Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, spadne až 20 mm srážek

Diskuse o počasí Tropické dny od 16.6.2021

# 15.06.2021, 17:44

Tak Ostrava dneska příjemných 25,7 C. Tohle je podle mého názoru nejlepší interval teplot v létě na všechno těch 24 - 28 C. Takže zatím teplotní komfort letošního června pokračuje. Nyní se to ovšem zlomí a od pátku do úterý tady v Ostravě přijdou tropické dny, i když by to zatím nemusely být nějaké extrémní vedra. Modely pořád hází čísla sem a tam, někdy už i pro Ostravu dávají 34, 35 C, potom je tam 32 C. Jinak dneska už v Čechách tropický den, takže se dá říct, že na některých místech už odstartovala týdenní vlna veder, pokud to v neděli nepřeruší nějaká bouřka už v dopoledních hodinách. A od zítřka se postupně přidají další lokality a ve čtvrtek se dá říct zbytek území, i když hlavně Morava a Slezsko to bude mít hodně nahraně. Z hlediska oblačnosti a srážek se dá, že do soboty bude opravdu velice stabilní ráz počasí a pro Ostravu to nevypadá na srážky ani v neděli, takže ještě, že spadlo těch 20 mm minulou sobotu

# 15.06.2021, 17:57

Aktualně sice to není měřeno ve 2 m.n.m ale ve třetím patře tak nevím jak velký muže být teplotní rozdíl mezi cca 20 metry.

172
# 15.06.2021, 18:00

Jiří24
No maximum u vás venku dokonce 44°C :D... Tak to Duchcov leží někde v Africe či Arábii? :D

Není možné, že na to svítilo slunce, protože já si nedovedu vysvětlit to maximum :D...

182
# 15.06.2021, 18:03

Jiří24

Vyhřátej barák .... Bydlíš v paneláku?

# 15.06.2021, 18:04

Aidamko1
Ano samozřejmě že svítilo cca do 12 možná do 13:00 hodin na to svítí sluníčko😂😂😂

# 15.06.2021, 18:05

Stranik
Panelák ne normální cihlový dům.

# 15.06.2021, 18:10

palma
Ano přesně tak, já nepopírám fakta o letošním jaru a hodnotím ho subjektivně ze svého úhlu pohledu. swan1 to prostě nepochopí...

# 15.06.2021, 18:41

Tak dnes bylo takové vedro a max. bylo 28°C. Fuu no... Těším se na větší..
By tropický den mohl být už od zítra.

Jinak nechápu proč dal estofex 15% až 50%. Však VO brání i když kupí.
Je jen pás přeháněk přes PL a žádný výboj z toho.

ota
Avatar
2163
# 15.06.2021, 20:31

swan1
To nemá smysl, když hodnotíte počasí objektivně máte hledat chybu u sebe.:D K tomu už vážně není co říct...

Jinak tady dneska v maximu 25,4°C a ráno bylo jen 6,7°C. Zítra tu ještě tropy nebudou a ve čtvrtek těžko říct, jestli tedy u nás bude možné mluvit o vlně veder je otázka.

380
# 15.06.2021, 20:34

ota
Dekuji.
Ano nemá.. Máte pravdu.. :)
Tady dnes 26,5st, o 1,5st více, než v predikcich..

96
# 15.06.2021, 22:03

palma
swan1
light123
No jo. Jenže ta diskuze subjektivně hodnotící teplo či chlad nemá reálný základ. Teplota měřená teploměrem za "konvenčních" podmínek často hraje jen vedlejší roli. Kam se nám ztratil vliv sálání, vlhkosti a proudění vzduchu? ....
Kolikrát už jsem to tady na tý židli napsal, ale je to marný, je to marný, je to marný.... :D
Jinak stále čekám na první letní den, ale zítra už asi padne.

