Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, nejméně bude pršet na severu a severovýchodě

Diskuse o počasí Meteostanice, jejich umístění, odchylky v měření v závislosti na vhodnosti místa měření, povětrnostních podmínkách, orografii, kvalitě čidel a jejich radiačních štítů

# 13.08.2023, 10:13

Yurri
No joooo. Vy a váš okenáč jste nejlepší a teď už s ním dejte pokoj .

274
# 13.08.2023, 16:37

Co s tim mam zkusenosti, tak treba na wunderground jsou stanice, ktere zaznamenavaji maxima i o vice nez 5 °C vyssi, nez okolni stanice CHMI. I kdyz samotna stanice je ve stinu, teoplomer je pod radiacnim krytem - vyssi hodnoty jsou dany take v nekterych pripadech tIm, ze stanice je umistena na balkone, kam sviti Slunce, beton absorvuje Slinecni zareni a steny okolo zamezuji proudeni. I kdyz je stanice pomerne dobre stinena, teplota vzduchu na balkone, kam i na cast prostoru sviti Slunce muze byt vyrazne vyssi, nez skutecna teplota v okoli.

Dalsi pomerne velkou chybou je, kdyz je samotna stanice, vcetne dobreho radiacniho stitu umistena nedaleko steny baraku (treba na tyci, 1 m daleko) a na stenu baraku sviti Slunce. To pak se stena barahu ohriva a teply vzduch stoupa nahoru. Na stanici muze byt zaznamenano i o nekolik stupnu vice, nez teplota v okoli.

Videl jsem i stanici umistenou na tyci na betonovem sloupku. Stanice mela radiacni stit. Betonovy sloupek se prez den ohrival a i teplota vzduchu blizko byla vyssi. Stanice ukazovala za teplych letnich dnu i o 2 °C, nez realna hodnota.

Dobry napad nejsou ani stanice na strese baraku. Nejhorsi je rovna cerna strecha, jak to byva u panelaku. Ale i sikma strecha s tasek pojme vice Slunecniho zareni a teply vzduch stoupa nahoru. Za dni s malo oblacnosti a slabym vetrem pak jsou zaznamenany teploty az o 2 nez na okolnich stanicich. Typickym prikladem je i stanice CHMI Praha Karlov. Na horach jsou stanice na strechach casteji, ale strechy jsou jineho typu a hlavne podstatne vic tam fouka vitr.

Stanice primo v porostu mezi keri take ukazuje jine teploty. Je to ve stinu, a navic listy radiacne ochlazuji, odpoledni teploty za SLunecneho dne jsou nizsi. I kdyz v pripade spravneho smeru Slunecniho svitu mhou byt teploty vyssi. A v noci za jasneho pocasi jsou v porostu dosahovany casto teploty nizsi, nez v okoli, kvuli radiacnimu ochlazovani.

Umisteni stanice nekde v lomu nad kamenim (a pobliz sten, kde se akumuluje Slunecni zareni), nebo nad asfaltovou, betonovou plochou, to take zvysi namerene hodnoty i o nekolik stupnu.

Na samotne mape na in-pocasi je nekolik stanic, ktere v teplych dnech se radi na top s nejvyssim maximem Txx. V grafu je pak videt, ze za jasnych dnu podezrele v urcitou dobu teplota nahle stoupa a pak klesa, je tam ostrejsi zub mistu pozvolneho kopce. Pred mnoho lety tu byly i stanice, ukazujici o +5 °C vic, nez stanice v okoli. Ted uz jsou na mape jen kvalit i dobre umistene stanice vice-mene. Ale u nekterych stanic ne ten neobvykly prubeh teplot take znat a jsou tam casto dosazena nejvyssi maxima v cele CR.

