Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Meteostanice, jejich umístění, odchylky v měření v závislosti na vhodnosti místa měření, povětrnostních podmínkách, orografii, kvalitě čidel a jejich radiačních štítů

ota
Avatar
2141
# 12.08.2023, 09:13

Yurri
Pardon, ale srovnávat měření u zdi s Davisem je nesmysl. Zeď sama osobě je taky povrchem, tudíž i u ní se projevuje radiační oteplování, zejména za dnů s částečně zvětšenou oblačností, kdy se záření dobře rozptyluje, naopak za jasných dnů se slabým slunečním zářením, případně za jasných nocí může ukazovat nižší teplotu, než je realita, protože ukazuje vlastně takovou přízemní teplotu, zeď je totiž také povrch, i když kolmý. No a to ani nemluvím o kvalitě těch levných teploměrů. Nebo myslíte že lidé v ČHMÚ tomu nerozumí? Teplota vzduchu se má prostě měřit v otevřené krajině, v kvalitním radiačním štítě ve 2 metrech nad travnatým povrchem, ne někde na zdi.
kapr84
Přišel jste na to, jak to udělat? Já mám anemometr taky navrchu, ale čidlo Uv záření a solární čidlo mám u hlavní jednotky, protože nevím, jak jej umístit k anemometru, měl jsem dojem, že musí být zapojeny do té hlavní vysílací jednotky. Naštěstí mám umístění, kde není žádný stín, takže dobré, ale zajímalo by mě to.

379
# 12.08.2023, 09:45

ota
Naprostý souhlas, teploměr za stovku na severní zdi u okna, vlastně těsně nalepený na tak obrovském povrchu.., který ho v létě chladí, v zimě naopak topí.. Kravína..
Koukám na maxima dnes, už kolem 26°C, já teď 24°C.., zatím v pohodě, zatím to odpovídá myslím realitě..
Jsem zvědav, kdy přijde ten zlom, jestli dneska přijde, a moje stanice se začne drát na top měřených maxim tady na JZ..
Protože to umístění stanice mám myslím aktuálně fakt dobré..
Kámen úrazu může být v přídavném stínítku, které, kdo ví, může být spíše na škodu a pak samozřejmě ten malý pohyb vzduchu tady, máme naprosté bezvětří...
Možná by stačilo jediné, umístit k čidlu malý solární ventilátor..
Ale jak ho ochránit před deštěm, nevím...

aktuální maxima
okolní stanice měří aktuálně+- stejně
379
# 12.08.2023, 10:38

Tak aktuálně má stanice začíná měřit více než ty okolní..
Jdu sundat přídavný kryt..

379
# 12.08.2023, 10:48

Po sundání přídavného krytu stanice rychle jede s teplotou nahoru..
Aktuálně je na úrovni místních maxim v přehledu..
Vliv sundání krytu hodnotím jako žádný, nebo téměř žádný, možná spíše jde teplota bez krytu nahoru rychleji..
Stále se tu nehne ani lísteček...

273
# 12.08.2023, 11:06

ota
To vím taky, že to není celoročně ideální, ale vy jste to po mě nečetl, říkám vám zcela otevřeně, že za téhle povětrnostní situace (teplo, slunečno a slabý vítr) strčí můj dobrý okenní teploměr tyhle klidně i poloprofi meteostanice ohledně spolehlivosti do kapsy, co do toho pletete jiné situace a jiné podmínky, ty nekomentuji, asi to nechcete přiznat, ale věřte mi, že už jen letmým pohledem odpoledne na přehled stanic, tak se vždycky nějaká mimo najde, to se mi prostě nestane chápeme nebo pořád ne? Někdo tady zmínil, že přesnost 1-2°C je v pohodě, no tvl., i na tom okenním vnímám čtvrt stupně a půl stupně už je hodně. Proč si myslíte, že ČHMÚ před zveřejněním nějaké rekordní hodnoty tak čeká, musí se ověřit kde co, kalibrace, podmínky a já nevím co ještě. Přesně jak říká tady technicky vzdělaný Ludvíček, přesné měření je naprostá chiméra a kdo si to nemyslí, tak je naivní a mimo a je úplně jedno kolik do toho investujete, na blbém místě (podle norem) je to všechno orientační a to jen tak nikdo nemá, je dobré si to přiznat, pravda holt bolí, ale tu já tuze rád😉.

50
# 12.08.2023, 11:22

ota
Někde na fotce jsem viděl, jak měl ten stojánek co je u hlavní jednotky umístěný mimo jednotku... ale nemůžu to najít, možná to bylo na facebooku ve skupině Davis weather users group. Zkuste dohledat a provést jedině zase nadpojit kabely, u anemometru, vzhledem k tomu, že je cca 25 metrů daleko je taky nadpojovaný.. jako já na tom solárku tolik nelpím, taky zapisuji hodnoty i sumy, blízko stanicím čhmú v Holešově a Tuřanech jsou při celodenní oblačnosti než za jasné oblohy, ale tam je dúvod zřejmý.. protože ráno a večer stín, zahrada je na severní straně od 2 patrového domu.. a tam kde zapadá slunce je zase mohutný ořešák.. ale tak jako prioritu mám stejně asi teplotu, srážky a vítr..

