Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, nejméně bude pršet na severu a severovýchodě

Diskuse o počasí Meteostanice, jejich umístění, odchylky v měření v závislosti na vhodnosti místa měření, povětrnostních podmínkách, orografii, kvalitě čidel a jejich radiačních štítů

275
# 17.08.2023, 08:40

swan1
To dost si píšeš dobře, nikoho neurážím, to je jen o tobě a tvém špatném měření na špatném místě, sám jsi to přiznal, že nevstřebáš, že obyčejný teploměr může za těchto veder měřit přesněji než tvoje drahé vybavení je naopak tvoje velkohubost a namyšlenost, což dokazuje i tvůj výsměch mému umístění na severní stěně domu, to říká ten pravý, kdybys udělal to samé, budeš o dost přesnější, vřele doporučuju, někteří by tu starou dobrou meteorologickou školu odečítat z teploměru pěkně 3 x denně potřebovali jako sůl😉.

380
# 17.08.2023, 08:50

Yurri
O vhodnosti mého, i míst většiny zdejších uživatelů, k umístění stanice, se ti může v Xtém patře domu s teploměrem na fasádě jenom zdát..
Opusť i se svým zbytečným , irelevantním počínáním toto téma, prosím.
Tvým nesmyslným blábolům tu nikdo nevěří, jdou i proti fyzikálním zákonům..
Na tvé urážení zdejších uživatelů, kteří se narozdíl od tebe snaží seriózně diskutovat i se dobrat seriózních poznatků a přenášet je do praxe tě tu už upozornili i jiní, i tací, kteří o fyzice, radiaci, i o termice budov opravdu , narozdíl od tebe, něco ví..


380
# 17.08.2023, 09:41

Okolní amatérské stanice tu aktuálně ukazují o 3-4°C více, než ta moje, ventilovaná, přestože i ta je na přímém slunci. Asi netřeba další komentář ..

ota
Avatar
2163
# 17.08.2023, 10:25

Yurri
Opravdu bych vám doporučil se věnovat tomu čemu rozumíte, o zúrodňování půdy toho určitě víte více než naprostá většina zdejších uživatelů, ale o měření teploty opravdu ne. Swan se snaží dosáhnout co nejlepších výsledků a vy tady pořád jedete svou s teploměrem u severní zdi. Takové měření je prostě neregulérní a ukazuje nepravdivé údaje, teplotu, která neodpovídá vzduchu ve 2 metrech nad zemí, ale je naopak ovlivňována tou zdí. Pokud byste měřil v kvalitní dřevěné budce, tak prosím, pak byste měl objektivní měření, ale měřit u zdi patrového domu je nesmyl, což se vám už ale opakovaně snažilo vysvětlit hodně uživatelů tady.

275
# 17.08.2023, 11:04

ota
Vy jste to taky nepochopil, já vím přece dobře, že takhle se správně teplota nemá měřit (ví každý jouda), taky ji nikde necpu a nezveřejňuju, ale celé je to o tom, že já budu mnohem přesnější v těchto slunečných vedrech než uživatel SWAN1 z důvodů uvedených výše, o ničem jiném to není, sám to přiznal a dal mi za pravdu a jestli se omluvil jak sám tvrdí, tak je to naprosto v pořádku😉, chápeme nebo furt ne, jestli ne, tak to každému zvlášť vysvětlovat od teď už rozhodně nebudu, ale tušil jsem, že to někdo nevstřebá, vlastně se mi to jen potvrdilo.

380
# 17.08.2023, 11:04

ota
Díky.
Ono, ani v budce nebude měření objektivní, vůči oficiální metodice, pokud je umístěna v celodenním, plošně velkém stínu..
Takové teploty by se pak mohly porovnávat leda s jinými místy, která jsou také v celodenním větším stínu...

ota
Avatar
2163
# 17.08.2023, 11:15

Yurri
To nebudete, vy měříte stále teplotu na u povrchu zdi, swan měří teplotu vzduchu, nyní už s ventilátorem a tak velmi přesně. Věřte mi, že je tohle lepší nechat na lidech co se o to zajímají, pro vás měření teploty zjevně není priorita a vaše vám stačí nic proti tomu, ale s přesností to rozhodně nemá nic společného.
swan1
To máte pravdu, to určitě nebude.

