Diskuse o počasí Jaké bude jaro 2022?
Aldy1977
Dobrá poznámka s tím jihem! My máme od začátku roku asi 18 mm to jsou "dvě konve" na metr zahrady, to bude "za jedno jasné březnové odpoledne" pryč. Je tam určitě ještě zásoba z prosince, kdy tady bylo v součtu pěkných pár decimetrů sněhu. Ovšem já jsem optimista, aktuální stav vortexu by mohl nahrávat vlahému jaru s atlantickými srážkami, tož uvidíme.
Já doufám v alespoň normální jaro (srážkově i teplotně). Po loňském hnusu už víme, co může jaro dokázat. Loni bylo na jaře hodně srážek, což bylo asi jediné jeho pozitivum. I vegetace měla až měsíční zpoždění. Ale na druhou jaro alá 2018 s extrémnímy teplotami a hlavně extrémním suchem není taky rozhodně prospěšné, hold člověk si dnes nevybere A hlavně jaro zažíváme v podstatě už teď
Podle modelu CFS vychází průměr března dubna a května na nadprůměr +1 až +2°C. Největší odchylku by měl mít březen. Nejmenší naopak květen. Letos to zatím nahrává srážkově bohatšímu a snad teplejšímu jaru Jaro je moje nejoblíbenější roční období, tak snad se vyvine co nejlépe, klidně jak před čtyřmi lety.
Zdroj obrázků: NOAA
Jednoduše, březen duben květen teplo. Polovina dubna nějaké první výraznější bouřky a jinak dost srážek ale i slunce.
Takto jen tipuju.
Můj tip je teplotně nadprůměrně jaro, ovšem s několika vpady studeného ale suchého vzduchu v počátku vegetačního období, což nepotěší zahrádkáře
Srazkově průměr nebo podprůměr, s nepravidelně rozlozenymi srážkami a tedy nástup sucha...
Sníh mimo polohy nad 900 m roztaje do konce února (pokud teda nějaký ještě je :cool a tak nebude na jaro ani zásoba vody.
Snad to bude jinak ...
Obrovská "náhoda" je, že květen byl poslední 3 roky teplotně výrazně podprůměrný a loni se přidal i duben. Letos to bude stejné. Teplotně průměrné nebo podprůměrné jaro. Březen - kolem normálu, Duben - mírný nadprůměr až podprůměr, květen - podprůměr až výrazný podprůměr.
Pokud jde o ten květen 3x po sobě studený, tak tady se začíná už stírat hranice mezi výkyvem a trendem, byť samozřejmě může jít jenom o výkyv a trend takto prokázat nelze.
Co se týče srážek, tak tady je nejistota 100x větší, než u teplot. Výkyv/trend za poslední 3 roky byl suchý březen a duben a deštivý květen s tím, že celé jaro skončilo srážkově kolem normálu.
Nesledoval jsem žádné modely, po loňském rekordně chladném a suchém jaru už je prostě malá pravděpodobnost stejného scénáře, jaro bude určitě teplejší a srážek čekám spíš podprůměr, proto chytám každou kapku a zalévám stromy a keře celou zimu a přidávám do záhonu složky co vážou vodu. Samozřejmě si přeji brzké dříve běžné dubnové bouřky a koupačky už v květnu, asi začnu už cosi venku vysazovat, proč čekat na březen.
Jaké bude letošní jaro? Hmm, to je dobrá otázka. Doufám, že bude úplně odlišné od toho loňského, ten prodloužený březen až do května byl hnus . Ještě kolem 20. května jsem chodil venku v zimní bundě a každý den pršelo. Přes 25°C jsme se dostali až začátkem června. Letos to zatím podle dlouhodobých výhledů vypadá na dost teplý březen, duben naopak trošku zmírnili . Květen a červen bude pak asi dost nadprůměrný. Když vezmu v potaz teplý březen, tak v dubu už zima nastat nesmí z pohledu kvetoucích ovocných stromů, které by během teplého března rozkvetly a v dubnu při propadu studeného vzduchu by akorát zase vše zmrzlo jako loni. Ovšem dělat z toho nějaký jistý průběh nemá cenu, když se pořádně ani neví, jak bude za týden.
