Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Historické vedro, večer na severozápadě první velmi silné bouřky - sledujeme on-line

Diskuse o počasí Extrémní vlna veder a sucho - červen/červenec

# 26.06.2026, 19:45

Leknín.
No od podzimu do jara tady nejvíc ze všech fňuká jeden uživatel ze Vsetínska, že jsou často hrozné podmínky pro jeho práci venku, ať už vítr, nebo déšť, mlha nebo mráz, sníh.. No samé hrůzy pořád . Furt dokola, jeden a ten samý..Bývá to dost otravné.
Nedokáže se vyrovnat s běžnými vrtochy počasí, natož s extrémy 🤔😂

# 26.06.2026, 19:47

Palma-dobře zateplený dům?Už na tebe čeká Zadar;-);-)

2119
# 26.06.2026, 19:47

Leknín.
Každý není, jak ty. ;-) Takto bych to řekl.

# 26.06.2026, 20:32

Te v pr*eli, to nez klesne pod 30, tak bude pulnoc
Ale az to klesne na 29* tak budem uzivat zimu
Koukal jsem, ze v nedeli l, ted nevim presne kterou noc, ale minimalni teplota 29 :D (aladin) to je vic jak supertropicka noc

510
# 26.06.2026, 20:50

Vlcopolak41
Jo, dobrý zateplení.. dvouvrstvý...:), Zadar ne, kousek od něj.. Drage..pojedu, ale letos až tak v půlce června nejdřív, jedou tam příbuzný..a pak tam budu až do září.. asi tak..holt se potřebuju krapet ohřát...:D.. jen se musí sledovat moře, voda, je to tam letos nějaký mírně zasviněný,, nějaký bakterie a medúzy...Ale moře dost teplý ..to jo..

397
# 26.06.2026, 21:07

kapr84



Na Slovensku je těch dní s Txx +40.0 °C a více docela málo, ještě méně než u nás:

20.07.2007 Hurbanovo +40.3 °C a Dudince +40.2 °C
08.08.2013 Gabcikovo +40.2 °C
21.07.2022 Dolne Plachtincie +40 °C

Ve třech dnech a na 4 stanicích, celkem ve 4 záznamech se na Slovensku vyskytl super-tropický den (Tmax +40.0 a více). Každá ze stanic dosáhla +40.0 jen jednou.

V Polsku v jednom jediném dni a na dvou stanicích:

29.07.1921 Proszkow +40.2 °C
29.07.1921 Zbiersk +40.0 °C

V Rakousku v jednom jediném di dosáhly 3 stanice +40.0 a více:

08.08.2013 Bad Deutsch-Altenburg +40.5 °C
08.08.2013 Neusiedl am See +40.3 °C
08.08.2013 Gussing +40.0 °C

Ve Švýcarsku je jeden jediný záznam a s pochybnostmi - 11.08.2003 Grono +41.5 °C (na kamenitem svahu - nestandardni. Ve standardnich podminkach je odhadovana hodnota 39.0-39.5 °C).

To už ale za nedlouho bude úplně jinak.

V Německu a Maďarsku bylo 40.0 °C a více zaznamenáno o poznání vícekrát, absolutí věruhodný rekord Txx v Německu 07.08.2015 Eich +41.9 °C a 25.07.2019 Marl +41.8 °C (25.07.2019 Lingen +42.6 °C je spíše chyba). V Maďarsku je absolutní rekord 20.07.2007 Kiskunhalas +41.9 °C.

Vyvoj absolutniho teplotniho maxima Txx a nejvyssi zaznamenane teploty ve statech Stredni Evropy:
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-10-6862-Vyvoj_ab...

Nejvyšší dosažené teploty v Evropě nejvyšší maximum Txx a nejvyšší minimum Tnx:
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-10-7926-Nejvyssi...

# 26.06.2026, 21:55

U nás dnes maximum 37,4 °C, takže o rovné dva stupně překonané maximum tohoto roku. Ale v dalších dnech půjdeme určitě ještě výš.

210
# 26.06.2026, 22:26

Dneska tu bylo 35C, západ Slunce povedenej díky Saharskému prachu

397
# 26.06.2026, 23:07

Ještě k 23 hod Praha 6, Strahov (Praha, 345 m n. m.) +30.5 °C. To je poměrně pozdě v noci stále nad +30 °C. Kdy nejpozději v noci a nejdříve ráno bylo zaznamenáno +30 °C nevím, ale i tento rekord by mohl dnes padnout. Jaké je nejvyšší maximum od půlnoci do 08:00 SELČ také nevím, nicméně 08.08.2013 cca 03:30 SELČ Hejnice Tmax +29.9 °C.

Ze stanic na in-pocasi.cz dnes Txx 26.06.2026 Brandýs nad Labem (Středočeský kraj, 200 m n. m.) 15:00 SELČ +39.7 °C. Je to soukromá stanice a tradiční přeměřák.

# 26.06.2026, 23:18

TommyAst
Ten Brandejs, to je furt dokola. Když tady ten přeměřák, co tu exhibuje denně v rekordech, měl dneska skoro 40°C v 15h, tak o pár desítek metrů dál, měla ofiko stanice ČHMÚ 35,4°C, v 15:10 35,1°C. Za mně prostě cca 5°C, v rozdílu, je dost :(

40
# 26.06.2026, 23:18

V Čelákovicích jsme měli 38 a ještě teď 28. Moc přemeřák myslím nejsme 🙂 Ale jako v baráku hnus... Na sídlišti těch 30 pořád je, u Labe citelně chladněji. A to sucho, děs.

# 26.06.2026, 23:28

Vylezl nový ICON, a jaksi 18z výstup mě teda moc nepotěšil s těmi vyhlídkami na 40-41°C teploty na jihu Moravy ještě i v pondělí. Nicméně ve středu nejpozději konec tropů.


