Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Jaké bude jaro 2022?

376
# 19.03.2022, 08:54

kuba
Tak to bude loterie jako každé jaro, s mrazíky se musí počítat i v dubnu, a v květnu pak zmrzlíci..
Tady dnes mělo být dle predikcí ranní minimum kolem 0°C..
Ale v 6.00h ráno tu bylo -6,3°C, celkem úlet:!!:
Velké rozdíly mezi denními maximy a minimy tu vesele pokračují..

# 19.03.2022, 09:04

Dnes v Hamrech asi trochu i bude padat :snih:

147
# 19.03.2022, 09:33

swan1
ono to bude tím že modely nedokážou spočítat přesná minima ani maxima.. dle mého jim chybí nějaký faktor na spočítání přesných teplot..
též tu bylo -4,5°C a Aladin měl třeba 1 do +

376
# 19.03.2022, 10:06

Kokos342
Jj, výpočty modelů nezahrnují vůbec místní specifika, tam či onde...nebo jen málo.
Obzvlášť důsledky nočního vyzařování při uklidnění větru v mrazovkách, a kotlinách obecně..jim moc nejde..
Taktéž teploty při inverzích jim moc nejdou..
Asi po nich nemůžeme chtít zázraky..
Večer jsem přikryl záhon s česnekem netkanou textilií a dobře jsem udělal..
Slabší mrazy česnek dává v pohodě, ale mráz pod -5°C už může natě poškodit..
Česnek to sice i tak přežije, ale výnos je pak slabý...

109
# 19.03.2022, 10:25

swan1
Já jsem se minulé jaro přesvědčil, že kytky vydrží víc, než by člověk čekal. Když pominu ty rané meruňky a třešně, tak všecko ostatní přežilo v podstatě nadprůměrně včetně vína, kterému jsem teda nevěřil. Česnek konkrétně přežil loni v dubnu přízemních -8°C, o ten bych se bál nejmíň.

Edit: když něco zakrývat, tak jahody.

376
# 19.03.2022, 11:02

ludvicek
Já přece píšu, že takovýhle mráz česnek přežije..
Ale natě se poškodí, částečně zežloutnou a paličky jsou poloviční, než by mohly být..
Viz loňský rok, nezakryl jsem a v tom nebývale studeném dubnu, květnu došlo tady u mě k jeho poškození mrazem.. jednoznačně..
Česnek vydrží hodně, ale ne všechno..
Jahody tu ve zdejší mrazovce vůbec nemá smysl sadit..

# 19.03.2022, 11:12

V Hamrech právě začalo sněžit .:snih:

# 19.03.2022, 11:27

Slušná chumelenice

109
# 19.03.2022, 11:44

swan1
Jo, tak to jste měli přízemní mráz tak -10. No, jinak nepaličáky jsou relativně cimprlich, ale toho mám jeden řádek.

17
# 19.03.2022, 12:02

Novorolak
U nás taky padá.

376
# 19.03.2022, 12:09

ludvicek
No samozřejmě, určitě v přízemní vrstvě kolem -10°C..
Vždyť ani dnes k -10 u země moc nechybělo, páč ve 2m tu bylo -6,4, a to nemluvím o první půlce března , kdy tu bylo ve 2m každý den -8, -9°C, takže při zemí bohatě pod -10°C..

168
# 19.03.2022, 12:10

Tak tady mělo být kolem 0°C a nakonec bylo -1,2°C, takže to celkem ušlo. Již teď se řítíme pomalu na +10°C, takže to dneska vidím na fajn slunečný a teplý den. Zde při zemi bylo kolem -4°C. Už aby přišlo těch slibovaných 18°C příští týden.

271
# 19.03.2022, 12:41

U nás byl jen slabounký přízemní mráz kolem -1 a zahradu mám v příhodné poloze bez rizika mrazíků, sever odblokovaný stodolou a obvodové kamenné zídky spolu s ovocnými stromy tvoří slušný větrolam, takže česnek už rychle startuje a jahody spíš sežerou slimáci než že by zmrzly, netkanka jim teď v těch nedávných mrazech hodně pomohla. Do konce měsíce už mi sucho vadit nebude, na teplo se těšíme koukám všichni.

# 19.03.2022, 15:15

Už jste někdo zaregistroval předpověď na Meteoblů, v úterý prý na Pradědu -182.

162
# 13.05.2022, 14:30

Meteorologické jaro ještě nějakou dobu potrvá, tak alespoň můžu zhodnotit jeho dosavadní průběh. Od loňského jara se se to letošní u nás liší především ve stavu vegetace, protože třeba ovocné stromy začali letos kvést už na konci března. Už teď je u nás skoro vše olistnatělé a ovocnáče mají malé plody

Březen začal chladněji. 4.3 dokonce napadly 4 cm ze sněhové přeháňky a byl to jeden z mála ledových dní poslední zimy(i jara).Poté se naštěstí oteplilo a maxima byla okolo 6-9°C takže celkem v průměru, ale raní minima byly nízko i okolo -6°C. Probouzející vegetaci to alespoň trochu zpomalilo. Změna přišla až po 20.březnu, kdy dorazily teplé dny s teplotami přes 15°C. Na rozdíl od minulého roku netrvalo teplé období jen 4 dny v březnu, nýbrž cca 10 dní. Ráno sice často mrzlo, ale už jen slabě.
S dubnem přišlo výrazné ochlazení. Na začátku měsíce ještě občas sněžilo. Poté se začalo oteplovat. Duben byl letos hodně proměnlivý, střídaly se chladné a teplejší dny, ale těch chladnějších bylo přece jen více. Nejtepleji bylo v půlce měsíce, bylo dva dny po sobě 22°C. Druhá dekáda byla spíše chladnější a teplejší počasí dorazilo až se samotným koncem dubna. Srážek za oba dva měsíce moc nebylo, březen byl mimořádně slunečný a suchý. V dubnu spadlo nejvíce za den 24.4 cca 13 mm. Celkově pak mírný podprůměr.
No a květen začal velmi teple. Stabilní počasí s teplotami přes 20°C a hodně slunce. Do dneška (13.5) mám 4 letní dny a jeden tropický a vypadá to že nadprůměrné teploty vydrží dlouho, možná až do konce května. Myslím že je to příjemná změna z teplotní stránky po třech chladných květnech:D Jen by to chtělo více srážek, za květen mám celý 1 mm a sucho je zde výrazné a navíc se bude ještě prohlubovat. Co bude dál je ve hvězdách, léto se předpovídá teplejší tak uvidíme:)
Celkově je letošní jaro zatím o něco lepší než minulý rok, zlepšuje to zatím hlavně květen. Připomínám že jsem hodnotil z pohledu mé lokality na Mělnicku ve výšce kolem 170m.n.m
PS:Omlouvám se za dlouhý příspěvek, ale chtěl jsem se trošku rozepsat.Snad vám to nebude vadit, kdyžtak upravím;-)

384
# 16.05.2022, 09:40

No, asi by to chtělo téma nové.. jaké bude léto, nicméně za dva týdny se přehoupneme do toho léta, čili, ještě je jaro, tak sem dávám zatím poslední prognózu, prý bude "spalující" léto..:slunce::slunce::slunce:
https://www.severe-weather.eu/long-range-2/summer-...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.