Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno a hlavně v Čechách letní den, místy ale větrno a zvýšené nebezpečí požárů

Diskuse o počasí Tropické dny od 16.6.2021

# 15.06.2021, 10:45

swan1
Fakt nevím, někdo píše extrém a někdo běžné v červnu. Já na to už nemám názor žádný, protože jsem začal o svém původním pochybovat.

Jinak uplynulý týden spadlo podprůměrné množství srážek v průměru, tento to bude stejné.

zdroj: chmi.cz - monitoring sucha

Meteorologický vývoj (k 13. 6. 2021)
Aktualizace 14. 6. 2021.
Za týden od 7. 6. do 13. 6. 2021 spadlo na celém území 12 mm srážek (Čechy 13 mm, Morava 11 mm), což odpovídá 66 procentům normálu pro toto období (Čechy 73 % N, Morava 54 % N).

# 15.06.2021, 10:48

Aidamko1
Hodně se divím, že na známých mapách nejsou více rudé barvy... jak to vysvětlit? Jsem názoru, že sucho je někde velmi výrazné nebo extrémní...

Aidamko1
Vy píšete už od dubna, že u Vás je katastrofální, extrémní sucho, obrovský deficit apod. A podle Intersucha u Vás žádné sucho není :D. Doslova jste v bílé barvě - bez rizika sucha.

intersucho.cz
chmi.cz
386
# 15.06.2021, 10:54

Aidamko1
Ten chlapec, či možná děcko si vypůjčil název tvora z románu Duna, pouštní to planeta...kvalitní čtení, nicméně je to psáno ve více rovinách, tak asi to četl nepozorně, a neví co s tím, tož mu to odpusťme, a nechme ho hrát si v písku a dělat bábovičky, asi se zlobí, že mu je někdo rozkopal..:!!:

# 15.06.2021, 11:06

Tak tady na severovýchodě nás čekají ještě 3 dny s velmi příjemnými letními teplotami. Maxima v posledních 2 dnech byla nižší a především neděle s maximem 16,3 C a čerstvým větrem trochu dala připomenout počasí během letošního jara. Ve čtvrtek už je malá šance na tropický den. Tropy dorazí až od pátku. A hlavně nejspíše od soboty do pondělí bude opravdu velmi teplo, ale pořád v Čechách a na jižní Moravě bude o cca 2 - 3 C tepleji. Zde to vidím v maximu okolo 33 - 34 C. Ale můj odhad pro Doksany 34,3 C během čtvrtka sice možná bude odpovídající, ale rozhodně to nebude maximum celé vlny veder, která na některých místech začne už dneska. Naopak se zdá, že ten opravdový vrchol přijde až 20. a 21. 6. ,kdy bude šance i na 36, nebo 37 C v nejteplejších lokalitách. Od středy se na 2 - 3 dny ochladí a potom bych ještě nějaké třicítky očekával, ale už se nemuselo jednat o souvislou řadu dní. Záleží na poloze TN.

171
# 15.06.2021, 11:34

light123
Dle mapy od ČHMÚ máme 3 stupeň intenzity půdního sucha, ale ta mapa od intersucha mě nijak nevyvedla z míry. Já se řídím tím, co vidím a vím o dost lépe jak to aktuálně vypadá..

A ten deficit přes 200mm má vliv doopravdy dost výrazný.
A dle zprávy z Řečkovického zpravodaje jsou již místní vrty a studny na pokraji vyschnutí, což je katastrofa..

S vámi se ale raději dohadovat nebudu, nemá to smysl..

# 15.06.2021, 11:35

Shai-Hulud
Budu si stát za svým názorem že severozápad Dohnal neboli předehnal za poslední roky teplotně v létě Moravu a jih. Další důkaz😁

# 15.06.2021, 11:44

Jiří24
Jakoby dá se říct, že i máte celkem pravdu, protože k vám oteplení dorazí o 1 den dříve a tím že je oteplení ukončeno jednou frontou, tak se může stát, že tam máte o 1 den veder více. Ale zrovna hodit zde model Aladin na čtvrtek není nejlepší, protože ve čtvrtek bude na Moravě ještě o trochu chladnější vzduch a nad Čechy už se začne dostávat horký. Ale během víkendu se to srovná a teploty na jižní Moravě i v Doksanech budou podobné. U vás kdysi během vln veder nebývaly, tak vysoké teploty, protože se častěji vyskytovaly odpoledne bouřky a v posledních letech je západní proudění slabší, takže i těch bouřek je méně a teploty rostou výše. Ale naopak i z posledních let pamatuji situace, kdy na jihu a východě bylo o dost tepleji než na severozápadé. Např srpen 2017, květen 2021.