Ne jen nahle otepleni v urcitou hodinu, ale cele odpoledne teplo a pak vysoke teploty tahnouci se do vecernich hodin. To je u stanic umistenych nekde v zastavbe, kde na beton sviti Slunce, nebo na kamenitem terenu, kde kolem se zvedaji svahy, akumuluje se vice Slunecniho zareni, vitr je naopak tlumen. Tak to muze byt i u absolutniho Eropskeho rekordu. SIAS Siracusa C.Da Monasteri Txx 11.08.2021 +48.8 °C nebo +48.7 °C.

V Seville byla drive stanice umistena ve vyklenku pod strechou kostela, na tmave stene. Sice mozna ve stinu, ale celou budovu Slunce ohrivalo. A tak jsme v Sevile zaznamenaly i +51 °C, v Portugalsku +50.5 °C, v Palermu +49 °C v davnych dobach, nebo jeste lepe Delta v Mexiku +60 °C a v Libii kousek od pobrezi v zari +58 °C, V Tunisu +55 °C. Tyto rekordy chybne zmerene uz byly vyvraceny.

A take Praha Klementinum v letech cca 1775-1830 - umisteni ve stinu v boude na schodech pri stene baraku. Tam jsou samozrejme maxima vyzname podhodnocena. I proto byl nekdy takto snizen pocet tropickych-lednich dni a celkove extremu. Ale steny baraku akumulovaly teplo, minima byla vyrazne vyssi za jasnych noci, denni amplituda pochopitelne snizena a prumerne teploty vyssi. Je to i v grafech dobre videt. Ale klima bylo celkove extremejsi, vybuchy sopek, mala doba ledova a pod. Srpen 1807 bude a navysenym mesicnim prumerem, navysenymi minimi, snizenymi maximy. Timto neduhem trpi i roky 1821 a 1786, kdy nebylo dosazeno v Klementinu ani +27 °C nebo 7 po sobe doucich let bez tropickeho dne 1812-1818.

274
# 13.08.2023, 16:39

Novorolák1
Okenak - treba to cidlo TFA teplomeru je bile a i s malym zastinenim meri celkem dobre a kdyz na nej sviti Slunce, taky moc teplota nestoupa. Ale cidlo za oknem - kdyz sviti Slunce na stenu baraku, teplota je pak i o nekolik stupnu vyssi. Deska uz jsou domy docela izolovane. Kdyz fouka vitr, vnitrni vytapeni to tolik neovlivni, ale za jasnych mrazivych noci je to znat.

274
# 13.08.2023, 16:58

ROFA
I kdyz byl ledovy ten, teplota stinene fasady dosahla +40, nestinene vysoko nad 0. Tak lze v zime celkem efektivne pritapet ze Slunce. Kdyz Slunce sviti dovnitr do mistnosti krz velke okno, take se ta mistnost v zime vyrazne vyhriva, a to i kdyz je Slunce nizko nad obzorem.

275
# 13.08.2023, 17:09

Novorolák1
Díky díky, každopádně digitální meteostanici s měřením větru i srážek mám po špatných zkušenostech spolu s X čidly ve skříni, co chcete s bazmekem za pár tisíc a v práci koukám na ty šmejdy za 40 tisíc jedna, máme jich asi 20 a sleduju to jenom já, nikdo nemá čas to furt servisovat, díky šéfe, ale raději bych to viděl ve výplatě.

96
# 13.08.2023, 17:47

TommyAst
Přitápět se s tím rozhodně nedá. Na fasádě je 30cm izolace. Tepelné toky v rámci dne jsou celkem jasně dané. A to se jedná o jižně orientovanou stěnu. Jinak samozřejmě funguje okno. To má díky schopnosti propouštět krátkovlnné infra ze slunce a naopak odrážet zpět do interiéru dlouhovlnné infra dramaticky jinou energetickou bilanci.
Nicméně pro Jurryho je to další nápověda, proč nemá smysl dál zvyšovat izolaci mezi teploměrem a stěnou domu. Teplotu vzduchu takto stejně nezměří. Respektive změří teplotu vzduchu velmi dobře jen za jistých atmosférických podmínek. Často tam reálně bude hrát významnou roli radiace.

