Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Uhádnete stanici?

273
# 06.04.2020, 21:24

Ondras

Tento graf zatim zustava otevreny:
https://diskuse.in-pocasi.cz/image_uploads/03_2020...

Den je skoro 15 hodin. Podle delky dne to musi byt nekdy bud Kveten-konec dubna, nebo o letnich prazdninach, ani zacatek ani konec.21. cervence vychazi Slunce pred 4 hod SEC (pred 3 hod UTC) a zapada po 19 hod UTC.Na severu-jihu je i pro CR rozdil.

Vzhledem k tomu, ze bylo prez +30, logicky to musi byt 21 duben a pozdeji, nikdy predtim tropicky den nebyl, nikde v CR. Jak moc je to hora-udoli, nevime zatim. Podle teplotni amplitudy pred onym fenem-heat burst, to nebude. V dome soukromych stanic na in-pocasi v Dubnu moc casto tropicky den nebyl, 29.04.2012 nekde ano, ale to nebude tou dobou. Takze zbyva kveten, nebo nekdy okolo pulky letnich prazdnim.

273
# 11.04.2020, 14:38

Ondras

Tak na graf nikdo neprisel zatim.

Dalsi stanice - leden 2020 opet. Ted to nebude moc tezke. Vypis dat z Ogimet SYNOP za 31 dni.

Stanice opet v lednu 2020
# 12.04.2020, 08:00

TommyAst
Ano, opět to nebylo zase tak těžké.
Je to ruská polární stanice Vostok (rusky Станция Восток) ve Východní Antarktidě, 3420 m n.m., vzdálena přibližně 1300 km od jižního geografického pólu.

Přišel jsem na to poměrně rychle (ani ne během 5 minut). Všiml jsem si zejména těch "sluníček" v denním počasí na obrázku v grafu stanice a jelikož se jedná o leden, takže tam bude zřejmě trvat polární den, takže jsem ihned zamířil někam hluboko za jižní polární kruh do Antarktidy. A zrovna mě napadly dvě na tomto kontinentu asi nejznámější stanice, které znám a to polární výzkumná americká stanice Amundsen-Scott přímo na jižním pólu (anglicky Amundsen-Scott South Pole Station) a druhá právě ten Vostok.
Prošel jsem si grafy na Ogimetu z ledna 2020 u obou těchto stanic no a vyšel mi ten Vostok.

Stanice je známá především tím, že tam byla 21. července 1983 naměřena absolutně nejnižší teplota na planetě Zemi -89,2 °C .
A také jezero Vostok nacházející se přímo pod touto stanicí v hloubce 4000 metrů je největší známé subglaciální jezero na světě. Jeho rozloha je 14 000 km².

Poloha stanice poblíž jižního magnetického pólu z ní dělá ideální místo ke zkoumání zemské magnetosféry. Dále se zabývá studiem slunečního záření, geofyzikou, medicínou a klimatologii.

Stanice byla dokončena v roce 1957 a nepřetržitě fungovala do roku 1994, kdy byla dočasně vyřazena z provozu.
Dnes stanici využívají vědci z Ruska, Francie a USA. Je zásobována pomocí speciálních konvojů, které na stanici jednou ročně dovážejí potraviny, palivo a další materiál ze 1410 kilometrů vzdálené polární stanice Mirnyj.

Jak již bylo výše zmíněno, byla zde zaznamenána absolutní nejnižší teplota na Zemi -89,2 °C dne 21. července 1983.
Dálkové snímání ze satelitů však ukazuje, že v Antarktidě jsou místa ještě s nižší teplotou.
Nejteplejší den na stanici po celou dobu její existence je 16. prosinec 1957 s maximální teplotou -13,6 ° C.

Výška stanice je 3420 m n.m., což způsobuje akutní nedostatek kyslíku. Kvůli nízké teplotě vzduchu v oblasti stanice jeho tlak klesá rychleji s výškou než ve středních šířkách a bylo vypočítáno, že obsah kyslíku v atmosféře v oblasti stanice odpovídá nadmořské výšce 5000 metrů nad mořem.

Polární noc: od 23. dubna do 21. srpna.
Polární den: od 21. října do 21. února.

Tady je ta doba polárních nocí a dní v normálním a pochopitelném intervalu (zhruba čtyři a čtyři měsíce). Na rozdíl třeba na severní polokouli od té Vorkuty, kde je v tom obrovský rozdíl více jak 30 dnů.

https://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...
Zdroj: OGIMET (www.ogimet.com)

GPS:
https://www.google.com/maps/place/Vostok+Station/@...

https://mapy.cz/turisticka?x=26.6320855&y=-46....

Uhodnutá stanice: 89606 Vostok (Antarctica) - leden 2020 Zdroj: OGIMET (www.ogimet.com)
# 12.04.2020, 18:00

TommyAst

K tomu polárnímu dni a polární noci
No dobře, ale i tak se mi ta délka polární noci a polárního dne ve Vorkutě zdá poněkud hodně rozdílná. O více než měsíc (cca 35 dní). To jak to popisuješ, by bylo snad maximálně o několik dní nebo kolem týdne, ale ne přes měsíc.
Ale možná to tak má být a já to prostě jen málo chápu.
A nebo jsou tu ještě varianty, že buď jsou ty intervaly špatné a správná délka polární noci a dne jiná. Nebo jsou tam nějak připočítány ne přímo východy a západy Slunce, ale občanský, nautický či astronomický soumrak.
Třeba za jižním polárním kruhem u toho Vostoku je to vychází téměř přesně, stejná délka polárního dne i noci.

A jinak ne. Z OGIMETu jsem to podle těch symbolů v denním sumáři počasí slunce (den) a měsíce (noc) nebral. Ty údaje polární noci a dne jsem bral z internetu z více zdrojů (Wikipedia a další...).
Takže buď tam je někde chyba nebo je to všechno jinak, podle toho, jak píšeš ty.

Všechny tyto informace o východech, západech Slunce, Měsíce a jeho fází včetně dalších parametrů (všechny druhy rozbřesků a soumraků, počasí, časových pásem atd.) si lze zjistit například na tomto webu:
Stačí zadat do vyhledávače požadované místo na světě.

https://www.meteogram.cz/vychod-zapad-slunce/rusko...

A ta Vorkuta podle toho docela sedí, takže to bude zřejmě správně a bude to něčím jiným.

K té stále neuhodnuté meteostanici (grafu) z 28.3.2020, 11:00 hod.
Tak je vidět, že jsem vybral docela záludný "ořišek".
Přihodím tedy menší nápovědu.
Je to v rozmezí meteorologického léta a hledaná stanice In-počasí se nachází na Moravě.
Myslím, že teď už by to mohlo být mnohem snadnější.

