Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Meteostanice, jejich umístění, odchylky v měření v závislosti na vhodnosti místa měření, povětrnostních podmínkách, orografii, kvalitě čidel a jejich radiačních štítů

379
# 12.08.2023, 14:25

Zkusím asi toto..
Je to prý vhodné, díky dostatečnému krytí zařízení před povětrnostními vlivy i ven..
Cena přijatelná..

273
# 12.08.2023, 14:27

ota
Swan to konečně pochopil a dobře zhodnotil, všechny stanice na slunci měří blbě a bez aktivní ventilace jsou co se týče teploty naprosto ničemu, vaši konkrétní nehodnotím a dokonce si dovolím tvrdit že přesný okenní bude spolehlivější nejen při současnému slabém větru, ale i při mírném či silném, protože případný vliv zdi či okna je eliminován a navíc to mám ve výšce, takže žádné vlivy vegetace nebo přízemní vlhkosti nehrozí, tzn. opět velké plusy, až to zateplím, tak to bude i v zimě top a garantuji hodnoty blízké profi automatu ČHMÚ, on má chybičky v létě, já zase v zimě (centrum), ale to už za ta léta dobře vím, který vítr kazí relevanci, posměškům a pochybovačům se musím smát.

379
# 12.08.2023, 14:32

Yurri
Prosím, tohle je fakt marné, my tu vedeme konstruktivní diskuzi a vy sem pořád s tím okeňákem někde v patře na severní straně domu..
To je o ničem..
V létě vám ta severní strana baráku ještě chladí už tak k měření teploty nevhodný velký prostor , stín u teploměru daného těsně u stěny, v zimě zase topí..
To je o ničem..
Já i ostatní diskutující jsme určitě něco pochopili ale vy evidentně ne..

273
# 12.08.2023, 14:43

swan1
Člověče vždyť potvrzujete co jsem vám říkal od začátku, tak kdo je tady mimo, 4°C rozdíl, to je jak ten jinej s 1-2°C jakože na pohodu, není to jedno, když si na to hrajete, já si na to nehraju a data nezveřejňuju, jen vy a podobní se tady ztrapňujete ve své naivitě.

379
# 12.08.2023, 14:51

Yurri
My si tu na nic nehrajeme, snažíme se hledat cestu k objektivnímu měření teploty..
Vy nám tu celou dobu cpete svůj okeňák přilepenej na severní stěně domu(to opravdu patří někam do 19tého století) ..a dáváte ho co do relevantnosti měření na úroveň měřidel ČHMÚ..
A tvrdite že váš okeňák, to tu včetně ČHMÚ strká všechno do kapsy..
Na co si to hrajete vy?
Je to k smíchu..ale to nevadí :D
Přeji pěkný den.

379
# 12.08.2023, 15:59

Ondráš*
No potíž je v tom, že teplota by se neměla měřit ve stínu, tedy v rozlohou větším stínu a už vůbec ne v těsné blízkosti budov, tedy z meteorologického hlediska je to špatně..
Odstíněné by mělo být jen teplotní čidlo, nikoli jeho okolí .
Ty rozdíly jsou velké..
U správně změřené teploty stíněným čidlem s aktivní ventilací na otevřeném prostoru kam svítí slunce a teplotou naměřenou pár metrů vedle v celodenním stínu stromů bude diference klidně 2-3°C..odpoledne.
Dopoledne, než se ten stín ohřeje klidně i 5°C.

50
# 12.08.2023, 16:06

ota
https://www.meteomarsov.cz/news/ nevzpomněl jsem si, kde jsem tu fotku viděl, ale zkusil bych se zeptat Lukáše Rongeho... ten má čidlo solární radiace odděleně na střeše..

50
# 12.08.2023, 16:52

Tak, Windy a ecmwf mě co se týká vlhkosti zase uklidnilo.. má tady být skoro nejvýše z celého Česka..

96
# 12.08.2023, 17:19

Yurri
To co píšete o stanicích instalovaných v prostoru slunečního záření je samozřejmě nesmysl. Já jsem ve výborné shodě po přepočtu na nadmořské výšky s nrdalekou profesionální meteostanicí Měděnec. Moje stanice na jižním svahu je pod Sluneční radiací během většiny dne stejně jako ta Měděnci. Musíte si uvědomit, že existují nějaké konvence ohledně metod měření, které vycházejí z dlouhodobých zkušeností. To svým výrokem o tom že stanice instalovaná na Slunci je špatná rozhodně nepřekonánáte.

