Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na jihu pozor na bouřky s přívalovými srážkami, letos poprvé mohou působit škody

Diskuse o počasí Meteostanice, jejich umístění, odchylky v měření v závislosti na vhodnosti místa měření, povětrnostních podmínkách, orografii, kvalitě čidel a jejich radiačních štítů

33
# 15.08.2023, 21:07

Dnes jsem dělala pokus s dig. teploměry. Jeden tedy byl umístěný u trvalé zastíněné a vlhké severní zdi (resp. cca 120 cm od ní, v trvalém stínu). Druhý jsem odpoledne vzala na zahradu, na volné prostranství (nad nízkou trávu) a zdálky jsem ho zastínila tak, aby stín byl jen malý, ale přitom na teploměr vůbec nedopadalo slunce. Celý den výrazně foukalo. Teploměr u zdi naměřil dnes max. 31,5; teploměr na zahradě 32,1. Mám dojem, že při menším větru by ten rozdíl byl i větší, takto se přece jen ten teplejší vzduch dostal i ke zdi. Navíc jsem na zahradě asi nevychytala to úplně největší teplo - ovšem utekly mi tam nejspíš jen nějaké desetiny stupně.

273
# 15.08.2023, 21:29

Miriam
Taky si tak občas hraju, testuju si takové ty dřevěné festovní chatařské teploměry a kupodivu jsou přesné, aspoň ty co jsem vybral, ale akumulace okolními materiály je opravdu znát a i výška trávy hraje roli, ne nadarmo se to má měřit ve 2 m, ale ten vítr krásně strhával ten teplý vzduch ze střech dolů do chladnějšího dvora, takže výsledek byl celkem věrohodný a odpovídal profi meteoautomatu ČHMÚ o 4km vedle, skoro 30°C bez nějakých desetin, ale na úplná maxima nehraju, není to důležité, pro mě parádní skoro tropický den, klidně to pro nevěřící můžu příště vyfotit, bezdrátová čidla se neosvědčila a ta drátová samozřejmě už vůbec ne.

kalibrační stanice MB
0
# 16.08.2023, 16:00

Jen tak pro zajímavost,
všiml jsem si,že na grafu na stanici ČHMÚ v Českých Budějovicích teplota v noci plynule klesá a ráno zase plynule stoupá,jenže zhruba po 11:00 začne teplota najednou ,,skákat´´ nahoru a dolů a navíc se to děje jen tehdy,když je slunečno.Mám podezření,že jakmile začne svítit slunce,jejich teploměr se přehřívá,jelikož když slunce zajde za mrak,teplota okamžitě rychle poklesne,jako například dneska (viz obrázky dole).

zdroj : www.chmi.cz
zdroj : www.chmi.cz
zdroj : www.chmi.cz
379
# 16.08.2023, 16:46

Ananas
Těžko říct.
Pokud svítí přímé slunce je i teplota okolního prostředí stanice samozřejmě vyšší, než když je za mrakem..
Jestli dobře vidím, tak je tam kolísání při slunci a za mraky cca 31-29°C.., tedy o nějaké 2°C..
To mi přijde asi normální..
Ale nevím, ať se vyjádří i jiní..
Jinak..
Já aktuálně nainstaloval k čidlu teploty ofuk, solární ventilátor..
Před jeho zapnutím mi stanice ukazovala při slunečním záření 33°C.., zatímco okolní stanice 28-30°C..
Jsem zvědav, jaká teplota bude za chvíli..🤔

teplota před zapnutím ventilace
379
# 16.08.2023, 16:51

Sláva, funguje to!
Po 20ti minutách ventilování čidlo ukazuje 28,5°C a teplota drží..:)

110
# 16.08.2023, 17:31

swan1
Dobrá práce 👍.
Jinak na zdejším seznamu stanic nějaké Podluhy mají 36°C, takže asi další námět na korekci:D.

379
# 16.08.2023, 19:47

ludvicek
Díky.
Snad se nemýlím, když si myslím, že tímto, co se teplot týče, vstupuji mezi stanice s opravdu regulérním měřením..;-)

# 16.08.2023, 21:24

Já mám teplotní čidlo umístěné v radiačním štítu, ten ještě v dřevěné meteobudce a navíc aktivně odvětrávané. Odvětrávání se mi sepne přes chytrou zásuvku při východu slunce a vypne se při západu. Nemusím tak řešit východy a západy slunce v rozdílné časy během roku. Tak doufám, že to mám víceméně průkazné. :)

379
# 16.08.2023, 21:58

Alejandro.Marquéz
V nějakém radiačním štítu jsou čidla u snad všech stanic, od pár tisíc výše..
Pokud to ale není opravdu profi štít, jenž je velmi drahý, u stanic umístěných celý den na slunci se to při slabém větru nebo bezvětří nutně přehřívá..
Ani dřevěná meteobudka není úplně spása..
Ale pokud to máte ventilované, tak to máte podle mě super :)

273
# 16.08.2023, 22:01

Alejandro.Marquéz
Technicky to zní dobře, ale co umístění, nejbližší okolí, svažitost pozemku, převažující vegetace, jak často to sekáte, stromy, zdi a nejbližší domy jak jsou daleko hm?