A navíc, jak je vidět, tak o toto hádání stanic není skoro žádný zájem. Pořád se tu za poslední dny a týdny doplňuji s uživatelem TommyAst.
Chtělo by to trochu oživit téma i jinými uživateli, ať je to zajímavější.
Je škoda, že jsem posledních několik stanic uhádl jenom já a vlastně nikdo se nezapojil.

Dále to s tím překlepem
Samozřejmě se nic neděje, chyby děláme každý. Ale právě proto je tu u každého vlastního příspěvku u jeho autora vpravo dole pod čarou tlačítko "Změnit" (je tam takový symbol tužky a papíru) mezi "Odpovědět" (šipka do leva) a "Vymazat" (koš).
Tak by jsi se ho měl naučit používat. Já ho třeba používám prakticky neustále.
Kdybych byl moderátorem, tak bych ti to samozřejmě opravil, ale jinak to musíš sám.

A co se té indické stanice, týká (Višákhapatnam), tak tam to bylo opravdu těžké, to musím uznat. Zabýval jsem se tím několik hodin než jsem na to přišel. Ale nakonec se podařilo.
A je to i pěkný jazykolam ten název stanice. :D


Já zatím teď nic k uhádnutí dávat nebudu, dokud se nevyřeší ten graf ze stanice In-počasí.
Ale ostatní klidně něco dejte i pro ostatní nejenom pro mě.

273
# 13.04.2020, 00:23

Protoze je tam v lednu permanentne den podle ikon na Ogimetu a navic je casto ve sloupci Slunecni svit hodnota 24.0, musi to byt nutne na Antarktide, ne moc daleko od polu. Teploty jsou pro Evropu i na leden velmi mrazive, takova je zima-leden leda tak v Kanade ci na Sibiri (letosni zima i na Sibiri docela tepla - krome vychodu). Ale takovy mraz v lete, v neteplejsim mesici v roce - jedine vnitrozemi Antarktidy, vysoko nad morem.

Resenim je tedy 89606 Vostok 78.4639 jizne, 106.8375 vychodne, 3420 m nad morem Mistni Slunecni poledne je 4:53 UTC a mistni Slunecni pulnoc je 16:53 UTC. Vzdalenost k polu je 1301 km, cca stejne blizko polu jsou cca Spicberky (z Nordkapp v Norsku je vzdalenost k polu 2102.3 km) Ve Vostok je nekonecny Arkticky den (v ramci cinnosti stanice), vsechny dny, kdy se pozorovalo, jsou Arkticke. To same plati i pro stanici na jizmim polu. 31.07.1983 byla ve Vostok zmerena nejnizsi teplota na Zemi zaznamenana pozemskou stanici -89.2 °C, 6 dni pred rekordem v CR 27.07.1983 Praha Uhrineves Tmax +40.2 °C, prekonana 20.08.2020 Dobrichovice +40.4 °C, kdovi ktery den byl nejteplejsi ale, spise 27.07.1983.

https://en.wikipedia.org/wiki/Vostok_Station

Vostok data a grafy GSOD-Tutiempo:
http://meteotommy.twilightsparkle.cz/OBR/tutiempo_...

Data z jedne z nejzajimavejsich stanic, tedy Vostok, jsou docela derava. Ono pozorovat tam je ale ponekud obtiznejsi a nakladnejsi, nez napr. v Praze Libusi. Klima je tam ponekud drsnejsi. Ale zase, Koronavirus tam jen tak nezavita, muze ale odrovnat zasobovani samozrejme.

Koppenova Kasifkace je pro Vostok zcela jasna - EF Ice cap climate. To znamena, ze teplotni normal je pro vsechny mesice v roce pod 0 °C. Ve Vostok teda ta teplota i v lete zustava hluboko pod bodem mrazu. V zimnim pulroce (v Evrope tou dobou leto) je pri Vostok casto inverze teploty, mrazy klesaji v zime pod -70 °C az dokonce pod -80 °C, ale ve vysce pri sondazi byva tepleji nez -50 °C nebo -40 °C. Vzhledem k tomu, ze teploty jsou porad hluboko pod nulou, snih netaje, jen muze sublimovat. Kdovi jak se meri vyska snehove pokryvky na ledovci. Oblacnosti a srazek je tam cely rok velmi nepatrne, jen nemeritelne denni uhrny vetsinou. Rocni uhrn srazek je jen neco prez 20 mm, mene nez na vetsine pousti sveta (Asuan v Egypte a Arica v Chile jen cca 1 mm). Ale vhledem k teplote kdovi, zdali ve Vostok prevladaji srazky nebo vypar (sublimace samozrejme). A taky kdovi, jak moc je mozne srazky merit. Pri danych teplotach je mnozstvi vodni pary minimalni i presnost mereni vlhkosti dost mala.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ice_cap_climate

Pri teplotach pod -78.5 °C se usazuje jako namraza dokonce i oxid uhlicity pri 1013 hPa (ve Vostok je tlak nizsi a tak bod sublimace CO2 je taky nizsi o trochu). Kapalny muze byt oxid uhlicity az pri tlaku 5.1 baru a vice, trojny bod CO2 je 5170 hPa a −56.6 °C (voda 6.11 hPa a 0.01 °C), kriticky bod CO2 +31.1 °C a 73 800 hPa (voda +374 a 220 640 hPa). Ani ve Vostok se moc nemuze usazovat CO2 ve forme namrazy, jen nektere dny v zime (tlak v teto nadmorske vysce nizsi, tak jeste trochu nizzsi teplota nez -78.5 °C potreba). Na Marsu moc vody neni CO2 tam je dost a na polech teploty jeste nizsi, tam se CO2 na polech usazuje dost viditelne, vody v Marsovskych polarnich cepickach moc neni.

https://en.wikipedia.org/wiki/Carbon_dioxide
https://en.wikipedia.org/wiki/Critical_point_(ther...
https://en.wikipedia.org/wiki/Triple_point

Nad Antarktidou byva jeste chladnejs i stratosfera nez nad Arktidou a tak lze v zime casto pozorovat perletova oblaka ve vysce 15-25 km cca. Letos teda perletova oblaka byla i v Arktide docela casto. Prvni typ perletovych oblak (voda s kyselinou dusicnou nebo i kyselinou sirovou) vznika pri teplotach pod -78 °C a druhy typ ciste vodnich oblak stratosferickych pri teplotach pod -88 °C. Ve stratosfee je velmi malo vody a tak k nasyceni je potreba extremni mraz. Pod -90 °C se objevuji teploty v zime ve stratosfere nad Antarktidou, nad Arktidou jen vyjimecne. Letos ale teploty v Arktide v ledu 2020 klesly k -97 °C podle modelu (sondazi z Reykjaviku zmereno -95.9 °C nebo -96.0 °C na zacatku ledna 2020). Perletova oblaka zpusobuji ozonovou diru a na jare 2020 se v Arktide ozonova dira obevila.

https://en.wikipedia.org/wiki/Polar_stratospheric_...

