Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Od jihovýchodu postupně srážky, někde i zabouří

Diskuse o počasí JARO 2023 - jaké bude?

6
# 23.02.2023, 00:04

Zdravím.
Bude hlavně další vývoj záležet na poloze TV nad Británií, ta to bude celé řídit. A asi docela dlouho. A není to vlivem rozpadu SPV. Je to jenom koincidence. Rozpad SPV, pokud vůbec, by se mohl projevit až po víkendu 4-5.3.
Rýsuje se tam scénář, že TV ustoupí nad Grónsko, zatím ta pravděpodobnost je přibližně stejná cca 30%, že zůstane, podle numerických modelů.
Rozpad SPV a také očekávaná zvýšená aktivita v Pacifiku jsou situace podporující vznik blokací.

6
# 23.02.2023, 00:06

finnnp
:D
To teda.....

# 23.02.2023, 08:27

finnnp
Bum a ráno tam má GFS zase zimu až do nevidím. :D Teď to fakt nemá cenu sledovat. Jediné asi k počátku jara dokážu říct jistě, že první dva dny budou chladné a slunečné. Bavím se tedy o úterý a středě kdy se modely celkem shodují na vývoji počasí. Ráno silnější mráz okolo -6°C ale slunce už má sílu takže mezi 10-17h bude relativně příjemně a nad nulou. To bych docela bral. Dál se uvidí. :slunce:

386
# 23.02.2023, 09:49

Je vcelku zábavné kouknout do dlouhodobých prognóz.. jak dle současných predikcí upraví výhledy, nedávno se to tam červenalo jak trenky na hradě, a teď ..? ( dlouho jsem tam tohle neviděl) No, je to tam až do dubna ( tak napůl).. a pak je tam zatím shoda od května ( s ECMWF) na pěkném teple..což je ovšem ve hvězdách..:D

současný březen.
6
# 23.02.2023, 10:23

CFSv2 bylo mnohokráte prokázáno, že je v podstatě k ničemu. V dnešním oteplovacím trendu to pochopitelně pro někoho může vypadat důvěryhodně a mnozí se do této pasti chytí, protože, když tam namalují teplo, tak to spíše vyjde než nevyjde.....:)

# 23.02.2023, 10:50

Za mě je k ničemu nejenom CFS, ale také ECMWF extended (6 týdnů dopředu) a obecně cokoliv ohledně počasí s výhledem na víc jak 2 týdny dopředu prakticky nemá smysl sledovat. Ta úspěšnost dlouhodobých předpovědí je prostě nízká. Možná tak má smysl sledovat věci typu vývoj La Niňa nebo polární vortex, ale konkrétně nějaké teplotní odchylky jestli budou +1 nebo -1 za 2-3 týdny dopředu to přesně neurčí žádný model. Takže já už jsem na veškeré CFS, ECMWF na měsíc dopředu apod. rezignoval, protože to je ztráta času.

168
# 23.02.2023, 11:08

palma
No uvidíme kde bude pravda , CFS se taky mění jak se mu zachce, když je ve vyhledech zima tak jde do modra a když teplo tak zase červená :D
Nikdo neví jak bude za 10 dní natož v dubnu.
Já doufám že se vortex společně se studenými vpády vyřádí do konce března a v dubnu bude už ustálené teplé počasí bez ranních mrazů.

386
# 23.02.2023, 13:56

kuba
No, díval jsem se na to ochlazení optikou odchylky od průměru teplot ve 2m nad zemí.. no, od neděle do úterý do -2 po ránu nápodobně i odpoledne, středa odchylka -4, pak oteplení a leze odchylka i do plusu.. takže tomu zatím říkám ne arktický vpád, ale ochlazení (nebo mám říkat bestie z východu?) jo a průměr pro dané období je k 1.3. +2℃, a k 15.3. pak již +4℃, ..čili zatím tak. Uvidíme co dny příští..a někdy okolo toho 10.3. to ukazuje výlev studeného vzduchu směr dálný východ, severní oceán plus část Kanady, ta severní.. tak jak to popisovali na polarvortex na twitteru..nicméně, je to za 15 dní..