380
# 17.08.2023, 12:59

Yurri
Nikdy v žádném příspěvku jsem neuvedl, že tvý měření na zdi baráku je přesné.. lepší, nebo co..
Já nevím, koho tímhle chceš jako zmást? :D

To TY jsi tu prohlásil, a je to dohledatelné, že se svým měřením na fasádě na severní straně domu strkáš do kapsy amatérské stanice i ČHMÚ..
To JÁ jsem se tu za předchozí rok a něco měření omluvil všem za vysoké teploty měřené mou stanicí při slabém větru a bezvětří..
Tak už tu přestaň v tomto tématu uvádět zavádějící i nepravdivé informace, protože evidentně nemáš vůbec nic přínosného, konstruktivního, smysluplného..
Tvoje fasádní měření teploty povrchu baráku., ničím takovým rozhodně nikdy nebylo, není a nebude..
Děkujeme..


53
# 17.08.2023, 13:53

Nechtěli už by jste toho nechat? Začátek diskuze ještě jakš takš.. ale ty poslední stránky už jsou jen o tom kdo má pravdu... :D nebo taky kdo chce mít poslední slovo.. takže uplně zbytečné.. Všichni víme, kdo měří přesněji z vás dvou.... netřeba asi další diskuze. Za mě nejlepší příspěvek asi ten s fotkou domečku :-) to přesně znám, chodívám pravidelně kolem domu, kde ho ještě nedávno za oknem měli, vždycky v neděli ráno, když jsem byl ještě dítě a chodili jsme s babičkou do kostela na mši tak jsem si prohlédl, jestli je venku panenka nebo panáček... rád na to vzpomínám..

edit: očividně chce mít poslední slovo "ten s tím teploměrem za oknem" joo takhle se kdysi měřívalo, ale ty časy jsou díky bohu pryč a nastoupila automatizace měření.. já jsem rád, že to jde kupředu... to že někdo zaspal dobu je jeho problém :-)

být moderátorem diskuze nebo adminem tak to tady promažu.. tyhle řeči o ničem, co nikam nevedou...

275
# 17.08.2023, 14:41

ota
No to jsem přesnější právě zcela jednoznačně, viz příspěvky výše, SWAN1 jak sám přiznal mimo až o 4°C, já mimo méně než čtvrt °C oproti nedalekému automatu ČHMÚ, který ještě hapruje při tomhle slunci, myslím, že je zřejmé kdo je na tom lépe a na zdi teploměr nemám, je na tepelné izolaci z polystyrenu a ještě s mezerou kvůli ventilaci, ale měřím i mobilně pomocí dřevěných chatařských teploměrů různě po zahradě, takže o průběhu teplot na ploše mám představu jakou na stacionární stanici nikdy mít nemůžete, je totiž za různých podmínek různá, teplota je holt velmi variabilní i při správné výšce a volném proudění a akumulace okolními materiály má různý průběh + následné vyzařování do prostoru, moji chybovost na teploměru okem většinou nepoznáte, já tu vaši či teda spíše Swanowu aj. na 1. pohled na mapce stanic na INu, protože ty nesmysly jsou často do očí bijící a přesně jak tvrdí moderátor, bylo by to dobré tyhle dlouhodobé haprovací stanice bez milosti smáznout, je dost jiných spolehlivějších na mnohem vhodnějších místech, ať se to některým líbí nebo ne.

380
# 17.08.2023, 15:01

Yurri
Jste zase o dost pozadu, ať už s měřením nebo s informacemi..
Vaše dřevěné teploměry kdesi na zahradě, o těch tu nebyla řeč.., jen o tom vašem fasádním..a ten je leda k smíchu...a že s ním strkáte všechny do kapsy.
Vaše tvrzení o přesnosti tohoto fasádního teploměru v celodenním stínu na severní zdi domu, to je právě to, z čeho je na první pohled patrné , o čem to z hlediska fyziky a termiky může asi tak být...
Vy sice tvrdite pravý opak, fajn, tak sem hoďte nějakou několikaletou přímku s daty a porovnání se stanicí ČHMÚ..
Jestli to nemáte, tak o čem se tu bavíme? To máte smůlu..
Jinak, zatím co jste spal, stanice už z přehledů stažena byla...
Teď už měří ukázkově, a kdo ví, třeba se do přehledu brzy vrátí...Ale to je jedno, vrátí, nebo nevrátí.. Důležité je, že měří už zcela relevantně, to mě zajímá a jsem spokojen..
kapr84
Ten váš edit, ano, samozřejmě, podepisuji!
A asi nejen já...;-)
Tohle bylo zamýšleno jako konstruktivní téma..
Ovšem okeňákem se to dost zvrhlo...🙄

275
# 17.08.2023, 17:29

swan1
No vidíte, kdyby měřila relevantně, tak se nemusela stahovat a mluvil jsem i o jiných haprovacích, vaši nesleduji, že byla mimo víme od vás všichni, osobně v těchto teplech filtruju a zveřejňuju pouze stanice ČHMÚ, vaši přímku s daty proboha vidět ani nechci a svoji historii na nic nepotřebuji, fakt nezacházím s teploměrem jako každý a o místě je to hlavně a především, bo i přesné měření na blbém místě je celkem k ničemu, to už je mnohem lepší měření bez desetin na správném místě, ale to vám evidentně nemá cenu vysvětlovat.