Aladin taky pěkný hice.

Maximální teploty v pondělí odpoledne dle modelu ICON EU z 18z, zdroj:meteologix.
Maximální teploty v pondělí odpoledne dle modelu Aladin
397
# 26.06.2026, 23:39

Lerak2
Přeměřák to je, to jo. A je tam těchto adeptů více. Pro stažení z rekordů to zatím nestačilo. Zítra už se na mapě objeví +40 °C a více min. u přeměřáků. Je na takovéto teploty další barva na mapě ?

Aidamkoo
Nejšílenější výstupy, co mám ve sbírce a i jsem tady postoval, tak jsou určitě červen 2019 (až 27-28 °C v 850 hPa v ČR) a také jeden výstup ze srpna 2024, až +30 °C v 850 hPa mělo být na jihu Slovenska.

Nejextrémnější známá předpověď vlny veder pro střední-východní Evropu a Balkán v srpnu 2024:
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-3-7908-Nejextrem...

Výstup modelu GFS slibující na Balkáně +50 °C:
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-3-6380-Vystup_mo...

Předpověď vlny veder na konec června 2019:
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-3-5161-Predpoved...

To jsou vůbec nejextrémnější výstupy, které znám. +30 °C v 850 hPa jsem zatím nad Prahou neviděl ani na jednotlivývh ansamblech (ten nejteplejší), +25 °C už ne jednou.

# 26.06.2026, 23:39

Jinak já dneska jižní Morava. Aktuálně v okolí Kobylí a příjemný večer, okolo 23°C a lehce pofukuje. Takže úplná pohoda. Přes den až okolo 34°C, tady v části Břeclavska. Je to dobré tady ;-) Víno mají taky stále dobrý :D Uvidíme, co se bude dít zítra tady na úplném jihu Moravy. No a nemohl jsem vynechat návštěvu Žabovřesk v Brně ;-)

Stanice ČHMÚ Kobylí
Stanice ČHMÚ Brno Žabovřesky
# 26.06.2026, 23:59

Vy co tady kritizujete a někteří i urážíte Leknína, dejte si studenej ručník na hlavu a počítejte si do desíti. Nevidím jediný důvod, proč se tady pár jedinců, na něj sesypalo. Za celou tu dlouhou dobu, co tu posílá reporty od něj z Valašska, nebudu tady zbytečně jmenovat tu jeho dědinu, tak prakticky nikdy jsem nenarazil na nic, co by neodpovídalo plus mínus realitě. Navíc vždy to tady prezentuje s lehkým nadhledem. Že si stěžuje na vítr? Vždyť tam skoro furt fouká. Že si stěžuje na nižší teploty, vždyť tam často jsou. A mohl bych pokračovat. Prostě dodává skoro denní reporty z jeho oblasti, a musím říct, že se na ně vždy těším ;-) Díky a těším se na hromady dalších od něj

# 27.06.2026, 04:47

Noc tedy vyvedená. Je 4:45 a 23,3 stupně venku. V baráku na padnutí. Při představě, že to hlavní teprve přijde si dám na zahradu asi stan.

Jediná pozitivní zpráva, že se to hnulo v pondělí směrem dolů o 10 stupňů ve výhledu a pak konečně vzduch.

112
# 27.06.2026, 05:20

Máme za sebou první tropickou noc..teploty neklesly pod 23 °C :pozor:

# 27.06.2026, 05:48

Teď ráno se zdá, že tropická noc byla i v Červené u Libavé, na Milešovce, Kostelní Myslové či Košeticích a Svratouch asi taky klapne. Tam ostatně byla TN i včera... viz intranet chmi.

Lysá hora v 5:00 SELČ 19,0C :slunce:

89
# 27.06.2026, 05:53

Fénový efekt může z neděle na pondělí udržet např. v Jeseníkách hodně dlouho i 30 přes noc - potenciál tam je.

# 27.06.2026, 06:50

Lerak2
S tou konzumací vína při tropických teplotách možná opatrněji?
Byl to Leknín, kdo zde nazývá hysterkami při současné vlně veder uživatele z teplých oblasti a uráží je..Kdo tady s tím vysmiváním a navážením začal a ještě úplně nelogicky machruje, jak se umí vždy skvěle vypořádat s extrémy počasí , zrovna on:D
A teď se přidáváš i ty, s ručníkem na hlavu? Též ty lidí urážíš..
Pokud tě to baví, nech si ty jeho permanentní , ufňukané svodky o tom, jak to zase v příštích dnech bude mít strašné v práci posílat do SZ..
Pro fórum to žádný přínos není, je to nezajímavé, otravné..
K tématu.
Zde stále poměrně svěží, ochlazující noci, dnešní Tmin 13,4°C , a právě v těchto horkých vlnách je člověk z mrazovky rád, že bydlí, kde bydlí.. Jinak ale moc ne..
Ovšem na následující dny je i zde v předpovědi kolem 37°C a to nepamatuji...
To už se i tady bude chladit pak těžko...
Ondra83
Ano, horký vítr na zadním okraji TV tohle ve spolupráci s orografií umí neskutečně..
Nejsilnější fén tady v závětří Šumavy za posledních 10 let byl cca 2 roky zpět, kdy před přicházející SF tu ráno foukalo nějakých 60-70km/h a bylo už v 8.30h 33-34°C..
Tehdy to zcela zhatilo jakoukoli šanci na konvekci a fronta pak během dne přešla na sucho..

Někdo se zase určitě bude divit, že na JZ , na Sušicku mûže být při přílivu teplého vzduchu od JZ tepleji, než třeba na Karlovarsku':)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.