Proč má stíněná část fasády také relativně vysokou teplotu vysvětluje zase jiný fyzikální jev. Krátkovlnné infra se poměrně dobře odráží od sněhové pokrývky....

# 13.08.2023, 22:59

Ja mam na zahrade zabetonovanou lesenovku v pneumatice a na ni anemometr s teplomerem a ukazuje to vcelku presne.

274
# 13.08.2023, 23:18

ROFA
Prez okno je sklenikovy efekt jedna vec (viditelne svetlo proje a infracervene vyzarovani ne), druha vec - bez Slunecniho zareni (v noci) se teplota obektu snazi vyrovnavat s teplotou okolniho vzduchu a nebo o neco min (vyzarovani). Ale kdyz do mistnosti prez okno svici Slunce, prida se k rovnovaznemu stavu vevnitr-venku silny tok energie, ktery je castecne pohlcen a po te zase vyzaren, jenze okno, kudy i kdyby mohlo zareni unikan neni tak velke. K teplote okoli je tok Slunecniho zareni vysoky a i kdyzby okno propoustelo vyzarovani ven, rovnovazna teplota stoupne. Pri otevrenem okne se vnitrek ochlazuje vymenou vzduchu, rovnovazna teplota je stale vyssi, nez venkovni.

Samotne pohlcovani Slunecniho zareni strechou a stenami take ma vliv, zalezi na parametrech. Je to hodne znat u tmavych chat bez izolace, s malou setrvacnosti, ale i u domu-bytu. Slunce svitici na zed proste teplotu prida.

Teplomer primo na zdi ci za oknem je nesmysl, i ve stinu zed pohlcuje rozptylene zareni z oblohy a mraku a i to muze byt dost znat. Stejne tak odrazene zareni ze snehu. A v uplnem stinu z vice stran je chladneji prez den, v noci tepleji z duvodu setrvacnosti. Proto tak vypadaji Klementinska data priblizne v letech 1775-1830

275
# 14.08.2023, 07:07

ROFA
Chlape o tom se tu bavím celou dobu, že teplotu změřím správně jen za jistých meteorologických podmínek, které jsem vysvětlil hned na začátku a zvyšovat izolaci domu fakt nebudu kvůli přesnějšímu měření teploty, ale už dlouho mě takhle někdo nepobavil😉, vliv radiace v současné době opravdu nevidím jako podstatný, radiační štít v mém způsobu měření samozřejmě nedává smysl.

Teď řeknu pro některé kacířskou myšlenku, ale v podstatě všechny městské meteostanice do kterých ve slunečných vedrech promlouvá akumulace tepla betony, asfalty, střechami, zdmi, vozidly atd. jsou z tohoto důvodu čistě jenom orientační, i kdyby byly sami o sobě přesné jako bůh, tak to je a bude, správně by se měl prvně kategorizovat typ stanice, venkovská, příměstská, městská, údolní a klidně i více, jinak srovnáváme od začátku hrušky s jabkama, samotná nadmořská výška stanice je na mě jako rozlišení žalostně málo, pro amatéry je to jedno, ale když tady někdo bude ohrnovat nos nad mým orientačním měřením, tak snadno ohrnu nos nad vaším umístění stanice, kde vhodné podmínky nemá téměř nikdo, takže hrát si na relevantní data o teplotě je pak poněkud úsměvné a jak tady někdo správně zmínil téměř nemožné.

380
# 14.08.2023, 07:30

ROFA
TommyAst
To je marný :D
To už nejsou hrušky s jablkama, ale s banánama.
Pojďme vynakládat svoji energii raději na něco smysluplnějšího.