3474
# 12.08.2023, 18:05

Tak zatím se zlehka k tomuto tématu připojím. Měření teploty se věnuji cca 35 let a nedá se než souhlasit, že měřit teplotu ve stínu, někde těsně u zdi, a na severní straně, tak to je absolutně nejmíň přesná metoda. Změřím leda tak hodnoty, většinou o 3-6°C nižší, než je teplota, dle metodiky meteorologie. Nebudu samozřejmě počítat úplný amatérismus, a měřit teplotu na osluněném teploměru, někde u okna :D Zatím tady z téhle diskuze vyplývá, že se to dost lidí, stále snaží vyřešit, aby měření hodnot, co nejvíce odpovídala realitě

168
# 12.08.2023, 19:30

swan1
Já bohužel nemám možnost mít stanici na zahradě když jsem v zastaveny oblasti ale měří Dobře hlavně vítr ale i teplotu vůči okolnim stanicim, takže spokojenost. Není to ničím ovlivněné když je stanice ve dvou metrech

273
# 12.08.2023, 19:48

ROFA
Musíte si uvědomit, že ne všichni to mají vyladěné jako vy a kdybychom to vzali podle norem, tak relevantní hodnoty u těchto amatérů jen tak nenajdete, ať se vám to líbí nebo ne, i profíci s tím mají problém, tady to lidi měří někde na balkónu prosím vás, tak o čem to tu mudrujete, v rámci amaterské meteorologie jsem na tom se svým dobrým dobře umístěným okenáčem ještě top, že to nejste schopni strávit je váš problém, ale v tomhle slunečném teplu jsem prostě přesnější, srovnání s 1 km vzdálenou profi meteostanicí ČHMÚ to dokazují, vaše předsudky o okenáčích dokazují vaši omezenost a neschopnost vnímat co vám píšu, asi špatná zkušenost, já vybírám fakt poctivě a není to žádné hala bala, ale stojí mě to 2 kilča, víc nedám😉, právě proto, že si na přesnost nehraju, protože to je chiméra, která mi je k ničemu a já rád praxi.

386
# 12.08.2023, 20:07

Tak jo, takhle vypadá meteostanice se stíněným liháčem..funguje spolehlivě už asi deset let, jak vidíte, i aktuální teplota sedí, jen nevím, jestli ta selka správně větří suché počasí, neb se sem blíží něco do černa na obloze od západu, tak uvidíme, a navíc jsem z celou dobu neměnil ani baterky...:), jinak vážně, kvúli rostlinám mám v zimě po zahradě asi tak deset bimetalových teploměrů, kvůli zakrývání rostlin závislých na nízkých (mezních teplotách), tak aby to nepomrzlo, pokud je teploměr či čidlo v zimě na severní straně domu, nota bene ve stínu domu (stín tam jde po celý den) pak je rozdíl teplot oproti čidlu meteostanice na volném prostranství okolo poledne klidně i + 3 až + 4 stupně, mám to ověřené snad stokrát, navíc mi za barákem na severní straně leckdy leží sníh ještě v době, kdy na druhé straně je zelená tráva na roztáté zemi, prostě to musí mít nutně vliv na teplotu ve 2 metrech..
P.S. na stěně baráku na severu mám čidlo s teploměrem co se zobrazuje na ovládání kotle, takže u stěny domu se to vždy liší oproti čidlu stanice..

teploměr se stíněním.:-)
273
# 12.08.2023, 22:08

palma
Já jak to má na severní stěně ve výšce, tak tam ten ochlazující vliv pozemku je minimální a jak říkal Swan už je naředěný okolním teplejším luftem z materiálů akumulujících teplo z centra, takže vlastně relevance super oproti profi meteoautomatu ČHMÚ celkem vysledováno, akorát že dlouho ta spolehlivost nikdy nevydrží, ale to už je věc jiná, každopádně teploměr už je jen pojmově nesmysl, protože teplo fakt neměříme, to má přece za jednotku jouly a není stavová věc, takže když už tak teplotoměr, abychom vůbec byli v obraze.

379
# 12.08.2023, 22:41

palma
Tak to je top! :D
To jste mě pobavil :)
Selce to tak nějak víceméně vyšlo, že jo..;-)
Jinak samozřejmě, ten rozdíl u teploty na severní stěně domu a volnějšího prostranství pozemku zahrady je značný, v zimě nahoru, na jaře a v létě dolů..
Vůbec nerozporuju, že okenní liháč může měřit celkem přesně..
Jen to místo pro měření venkovní teploty , tedy povrch stěny domu, je tak blbé, že pokud byste se tím měl třeba řídit, tak vyrazíte v zimě z baráku v domnění, že v pohodě, že je třeba +2°C venku, dle okeňáku, pak přijdete na zahradu a ejhle, ono je vše zmrzlé, protože ve skutečnosti je venku -2°C.:D
V létě zase naopak..

