Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Postupně přeháňky, hlavně na pomezí Moravy a Čech bouřky

Diskuse o počasí JARO 2023 - jaké bude?

# 01.03.2023, 15:26

Vortex nevortex.. rozhodně jsou výhledy chladné o tom nemůže být řeč. Možná zítra jeden lehce nadnormální den, ale jinak je to podprůměr až do nevidím. V 850 hPa do Evropy pronikne chladná vzduchová hmota a bude se stabilně držet okolo -10°C v prostoru střední Evropy a skoro až k -20 ve Skandinávii. Takže mi neříkejte, že v tom ten vortex nemá prsty? Každopádně ještě nějakou dobu potrvá než se ohřejem...

Aspoň, že si v těchto dnech užíváme slunce. Včera maximální možný osvit od východu do západu slunce bez oblaků. Dneska to samé a zítra by mělo být taky jasno prakticky celý den. Od pátku přibývání oblačnosti. Každopádně kdo má FVE tak si v těchto dnech chrochtá blahem. V tomto chladném počasí a při již poměrně silném slunci dokážou dát panely i 120% nominálního výkonu. :slunce::slunce:

ota
Avatar
2144
# 01.03.2023, 16:43

JohnBattler
To potvrzuju, tyhle dny jsou díky slunci už relativně příjemné i venku a FVE nám teď pokrývá 100% denní spotřeby, včetně topení klimou a ohřevu teplé vody, pak ani nevadí těch -6 v noci. Takže za mě, jen tak dál.:)

96
# 01.03.2023, 18:07

JohnBattler
Tady nad ránem až -10°C. Průměrná teplota bude dnes -4°C. Včera byla průměrná někde kolem -6°C.
Je pravda že FVE vyrábí na jedničku. Pokryje celkovou spotřebu energie domu i na vytápění. Část přebytečné energie se dokonce akumuluje na dny kdy bude svítit méně.
Jinak 120% výkonu bývá dosaženo jen krátkodobě a paradoxně když se vyskytuje trochu oblačnosti ideálně částečně průsvitné. Pak dochází ke sčítání přímo dopadajícího zàření ze slunce a část z difuze té oblačnosti.

172
# 01.03.2023, 22:25

Odezva na troposféru je minimální, PDO to zase v dalším týdnu začne sypat více do Kanady a k USA, ale zatím Evropa to chladné klání jede hezky. USA hodně souboj JZ/J proudění a chladné severní, ale zatím to tam je taková plichta v podobě dvou rozdílných tváří počasí.

Jinak já jsem docela optimista. Dneska bylo +9 odpo a nakonec se vyjasnilo, takže v Brně je to docela pěkná idilka. Je ale fakt, že i v půlce dubna zde umí sněžit, ale pokrývka se v posledních letech ani v březnu moc často neobjevila. Pokud ano, tak to byla víceméně ranní záležitost (až tedy na rok 2013). Na další týden mi tam maluje zdejší výhled nějaké sněhové vločky a slabší ranní mrazy a přes den celkem zimu, ale zatím bezpečně nad 0°C.

273
# 02.03.2023, 07:32

Aidamko1
Včera skoro celý den zataženo, vyjasnilo se strašně pozdě a v noci mrzne jako někdy v lednu, příští týden má dokonce sněžit, já se na ten řez stromů nedostanu, aspoň se zbrzdí nástup vegetace, jinak je mi to ale celkem jedno, zalejval jsem celou zimu, tak jsem absenci sněhu dorovnal a jsem spokojenej už nyní, protože jsem pro to udělal maximum, rozhodně žádnej zimní spánek.

110
# 02.03.2023, 08:52

Yurri
No tak to proudění je prostě typ "severní dálnice", tam není moc co řešit.

CHMU synoptika Evropa
379
# 02.03.2023, 08:56

Výlev opravdu chladné vzduchové hmoty do střední Evropy v důsledku rozpadu PV se zatím nekoná a do půlky března není ,,v plánu,, Nicméně co se od 25.2. koná a v plánu je i na další dva týdny je blokace JZ Atlantiku. A ono to stačí, tohle rozložení TÚ stačí na normální až mírně(přechodně i více) podnormalni běh teplot pro danné období, jako už to právě uplynulá zima předvedla několikrát..
A je to určitě dobře, jarní vegetace bude muset počkat do druhé půlky, možná až na konec března, a tak to má být..Snad budou postupně i nějaké výraznější srážky..

konec února
predikce pro první polovinu března
# 02.03.2023, 16:23

swan1
Pro KH ale výhled vypadá docela hezky zimě .