89606 Vostok Ogimet SYNOP rok 2019

Leden:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Unor:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Brezen:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Duben:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Kveten:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Cerven:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Cervenec:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Srpen:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Zari:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Rijen:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Listopad:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Prosinec:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

273
# 13.04.2020, 00:24

Ondras

Na te nove verzi fora a in-pocasi musim ruzne aktivovat Java Skript a ruzne doplnky, aby to spravne vsechno behalo, nekdy i musim hledat. Meteoforum.cz a amaterskameteorologie.cz, tam je jeste jednodusi verze a vse funguje bez Java Skriptu.

Ale jinak Te dost obdivuji, jak si na to vsechno prisel, hlavne ten Indicky Visakhapatnam, to nechapu. Ani to letiste Erzum v Tureckych horach a Cinsky Turpan (opet prilezitost nadavat na tresnickare) taky nebylo nejlehci, kdo se v klimatu nevyzna. Napada me jeden zpusob, jak vse uhadnout, ale to by jsi musel umet skriptovat v Linuxu a to si rikal, ze neumis. Nejmene ten Indicky Visakhapatnam by mozna ani nedali ti, co me z vseobecne klimatologie zkouseli.

Ja ted budu mit docela dost veci resit okolo, tak v nejblizsi dobe moc prispevku nebude. Vsechny dloouhou dobu prubezne pripravovane projekty jsem jiz postnul. Maximalne to prelozim do Anglictiny pro meteomodel.pl/forum2/. Jinak zadny velky projekt ted nebude, aktualne nic dalsiho v priprave neni (max. teple zimni dny a zima bez ledoveho dne v dohledne dobe potreba doplnit).

273
# 21.04.2020, 22:12

Ondráš

Rozdil delky trvani polarniho dne a polarni noci, z ruznych pricin popsanych vyse - nejvyssi zmenu vysky Slunce nad obzorem dela prave refrakce, Slunce je videt nad obzorem vys, nez jaka je skutecnost.

Rozdil delky trvani polarniho dne a polarni noci prave zavisi na rozdilu referencni vysky nad obzorem - aby to ohranicovalo den a noc (skutecna poloha, ci poloha zmenena refrakci, cele Slunce, stred, horni okraj v nulove vysce nad obzorem - otazkou je, jak to kdo pocita ?) - Jak rychle urazi tento rozdil zmena deklinace Slunce v prubehu roku, takovy je rozdil delky trvani polarniho dne a noci.

Jenze - deklinace Slunce se nemeri porad stejne, je to sinusoida (nebo kosinus, na tom uz tolik nezalezi). Prumerna rychlost zmeny deklinace Slunce v roce je 0.2568 stupne (15.41 uhlove minuty) za den. V dobe Slunovratu letniho a zimniho je tato zmena nulova (nulova prvni derivace deklinace Slunce v extremech funkce), v dobe rovnodennosti naopak je zmena nejrychlejsi ve fazi, a to Pi/2 nasobek prumerne hodnoty rychlosti zmeny (absolutni hodnoty), tedy 0.4034 uhloveho stupne, 24.20 uhlove minuty za den.

Vliv ma, i kdyz dost maly, ne uplne kruhovost drahy Zeme okolo Slunce - excentricita drahy. Rychlost obehu, rychlost zmeny deklinace Slunce, i velikost Slunecniho kotoouce, se v prubehu roku meni, neni to uplne konstantni.

# 26.04.2020, 07:00

Tak i po dalších 14 dnech zůstává meteostanice (graf) z 28.3.2020, 11:00 hod. (obrázek č. 2) stále neuhodnutá.

https://diskuse.in-pocasi.cz/image_uploads/03_2020/517714-10731.jpg

Ale spíše než že by nikdo nevěděl či se nesnažil, tak není o takové hádání stanic zájem, jelikož v opačném případě by už byla určitě dávno uhodnutá.
Dávám proto ještě poslední týden a potom prozradím, pokud to do té doby nikdo neuhodne.


TommyAst
No já mám od té už téměř rok nové verze In-počasí také nějaké problémy. Třeba že se mi správně nezobrazují některé mapy nebo nedají nahrávat obrázky (nejspíše z důvodu zastaralého prohlížeče, který se již dlouho neaktualizuje a tato stará verze nesedí a správně nefunguje s tou novou verzí těchto stránek). Už jsem to také řešil s vedením, ale pořád to přetrvává. Ale už jsem si na to po skoro roce tak nějak zvykl.
Ale to editování těch překlepů "Změnit" či "Vymazat" a nebo "Odpovědět" mi jde.
Neříkej, že se ti tato tlačítka (ikony) pod každým tvým vlastním napsaným příspěvkem vpravo dole nezobrazují.
Ty máš jiný systém a asi i počítač. Já třeba s tím Linuxem zkušenosti žádné nemám. Tak nevím, ale tyhle ikonky tam určitě musíš mít. A nebo je neumíš používat.

A jak jsi psal v jiném tématu, že diakritikou nepíšeš, tak to máš buďto asi cizí (ne český, resp. bez české klávesnice) počítač (notebook) a nebo máš ta písmena na klávesách už nečitelná.
Ale některé tvé starší příspěvky s diakritikou přesto jsou, jak jsem si všiml.

A to že jsi dlouhodobě mimo ČR se dá usoudit mimo jiné jak podle toho, že asi nemáš tu českou klávesnici, ale někdy i podle toho, že býváš často přihlášen v pozdních nočních hodinách, už jsem si toho vícekrát všiml, což moc neodpovídá středoevropskému (resp. SELČ) času, jedině že by jsi v noci nespal a místo toho se zabýval svými projekty.
Podle toho bych usoudil, že jsi někde v Americe (severní, střední, jižní to už nevím), protože tam je čas o několik časových pásem pozadu a dejme tomu 18:00 tamějšího času odpovídá kolem půlnoci nebo po ní nového dne v SEČ (SELČ).
Ale zajisté se mohu mýlit a je to jen má domněnka.

