Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Jaké bude jaro 2022?

7
# 21.02.2022, 20:16

Today2
Tak jasně. Diskuze je od toho, aby se diskutovalo. Já to mám jednodušší v tom, že nemám internet v mobilu, takže se na net dostanu vetšinou až večer. A jak se ty večery prodlužují, tak je to čímdál později. No a momentálně už to klesá k -2°C, takže další den s mrazem. Aspoň něco.

15
# 21.02.2022, 20:46

mira1
Já to mám přesně naopak, internet v mobilu dostupný všude, ale PC/notebook už delší dobu nevlastním. Psaní příspěvků je rychlejší, jednodušší. Automaticky naskakují slova, ale zase je horší zobrazení meteomap apod. Vše má svoje pro a proti.

# 21.02.2022, 21:34

https://apps.ecmwf.int/webapps/opencharts/products...

Docela jssm si oblíbil tento prodloužený výhled od ECMWF s odchylkami od průměru. Stabilně drží na následující týdny červené barvy až ke konci tam je bílá. Ale modrou jsem tam neviděl ani nepamatuji. Dá se kouknout i na starší výstupy. Model se aktualizuje 2x týdně a jsou tam i další parametry. Tohle jsou prostě fakta a začátek jara tedy by měl být teplotně nadprůměrný a s převahou vyššího tlaku. Tedy snad s dostatkem slunce a bez toho protivneho větru... Na druhou stranu srážky by to chtělo jako sůl. Vegetační sezóna je v nižších polohách dá se říct zahájena.

15
# 21.02.2022, 21:46

JohnBattler
Na tom ECMWF je hodně dlouhý katalog všemožných meteomap apod. a mají to všechno pěkně moderně graficky zobrazené. Nicméně když vidím tento typ předpovědi, tak na 1-7 dní dobrý, 7-14 jakž takž, 14-21 už je jako koukat na modely jako na GFS za 14-16 dní. Horizont za který není vidět...

Škoda, že ty klimatické modely nejsou přesnější. Bylo by zajímavé předpovídat teplotní odchylky s vysokou přesností na týdny/měsíce dopředu.

386
# 21.02.2022, 21:49

JohnBattler
Jo připadá mi propracovaný, a hlavně je tam spousta dat pro nimrání se..:D. No vždycky k pátému dni nového měsíce se těším na velkou aktualizaci, ta březnová už hodně moc řekne o realitě, která přijde.

272
# 22.02.2022, 07:14

palma
Pěkný, máte určitě ve vegetaci náskok, vždyť ještě někdy před týdnem jsem měl pořád k ránu vždy trochu zamrzlou zem, já přišel na to, jak tu půdu udělat jako na J Moravě pěkně blátivější a nakrmil jsem ji živinami jako nikdy (výluh z vermihnoje = plný enzymů a výměšků od žížal + trochu yaramily complexu + kostní a kamenné moučky + vápnitého dolomitu a sušeného fermentovaného kravského hnoje + na podzim zarytý překatrovaný Alginit), tohle osázím teď po mrazech (za týden) zeleným hnojením (svazenka+hořčice+jetel) a nalákám tím žížaly z okolí, za 2 měsíce do toho budu sázet a garantuju, že úrodnost bude dokonalá a to jsem tam ještě nedal ten náš zkompostovaný biouhel (příští rok). No není to lepší než jen koukat z okna?

# 22.02.2022, 08:15

Dvoudenní Zima smazána, vypadá to zatím že bude velmi krásně, teploučko k 10°C od příštího čtvrtka a slunce a to na dlouhou dobu. Ale ranní mrazy zajisté budou

# 22.02.2022, 09:21

V minulém příspěvku jsem psal, že od víkendu to vypadá na TV a postupně její zadní stranu. Vypadá to na změnu, z proudění s přechodem front skončí a začnou nás ovlivňovat TV nad jižní Evropou tzn. příliv teplého vzduchu, jak již psal Aidamko :cool: Snad se nevytvoří nízká oblačnost a snad suché počasí nepotrva dlouho.

15
# 22.02.2022, 09:47

Tak GFS má opět pěkné studené kontinentální proudění a tedy zimu. V prosinci/lednu by za takové situace byly podprůměrné teploty, teď už to bude vyhřívat sluníčko.

Vyhraje tedy mrazivější varianta podle mě.

Studený východ, zdroj: wetter3.de
Zima od východu, zdroj: ventusky.con
Teploty blízko průměru=zima v únoru, zdroj: ventusky.com
386
# 22.02.2022, 10:16

Yurri
No, myslím, že urychlím jarní práce, nový článek od pana Žáka https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-5-6254-Nezvykle_vyrazny_polarni_vir_k_nam_prinasi_teplou_zimu_a_vetrne_boure.html , mi potvrdil mé pozorování, tudíž není moc co se nadále povalovat, alébrž zapojit svalstvo celého těla, chopit se nářadí a šup šup, jde se na to..bude už o něco méně větrno, a hlavně se bude postupně oteplovat plus prodlužovat sluneční svit, sice na konci měsíce to ukazuje asi tři dny studenější rána, ale to díky vyjasnění, takže zas bude to slunce, a to teda můžu...pak to stejně hupne za tři dny do teplejšího módu, ještě tu chybí DAWE, by hlásil tropy..( ale co, byla s ním sranda)..:D

272
# 22.02.2022, 10:17

Aldy1977
Bohužel srážek už moc nebude, tady ani z těch front a níží nic nebylo, včerejší nad Čechami ještě pěkná fronta se tady úplně rozpadla, v místní předpovědi mám sice samé slunce, ale mám spíš strach o tu nízkou oblačnost, která by mohla ten jarní dojem dost pokazit, ale je fakt, že letos jí moc nebylo, za týden bude po mrazech nebo jen slabounkých s -1, to je v klidu.