50
# 12.08.2023, 11:31

Yurri
No já Vám tedy nevím... teplota ve stínu za oknem na severní straně se měřila ještě někdy v 18. a 19. století.. ale to je za námi. Dnes jsou kvalitní radiační štíty.. ano je to chimera, dvě stejná čidla od Vaisaly vedle sebe budou měřit každé na desetiny odlišné hodnoty... Tam kde je celý den stín bude teplota zkreslená..v noci se místo prochladí, ale přes den se prohřívá o dost pomaleji a velice málo. a to je ta věc, Zeptejte se profíků na stanicích proč neměří čidly za oknem na severní straně... možná Vám na to odpoví a Vy budete zase moudřejší... ale je to zajímavá diskuze, jestli měřit pod kvalitním štítem nebo ve stínu s čidlem otevřeným.. schválně až budu na stanici to s pozorovatelem proberu..

379
# 12.08.2023, 11:32

ota
Tak a je to..
Musím se tu všem omluvit za ta odpolední maxima, která stanice udávala.
I když jsem v tom dá se říct nevinně :D
Umístění mé stanice je opravdu dobré, lepší místo tu nenajdu.. Nicméně..
Zjištění, ke kterým jsem došel, jsou zcela jednoznačná a mohu z nich vyvodit tyto závěry.
Všechny stanice umístěné na slunci při bezvětří nebo slabém proudění vzduchu budou sluncem vždy přehřívané..Pokud bude v okolí stanice foukat dostatečný vítr, řekněme 5m/s (jen odhad ) bude to v pohodě a hodnoty stanicí měřené budou reálné..
Jakmile nastane slabý vánek nebo bezvětří, stanice se přehřívá, radiační kryt, nekryt, přímému slunci to neodolá, teplota letí razantně nahoru..
Když mi stanice ukazovala 30,1°C, zapnul jsem celkem výkonný ofuk, jak vidíte na fotce..:D ( sousedi vysílají směrem k mé zahradě udivené pohledy)
Teplota během 10minut poklesla z 30,1 na neuvěřitelných 25,7°C..a drží..
Tedy rozdíl více než 4°C !
Najednou jsem zpět na úrovni okolních stanic..a tuto teplotu +- pár desetinek považuji za opravdu reálnou..
Opačný extrém mi ukazuje měření teploty v rozlehlejším stínu, kde mi pod stromy ukazuje druhá stanice pouhých 22,3°C..
Takže tak..
1. Aktivní ,,ofuk,, teplotního čidla u stanic měřicích teplotu na přímém slunci je podle mě při slabém vánku nebo bezvětří naprostou nutností..
2. Měření teploty v celodenním stínu rovněž naprosto neodpovídá maximům teploty v otevřeném nestíněném prostoru..


50
# 12.08.2023, 11:43

Však jo, základem je kvalitní štít, pokud chci měřit na slunci, kamarád má od Meteoservisu Metcover ten menší a je spokojený.. jako já nepozoruji žádný vliv zahřívání při bezvětří, největší vliv na skoky mám při proměnlivé oblačnosti, nejlépe kupovité.. pokud je kvalitní ventilace u těch poloprofi (u metcoveru není potřeba)... prostě u mě má vliv na prudké kolísání teploty v rozmezí 0,1 i 1,0 °C chod oblačnosti.. to ve stínu nezaznamenáte.. věřím, že tam graf bude klasický stoupající a klesající, bez výkyvů (můj pohled). V noci má zase vliv na zakolísání teploty kromě oblačnosti i třeba přechodné zesílení větru..

Však si při bezvětří a slunci šáhněte na štít a ten bílý plast bude stále poměrně chladný...

swan: já si to myslím taky, pokud nemám vyloženě profi štít tak mít aspoň ve štítu aktivní ventilátor.. ale měl by být aktivní i v noci...

379
# 12.08.2023, 11:48

kapr84
I 1°C je podle mě dost.. ale ještě se to dá.
Radiační štít který by zcela eliminoval sílu slunečních paprsků podle mě neexistuje..
Jsou samozřejmě lepší a horší..
Ten aktivní ofuk při bezvětří je ale naprostá jistota, funguje evidentně i při bezpochyby mizerných štítech amatérských a poloprofi stanic dokonale..
V noci není potřeba..
Při uklidnění větru jde prostě teplota dolů, to je v pořádku a v mrazovce tam ventilátorem stejně teplejší vzduch z okolních svahů nenaženu :D
(ale to ani kdekoli jinde)

379
# 12.08.2023, 12:00

Aktuálně mám 27,3°C. Jdu vypnout ventilátor.
Jsem zvědav na teplotu za 10-15minut..

50
# 12.08.2023, 12:12

Já mám 26,3 °C, ale vlhkost ta je vysoká :-)... 55-60 %... v okolí je opravdu až příliš zeleně... ale s tím nic moc nezmůžu..