Jinak děkuji moc za ten obdiv, že jsem všechny i ty těžké stanice uhádl. No nebylo to jednoduché u některých těch grafů to přiznávám, ale po nějakém čase (u některých pár minut, u jiných těch těžších i několik hodin či až den).
A já tebe zase obdivuji, že dokážeš za několik minut či hodin přidat i několik desítek příspěvků. Například tady toto téma jsi založil a během zhruba dvou a půl hodin dokázal naházet neuvěřitelných 73 příspěvků. Přitom na ně vůbec nikdo ani nereagoval. To skutečně musí bavit a snad žádného uživatele by tohle nenapadlo. A většina lidí taková témata ani asi příliš nezajímají.
A jinak skutečně ano. Skriptovat neumím a v Linuxu už vůbec ne, protože takový systém ani nemám.
Ale chce to trochu zapátrat i po internetu a i ty složitější stanice se někdy podaří za nějaký delší či kratší čas uhádnout.

A co se týká těch rozdílů polárních dní a nocí, tak to už nechme. Ono to nějak bude.
Třeba tam započítávají i např. ten občanský či nautický soumrak nebo nevím.

ota
Avatar
2132
# 26.04.2020, 12:05

Ondráš*
Hmm, uhádnout takovou stanici nebude vůbec snadné. Je evidentní, že jde o léto. Tipuju to na den s přechodem studené fronty, hodně zajímavý je ten noční teplý “profuk”, ale přímo stanici tedy netuším.

273
# 01.05.2020, 13:58

Ondras

Ty tlacitka na upravu-prispevku na webu jsou, ale s novou verzi in-pocasi se jedna uz o pokrocilejsi webove technologie. A protoze po celem internetu je dnes trackovani vsude mozne (hlavne od Google, FB), hlavne za ucelem personalizace relkamy, ale i za jinymi ucely, internet uz neni jako driv. Proto mam v prohlizeci Firefoxu vsechny mozne doiplnky a ruzne hlml5 a pod. technologie zakazane. Tlacitko na editaci prispevku se mi tedy neobevuje, musim pak ruzne veci sloziteji povolovat.

Ceskou klavesnici na notebooku nemam, protoze neni z CR, system tam mam taky v Anglictine. Samotna Ceska klavesnice by se tam snad mela dat dostat, ale klavesy s Ceskymi znaky tam nemam a uz by to stejne byl docela problem, odvykl jsem si uz po letech (zvlaste kdyz symboly na klavesnici nejsou). Driv jsem prispevky s diakritikou psal, uz je to par let na zpet. To jsem byl jeste v Praze, nejdriv skoro porad, pak cas od casu. Uz to nejaky ten cas zpet.

Samotne uhodnuti grafu, to neni jen tak. Podle delky dne jsem zanalyzoval, kdy by to mohlo byt, but pozdni jaro, nebo letni prazdniny. Vyskytuje se tam nahle rozfoukani nocni inverze za jasne oblohy, bud vitr a fen, nebo neco jako Heat Burst z bourky nedaleko. Stanic-dni kdy byl tropicky den je v poslednich letech opravdu hodne. Bud to muze byt velka vlna veder, kdy v nizinach bylo nad +35. Pak by se mohlo jednat i o vyssi polozenou stanici vc. mrazovek na Sumave (podle prubehu teplot to uplne mrazovka nebude), nahly vitr rozfouka inverzi, to se stalo i 08.08.2013. V pozdnim jaru by to mohla byt i nize polozena stanice a tepla vlna, to ale spis ne podle prubehu. Ale jestli je to stanice na Morave a meteorologicke leto, podle delky dne od pulky cervence do pulky srpna cca, takovych stanic bylo dost - nevypada to na uplne extremni vlnu tepla, ale tropicky den a v noci se zvedl vitr, bud bourka nedaleko a Heat-Burst, nebo proste fen z Alp. Takze to bude dost tezke uhadnout, stanic na Morave s tropickym dnem v lete a bourky pobliz je dost. Ted nemam moznost a cas anazhledem k vzestupu teplot relativne tepla vlna to byla. lyzovat, dost jinych veci okolo. Ale neco, jak jsem psal, to bude.

# 03.05.2020, 20:00

Tak ani po dalším týdnu se nikomu nepodařilo uhodnout, co je to za stanici z projektu In-počasí a nemá cenu napínat a dále to natahovat, tak tedy po 5 týdnech a 1 dni prozradím.

Jedná se o stanici v obci Opatovice, 291 m n.m. u Hranic na Moravě, okres Přerov v Olomouckém kraji. Daný teplotní graf je ze dne 21. srpna 2012 a tím neobvyklým jevem (ten náhlý noční či brzký ranní prudký vzestup teploty), jak už tady správně naznačoval uživatel TommyAst je právě ten Heat Burst. Takže alespoň část hádanky byla svým způsobem uhodnuta i když to byla spíše jen spekulace a ne přímá odpověď.

https://www.in-pocasi.cz/aktualni-pocasi/opatovice...

GPS: https://www.google.com/maps/place/753+56+Opatovice...

Padalo tu hlavně ze strany uživatele TommyAst mnoho možností. Třeba 8.8.2013 nebo 29.4.2012 a místa jako Frýdlant, Nové Město pod Smrkem, Hejnice nebo na Moravě Sudoměřice, Bystřice pod Hostýnem či dokonce nějaké horské stanice nebo mrazovky na Šumavě.
No nakonec se jednalo o stanici umístěnou spíše v nižších polohách (291 m n.m.) i když v relativně zvlněné krajině Podbeskydské pahorkatiny (část Kelčská pahorkatina) mezi Hostýnskými vrchy na jihu a JV a Moravskou bránou na severu a SZ. Takže žádná rovina to zase není.
Nejblíže z těch všech nabízených variant je ta Bystřice pod Hostýnem, která je od Opatovic vzdálena přibližně pouze 12 km vzdušnou čarou (cca 13 km po silnici).

A zrovna uživatel ota, který psal, že "...uhádnout takovou stanici nebude vůbec snadné..." a přitom netušil, že je to v jeho okrese, ačkoliv pravda trochu v jiné části okresu.

A ten noční teplý “profuk” je právě ten Heat Burst, který se v tu noc z 20. na 21. srpna 2012 vyskytl na mnoha dalších stanicích ve větší části republiky.
Byla to tehdy velmi nevšední událost a vyšel o tom i článek zde na In-počasí: Heat burst - bouřky přinesly vzácný jev,,, diskuse k článku.
A právě tímto článkem jsem se koneckonců i inspiroval k výběru stanice k uhádnutí i s tímto vzácným jevem. A jak se ukázalo nebylo to zrovna lehké k uhodnutí.

