Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí V úvodu nového týdne chladněji, potom se opět oteplí

33
# 27.04.2023, 15:28

palma Yurri
Tak ona vetsina nasich odrud ovocnych stromu je mrazuodolna dostatecne, problem je s tim kdyz je oblbne teply pocasi a vykvetou moc brzo. A takova merunka, ktera by vydrzela -5 v kvetu nebo s nasazenymi plody by se mi libila :)
Pri takovymhle pocasi jako je ted, je min narocny pestovat fiky nez merunky..

272
# 27.04.2023, 15:40

ludvicek
Dá se vyřešit hodně, i s tím mrazem, vždycky jsem si představoval konstrukci, která bude sbírat vodu a materiál co bude stínit a chránit i proti kroupám, třeba nějak takhle:
https://www.denik.cz/ekonomika/agrivoltaika-vyroba...

Jinak dnes 1. opalovačka, pod kvetoucími stromy to jen bzučí, i když je ve stínu jen nějakých +12, pecka.

# 27.04.2023, 15:42

Ai-kun
Viděl jste někdy zahradu s ovocnými stromy?

33
# 27.04.2023, 17:53

ludvicek
Jj, nedávno v Kruhu nabízeli jabloně malináče. Původně jsem chtěla jeden stromek koupit, ale podle různých zkušeností, co píšou na internetu, je to odrůda jen do horských poloh. Tady by se uvařila a uschla by. Zajímavé je, že prodejce tuto skutečnost vůbec neuváděl. Ještě že máme ten internet. ;-)

palma
já už rostliny mírného pásma v květináčích v zimě dávno neřeším... asi by musely být opravdu silné a nepřetržité mrazy, aby se jim něco stalo. Např. růže nechávám běžně v květináčích venku, pokud je nestihnu na podzim zasadit. Letos mě ale poněkud překvapil pokojový břečťan (drobnolistý, panašovaný, slabě rostoucí), který byl permanentně strašně napadený sviluškami. Ještě před tím prosincovým ochlazením jsem ho vyhodila v malém květináčku na dvůr, aby se nenakazily i jiné pokojovky. Počítala jsem, že zmrzne. A ejhle, on v tom květináčku o průměru 12 cm krásně přežil zimu. Svilušky ho také opustily, ale už bude natrvalo venku v záhoně.

33
# 27.04.2023, 18:45

drakopisek prave ze videl :D ja vim ze pokouset se pestovat merunku v mrazovy minikotline je trochu ulet, ale treba to jednou vyjde. Vlastne pestovani je uspesny, roste a vypada hezky..mimo kvetu na ni jeste ani jednou nic nezmrzlo

33
# 27.04.2023, 20:29

Ai-kun
někde jsem četla, že v extrémních podmínkách, kde ty květy hodně namrzají, je vhodnější pěstovat meruňku ve tvaru palmety (aby šla dobře zakrýt). Je fakt, že my bychom letos bez důkladného zakrytí neměli vůbec nic (a takto je násada skoro 100% - něco tedy omlátila plachta kvůli větru, ale i tak je to hodně slušné). Palmeta to není, spíš je ořezaná do pravidelného tvaru, aby z koruny nic netrčelo. Dřív tady meruňky dávaly pravidelně dobrou úrodu. To už je, bohužel, minulost...

33
# 27.04.2023, 20:52

Těch srážek moc nebude, v Alpách někde kolem 50 mm, v ČR velmi lokálně až 20 mm. Od vydatného deště v půlce dubna pokračuje počasí v mírném módu. Skoro nic se neděje.

suma ICON (DE), zdroj: ventusky
suma ICON (DE), zdroj: ventusky
suma ICON (DE), zdroj: ventusky
33
# 27.04.2023, 20:53

aladin

suma aladin, zdroj: čhmú
suma aladin, zdroj: čhmú
7
# 27.04.2023, 20:56

Tak dnes ráno to kleslo na -3,5°C. Což není ještě tak hrozné. Čekal jsem, že to bude horší. Většina květů tuto teplotu přežije. Až tedy na rašící ořešáky a třešně, ale ty byly pomrzlé už na začátku dubna a ten zbytek půjde taky. Docela rychle to klesá a už se postupně přibližujeme k nule. Tato noc už ale zřejmě bude teplejší. Další mrazy to kreslí příští týden, tak jsem zvědav, kolik min. rekordů ještě padne. Do 20. května je ještě času dost. Ono se stále mluví o suchu, to bude mít ale na úrodu daleko menší vliv než každoroční pozdní mrazy.