16hod. +28°C ve 2m+volný prostor+stín
Automat ČHMÚ v MB
380
# 17.08.2023, 19:53

Yurri
Vy ale nemáte zahradu u baráku s liháčem na zdi ve druhém, ve třetím patře? kde je vedle ten automat ČHMÚ..
Nevím, proč do liháč wall story, kterou jste tu vytvořil, taháte váš dřevák z několik km vzdálené zahrady .., jednu fotku..
Vaše měření dřevákem na zahradě tu nikdo nezpochybňuje..

Tak už to ukončete, neumíte si vyhodnotit příspěvky uživatelů v tomto vlákně? Mají v tom jasno a mají pravdu..
Já jsem sice právě s kvalitním měřením teploty čidlem s ventilací, umístěném na slunci nad trávníkem na zahradě ve 2m, tento týden teprve začal..to je pravda.
Ale co vy s tím liháčem na zdi? Tam nezačnete nikdy, bez šance...:cool:


275
# 19.08.2023, 10:09

swan1
Tvá schopnost milý Swane nejen měřit relevantně teplotu, ale i vnímat krutou realitu, kterou ti tady ukazuji, je poněkud snížená, nejen že moje měření maxim ve 2 m obyčejným chatařským teploměrem je v pro tebe řádově nedosažitelné a chybovost pouhým okem nepostřehnutelná (viz foto), ale i moje měření maxim ve výšce bude oproti tobě v těchto vedrech vždy přesnější a je úplně jedno, že je na severní zdi domu nesplňující meteostandardy a víš proč? Naschvál jestli to uhodneš.

380
# 19.08.2023, 10:28

:D:D
Já už měřím přesně, teplotu vzduchu, dle regulí, ve 2m, nad trávníkem, na slunci s odvětrávaným štítem, čidlem..
Ty s tím svým měřením teploty severní fasády domu, nikoli vzduchu a ještě bůhví v kolikátém patře, tedy se svou neschopností, přesně nikdy nezačneš..nikdy .
To je výjev z 19. století a všichni to tu víme, jen ty ne:D
Tvoje zahradní měření mě nezajímá, to je na míle daleko, od tvýho liháče na zdi.., s kterým se tu oháníš.
Plácej si tu dál co chceš, já už na tebe reagovat nebudu..
Půlku původně seriózního, konstruktivního tématu si tu zahnojil úplně ničím...

# 21.08.2023, 16:13

Není, v souvislosti se současnými změnami klimatických podmínek, relevantní měřit teplotu mokrého teploměru?

Pokud teplota mokrého teploměru dosáhne 31°C, tak se lidský organismus nedokáže pouhým pocením dostatečně ochlazovat a dochází k jeho přehřátí. Limitní teplota mokrého teploměru, kterou je lidské tělo schopné krátkodobě snést, je 35°C.

275
# 22.08.2023, 08:40

swan1
A nikdy a nikdy a nikdy, kolik ti proboha je, tohle dělají malé děti, ty by do rukou drahé hračky v podobě lepších meteostanic fakt dostávat neměly. Odpovědět na otázku ale neumí, protože to neví, už jsem řekl že dům je zateplen, špalety oken dokonce XPS polystyrenem a jaký bude vliv domu kde je uvnitř +27 na venkovní odpolední maxima kolem +30? No samozřejmě že žádný, vždyť jsou prakticky stejné a akumulaci mám krásně odizolovanou, tohle má význam řešit v zimě, kde je rozdíl teplot 30°C, nikoliv 3°C chápeme nebo pořád ne?

Musím se smát tvé drzosti, člověk který si nevšimne rozdílu 4°C na své meteostanici ještě 14 dní zpátky a ohání se přímkou teplot do minulosti, to musí být opravdu kvalita, tvoje stanice bude pro mě relevantní až po několika letech bezchybného provozu, ale vzhledem k místu je to stejně úplně zbytečné, má význam pro sousedy v hospodě co měří liháčem, protože o barák vedle to bude nad mrazovkou jinak, proto se na přehled o teplotách v daném místě vůbec nehodí, viz můj minulý odkaz, zkus to vstřebat, pravda je krutá no, ale nejsi sám, spousta lidí to neví a nechce připustit, jestli vám tam teď pere půl dne slunce, tak jste na hraně relevantnosti všichni, všimněte si zubů u měření teplot automatů ČHMÚ (oblačnost) a to tam mají kalibrovaná měřidla, což po Swanovi nemůžu chtít, i když tvrdí jak je IN v 21. století 😀, ale mě bohužel zajímají přesné výsledky a ne velkohubé pindy.