Přes den 20. srpna 2012 extrémně vysoké teploty především v Čechách. Ten den zrovna padl absolutní teplotní rekord v České republice v Dobřichovicích u Prahy (max. +40,4 °C).
Večer a v noci na 21.8.2012 dorazily do Čech první bouřky, takže po rekordně horkém dni se na mnoha místech vyskytl ten Heat Burst, jak je uvedeno v článku. Ale zdaleka ne pouze v Čechách, jak dokazují například i ty Opatovice, kde byl tento jev ze všech stanic na Moravě zaznamenán asi nejvýrazněji, tedy pokud se jedná o náhlý nárůst teploty v noci.
Přitom na Moravu dorazily bouřky teprve až na druhý den 22. srpna 2012, jak dokazují i tyto archivní mapky bleskových výbojů sítě Blitzortung: 21. srpna 2012 a 22. srpna 2012. Zdroje: LightningMaps.org (www.lightningmaps.org/blitzortung)
Takže je zajímavé, že i na východě ČR se velmi brzy ráno toho 21.8.2012 poměrně výrazný Heat Burst vyskytl, ale bouřky téměř žádné.

273
# 03.05.2020, 23:05

Ondras

Tak pro ne moc vysoko polozenou stanici je Tmax slabe nad +30 pomerne casta vec v poslednich letech. Ta velmi zajimava vec je prave to nocni otepleni - bud klasika fen, kdy v noci zacne foukat vitr a rozfouka prizemni inverzi, nebo onen HeatBurst z bourkoveho oblaku. Zajimave je, ze 21.08.2012 nijak moc extreme vysoke teploty nebyly.

20.08.2012 tedy skutecne byl velmi teply den s absolutni Tmax pro CR. Uz tou dobou bezely meteostanice na in-pocasi, jen jich bylo min. Co se tyce skutecne nejteplejsiho dne v CR, tak vezmene stanice, ktere merili i v roce 1983, az do roku 2015 rekneme. Nejvice z techto stanic ma absolutni stanicni rekord 27.07.1983.

Onen inkriminovany den 20.08.2012 jsem byl na vandru ve Strednich Cechach. Vedel jsem, ze prijde tepla vlna. Tenkrat jeste moc lidi ty smartfouny nemelo, ja take ne, predpoved byla par dni stara. V nocoi 19-20.08.2012 bylo velmi teplo. Navic prisel teply jizni vitr, onen fenovy efekt, coz branilo poklesu teploty docasne. Bylo skutecne teplo. Prez den 20.08.2012 bylo klidno, vysoka teplota, ne moc horko, nebot vlhkost byla nizka. Prez den se bourky netvorili, az pred pulnoci prisla fronta, misty s relativne silnymi bourkami. Dalsi den 21.08.2012 jiz nebylo tak teplo, Tmax jen slabe nad +30, ale vetsi vlhkost, rozdil o proti vcerejsku nebyl tak velky pocitove.

Na Moravu dorazila fronta az po pulnoci. Z bourky na fronte se prave vyskytl onen heat-burst, kdy se znacne oteplilo behem chvile. Pred fronotou ale byl vzduch velmi teply, Opatovice nejsou zadna mrazovka. Cekal bych tedy pred pulnoci teploty nad +20.

Podle delky dne to muselo byt to pozdejsi leto nebo jaro, ne ke konci jara. Takze jsem navrhoval i ten 29.04.2012. Tam mi ale nesedi tak vysoke nocni teploty a otepleni, i kdyz Nove Mesto pod Smrkem melo tropickou noc, prvni a jedinou v Dubnu. 08.08.2013 byl onen velmi vyznamny fenovy efekt, kdy se prez noc oteplilo jeste o dost vic, i na Kvilda Perla nad +20 prez noc. Pred pulnoci ale byly teploty o dost nizsi. Jednalo se ale o teply vitr, nikoliv Heat Burst z bourkoveho oblaku.

https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-10-4869-Horka_vl...

Kazdopadne uhadnuti onoho denniho grafu bylo opravdu tezke. Zvlaste, kdyz denni Tmax neni moc exteeme vysoko.

273
# 03.05.2020, 23:17

Heat Burst to je skutecne ve svete jev, ktery stoji za spekulaci o absolutnim maximu na Zemi. Je to velmi lokalni a kratka udalost, ne vzdy to zachyti meteostanice (podbne jako extemni kroupy). Hodnota 136.4 °F (58.0 °C) 13.09.1922 Al Azizia, Libya e uz kvuli mistu a datumu v roce evidentne chybna. Podle vseho je chybna i hodnota 134 °F (56.7 °C) 10.07.1913 Greenland Ranch, Death Valley, California, USA. Oba pripady nejsou z Heat Burst. Podle spekulaci [b]melo byt pri Heat Burstu zaznamenano az +87°C, takovy rozsah ani venkovni a meteorologicke teplomery nemaji.

Clanek o nejvyssich teplotach na Zemi:
https://www.wunderground.com/blog/weatherhistorian...
https://www.wunderground.com/blog/weatherhistorian...

# 21.05.2020, 22:00

TommyAst nebo i ostatní
A co další stanice k uhádnutí. Nic by nebylo? Ale něco opravdu jednoduchého, ať je to pro všechny.

Já také něco dám, ale až příště.
Moje poslední hádanka (stanice Opatovice) trvala asi nejdéle co tady zatím bylo.

273
# 22.05.2020, 22:26

Ondras

Ted nebylo (a neni) moc casu obecne, jinak bych s radosti nejaky clanek postnul.

K dalsi hadane stanici se urcite zcela jiste hodi tato pisen, popularni hodne pred Smartfouni erou:

https://www.youtube.com/watch?v=ejorQVy3m8E

Protoze, no posudte sami. Zima tam zas tolik prez leto nebyva. Jedna se o cerven 2018 na urcite stanici (ktera se ma uhadnout), nastelovano, aby den odpovidal priblizne od pulnoci do pulnoci mistniho slunecniho casu. Cim je misto vyznamne, to se uhadne lehko a pak uz kousek ke stanici.

Cerven 2018, ale kde. No na brusleni to tam vypada dost spatne.
# 24.05.2020, 15:00

TommyAst

Poslední hledanou stanici z OGIMETu už dávno vím (od včerejšího rána). Nebylo to zase tak těžké. Podle těch teplot a žádných srážek v červnu 2018 jsem mířil téměř rovnou do hádané lokality a pak už stačilo jen chvíli hledat. Trvalo mi to asi 10 - 15 minut než jsem na to přišel.

Ale přijde mi trochu nefér, abych tady všechno hádal a uhádl jenom já. Proto dávám prostor i dalším uživatelům.
Je vidět, že o takováto témata není moc velký zájem a raději se tu řeší v jiných tématech někdy až naprosto zbytečné věci, které třeba mě vůbec nezajímají. Tím se samozřejmě nechci nikoho tady dotknout a nebudu to ani více rozvádět.
Ale tohle hádání mě poslední dobou celkem baví.