# 15.06.2021, 12:03

Tomas1241980
Je tam uterý, středa a čtvrtek. Vždy tepleji na severozapadě ale to je jeden z mnoha prikladu. Měl jsem jich spousty na starým tel. Ten je kaput a foto taky ale hádat se nebudu jestli je 30 nebo 35 hlavně že bude koupačka ne😁

# 15.06.2021, 12:18

Aidamko1
Já to také beru podle toho, co vidím. Ty mapy kolikrát neodpovídají realitě a ani se neshodují. Nemá to moc vypovídající hodnotu.

# 15.06.2021, 14:12

Tak Aladin má už na čtvrtek +35°C, v těchto situacích se stává, že je klidně o pár stupňů víc, než udává předpověď. Může být i +37°C nebo +38°C, Aladin tam s něčím takovým vyjede, jak ho znám...

swan1
Ještě k tomu jaru, mě to naopak přijde celkem v normě, protože ikdyž se klima hodně otepluje, musí občas přijít chladné období. Není na tom nic, co by se vymykalo. Nemůže být pořád jen teplo. Vážně není nic zvláštního na tom, že jednou za čas přijde chladné období, nechápu tedy proč to pořád tak přehnaně hodnotíte...

110
# 15.06.2021, 14:33

light123
Nejsem teda Swan, ale zrovna tohle jaro, kdy réva v květnu teprve mnohde začala pučet, hodnotím opravdu jako velmi chladné. A věřte mně, že réva vinná je opravdu spolehlivý teploměr.

# 15.06.2021, 15:16

Na vébových stránkách ČT 24 v počasí na týden slibují že v Pondělí ještě 35 stupňů

386
# 15.06.2021, 16:06

ludvicek
Vinná réva mi přidala na vývinu a započala kvést, takhle obalenou květy jsem ji ještě neměl, možná už došahla kořeny do zdejšího zatopeného dolu, první chodba je kousek pod polem cca 35 m pod povrchem..nějaká spojovačka..:)

171
# 15.06.2021, 16:17

Dneska krásných 28°C, takže až moc velké vedro. Na České(zastávka MHD v rozpáleném štatlu) hlásí teploměr v rozpáleném centru dokonce 29°C. GFS už i pro nás slušně navyšuje teploty, takže vlna veder dorazí.

Jiří24
To bych neřekl, jedná se spíše o různé periody stejně jako u sucha. Dle ČHMÚ je na JM od začátku roku největší odchylka co se týče teplot do kladu a srážek do záporu. Ono ty výhledy na vlnu veder pro JM a okolí jsou celkem dost špatné, jelikož Brno se dokáže rozehřát dost rychle a pořádně, takže ve finále bude ještě tepleji, tak jako dnes.

Je to hezky vidět ve statistikách.. Ono to vypovídá i tom, že nejvyšší výskyt tropických dnů v létě bývá na stanicích Husinec-Řež u Prahy, Dobřichovice a Brno-Žabovřesky... Tyto oblasti jsou nejteplejší v ČR, ale celoročně to bývá zejména ta JM... Samozřejmě se vyskytují výjimky..

168
# 15.06.2021, 16:26

Už dnes tady na Plzeňsku 30,6 stupňů a to tam GFS měl 25 takže o víc jak 5 stupňů rozdíl, v sobotu a neděli tam má 32 tak čekám tak 37 možná 38 stupňů :pozor::slunce:

# 15.06.2021, 16:37

swan1
Ach jo, Vy prostě neumíte akceptovat názor ostatních a pořád se odkazujete jen na fakta, čísla, realitu apod. které/ou si každý interpretuje jinak...

386
# 15.06.2021, 16:48

light123
No, fakta a čísla tvoří realitu..kde je problém?:!!:
Mám tu v současné době +28, polojasno, měl jsem mít max.+26, realita je tedy o +2℃ více..
Stejně je to i sprůměry a nejvyššími teplotami apod. V ČR i jinde, na základě fakt a čísel, známe realitu, jak bude...to je jiná..:D

# 15.06.2021, 16:52

palma
Jenže existuje objektivní a subjektivní pohled na věc a swan1 uznává pouze ten první. Těžké pak diskutovat a psát svoje názory...

386
# 15.06.2021, 17:17

light123
Pokud posuzujeme podle faktů a čísel, není subjektivní pohled ..1+1 jsou vždy 2 tedy zatím..:D

# 15.06.2021, 17:21

palma
:D:D Ach jo... Tak dám příklad: Je +24°C, jeden člověk řekne, že je to hodně, druhý málo... nebo spadne 10mm srážek, jeden člověk řekne málo, druhý hodně...

Už chápete?

Zkrátka každý má na ty čísla a fakta svůj pohled, což swan1 nedokáže pochopit...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.