Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V jihovýchodní polovině postupně srážky, zítra budou na východě i vydatnější

Diskuse o počasí JARO 2023 - jaké bude?

# 22.02.2023, 08:10

palma
Průměr ansámblů je na tohle období dokonce v mínusu a hlavní běh GFS je teplejší, než jakýkoliv jiný ansámbl, což asi mluví za vše:D.

385
# 22.02.2023, 08:18

Frantis95
No, koukal jsem se teď na to ( na Ventusky) , a holt hlavní rozdíl je v tom, že ECMWF tam má nad Ukrajinou slušnou TN a u Británie TV, GFS tam má slušnou TV nad Ukrajinou a TN co cestuje zespoda k Británii, a podle toho je tam pak proudění, čili mají zcela obrácená situace..:), no bude zábava, kdo bude mít pravdu?

# 22.02.2023, 08:31

Aldy1977
Jojo vždy při těchto situací si myslím že tradiční pás a Morava dostane. Sz Čech pokud počítáme jen krušné hory, ale jinak fajn. Máte krátkodobou paměť. Jako toho prvního února bylo pěkné načasování takže i tady padl jeden blesk. Ale v pátek nás to projde už kolem poledne. Takže tentokrát už ne.
Co z toho plyne? Pokud kouknem blitzortung z .února vidíme hlavně Západ Čech a Vysočinu. A protože v pátek bude jiné načasování tak si myslím že to bude spíše Vysočina a Morava. Tak.

1. Února večer, blitzortung.org
168
# 22.02.2023, 11:53

Tak už je tam zpátky zima :D

109
# 22.02.2023, 12:09

kuba
No, my na JV budeme blízko té "žluté" hranice, takže možná lehčí mrazík po ránu a kolem těch +7 přes den. Můj tip.;-)

378
# 22.02.2023, 12:28

Rozmrzlé Lipenské jezero v únoru, hmm, to je teplá bída letošní zimy..

Plechý 1378mnm, v popředí rozmrzlé vody začátku údolní nádrže v Nové Peci
Vlevo Smrčina vpravo Plechý a rozmrzlé Lipno
# 22.02.2023, 12:37

Peter Sedlák 1
Pokud vůbec bouřky budou, tak opět jen ojediněle, a to zřejmě jen Krušné hory a okolí, takže SZ ČR. :cool:
Na Moravě se zimní bouřky v podstatě nevyskytují, max na krajním západě, protože než na Moravu dorazí, tak se rozpadnou. Viz i Vámi zmiňovaná situace zkraje února.
Jiná situace zde bývá od března, kdy se i zde krupkove bouřky v instabilnim vzduchu vyskytují.

385
# 22.02.2023, 14:22

kuba
Sice to není o situaci v ČR, ale ten článek pěkně charakterizuje současnou rozkolísanost a střídání tepla s chladem, díky kolapsu PV.. dobré si pročíst, holt nové 2 metry sněhu budou mít v USA.. co naděláme! https://www.severe-weather.eu/global-weather/winte...

378
# 22.02.2023, 16:53

Karel83
Jo, tenhle jižní okraj Šumavy a Lipensko jsou parádní...
Jinak, synoptika je pěkná, jen ten nejstudenější výlev arktického vzduchu holt bude opět jinde, než ve střední Evropě...

# 22.02.2023, 17:57

Aldy1977
Akorát tato situace bude jiná a proto se ty bouřky spíše vyskytnou na Vysočině a Moravě že? (Pokud vůbec, to je pravda.)

Vyskytují se bouřky na Moravě, ale záleží na situaci a časování. Tady je výhoda že bouřkové linie doputují sem z Germánu ale KH srazí veškerou aktivitu na kolena, aby se zas obnovila od Prahy na východ klasicky a nebo nad kopečkami na západě Čech. Takže pořád my ve finále nic. A ten třetí obrázek z blitzu to krásně vystihuje: hezky KH, velká díra na SZ a pak obnovení v tradiční oblasti do Moravy. Východ Moravy smůla.