171
# 22.02.2022, 10:22

Today2
Koukal jsem, že pro moji oblast jeden den odchylka na 0°C, ale další den již o 2°C nad normálem, takže vlastně pohodka. Zajímá mě, co bude v ten čtvrtek. Pro moje místo měření by to mohla být i rekordní hodnota, protože Aladin čeká až 15°C, takže krásné a teplé slunečné odpoledne.

Teplé a slunečné čtvrteční odpoledne
15
# 22.02.2022, 10:28

Aidamko1
Pro mě by ta mrazivější varianta znamenala opakovaně mrazy po ránu mezi -5°C a -10°C možná i týden v kuse. Čekám tedy tak trochu vrchol letošní zimy. Kontinentální mrazivější suchý východ od začátku zimy ještě nebyl...

Škoda, že to nevyjde ve větší intenzitě jako v únoru 2018, ale nakonec moje odhady vyšly, když jsem psal už asi před 14 dny o možné zimě od východu na konci února.

386
# 22.02.2022, 10:50

Today2
A vy bydlíte v nadmořské výšce která odpovídá 850Hpa..? Protože jinak to háže uplně jiné teploty, pro cca 400mnm to dává a přes den okol -2 max -5.. a přes den vesele okol +6 +8 takže tak asi..

171
# 22.02.2022, 10:53

Today2
Pro Brno to po ránu vypadá na teploty +1/-1°C, jeden den tam jsou teploty kolem -3°C, ale to je na konci února směšné. Toto jestli je označováno jako jako vrchol zimy, tak tedy nevím co bylo v Čechách v prosinci, kdy tady mrzlo i přes den a v noci bylo často pod -5°C s bonusem od 9-13.12. kolem 15-20cm sněhu, pak i epizody v lednu.

Koukal jsem na nové výstupy, trošku nám ty ranní mrazíky na JM smrsknuly. Už to vypadá častěji nad 0°C než pod:cool:
No prostě jaro je.

15
# 22.02.2022, 10:59

palma
Ta hladina 850hPa vyznačuje charakter vzduchové hmoty, která v tomto případě mluví ve prospěch zimy. Bude větší teplotní amplituda, takže ráno mráz a přes den nad 0. Ty ranní minima modely hodně podceňují. Když dojde k vyjasnění a utišení větru, tak minima klesnou pod -5°C velmi snadno. Jedna věc jsou modely, druhá zkušenosti s tím jak funguje počasí. Vzhledem k tomu, že vzduch bude suchý a vítr slabší, tak jsou výraznější poklesy pod 0 prakticky jisté, tady není třeba se odvolávat na modely.

386
# 22.02.2022, 11:09

Today2
Zcela upřimně, takovou situaci jsem tady u sebe ještě nezažil, aby to v 850Hpa ukazovalo -10 a ve 2 m jsem tu dole měl taky -10.. inverzi nečekám, sněhová pokrývka nikde není, zem má +2, takže jsem zvědav, píši si do deníčku, že mám očekávat v dané dny až okolo -10..

378
# 22.02.2022, 11:11

Aidamko1
palma
A už to zase jede, z -1, -2 se v něčí hlavě silou ,,vůle,, vyrábí -10...
Jako s dawem byla sranda, ale tohle je taky slušný...:)

171
# 22.02.2022, 11:12

Today2
Jo koukal jsem na nový GFS, taky zvyšuje z -3°C na -1°C. Ohledně slabšího větru na Moravě asi nemůže být dle modelů řeč, protože nám modelují pravděpodobně mírný JV vítr, takže to bude na klid. Rozhodně nelze na JM počítat při teplotě v T850 -8°C, že by zde nějak silně mrzlo. Brno bude mít kolem 0°C, Pálava možná ty -3°C, ale rozhodně to nebude nic velkého, protože to já pamatuji i v teplejších letech na konci února v noci kolem -8°C v Brně.
palma+swan1
Bude to na klid, ještě aby vyšel ten čtvrtek a bude to paráda. Chce to pomalu připravit záhony na jaro a přemýšlet nad výsadbou. Asi se taky pustím do úpravy růže a poryji ten záhon. Letos mám velké plány, tak snad vyjde to teplé počasí.

Minulý rok jsem v dubnu zasadil a v květnu zmrzlo, tak snad se to letos nebude opakovat. Ještě uvidím kdy začnu s výsadbou muškátů a rododendronu, ale to je ještě měsíc čas.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.