Jinak ta píseň australské kapely je poměrně velmi známá a ve svém čase byla i dost populární, ale bohužel nevím o čem pojednává daný text písně a tedy jestli to má něco společného s hledanou oblastí nebo přímo stanicí či okolí. I když přeložit by se to zajisté dalo, avšak já jsem to zatím nezkoušel.
Šel jsem na to hádání jinak a podle toho songu jsem se vůbec neřídil. :D

Místo je jinak známé také jedním velice zajímavým teplotním rekordem. Více prozrazovat nebudu.
Kdo ví a má zájem, tak ať neváhá uhodnout. My s uživatelem TommyAst už to víme. :)

622
# 24.05.2020, 22:55

To bude nějaký Rijád nebo tak nějak,fakt teplotně nechutné :slunce::slunce::slunce:,ale to jen tak střílím od boku...:) ,nebo podle videa že by Indie?

# 25.05.2020, 07:00

vidlakzvalmezu

Ano je to přesně tak. Konečně také někdo jiný než já něco uhádl. Ale jak vidím zůstává to pořád u uživatelů na Vsetínsku. :D

Je to skutečně stanice s kódem 41281 ve městě Quriyat nebo Quryat (arabsky قريات , Qurayyat), 5 m n.m. v severovýchodním Ománu na pobřeží Ománského zálivu.

Místo leží pouze asi 20 km jižně od obratníku Raka. Takže v létě (resp. o letním slunovratu) je tam Slunce přímo nad hlavou, což částečně vysvětluje takové vysoké teploty a pouštní klima.

https://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

GPS: https://www.google.cz/maps/place/Qurayyat,+Om%C3%A...

Teploty jsou tam skutečně pekelné. A ten rekord je právě nejvyšší minimální teplota na světě za 24 hodin dne 26. června 2018 (některé zdroje však uvádějí 27.6. nebo 28.6.2018) min. +42,6 °C.
Opravdu síla, že taková superextrémní tropická noc může někde na světě být.

Nový světový rekord pro nejvyšší 24h minimální tep...
Zdroj: ČHMÚ Brno (www.chmibrno.cz)

Omán zaznamenal historické vedro, ani v noci se ne...
Zdroj: iDNES.cz (www.ides.cz)

Horké léto roku 2018 – teplotní rekordy na severní...
Zdroj: Magazín Gnosis (www.magazin.gnosis.cz)

Extrémně vysoká minima a místa s extremně teplými ...
Zdroj: In-počasí (diskuse.in-pocasi.cz)

Karel83
Také jsi nebyl daleko s tím Rijádem Arabský poloostrov to je a je to zhruba i na půl cesty s tou Indií vzdušnou čarou.

273
# 27.05.2020, 13:13

Pisen v odkazu, popularni za naseho mladi, je od Australske skupiny Midnight Oil, nazev pisne je Beds are burning, tedy postele hori. To by presne k tem minimalnim nocnim teplotam dokonale sedelo. Navic se v pisni zpiva o vedru +45 °C, i kdyz prez den. Hlavne v noci na hadane stanici totiz byva extreme teplo, vyskytuji se nocni minima nad +35 °C v lete a obcas i Denni (nocni) minima +40 °C a vice , tedy Hyper-tropicka noc. Jak je videt v odkazu na Wikipedii, tak mesto je na pobrezi, kousek jizne od obratniku raka. V dobe letniho Slunovratu tam tedy prez poledne je Slunce presne nas hlavou. K obzoru pak vecer Slunce rychle pada, zapad-vychod Slunce i ztmivani-svitani je extreme rychle.

Reseni je tedy 41281 Qurayyat - severo-vychodni pobrezi Omanu.

Poloha na mape:
https://en.wikipedia.org/wiki/Qurayyat,_Oman

41281 Qurayyat je pri vychodnim pobrezi Omanu, 23.2194 severne, 58.8989 vychodne, 5 m nad morem. Je to okolo 0.23 stupne jizne od obratniku Raka, takze v nejdelsi dni v roce je Slunce primo nad hlavou v mistim poledni, vychod a zapas Slunce i svitani-soumrak je velmi rychly. Mistni Slunecni cas je 3:55 hod pozdeji nez UTC, tedy mistni Slunecni pulnoc je 20:05 UTC, mistni Slunecni poledne 08:05 UTC. Terminy pozorovani jsou 00 03 06 09 12 15 18 21 UTC, Tmax a Tmin se odecita 06 UTC a 18 UTC, prime hlaseni je za 12-hodinovy interval Tmin 18-06 UTC a Tmax 06-18 UTC, jak je to s Tmin a Tmax za 24 hod v SYNOP, tezko rict. Terminova mereni jsou po 3 hodinach. Misti Slunecni cas je temer 4 hodiny pozdeji nez UTC.

Proc uhodnuti melo byt lehke a cim je to misto zajimave ? 25.06.2018 06 UTC - 26.06.2018 06 UTC byla nocni i za 24-hod minimalni teplota (Tmin 25-26.06.2018 06-06 UTC) v 41281 Qurayyat - Oman Tmin +42.6 °C °C, Tmax 25.06.2018 +49.7 °C a 26.06.2018 Tmax +49.8 °C. i dalsi den a noc extreme teplo take - 26-27.06.2018 18-06 UTC i 24-hod Tmin 26-27.06.2018 06-06 UTC +41.9 °C. 26.06.2018 Tmin 00-24 UTC Tmin +41.9 °C, 18-18 UTC Tmin +42.6 °C a 20-20 UTC, tedy cca 00-24 mistniho Slunecniho casu pravdepodobne Tmin +42.6, ale tezko rict, k mistni pulnoci byla teplota nejspis stale nad +43 °C, terminova data jsou po 3 hodinach, prime hlaseni Tmax 06-18 UTC a prime hlaseni Tmin 18-06 UTC.

Tmin +42.6 °C je nejvyssi 24-hod Tmin, co kdy bylo na Zemi namereno. Tmin +41.9 °C je pravdepodobne podle terminovych mereni a primych hlaseni Tmin pravdepodobne minimalne za obdobi 25.06.2018 06 UTC - 27.06.2018 09 UTC, tedy nejmene 51 hod v kuse. I kdyz 25.06.2018 09 UTC je to podivne s vyssim rosnym bodem nahle. Takze mozna Tmin +41.9 °C bude za obdobi 25.06.2018 12 UTC - 27.06.2018 09 UTC (nebo 06 UTC).