380
# 14.08.2023, 08:33

Ondra83
Ono to není tak jednoduché, to zkreslení teploty..
Záleží na síle přízemního větru, kterým je čidlo s krytem větráno více nebo méně, tedy ta odchylka je různá , nelze šmahem říct, že místo 30-35 jsem tu měl 25-30, jak jste psal, to je zjednodušené a to zkreslení je zkrátka někdy malé, jindy velké..
A s tím právě souvisí i ta orografie, kdy v přízemní vrstvě závětrné kotliny fouká často méně, než jen o pár desítek metrů výše na okolních svazích, nebo někde jinde v otevřené krajině, ve stejný den a čas..
Mě opravdu nenapadlo, že radiační kryty na stanicích za řekněme 3-5-8 tisíc, jsou až takhle neúčinné, že se tak snadno zahřívají..
A že je tu hodně uživatelů, kteří právě tyto stanice za pár tisíc mají..to je jasné..
No aktivní ventilaci už mám objednánu , tak to dám brzy do pořádku..
Co za stanici máte třeba vy, a její umístění..?
Díky.



380
# 14.08.2023, 10:30

Yurri
Údolí, svahy, návrší, nížiny, vrchoviny, otevřená krajina, městská zástavba, tepelné ostrovy větších měst, atd, atd .
To vše jsou více či méně specifické variability naší krajiny..
Žádný z těchto typů krajiny není univerzální, každý má svá specifika..
Každé měření vypovídá o teplotách právě v těch lokalitách, typu krajiny, ve kterých se provádí..to je vždy nutno brát na vědomost.
Nijak to nesnižuje vypovídací hodnotu právě o té konkrétní lokalitě..Ale...
Jedno mají všechny společné, vždy je nutná maximální snaha, o co nejobjektivnější měření..

275
# 14.08.2023, 10:59

swan1
To bych zase tak nerelativizoval, vhodná místa se najít určitě dají, teplota je každopádně opravdu velký oříšek, to srážky jsou mnohem jednodušší (mně zahradní srážkoměr za 55Kč plně dostačuje), ale u mě by určitě stál za úvahu anemometr, protože 10 m od země rozhodně dám, ještě jsem na kopci a v okolí žádná střecha není výš, nějaké turbulence tam při kolmém větru na převažující Z-V tvar střech dosahovat zřejmě budou, jenže anemometr má tu výhodu, že nás zajímají jaksi spíš nárazy větru, takže na to každej celkem peče, výše zmíněné požadavky na jeho umístění nebude splňovat prakticky skoro nikdo, že bych to zkusil?

380
# 14.08.2023, 11:47

Yurri
Tak určitě, zkuste.
Nepochybuji, že jako obvykle, by ste všechny a všechno strčil do kapsy..:D

380
# 14.08.2023, 11:58

Jen pro zajímavost..
Dnes celkem fouká, stanice je lépe větrána a hned se to projevuje i na tom, že s teplotou zatím okolním stanicím nijak neutíká..

275
# 14.08.2023, 12:18

swan1
No v případě umístění anemometru je to místo bezkonkurenční, což se o mnoha meteostanicích amatérů zcela jistě říci nedá a o tom to je😉.

388
# 14.08.2023, 12:32

swan1
Tak jsem hned taky porovnal.. ma čidle na baráku mám teď +29,5 a na stanici mám +27,1, takže rozdíl +2,4.. ono taky záleží i na barvě fasády, já mám světle šedou, když někdo bude mít tmavý odstín, bude v létě ten rozdíl asi i větší..pokud bude mít barák na bílo, možná bude i v normálu, plus tedy i fasáda domu, z čeho je a tak..roli to hraje určitě.

380
# 14.08.2023, 12:54

Yurri
1. Bavíme se tu o teplotách asi tak z 99%..
Když vám tu nikdo z diskutujících zatím fakt ,,nepodal ruku,, , tedy tomu vašemu ,,do kapsy strkám všechno a všechny se svým liháčem na zdi baráku.., tak holt přebíháte jinam :D
2. Anemometr má být dle normy 10m nad zemí, nadd úrovní překážek, samozřejmě, ne někde schovaný za křovím nebo za domem..
Když si ho tam dáte, bude to v normě, tak jako to má už dávno v normě vícero uživatelů tady, co mají stanici s oddělenými čidly..




Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.