Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí JARO 2023 - jaké bude?

168
# 04.03.2023, 18:18

ludvicek
No kolego já Vám nevím. Jako já citím ve vzduchu, že bude spíše pořádně chladno, ale tak zase budu rád, že se moje cítění splete. Teď v tomhle týdnu bylo luxusně, snad ke konci března začne pravé jaro.

168
# 04.03.2023, 19:01

Jinak ke středě tady na jihu. Modely jsou hodně rozlítané. Aktuálně modely ICON a GFS dávají v noci ze středy na čtvrtek poměrně vydatné sněžení (v intenzitě za hodinu) i na jihu Moravy a i v Brně (U modelu GFS je to spíše k Brnu a dál déšť). Naopak Ecák maluje zatím kolem +1°C a spíše mix. Bude to hodně složité, ale zase většinou to modely mají tendenci posunout k jihu, tak uvidíme.

Model GFS a sněžení v noci ze středy na čtvrtek, zdroj:meteologix.com
Model ICON a sněžení v noci ze středy na čtvrtek, zdroj:meteologix.com
7
# 05.03.2023, 08:36

Takže nás zřejmě čeká asi to nejhorší počasí. Pokračující celodenní tma bez slunce, teploty do 5°C, častý déšť, či přechodný sníh a spousta bláta a sychraviny. Zkrátka počasí posledních pěti měsíců. Chladnější počasí je v březnu dobrá volba, víc slunce by ale určitě neškodilo. Venku už totiž práce pomalu přibývá.

378
# 05.03.2023, 08:36

palma
Taková klasika, no, výrazně chladné projevy a sníh v Kanadě a USA, ve střední Evropě projevy nevýrazné, sem k nám dolů to moc nedosáhne..ani výrazný chlad od S a nebude ani výraznější, trvalejší teplo od J..

386
# 05.03.2023, 10:24

swan1
No, někde mají na nastávající počasí osobitý názor.. já už se z toho po...u.zase ta bestie!!.A pak se dočteme, že v úterý bude +4 až +8 a na Moravě až +10... bestie jak sviňa..:D..https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/sledujte-ra...

272
# 05.03.2023, 13:48

palma
Bestie z východu nám řádily ve Sněmovně, těším se konečně na nějaké ty srážky, včera luxus slunečno a +4, dnes je mulda, ale zase tolik nefuní.

Krásný výhled
33
# 05.03.2023, 14:00

Yurri
Ta fotka vypadá zajímavě, kde to je?
Tady je dnes také mulda, jdeme k +5. Oproti předchozím slunečným a teplým dním to není opravdu nic moc.

47
# 05.03.2023, 15:34

Už jsem myslel, že Yurri má kalamitu :D tady spadlo pár vloček s +3 max, nízká oblačnost a mírný vítr :zz:
Ta fotka je z emeriky samozřejmě, Mammoth Lakes, tam si žijí blaze :love:

109
# 05.03.2023, 17:29

Leknín
To je přesně místo, kde já bych za týden chcipl.:D

386
# 05.03.2023, 19:00

Teď na ČT24 hlásí, že za teplem se má jet do Grónska, včera tam bylo v hlavním městě +15...:D. Jinak prý i nastávající týden je v ČR značně nejistý z hlediska teplot a srážek, že budou prý vědět až aktuálně, podle toho jak se to bude vlnit..:cool:

272
# 05.03.2023, 19:15

Miriam
Jo Kalifornie, u mě nemusí sněžit, abych měl zalito, ale 300 litrů na m2 to bude panečku asi plnej potůček, zatím mám hromady jen kompostu😉.

258
# 05.03.2023, 20:20

No tak dnešek je ve znamení fejkových radarových odrazů, už několikátá přeháňka a nespadlo vůbec nic, takže srážky za víkend žádné:(

# 05.03.2023, 20:32

tak jsem se mrknul na předpověď a zas tam vidim kulové, dříve se na Churáňově zavírala běžko sezóna běžně v pulce dubna, poslednich 10 let na začátku března:(… tak sem letos doufal, když je to stratosferický oteplení a zase kulový, to klima co je u nás, tak dříve sever Itálie, :zz: lyžováni v dubnu to je scifi, vono to začíná bejt scifi v prosinci..

6
# 09.03.2023, 16:43

Takže tak.... Atlantik se nám opět rozjel, byla to varianta očekávaná (-telná), jak jsem psal už někdy začátkem března. Teď to sem bude posílat jednu TN za druhou, jetstream se bude hezky vlnit nad Evropou. Je to tam pěkně seřazené jedna za druhou......
SSW nezafungovalo, kromě krátkého ochlazení tropo odezva velmi špatná (o tom jsem také psal....;-) )
Zachránit to snad nemůže už nic..... při pohledu na indexy by to musel být zázrak.
Tonoucí se stébla chytá, ale teď tam nevidím ani to stéblo v modelech......
Příští týden v Krkonoších +9C v 1000mnm ......

109
# 09.03.2023, 21:34

xeno
Mě se třeba tohle líbí, pěkně dynamické počasí, srážky i pod Krušnými horami... Je několik jiných, mnohem horších, druhů počasí.

168
# 09.03.2023, 21:40

Spodní vrstvy PV dokázaly, že to nebude nějak slavné letos. Naopak dobře vyšlo to, co je známo. Rozpad se projevil zejména nad severní Evropou, kde v současné době jsou teploty většinou podprůměrné. Střední Evropa je tak spíše někde mezi, kdy na severní straně je zima a sněží i v nížinách a naopak na jižní straně jsou teploty vysoko nad +10°C a je zde i poměrně příjemné jarní počasí. Mně osobně toto počasí vyhovuje, ale zase si říkám, zda to není chválení předčasné (zejména ke vztahu jarních mrazů, které mohou ještě i v dubnu potrápit).

# 09.03.2023, 21:47

Počasí bude v následujících dnech jako na houpačce. Zítra teplo, v sobotu prudké ochlazení, v pondělí zase prudké oteplení. Potom asi zase ochlazení (tentokrát slabší) a na závěr týdne Ecák opakovaně dává atak na 20°C. Zatím bych na to hodně nevsadil, ale teplé varianty u kvalitnějších modelů (ICON+Ecák) převažují a GFS je v těch svých studených vpadech osamocen. Takže teplo je docela pravděpodobné.

Prvních 8 dní března mělo průměrnou teplotu pouhých 2,0 °C což je málo a výrazně méně než měsíčni průměr letošního ledna a myslím že i února. Každopádně to půjde teď dost nahoru. Dnešek průměr cca 9°C zítra podobně a pondělí asi přes 10 s tím záhybe. Zatím tedy březen míří někam do normálu možná nadnormalu pokud vyjde ten Ecak. Každopádně tyhle průměry jsou velmi příjemné a už moc netopime jakmile je průměrná denní k 10°C. :) :cool:

109
# 10.03.2023, 07:51

JohnBattler
Nevím, jak moc je ICON kvalitnější (programátorsky), ale šlechtí ho, že se nepouští do spekulací o počasí za 8 - 14 dní, což je většinou předpovědní fiasko. Prostě 5 dní a šmytec.;-)

Jo a stejně platí, že někdy to tomu GFS vyjde, protože i slepé kuře někdy najde zrno.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.