ota
Avatar
2163
# 22.08.2023, 11:17

Yurri
Prosím opusťte toto téma, jeho smyslem je snaha o co nejpřesnější měření. Vy zjevně pořád nechápete, že měření u zdi je neregulérní nikoli zdaleka jen proto, že by bylo ovlivněno teplem či chladem z domu, ale zejména proto, že nesplňuje požadavek na měření teploty 2 metry nad zemí v otevřeném prostoru. Protože ta zeď je prostě povrch, který je ovlivňován radiací, tudíž měříte teplotu blízko povrchu a nikoli teplotu vzduchu a vaše měření tudíž prostě nemá s regulérním měřením teploty nic společného. Chápu, že vám to stačí, ale přesné to není a nikdy ani nemůže být. Je to, jako kdybych vám napsal, že vaše snahy s terra pretou jsou nesmyl, protože mě z mého kompostu taky všechno hezky roste, tudíž je vaše snaha nesmysl. Tak to ale není a já to respektuji, tak zkuste také respektovat to, že měření teploty je problematika o které toho moc nevíte a zjevně se o to ani nemáte potřebu příliš zajímat, proto prosím tohle téma nechte lidem, které to zajímá a nenarušujte jej zbytečnými a někdy až agresivními příspěvky. Děkuji.
ACEOF ACES
Tohle má určitě smysl v horkých oblastech, u nás dosažení kritických teplot vlhkého teploměru není reálné. Například u mě je teď už teplota přes 30°C a vlhkost vzduchu 58%. Hodnota vlhkého teploměru je ale jen lehce nad 23°C, přesažení 30°C je v podstatě vyloučeno, natož dosažení kritických hodnot. V teplejších oblastech je tak uvádění tohoto údaje určitě relevantní, u nás je to zbytečné.

275
# 22.08.2023, 11:56

ota
Milý Oto, minule jsem sem poslal foto ze 2 m a doložil přesnost zkalibrovanou na profi meteostanici MB, kde jsme byli v naprosté shodě, tak co to tady plácáš o měření na zdi, jestli nejsi schopen přečíst o stránku starší příspěvek, tak jsi opravdu špatný diskutér, to se na mě nesmíš zlobit, jinak odhaduji zřejmě potrefená husa se ozvala😀.

Doufám, že nejste jako Swan, který bude za chvíli tvrdit, že měření ovlivněné slunečním svitem je vlastně v pořádku, což je samozřejmě kolosální nesmysl, křivka maximálních teplot by měla být co nejvíce lineární s co nejmenším haprováním teplot, jedna věc je citlivost a druhá relevantnost, proto se to tak často u profiků při rekordech zpětně zkoumá, kdybych byl rejpal, tak bych chtěl ty pravidelné kalibrace zveřejnit, já nemusím, mě stačí chyba neviditelná pouhým okem na liháči😉, tady jich na přehledu stanic vidím pokaždé dost, ale co mi je po nich, vím svoje.

388
# 22.08.2023, 14:07

No, nahlédnul jsem sem po čase, na začátku toho tématu byl odkaz na problematiku přesnosti měření v závislosti na typu čidel, odstínění apod, jak je těžké docílit dané přesnosti.. fakt si nemyslím, že ti kteří pracovali na tom posouzení, neměli k tomu vzdělání a odborné předpoklady. totéž samozřejmě platí i pro měření v amatérských podmínkách kde se přesnost měření bude pohybovat v určitém rozptylu, ať už použijeme poloprofesionální stanici, či lihový teploměr. Ovšem po poučení, co vše vede k chybným měřením, tyto chyby odstraníme, logicky zmenšíme chybovost a rozptyl, kdo ne, tomu ten rozptyl a chybovost zůstanou, neokecá se to ničím.. Já osobně mám meteostanici, čidlo na domě, i ten liháč (foto jsem sem dával). Závěr mám zcela jednoduchý. teď třeba aktuálně mám ve stínu na severní straně ve dvou metrech cca 10 cm od fasády +33,2 a liháč má +32,5, meteostanice má +30,2 a profi stanice na Kladně má +30,4.. takže tak co je nejblíže pravdě? Každý ať si rozhodne..kdo je nepolíben "zbytečnou technikou" mávne nad rozdílem rukou, ten s technikou bude spokojen, a nespokojenec bude zjišťovat proč se mu to liší...:cool: Mimochodem, v zimě, když je sníh a svítí do toho slunce, tak se nestačím divit, co to na "necertifikovaných" měřidlech, co mám po zahradě, kvůli rostlinám, dělá za divy s teplotama..;-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.