# 13.08.2023, 08:58

swan

Super pokusy s ventilátorem, krásně se ukazují rozdíly. Sám když jsem přemýšlel nad meteostanici, tak se mi nelíbilo její umístnění na přímém slunci, počítal jsem z velkým zkreslovanim teplot za horkého letního počasí, nevím zda jsem měl štěstí při výběru meteostanice (GOGEN 3900)ale kupodivu jsou teploty celkem odpovídající za což jsem rád. Bohužel mám vše v jednom, tak pro změnu vítr je neodpovídají, což mě mrzí, ale člověk nemůže mít všechno.

96
# 13.08.2023, 09:05

swan1
palma
Samozřejmě že teplota měřená na fasádě domu či v okně má k teplotě vzduchu hodně daleko.
Nevím proč Yurri uráží lidi, když sám nechápe fyzikální souvislosti toho měření. Ať si na těch stěnách či v oknech každý měří jak chce. Nicméně by bylo dobré vědět co vlastně měří.
Pro zajímavost připojuji měření teploty povrchu fasády byť jižní. Měření jsem prováděl z důvodu přesnějšího výpočtu tepelná ztráty domu. Je tam krásně vidět co se děje v noci. Doporučuji i Yuriimu takto si pohrát, aby pochopil co se tam odehrává. Radiace je vždy a všude.
Mimochodem meteostanici mám na zahradě (otevřený mírný jižní svah) v okolí 10 metrů jen tráva a keře. Rodíl teplot mezi metoestanicí a vzduchem nasávaným do domu ze severní strany fasády není nikdy větší jak 1°C. S teplotou fasády to nemá nic společného. Stačí si prohléhnout grafy níže.

379
# 13.08.2023, 09:27

ROFA
Mě tedy čidlo umístěné v celodenním, rozlehlém stínu ukazuje dost velkou diferenci směrem dolů od čidla sice stíněného, ale umístěného na otevřené, sluncem osvícené zahradě, nevím..2-4°C, jak kdy..
Jinak samozřejmě.
Měřit na fasádě někde nahoře v patře je divočina..
Čidlo teploty umístěné 2m nad zemí by v ideálním případě mělo být umístěné nejméně 20 m (tedy destinasobek výšky, ve které je čidlo) od domů či dalších překážek nebo věcí, které mohou ovlivnit regulérnost měření...

273
# 13.08.2023, 09:35

Jinak ten můj okenáč ve výšce, kterej tady některé koukám pěkně irituje😀, tak je umístěn na tepelné izolaci z polystyrenu (ještě budu zateplovat více), takže ochlazující vliv zdi je samozřejmě eliminován a vzduchová mezera zajišťuje proudění vzduchu, kterému od Z až po SV nic nebrání dá se říci X kilometrů, takže super relevance, započítám-li nulový vliv pozemku, slunce, vlhkosti, vegetace, tak jsem na tom lépe než vynikající poloprofimeteostanice, která se s tím vším musí složitě vypořádávat, léta to porovnávám s profi automatem ČHMÚ 1 km ode mě a když mi začne blbnout (holt okenáč dlouho nevydrží), tak vyberu nový, jsem rád, že měření nemusím řešit, samozřejmě to nesplňuje výšku 2 m apod., ale to je okenáče fakt jedno, protože údaje nezveřejňuju a konečně ani nezapisuju jako kdysi, není to potřeba.

379
# 13.08.2023, 09:56

Váš teploměr nikoho neirituje, dejte si jich na zeď třeba 5ks a foťte se s nimi..
Co je iritujicí, ne na teploměru, ale na vás , vám tu zcela přesně popsal kolega ROFA.
To další, jako třeba vaše velkohubé chvástání ohledně strkání do kapsy všech možných stanic i celého ČHMÚ, no tak to je tu pro uživatele spíše pro pobavení, prostě k smíchu..
Vy evidentně strkáte totiž do kapsy prostě celý svět, ,,klobouk dolů,,.
Zimoblb
Jj, Gogen jsem měl taky v hledáčku..
Bude mít asi dobrý štít..
Měření větru jsem aktuálně , ze stanicí 3in1 také vzdal.. To se holt nedá..
Do budoucna bych určitě rád stanici s oddělenými čidly..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.