48
# 02.03.2023, 16:53

Mně se teda srážky v předpovědi na týden hodně osekaly, akorát na úterý možnost bouřky a 2 mm, to bude palba :D
Od příštího pátku by mělo nastat větší srážkové období s dalším ochlazením? No snad už né, ať už to táhne do hajan

96
# 02.03.2023, 16:56

Novorolák1
Ten výhled pro nás vypadá tak dobře, že snad ani nemůže vyjít. Paradoxně by mohlo jít tuto sezónu o největší počet dní se souvislou sněhovou pokrývku...❄❄❄

379
# 02.03.2023, 17:45

Novorolák1
ROFA
Samozřejmě, v polohách nad 800mnm je to ještě o něčem jiném.
Však jsem psal, že jaro bude ještě muset počkat, což je jedině dobře..
A o opravdu studený výlev arktického vzduchu, jaký si ještě užijí Kanada a část USA , tedy s teplotami pod -15, -20°C , už by tu v březnu myslím ani nikdo moc nestál..

169
# 02.03.2023, 20:50

swan1
Je ale jedině dobře že by mohlo být do půlky března a možná i déle chladné počasí a příroda se pribrzdi a nevykvete všechno hned na konci března jako minulý rok.

110
# 03.03.2023, 06:08

Ecák tam teď na příští víkend vymodeloval +12, zvedne GFS hozenou rukavici?

379
# 03.03.2023, 06:47

ludvicek
Modelíny modelují, míní, realita mění..:D

7.00h / 0°C
a 7.00h..
110
# 03.03.2023, 07:21

swan1
Na Vaši lokalitu je každej model krátkej!:D:D

379
# 03.03.2023, 07:42

ludvicek
Nejen na mojí, je to na spoustu míst, dlouhá léta, pořád dokola..a nejen v kotlinách..
Nějak těm modelům úplně chybí zpětná vazba, vyhodnocování předpovědi versus realita a úpravy v předpokladech, výpočtech, predikcích při podobných situacích pro danné lokality do budoucna..
Seknout se v předpovědi teplot o 2°C je pochopitelné, ale o 6, 8 nebo i o 10!?
To už je blbý...;-)

110
# 03.03.2023, 08:32

swan1
Jo, tady v diskusi už to budou za ty roky "kilometry" příspěvků typu "Aladin pro mou oblast všechno smazal...". ;-)

No, třeba teď se GFS rozhodl zase pro změnu přiklonit spíš do tepla (tím se aktuálně výstupy GFS a Ecáku přibližují), příští víkend by mohl mít tedy u mě normálních březnových +10. Tak si tam naplánuju něco venku, třeba to tak bude.

# 03.03.2023, 09:35

ludvicek
Víceméně tam jsou vidět tendence na oteplování ve všech modelech na závěr příštího týdne a zároveň nějaké srážky. U Velké Británie by měl skončit vliv TV a objeví se tam TN takže přijde západní proudění a skončí ten studený sever. Takže momentálně to vypadá na nějakou otočku zhruba za týden. Resp. první TN nás ovlivní už v úterý, ale ta nebude mít dlouhého trvání..

No uvidíme týden je daleko a možná to bude boj mezi teplem od západu a chladem od S/V tady u nás ve střední Evropě. V té západní mají myslím oteplení jisté.

Jsem na to zvědavý. Od půlky března už bych fakt teplejší počasí bral. Nejsem náročný alespoň aby to přes den vylezlo na 8-10°C a budu spokojen. Na ty výhledy kde byly vidět maxima do 5°C až do nevidím nebyl hezký pohled.

172
# 03.03.2023, 09:41

Tady včera bylo skoro +11, takže pohoda. Velice teplo na pocit bylo, protože slunce. Uvidíme co víkend a další týden, ale chce to už teplo.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.