# 15.06.2021, 22:54

ota
Právě tady na Moravě to bude dost natěsno ta vlna veder, protože musí být 5 dní po sobě o 5 C tepleji než je průměrné maximum. A v ten čtvrtek pokud nebude u vás 30 C, tak se nebude jednat o vlnu veder. Jedině, že by se to protáhlo až do úterka. Nic to ale nemění na tom, že nás čeká po pro mě nejstudenějším jaru v životě, kdy hlavně duben byl děsný velká satisfakce. Ale je fakt, že také bych uvítal ráz, který převládal do teď a tohle už je i na mě trochu moc. A GFS tam zase naznačuje i 2. velmi teplé období do konce června v posledních dnech, to už bych asi moc neuvítal. Ale 1 vlna veder za měsíc asi proč ne. Loni bylo léto nestabilní a nic moc se nedalo podnikat a maximum léta bylo "jenom" 32.3 C 28. července.
EDIT: 1:07 Tak dneska už to celkem trvalo, ale nyní už začíná být cítit z venku chlad. Přece jenom město se prochlazuje pomaleji a navíc je hodně oblačnosti. O víkendu se ovšem očekávají jasné a zároveň teplé noci.

# 15.06.2021, 23:10

Jinak trochu k tomu OT, co se tady řeší ohledně jara. Za mě letošní jaro byla anomálie, která doufám byla opravdu jenom výstřelek. Pro mě narozeného po roce 2000, kdy dejme tomu jsem začal řešit počasí v roce 2009, tak to bylo opravdu velmi nepříjemné jaro. Březen byl průměrný jenom díky poslednímu týdnu, jinak bylo pravidelně pod 10 C, časté sněhové přeháňky v severozápadním čerstvém proudění. V dubnu jsem vyhlížel den, kdy bude nad 15 C, příroda zcela neprobuzená, pravidelné sněžení, nebo déšť se sněhem, dny s teplotou pod 5 C od 13. do 16. 4.,časté ranní mrazy. Počasí nadále připomínalo březen Od 28. 4. už se to trochu zlomilo, ale pořád to nebylo nic moc a bez teplejšího oblečení se nedalo obejít. Alespoň, že to bylo v období, kdy nebylo třeba tolik chodit ven, protože bylo vše zavřené. Květen už teplotně nebyl u nás tak hrozný, ale ten každodenní vítr to hodně kazil, časté zataženo s čímž souvisí 66 % slunečního svitu a téměř dvojnásobný úhrn. Takže možná pro lidi, kteří zažili 60, 70. léta to mohlo být subjektivně celkem snesitelné, ale já osobně z tohoto jara byl hodně zklamaný a jediné za mě příjemné období bylo od 25. 3. do 1. 4. a ta vlnka teplého počasí od 9. 5. do 12. 5. a jsem velice rád za červen, jaký je, i když je sucho.

A z hlediska průměrů tady skončilo jaro necelé 2 C pod normálem 1981 - 2010 a dokonce i více než 1 stupeň pod DP v roce 1961 - 1990. Jaro bylo nejchladnější od roku 1987. Vskutku v době GKZ je tohle velká anomálie do mínusu.

274
# 16.06.2021, 00:46

Jiří24

K tomuto prispevku:
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-3-5982-Tropicke_...

Velmi vysoke teploty jsou na zapade CR casto o 1-2 stupne vyssi ve stejny den prave pri teplych vlnach. Je to dano tim, ze na zapade, a hlavne jiho-zapade se o trochu vice projevuje fenovy efekt. A na zapad tropicky vzduch dorazi i drive, tj. vychladne o neco mene.

Ale celkove se na jiho-vychode CR, tedy Jizni Morava velmi teply vzduch v lete udrzuje delsi dobu, zatimco na zapade uz je fronta, nebo chladneji a vice bourek. Tropickych dnu je spis vice na jizni Morave. V roce 2012 by rozdil v poctu tropickych dni velmi vyznamny. Naopak v roce 2003 vyhrali Dobrichovice 49 tropickych dni a v roce 2018 Doksany 51 tropickych dni. (Dobrichovice z roku 2003 je puvodni rekord a Doksany v roce 2018 je novy absolutni rekord poctu tropickych dni za rok v CR).