(Ale musíme dát oba za pravdu, že nejvíc bouřek se jich vyskytuje v Německu:cool: )

A páteční situace? Vypadá to velmi zajímavě, tvorba přeháněk na Moravě a pomezí aby se to dalo do linie. Alespoň tak maluje Gfs. Icon přeháňky v Praha jih východ a pak něco z Germánu večer.

A jinak jak tedy bude jaro? Přál bych si teplo, a GFS přeje teplo. Tak se uvidí. Ecák zima.
Duben už snad taky bude teplýa květen pěkný bouřečky.

Gfs
icon
situace 21.1. 2022 blitzortung.org
# 22.02.2023, 18:18

kouknu sem a tady se resi počasí 9.3 ???? he tsk to je skušnej úlet… na tohle pomahaj takový ty lentilky od pana doktora😂

# 22.02.2023, 19:18

Já si myslím že zažijeme studený a sněhový březen a pak by mohlo nastoupit jaro zatím tomu nasvědčuje že teď v sobotu zažijeme sněžení i v nížinách někde může napadnout dost sněhu teploty půjdou v noci hodně pod nulu odpoledne někde můžou přikročit nulu ale moc míst to nebude březen bude nejstudenější zimy a i nejvíc sněhu má napadnout a hodně větrný

# 22.02.2023, 19:25

palma
Přišli s tím Němci a Norové ne Dáša březen studený a sněhový už je to jistota podle Němců střední Evropu zasáhnou mrazy a výrazně sněžení na celý březen

# 22.02.2023, 20:00

Gfs to pěkně střídá. Výstup z 00UTC měl teploty přes 20°C, ten z 06 měl zimu a ten nejnovější z 12 má zase vedro. Tak si vyberte. :D
Ne samozřejmě řešit co bude někdy 6.3. je hodně předčasné a je to jen pro pobavení.
Jinak ty odvážné soudy jak bude březen nejchladnejším měsícem téhle zimy jsou fakt troufalé a klidně bych si vsadil, že nevyjdou. To zase Dáša něco napsala a tady se toho lidé chytají. :D
Takže za mě je skoro nereálné aby březen byl nejchladnejším měsícem zimy. To bude na 95%prosinec. Nicméně leden vzhledem k tomu jakou měl odchylku (okolo +3.5-4.0°C od normálu) by možná vyjít teplejší než březen mohl.
Konec února a začátek března bude každopádně relativně chladný s podnormalnimi teplotami. Nicméně podle aktuálních výhledů to pak vypadá na postupné oteplování a teploty v druhé polovině týdne cca normál.

# 22.02.2023, 20:01

Baumrtnik
Ten článek jsem četl a fakt mě pobavil. Je to naprostý nesmysl.

109
# 22.02.2023, 20:36

JohnBattler
Ono taky stačí, aby koncem března bylo kolem +20 (to není žádná nenormální situace) a průměr bude úplně jinde.

385
# 22.02.2023, 20:57

Mě se jinak líbí sestava co ji to maluje v těch 10hpa.. paráda..to si archivuju..:cool:

parádička od PV
33
# 22.02.2023, 21:27

Baumrtnik
Nedokážu si představit, že by např. ve zdejší lokalitě byl březen chladnější než prosinec. :D Prosinec byl opravdu dost zimní -na místní poměry- a na rozdíl od Čech zde nebylo žádné neobvyklé teplo ani před koncem roku. V březnu celkem běžně bývají dvacítky, úplně normální jsou patnáctky. V prosinci jsme to zde neměli.

109
# 22.02.2023, 21:51

Miriam
Jo, moc bych se divil, kdyby aspoň pár dnů nebylo +15 a víc ...

3
# 22.02.2023, 23:38

Já ten GFS mám nějaky rozbitý....mě to tam ukazuje od 7.března nějaký červenec

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.