33
# 23.02.2023, 21:09

Karel83
U tohoto jasmínu je normální, že kvete v zimě (klidně i o dost dřív). Kvůli tomu ho i vysazují... Podobný případ je třeba kalina bodnantská.

168
# 23.02.2023, 23:11

Miriam
Dnes jsem koukal na ty meruňky a fakt je hodně vidět v pupenech růžový a to mám kmeny natřené na bílo, kdyby to teplo pokračovalo tak by to v březnu vykvetlo, ještě že se ochladí a trošku se to zbrzdí. Už I agrešt má vidět lístečky,je to strašně brzo:(

Meruňka
Angrešt
33
# 24.02.2023, 00:01

kuba
Jj, zde je to, bohužel, něco podobného. Dnes jsem opět kontrolovala poupata a mám dojem, že je to tady i trochu horší než na vaší fotce (pár nocí bylo takových, že teplota nešla ani k ránu moc pod 10 a meruňka toho hned využila).
My jsme po špatných zkušenostech nechali už jen jeden strom, haluze jsme zkrátili a zarovnali nahoře do +/- podobné výšky. Když bude i přes postřik Championem hrozit namrznutí květů, popř. plůdků, budeme strom přehazovat textilií...
Ono se s tím asi nic jiného dělat nedá. :(

162
# 24.02.2023, 07:37

Včera byl za mě nejhezčí den za poslední dobu. Tmax byla až 13°C a po většinu dne se držela vysoká oblačnost. Konečně taky nijak moc nefoukalo.
K té přírodě, u nás je to taky hodně napřed, dost rostlin už raší. Třeba zlatý déšť má už žluté pupeny a vrby už začínají rašit lístky. Takže já ochlazení v tomhle ohledu určitě uvítám.

273
# 24.02.2023, 07:42

DeggyCZ
Včera vysloveně hnus zataženo a oproti předpovědi docela kláda při +6, večer pěkné přeháňky na Vysočině, ale to co tam maluje GFS je teda docela síla.

# 24.02.2023, 08:04

Yurri
Tady včera velmi příjemný den a přes opar prosvítalo slunce poměrně silně a bylo příjemných 10-11°C v maximech. Modely to netrefily. Včera dávaly slunečního svitu 0 a předevčírem několik hodin a bylo to přesně naopak. Dnes poslední teplý den a od zítra vzhůru do podprůměru, který zdá se nakonec nebude jen přechodnou záležitostí. Příští týden asi teplejší jenom čtvrtek a pak zase ochlazení. No výhledy na březen nic moc. Ale tak zatím je brzo a za pár dní se to může celé otočit takže zatím jsem klidný.

Momentálně to vypadá na velmi slunečné úterý a středu a možná i čtvrtek, takže sice bude chladněji ale pocitově bude na sluníčku příjemně. :slunce:

69
# 24.02.2023, 08:54

Tady aktuálně po dešti, +3,5°C a hustá mlha. Po sněhu už zbyly jen hromady a zbytky ve stíněných místech. Souvislá pokrývka je od cca 800 m a v lesních porostech. K ránu nás trefilo několik vydatných přeháněk (3,5 mm). Únor je zde hodně vlhký a pomalu už se blížíme ke 100 mm srážek. Od zítra to vypadá na návrat sněžení a ledových dnů.

379
# 24.02.2023, 11:51

Petr75
Ten návrat do tepla v druhé půlce příštího týdne se nám z těch predikcí nějak vytrácí..:D

48
# 24.02.2023, 11:59

Joo, předevčírem od 7.3. léto a teď zas ledové dny. Zrovna když budu mít nejvíc práce venku, do toho 6cm sněhu. A jak na sviňu to vyjde, mám letos děsnou smůlu ve všem :zz:

110
# 24.02.2023, 12:29

Leknín
Nevím, ale asi blbě vidím?

inpocasi vyhled Brno
386
# 24.02.2023, 12:47

ludvicek
Vidíte dobře, .. nové výstupy z 06:00 už lezou..:cool:

107
# 24.02.2023, 12:50

Tak jak to dnes vidíte s těmi bouřkami. Zatím to moc nevypadá, venku zima nevlídno mlhavo, ale Ventusky su furt jede tu svou že by se odpoledne a večer mělo něco objevit. No uvidíme.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.