Zajimava byla predpoved vlny veder koncem cervna 2019:
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-3-5161-Predpoved...

Modely slibovaly az +27 v 850 hPa a CR a na mnoha stanicich dosazeni nad +40. Nakonec bylo podstatne chladneji a bez bourek. I tak padnul absolutni cervnovy rekord v CR.

380
# 16.06.2021, 06:30

Tomas1241980
Uff.. Tak číst takovéto příspěvky je jako balzám!
Díky za vás i za spoustu dalších, objektivních, normálních lidí tady na fóru..
Protože číst tu některé jiné, nesmyslné komenty, je občas opravdu očistec..
V roce 1987 mi bylo 20 let a pamatuji si to studené jaro dobře..
Pamatuji si i některá jara ze 70tek, na jejichž konci, coby mladý teenager jsem se už o počasí začal živěji zajímat. To vše v 760mnm na Šumavě. Tehdy nám na těchto zimách nepřišlo nic mimořádného, jelikož sme na to byli zvyklí, prakticky jsme ani nic jiného neznali:)
Návrat takhle studeného jara po 34letech je opravdu výrazně chladná anomálie a kdo ví kdy, jestli vůbec, se něčeho takového v postupující éře GO zase dočkáme..

111
# 16.06.2021, 07:18

TommyAst
Není bez zajímavosti, že na Moravě jsou nepatrně nižší i maximální nejvyšší teploty pro prakticky každý měsíc. Nějakou dobu byl celorepublikově nejteplejší červen v Brně Žabovřeskách, leč byl nedávno překonán. Ani 40,0°C nebylo zatím oficiálně na Moravě změřeno.
Možná kdyby se některá stanice na Moravě umístila do zajímavého bodu (Mikulov pod Pálavou, Mohelenská hadcová step atd.), padla by čtyřicítka i na Moravě. Je vůbec zajímavé, že měříme minima v kdejaké mrazové kotlině, ale systematické měření maximální teploty pokulhává.

Jinak asi bude vedro jen těch 5 dní a pak se "ochladí" na zhruba 27°C.

# 16.06.2021, 07:34

TommyAst
Už opravdu nevím co bych měl víc dodat že se postupně na severozápadě za nějaký ten rok prostě vyrovnávají teploty s Moravou. A to že přijde vlna veder dřív na západ a severozápad o pár hodin tím je vzduch rychleji prohřátější tak mi řekněte třeba mapa teplot aladin i jiné mapy prostě dávají každý den vetši teplo na severozápad ne na pár hodin.

Výskyt tropických dní za od 1961 po 2018
Oteplování země po několik 10 letí.
Jasný nárůst tropických dní na severozápadě
172
# 16.06.2021, 09:29

Jiří24
No ale on to myslí v tom, že celoročně je jasně teplejší JM.. Minulý rok to tak bylo, ale v tom celoročním zhodnocení..

Psal jsem již včera, že SZ a JM je na tom s teplotou stejně. A ohledně toho, že je SZ nejteplejší a teplejší než JM bych neřekl.. Letos JM a např. Stanice Brno-Žabovřesky jedna z nejteplejších v Čr vyjma stanic na JM..

380
# 16.06.2021, 12:00

Tak já dnes jižní Čechy, Budějovicko, Krumlovsko.. Aktuálně mi teplomer v autě ukazuje 27,5 st..S tropickým dnem to tu asi bude dneska těsné, ale možná padne..
Z dálky vidím, že Šumava trochu kupí, ale je to takové.. slabé..

80
# 16.06.2021, 12:07

Když koukám na předpověď, pomalu krom tropických dní můžeme řešit i tropické noci :zz:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.