96
# 16.08.2023, 22:20

swan1
Známý (skoro soused) koupil levnou metestanici a srovnávali jsme měření s mojí Davis. Nekvalitní radiační štít a přitom byla imístěna v zahradě kolem jen zeleň. Ve dne běžně až o 2 stupně rozdíl do plusu a v noci obzvlášť při sněhové pokrývce podobné rozdíly do mínusu. Tak dlouho spekulovalo co s tím až si vyrobil meteobudku do které snímač umístí. A ejhle jak to najednou funguje. Rozdíl do 0,5 °C často daný vyšší tepelnou setrvačnosti celé bedny. Kdo neví nic o radiaci tady bohužel šíří bludy....

# 16.08.2023, 22:27

Je to na hranici mezi sekaným trávníkem a záhonem s nízkými trvalkami (tak 30-50 cm). Co se týče sekání, tak dle mých zápisů takto: 10/8, 17/7, 17/6, 9/6 a dále zhruba v týdenních intervalech. Poslední 2 měsíce sekání moc neprobíhalo, protože bylo sucho, horko a tráva absolutně nerostla. Terén něco mezi rovinou a lehounkým sklonem (odhadem tak 2-4°). Od nejbližší stěny cca 3 metry. Lepší podmínky bohužel nedám. Ale myslím, že 3 metry jsou na poměry ostatních ještě luxusní. Věřím, že je to víceméně v pohodě, protože i při jasných dnech se mi nedělají žádné grafové "zuby", když slunce obejde barák a meteobudka přejde z osvitu do stínu. A v porovnání s profi stanicemi v okolí taky neujíždím.

379
# 16.08.2023, 22:32

ROFA
Žádné bludy..
Já sem nepsal, že meteobudka nemá žádnou účinnost..
Jen, že sama o sobě nezajišťuje regulérní měření.., neventilovaná, především při malém větru a bezvětří...
Chybí jí dostatečné odvětrání..
I profíci od neventilovaných meteobudek spíše upouští.
S důsledky radiace mám vcelku nějakou zkušenost, celý život žiju v mrazových kotlinách..

273
# 16.08.2023, 22:36

swan1
Zrovna ten, který zveřejňoval a provozoval stanici měřící klidně o 4°C blbě mi může můj liháč vysloveně jenom závidět😉, moje odchylka od kalibrační stanice není pouhým okem viditelná chápeme nebo pořád ne?

379
# 16.08.2023, 22:37

Yurri
:D
To vyprávějte třeba někomu doma před spaním..
Já s tím aspoň něco udělal, k lepšímu, vy se svým liháčem nalepeným na severní zdi baráku dle vlastních slov strkáte všechny do kapsy..
Toto vlákno je pro seriózní diskuzi..
Vy tu píšete jeden joke za druhým..
Tak už toho nechte, děkujeme ;-)

273
# 16.08.2023, 22:51

swan1
Až budeš zveřejňovat regulérní info X let, tak se o tom mužeme vážně bavit, co jsi udělal předevčírem mě fakt nezajímá😉, tvá minulost prozrazuje tvoji nedůvěryhodnost a každý kdo chce, tak to musí vidět, ale samozřejmě přeji hodně štěstí, třeba to tentokrát vyjde a budeš o pár °C blíže realitě, zatím to bylo extrémně špatné, uvidíme za pár let.

379
# 16.08.2023, 23:06

Yurri
Snaha zdiskreditovat všechny a všechno ti nepomůže..
Protože sám už jsi tolik, že to víc nejde..
Mě vůbec nezajímá, co tebe zajímá, nezajímá, co si o čem myslíš..
To je dávno pasé..
Rozdíl mezi námi dvěma je ten, že já se za nevědomá chybná měření celému fóru omluvil..
Kdežto ty se svým liháčem nalepeným v Xtém patře na zdi svýho baráku mezi dalšíma barákama..se tu velkohubě ..prohlašuješ, za mistra, co strká všechny včetně ČHMÚ s tou blbostí do kapsy, a budeš tak činit asi do smrti..a ještě tu ostatní urážet..
Tak už dost..

96
# 16.08.2023, 23:11

swan1
Toto nebylo míření proti vám. To že meteobudka může docela dobře eliminovat radiaci v našich podmínkách neznamená, že jde o ideální řešení. Nicméně jsou tu tací, co věří že radiaci "očůrají" instalací teploměru na severní straně domu. V tom měla být pointa. A neočůrají ani tím že nemají kontinuální záznam, který by dokázal chybovost takového měření....

379
# 16.08.2023, 23:32

ROFA
A jo, tak to je nedorozumění :)
Jo, radiaci ano..i to sluneční záření při větrném počasí si myslím, že budka eliminuje dobře..
Kámen úrazu je bezvětří..no..
Já sám mám přídavné, přízemní čidlo teploty v 5cm nad zemí v takové zastřešené dřevěné klícce, natřené na bílo ..
Meteobudka bych tomu neříkal, ale účel to asi plní..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.