8 stupňů nebo bude sucho a mínus 12 stupňů. Složitá situace.

22
# 22.11.2018, 08:36

Davidak
Tak to bude +12 a slunečno při našem štěstí v tomto roce. :)

# 22.11.2018, 08:45

Modely jsou úplně o ničem. Já se u toho vždycky pobavim co jsou schopni předpovídat. Já věřim předpovědi max. 12 hodin dopředu a i to kolikrát nevyjde. Takže je třeba se nechat překvapit co zrovna příde a bude.

268
# 22.11.2018, 08:46

Zachar
Ježiš kéž by, tahle mulda je příšerná, aspoň že trochu mrholí, ale je to slabota, stále zbytky sněhu, trochu výše na Jihlavsku vše namrzá, tam mají stále bílou pohádku.

4
# 22.11.2018, 09:00

Šance na nějaké srážky ano i sněhové tam hlavně v pondělí úterý je, od pondělí ochlazování, ecák od středy dává teda i docela výraznější chlad...

# 22.11.2018, 09:19

Zdenál07
No máme na výběr. Buď to nebo to :D :D nakonec nebude ani jedno a bude furt stejně

0
# 22.11.2018, 12:52

Předpověď počasí sleduji již mnoho let z různých zdrojů. Posledních asi 10 let jsem se naučil používat Foreca (používá model ECMWF) pro výhled a nástřel na následující dny (teploty vzduchu, rychlost a směr větru tam vychází velmi dobře, předpověď srážek beru jako velmi orientační). Z posledních 10-ti let mám takovou zkušenost, že tento nástřel na informativní ráz počasí na následující dny vychází obvykle celkem dobře. Pro předpověď na následující hodiny a max. 1 nebo 2 dny dopředu používám ČHMÚ a zejména model Aladin (zejména intenzita a místo srážek). Ten bych řekl, že na ten den dopředu vychází celkem solidně. Občas to konfrontuji ještě s modelem na těchto stránkách (GFS). Pro můj amatérský přehled o výhledu počasí jsou tyto uvedené zdroje zcela dostačující. Z těchto zdrojů vím s velkou pravděpodobností jak bude následující hodiny a jeden den a vím alespoň orientační výhled i na následující dny. Je to pro mě takto zcela dostačující.

182
# 22.11.2018, 13:49

Blateňák

Žádná ledovka se nekoná ... je teplo a nad nulou. ;-) nyní spíše mrholí a mám +3°C.

22
# 22.11.2018, 14:18

Teď je to nuda ale aspoň není už to hnusny teplo u nás jsou ještě zbytky sněhu. Možná by mohlo něco napadnout příští úterý ale stejně by to roztálo po ochlazení se stejně zase otepli:)

# 22.11.2018, 14:44

Zachar Jaká pak nuda, voda je třeba v zemi, ne aby se bez užitku válela na zemi jako sníh a půda byla sůchá.Jen tak dál, stačí aby stále pršelo, velké mrazy nikdo nepotřebuje, ty jsou naprosto k ničemu.

# 22.11.2018, 15:09

Frantis95 Ecák je zmatený model, všechny modely se na příští týden více méně shodují na teplotách okolo nuly, ovšem Ecák si ve středu odpoledne dává v Brně -8 přes den, EC je prostě marné patlání, na tom trvám....Tak už to mrazení stáhli, asi jim došlo, že napít se ve službě alkoholu není správné.

# 22.11.2018, 15:28

Yurri
Nekdy kdyz ctu zdejsi prisevky, si pripadam jakobych zil uplne v jine zemi, tady naopak letos bylo tolik slunce, ze si ted tech par zatazenych dni maximalne uzivam. Jeste v pondeli nam tu myslim cely den slunce svitilo a zatazeno je ted vlastne teprve 2 dny v kuse, dost malo zatim, na to ze je nejmene slunecny mesic v roce;-):D

28
# 22.11.2018, 16:01

Po delší době vás tady všechny zdravím!!!

Stranik

Za to u nás se ledovka koná až moc, viz. fotografie s dnešního odpoledne. Zhruba 3 dny se tu drží teplota na -2°C, prakticky stále přes noc i přes den, do toho přechodně mrznoucí mlha. Přitom nedávném sněžení tu napadly 2 cm prašanu, nyní je tady jakýsi centimetr sněhové strusky.

Foto 1
Foto 2
Foto 3
96
# 22.11.2018, 17:57

Fero
U nás se už k zemi poroučejí první stromy. Ledová krusta na zhruba 10 cm sněhu sílí. Ráno zamrzl i anemometr u Davisky. U jiných menších meteostanic v okolí to vzdal už včera. CHMU nás vyřadilo v mapě z oblastí s vysokým stupněm nebezpečí a zařadilo do oblasti bez výstrahy.

F4
Avatar
109
# 22.11.2018, 20:15

Snowrain
Přesně tak, konečně zataženo, mlhy a mrholení. Letos nevídané.

268
# 22.11.2018, 21:55

Snowrain
No nebejt toho mrholení a teď 2 x sněžení, tak je to úplně k ničemu, prostě když nepadají srážky, tak je podle mě zbytečné, aby obloha byla zatažená, slunce je teď stejně slabé, takže výpar díky němu nehrozí, ale ten vliv na psychický stav díky třeba jen možnosti pohybu v terénu je dost podstatný.

96
# 22.11.2018, 22:28

Yurri
Tady bych si dovolil upozornit, že sníh rád sublimuje. Stačí mu k tomu vítr, teploty kolem 0 a difuzní záření...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.