Jak palma posílal do tématu o zimě ten link od severe weather, tak zde pošlu ještě jeden od Marka Kučery, který pojednává jednak o konci jara a o výhledu na léto. Dle výhledů to letos vypadá na teplejší léto, ale také na poměrně slušné bouřkové žně. Jednak díky tlakovým útvarům, které budou utvářet vhodné podmínky na proudění z JZ, ale také na fakt, že nám slábne La Niňa, tak se můžete kouknout.
https://mkweather.com/summer-2022-forecast-for-eur...
Jaro se zdá také teplé, je tam celkem velká možnost toho, že nad středomořím a kontinentem bude poměrně velká převaha TV, což pokud se z této oblasti vysokého tlaku vzduchu stane semipermanentní, tak by to mohlo mít vliv na letošní periodu srážek a také sucho.
No řekl bych, že po teplém únoru a začátku března určitě ještě něco příjde. Záleží na tom co s tím udělá rozpadnutí vortexu.I když se snažím sebevíc, nemohu si pomoci a stále mě něco říká, že v dubnu a květnu bude mrazů hodně.Možná více než za celý únor Hodně na to, aby zničily květy ovocných stromů. To by musel přijít duben 2009 nebo 2018, aby byla šance z toho vyváznout. Loni bylo v dubnu 15 mrazů, v roce 2020 bylo 20 mrazů. Ale on stačí jeden v půlce května, aby bylo dokonáno. Příroda je u nás rekordně nastartovaná, takže nevěřím tomu, že letos nějaké ovoce bude. Za sebe musím říct, že ne stokrát omílané sucho, ale časté jarní mrazy budou největším problémem něco dopěstovat.
Na Velikonoce bývá dost často více mrazů a sněhu jak na Vánoce. Takový extrémem poslední doby byly Velikonoce 2013. U nás pod -10°C a přes čtvrt metru sněhu. Dnes to kleslo téměř na osm pod nulou a je jasno. Ovšem jak to tady na východě bývá, když už vyleze konečně slunce, tak je to vždy s otravným větrem. V západních Čechách to bude příjemnější.
Některým výhledům slibující teplé jaro nevěřím. Maximálně si dovedu představit variantu 2 měsíce teplé, 1 studený. Poslední roky bývá jaro chladnější a představa všech 3 teplých měsíců je těžká.
Může to být takto nějak:
1. chladný březen a květen
2. chladný březen nebo květen
3. chladný květen
4. chladný březen a duben a květen
5. chladný duben
Pro zajímavost loňský chladný duben nedokázal předpovědět žádný klimatický model. Všechny podobné výhledy je třeba brát s velkou rezervou ať se zdají sebeodbornější a založené na nějakých pravděpodobných faktorech.
Jen pro zajímavost, neříkám, že to vyjde, je to dost vzdálený výhled více než 300 hodin dopředu – hlavní výstup GFS tam na 1. března dává teploty od 15 °C na západě Čech po 22 °C na jihu Moravy
lorem_ipsum
GFS tam stále maluje řadu teplých až velmi teplých vln. Střídají se cca co 3-5 dní, vlivem svižného proudění přes střední Evropu i rychle přeletí. Aktuálně nejteplejší vlna je právě na cca 1.3., kdy tam GFS vidí příliv velmi teplého vzduchu z JZ na přední straně TV. Zatím je to daleko. Ale jak jsem zmiňoval v úvodu, červené barvičky už dlouho přetrvávají a ve výhledu ještě (dlouho) budou. Nechme se překvapit, co za počasí, teploty nám to přinese. Každopádně pravidelně opakující se větrné a velmi teplé počasí je celkem odporné
Jinak jaro vidí prakticky všechny modely teplé. A pokud budeme častěji pod vlivem TV, pak bude i suché (pokud bude přetrvávat svižné proudění, pak distribuce srážek bude velmi nerovnoměrná). Co je zajímavé, že modely vidí červené barvičky v půlročním výhledu prakticky na každý měsíc. No, bude to zajímavý rok.
Tak GFS přitopil konec unora a začátek března 14 až 20,copak bude asi v létě?
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.