Včerejší kolísání teploty v závisti na slunečním svitu
379
# 12.08.2023, 12:46

kapr84
Tak už je tam 31,2°C..:D

ota
Avatar
2141
# 12.08.2023, 13:15

swan1
Jj, s tím souhlasím, proto dneska už také lepší stanice mají radiační štíty ventilované, je to asi nejlepší způsob, jak zajistit kvalitní měření. Profi radiační štíty ČHMÚ ventilaci nemají, ale tam už je to opravdu alchymie a takový štít ke velmi drahý.
Yurri
To se plete vy, v přehledu stanice ulítlé opravdu vždy najdete, ale nejsou to Davisy s aktivním radiačním štítem, tam je přesnost (samozřejmě v rámci technických možností, protože jak už napsal kapr žádná 2 čidla nikdy neměří úplně stejně) opravdu vysoká. Nějaké přehřívání není možné právě díky kvalitnímu radiačními štítu s ventilací. Pokud měříte teplotu na severní zdi, tak dokonce ani neměříte teplotu vzduchu, ale teplotu povrchu, tedy té zdi, což má k ideálu hodně daleko.
kapr84
Super, děkuju, pohledám to.

379
# 12.08.2023, 13:21

ota
Kvalitní stanice s oddělenými čidly a ventilovaným radiačním štítem je můj sen..
Ale já tu 30tku teď bohužel nemám...:(
Tak se aspoň pokusím osadit stávající stanici nějakým rozumným solárním ofukem..

ota
Avatar
2141
# 12.08.2023, 13:33

swan1
Bohužel Davisky mají tu cenu opravdu šílenou. Vím, že i některé výšší modely stanic Garni mají ventilovaný radiační štít a dokonce tuším i ultrazvukový anemometr. Z nějakého zvláštního důvodu, ale mají většinou anemometr dohromady s měřením teploty a vlhkosti a zvlášť jen srážkoměr. Přitom by dávalo naprostý smysl mít srážkoměr s teplotou naopak dohromady...

7
# 12.08.2023, 13:41

Zdarec.
Teplota na zdi ve stinu je asi tak nepresna, jak merit teplotu s tema wifimeteo. Proste nedostatecna clona, velmi male rozmery, dost se zahriva za bezvetri, nebo pri vanku. Ja mam Davisku, coz mi umoznilo namontovat cidla oddelene, srazkomer 1 m, teplomer mam v 2 m a v Metcoveru(profi radiacni stit) od Meteoservis, a anemac na strese domu asi 6-7m nad zem.
Jinak teplotu fakt nejlepe merit mimo zastavby nekde na zahrade a v radiacnim stitu, nejlepe 24 hodinove vetrani, pokud nemas finance na profi pasivni kryt.
Mereni teploty u mne

7
# 12.08.2023, 13:54

Ondráš*
Jojo, tipujes spravne :cool:

50
# 12.08.2023, 14:00

ota
To sice mají, zase si nemyslím, že by se tu platilo za značku, prostě mají kvalitní elektroniku, já třeba od 2017 ještě neměnil baterii v iss... a výpadky zaklepu jsou taky minulostí.. není někdy lepší si připlatit a mít stanici třeba 15 let nebo víc a pak měnit jen díly? Než kupovat častěji levnější? Na meteoshopu taky nějaké štíty mají na prodej, ale kdybych chtěl investovat tak asi do toho menšího od meteoservisu co píše kolega.. Měl jsem WS3650 a to byl opravdu horor... stanici 3v1 jsem nikdy neměl, protože jsem chtěl mít vítr a teplotu a oddělenou.. Škoda, že na českém trhu vlastně kromě Davis žádné jiné poloprofi ani nejsou... díky bohu tu máme aspoň dovozce, se kterým se dají případné problémy rozumně řešit.. Garni vlastně taky, ale tady nevím jak to funguje.. jinak máš pravdu, nad tím ultrazvukem s čidlem teploty v jednom jsem se taky pozastavoval, že to nedává smysl.. kdyby se raději nějakých amatérů výrobce zeptal tak by udělal určitě lépe.. jen doufám, že se nedožiju toho, že by Davis začal stanice vyrábět v Číně, tak jako je tomu s novou konzolí.. protože jsem někde zaslechl, že byly nějaké problémy a zachránil to vstup do společnosti AEM.. že by to snad už mělo být ok. Asi zákazníků nepřibývá tak jak by si přáli.... ale je taky pravda, že cloudové uložiště Weatherlink se jim povedl, od začátku co mám wll tak byl problém jen jednou, kdy je napadl hacker, to to házelo blbosti, ale jinak bez výpadku z jejich strany...

379
# 12.08.2023, 14:08

ota
Ano, Garni 3055 Arcus to má, ale jak píšete, má pohromadě anemometr s teplotním čidlem, srážkoměr pak zvlášť..
To je celkem k ničemu..
Anemometr je potřeba ideálně cca 10m nad zem..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.