33
# 27.04.2023, 21:18

Na JV lze v sobotu čekat supercelu/y. Střih větru bude vysoký.

střih větru v sobotu odpoledne, zdroj: ventusky
simulovaný radar v sobotu odpoledne, zdroj: ventusky
168
# 27.04.2023, 22:58

Miriam
Já když jsem koukal dnes na meruňku tak musím říct že jsem byl dost prekvapenej, plodů tam zůstalo celkem dost a když by to tak zůstalo tak by meruňky byly alespoň velké a nebylo by jich tolik, asi ten postřik vážně zabral ale na to že bylo až-7, nelítaly včely a byla zima tak je to úspěch. Teď ještě aby to nezničily mrazy v květnu, to už by mě hodně mrzelo.

33
# 27.04.2023, 23:24

kuba
Jj, ten postřik opravdu funguje. Předloni jsme díky němu měli extrémní úrodu všech peckovin. Do -5 to je až stoprocentní, pokud se aplikuje s předstihem a květy jsou v příznivé fázi (už opylené, ale ještě bez zřetelných plůdků...
Taky doufám, že mráz u ovocných stromů už letos řešit nebudeme... stačí přízemní mrazík u rozkvetlých jahod.

385
# 28.04.2023, 06:16

No, tak na dnešek minimum +3,5, luxus..:), i za týden už mi to ukazuje nadnulové hodnoty, tak snad bude už pokoj od mrazíků, jak venku, tak i v TV..:D

378
# 28.04.2023, 06:43

Tady ve 2m minimum +0,4°C.
Jen takové zhoupnutí mezi 2 a 3 ráno..
Takže mrazík jen přízemní a slabý.., což je úspěch :)
Díky VO..

109
# 28.04.2023, 07:05

swan1
Tady je dnes s +2 stupni asi nejchladněji za celý tento týden, ale přízemní je -2. Ovšem samozřejmě hodnoty přízemní začnu sledovat až po Zmrzlejch, až budou venku přísady. Teď je to jen údaj do statistiky.

378
# 28.04.2023, 07:09

ludvicek
Oba dva poslední dny dle predikcí na týden+ hrozily větším mrazem, než nakonec byl..
Snad to tak dopadne i příští týden...Vše tu bude v plném květu a tohle by škody nenadělalo...
Snad se nebude opakovat loňský květen, kdy tu mráz šlehnul v samém konci měsíce a poškodil i natě brambor..

168
# 28.04.2023, 07:24

swan1
Modely to ochlazení hodně mírní a icon ho skoro nemá ani žádné mrazy, jen v pátek že by to šlo možná někde ke 2 stupňům, ale odpoledne tam ma od pondělí do pátku příjemné teploty od 15-19 stupňů. Gfs tam nějaké ochlazení má ale porad to odsouvá a je to až za týden tak věřím že modely budou oteplovat i nadále a větší ochlazení nenastane.

7
# 28.04.2023, 22:10

Dnes ráno tedy ještě jeden mráz, ne už tak silný, a to -2,5°C

# 29.04.2023, 04:30

v životě jsem nic hlasitějšího neslyšel...
tohle byly fakt rány jak když právě vybuchlo japonsko, a to si ještě přijdu hodný :D akorát v tom dešti to bylo podle radaru nic moc, sotva 1mm

272
# 29.04.2023, 10:03

Včera v Brně ve městě kolem poledne skoro +17 ale dost fičák, až jsem čuměl, přijedu na Vysočinu a +10 a déšť, ale bylo to fajn, 2 mm lepší než nic, ráno byly +3 a při zemi +1, dnes mlhavo a i nyní skoro zataženo s nízkou oblačností a vysloveně podzim, všichni nadávají na zimu a to netuší že celá 1. dekáda v květnu bude též zmršená.

Jen 3 dny lehce nad +15 brrrr

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.