Prime hlaseni Tmin v SYNOP je z 41281 Qurayyat za obdobi noci 18-06 UTC, Tmin za 06-18 UTC a i za 24 hod 06-06 UTC SYNOP zprave mozna ani neni. Tmax je v SYNOP zprave nejspis jen za obdobi 06-18 UTC, za obdobi 18-06 UTC nejspis neni prime hlaseni Tmax. Tmin +41.9 °C bude pravdepodobne za obdobi 25.06.2018 06 UTC - 27.06.2018 09 UTC (nebo 06 UTC), tedy za obdobi 48 nebo 51 hod. Tmin +42.6 °C je pravdepodobne nejmene za obdobi od 25.06.2018 09 UTC (nebo 12 UTC) do 26.06.2018 21 UTC (nebo 18 UTC), mozna az do 27.06.2018 00 UTC nebo 03 UTC. Je dobre videt, jak pri prichodu-odchodu tepleho vetru se prudce oteplilo-ochladilo, stejne tak pokles-vzestup rosneho bodu a zmena smeru vetru, zesileni-zeslabeni vetru. Skoda ze terminova data jsou po 3 hodinach jen.

41281 Qurayyat 24-28.06.2018:
https://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=41281&a...

Na nekolika mistech na Zemi skutecne byla zaznamenana Hyper-Tropicka noc i celodenni Tmin (za 24 hod) +40 °C a vice. Post s nejvydsimi minimalnimi teplotami je tady:
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-10-5084-Extreme_...

Dalsi podobna stanice, kde se vyskytuji pri zavanu sucheho vetru z pouste exteme teple dny i noci, je opet v Omanu, severo-vychodni mys, 41241 Khasab Airport - Oman Tam se take vyskytuji Hyper-Tropicke noci s Tmin +40 °C a vice. 27.06.2011 bylo v 41241 Khasab Airport zaznamenano Tmin +41.9 °C, den pred tim Tmin +41.1 °C. To byl puvodni rekord nejvyssi Tmin za 24 hod na Zemi. V SYNOP hlaseni je primo hodnota Tmin priblizne za 18-06 UTC, cca 21:44-9:44 hod mistniho Slunecniho casu, casto koncem cervna je Tmin uvadena za obdobi 17:35-05:45 UTC, tedy 21:19-9:29 mistniho Slunecniho casu. Podle terminu po 3 hod byla Tmin v 41241 Khasab Airport +41.9 °C za obdobi od 26.06.2011 06 UTC (nebo 03 UTC) do 28.06.2011 00 UTC (nebo jen do 27.06.2011 18 UTC), Tmin v 41241 Khasab Airport +41.1 °C je pravdepodobne za obdobi 25.06.2011 09 UTC - 28.06.2011 00 UTC (nebo jen do 27.06.2011 18 UTC). Je dobre videt, jak rychle se zmenil smer a rychlost vetru, prudce poklesl rosny bod a oteplilo se, pocitove se teda spis ochladilo, relativni vlhkost extreme klesla. Skoda, ze terminova data jsou jen po 3 hod (plus minus navic).

41241 Khasab Airport pro severo-vychodnim mysu, 26.17 severne, 56.23 vychodne, 2.72 severne od obratnika Raka, 3 m nad morem. Slunce tam muze byt nejvyse na obloze 87.28 stupne nad obzorem (poledne v dobe letniho Slunovratu), tedy 2.72 stupne od nadhlavniku. Mistni Slunecni cas je 3:44 hod vic nez UTC, tedy mistni Slunecni pulnoc je 20:16 UTC, mistni Slunecni poledne 8:16 UTC. Terminy pozorovani jsou priblizne 00 03 06 09 12 15 18 21 UTC (neni to uplne konstantni), konkretni hodnota Tmax a Tmin podle vseho je v SYNOP hlaseni za pribliuzne 12 hod interval, Tmax priblizne 06-18 UTC a Tmin 18-06 UTC. Ale casy pro hlaseni Tmin a Tmax se meni u teto stanice, nejsou vzdy konstantni, koncem cervna Tmax cca 5:45-17:35 UTC a Tmin 17:35-5:45 UTC.

Mesto Khasab:
https://en.wikipedia.org/wiki/Khasab

41241 Khasab Airport 24-28.06.2011:
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=41241&la...

16.06.2017 17:35 UTC - 17.06.2017 5:45 UTC (16.06.2017 21:19 - 17.06.2017 9:29 mistniho Slunecniho casu) melo byt nocni Tmin v Khasab Airport dokonce +44.2 °C. Z dulodu tepleho zavanu z pouste je pravdepodobne tato hodnota pravdiva, kratce po (a take par hodin pred) obdobi intervalu cca 12 hod pro Tmin - 17:35-05:45 UTC, byla teplota nizsi. Pravdepodobne podle terminovych mereni je Tmin +44.2 °C i za obdobi 16.06.2017 15 UTC - 17.06.2017 5:45 UTC (16.06.2017 18:44 - 17.06.2017 9:29 mistniho Slunecniho casu). Dobre je videt propad rosneho bodu pri otepleni, extreme nizka relativni vlhkost a pocitove ochlazeni.

Celodenni 24-hod minimum jsem nasel v cervnu 2017 Khasab Airport 26.06.2017 Tmin +41.3 °C, Tmin +41.3 °C je za obdobi 25.06.2017 17:45 UTC - 26.06.2017 5:45 UTC, pravdepodobne i za obdobi 25.06.2017 05:46 UTC - 26.06.2017 5:45 UTC.

Koncem cervna 2018 v 41241 Khasab Airport opet Hyper-tropicke noci. Tmin 24.06.2018 17:45 UTC-25.06.2018 05:45 UTC +41.3 °C, Tmin 23.06.2018 17:35 UTC-24.06.2018 05:43 UTC, +40.4 °C. Podle terminovych mereni Tmin +41.3 °C je pravdepodobne za obdobi 24.06.2018 05:43 UTC-25.06.2018 23:45 UTC a Tmin +40.4 °C je pravdepodobne za obdobi 23.06.2018 17:35 UTC-25.06.2018 23:45 UTC. 25.06.2018 05:45 UTC teplota +45.3 °C a rosny bod -14.3 °C, tedy deficit rosneho bodu 59.6 °C, jedna z nejnizsich relativnich vlhkosti, co jsem kdy ze stanice videl. Deficit rosneho bodu je jinak vyjadrena relativni vlhkost.

41241 Khasab Airport 16-18.06.2017:
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=41241&la...

41241 Khasab Airport 24-27.06.2017:
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=41241&la...

41241 Khasab Airport 23-27.06.2018:
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=41241&la...

07.07.2012 nebo 12.07.2012 bylo minimum v Furnace Creek - Death Valley 107 °F, coz je rozmezi 41.4 °C - 41.9 °C, stredni hodnota +41.7 °C. Tedy jedna se hodnotu stejnou, nebo nizsi, nez 41241 Khasab Airport 27.06.2011 (Tmin +41.9 °C).

Teple zavany z pouste a hyper-tropicke noci se v 41241 Khasab Airport vyskytuji i v dalsich letech. Napodobne tomu bude i 1281 Qurayyat. V samotne pousti se vyskytuji Tmin nad +30 °C (Super-Tropicka Noc) casto, nad +35 (Znacne-Super-Tropicka Noc) taky obcas, jak na Sahare, tak na Arabskem poloostrove. Avsak Tmin +40 °C a vice, tedy Hyper-Tropicka Noc, to se v Africe zatim nepozorovalo, jen v Asii a Udoli Smrti v USA. Pravdepodobne prave vitr a orografie zpusobi, ze se prez noc nevytvori prizemni inverze a teplota se prez noc udrzi i nad +40 °C. Maxima stoupaji nad +45 °C v poustich v lete bezne, nad +50 °C obcas na specifickych mistech, Tmax +55 °C a vice zatim nepozorovano na Zemi (jen jako chybna mereni), i kdyz stale casteji v poslednich letech se vyskytuji maxima +50 °C a vice. V pousti je denni amplituda jako v CR za jasnych teplych dni plus minus, okolo 20 °C. Je naprostym nesmyslem, ze je v posti prez den +50 a v noci mraz. Nejvyssi amplituda teploty se vyskytuje v horach, v mrazovych kotlinach. V CR v mrazovych kotlinach byla zaznamenana denni amplituda teploty bez vymeny vzduchove hmoty i nad 35 °C, v Alpach na severu Italie denni amplituda teploty v mrazovych kotlinach i nad 45 °C.

Jak 41241 Khasab Airport pri severo-vychodnim mysu Omanu tak 41281 Qurayyat na severo-vychodnim pobrezi - v lete se tam vyskytuji casto teploty nad +35 °C s rosnym bodem nad +25 °C, je to blizko u more. Takze i kdyz tam neni extreme vysoka teplota, s vysokou vlhosti vzduchu a rosnym bodem je tam extreme dusno. Pri one vlne veder, kdy byla dosazena maxima blizka +50 °C a i nocni minima nad +40 °C, fouka vzduch z pouste, a vlivem neceho je i prez noc exteme teplo, nejspis protoze fouka vitr. Zatimco teplota presahne +45 °C, rosny bod poklesne pod -5 °C, deficit rosneho bodu je i prez 50 °C. Vlhkost vzduchu je extreme nizka a tak vedro pocitove polevilo. 26.06.2018 12 UTC (uz odpoledne docela) je v 4128 Qurayyat teplota +48.7 °C a rosny bod -8.1 °C, tedy deficit rosneho bodu 56.8 °C, vlhkost vzduchu extreme nizka. Deficit rosneho bodu jinak vyjdruje relativni vlhkost (T-Td, cim vyssi, tim nizsi relativni vlhkost). Rosny bod jinak vyjadruje absolutni vlhkost, mnozsti vodni pary ve vzduchu, tlak vodnich par. Zavislost je exponencialni.

Klima je samozrejme Koppenova klasifikace BWh - Hot Desert Climate:
https://en.wikipedia.org/wiki/Hot_desert_climate

BWh klima znamena rocni prumernou teplotu +18 °C a vice, prumernou teplotu nejchladnejsiho mesice -3 °C nebo 0 °C. Pokud jsou teploty nizsi (rocni prumer, nebo nejchladnejsi mesic), jedna se BWk - Cold Desert Climate, to se vyskytuje napr. v okoli Aralskeho jezera, nebo vychodne od Kaspickeho more, i nedavna stanice Turpan v Cine. U poustniho klimatu jsou srazky max 2 % mnozstvi jez by odpovidalo rovnovaze srazky-vypar (aridni klima je do 10 % mnozstvi, pouste maji max. 20 % tohoto srazkoveho limitu pro aridni klima). U BWh je obvykle prumerna teplota nejteplejsiho mesice +29-35 °C a rocni prumerna teplota muze presahnout i +30 °C, tedy nejteplejsi oblasti na Zemi vubec, co do rocniho prumeru. Srazky v pousti byvaji 25-200 mm za rok, ale na nekterych mistech i mene nez 5 mm. Naopak vypar (z volne hladiny, ktera se v pousti moc nevyskytuje) dosahuje extremnich hodnot. Extreme nizke srazky jsou i v Antarktickem vnitrozemi. Tam ale i vypar je docela slaby. Tezko rict, ale spis srazky prevladaji nad vyparem. Srazky pod 100 mm, a nejspis i pod 50 mm za rok najdeme i v severnim souostrovi Kanady. Tam ale kvuli teplotam spis srazky nad vyparem ne uplne prevladaji, moc aridni klima to ale nebude. A navic Arktida-Antarktida ma Koppenova klasifikaci EF a ET.

Velmi zajimavym mistem je Danakilska prolaklina v Etiopii-Eritrei (pod hladinou more) se sopkami a velmi slanymi jezery. V ne uplne nejnizsim bode tam byla v letech 1960-1966 stanice Dallol, prumerna teplota byla za tech 6 let normal nad +30 vsechny mesice v roce, v cervnu a cervenci blizko +39 °C. Stanice ani nebyla v nejnizsim bode Danakilske prolakliny. Dnes uz to bude pro vsechny mesice nad +31 °C a v cervenci mozna +40 °C. Denni amplituda teploty tam neni velka a v lete se minima vyskytuji nad +35 °C a mozna i nad +40 °C. Cervencovy normal 1960-1966 denni Tmin je +31.8 °C, Tavg +38.7 °C, Tmax +45.6 °C a cervnovy normal denni Tmin +30.4 °C, Tavg +38.6 °C, Tmax +46.7 °C za obdobi 1960-1966. Za obdobi 1960-1966 bylo absolutni Tmax v Dallol +49 °C a absolutni minimum +21 °C Ale nepozoruje se tam, v tomto regionu je to smutne, ze rozvinutost velmi spatna ve vsech oblastech.

Klima v Dallol:
https://en.wikipedia.org/wiki/Dallol,_Ethiopia#Cli...

Denni data pro Dallol jsem hledal, ale nikdy nenasel.



Data a rocni grafy Tutiempo-GSOD z 41241 Khasab Airport v Omanu:
http://meteotommy.twilightsparkle.cz/OBR/tutiempo_...



4128 Qurayyat Ogimet SYNOP rok 2018

Leden:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Unor:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Brezen:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Duben:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Kveten:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Cerven:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Cervenec:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Srpen:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Zari:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Rijen:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Listopad:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Prosinec:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...



41241 Khasab Airport Ogimet SYNOP rok 2018

Leden:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Unor:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Brezen:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Duben:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Kveten:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Cerven:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Cervenec:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Srpen:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Zari:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Rijen:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Listopad:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Prosinec:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.