Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes přeháňky hlavně na horách, zítra i jinde

Diskuse o počasí Tropické dny od 16.6.2021

80
# 16.06.2021, 12:07

Když koukám na předpověď, pomalu krom tropických dní můžeme řešit i tropické noci :zz:

172
# 16.06.2021, 12:11

Já na naší školní meteostanici vidím údaj 28,4°C.. Teploměr v centru až 29°C. Tropický den opět padne, takže již druhý.

Jinak dle GFS mělo být sotva 26°C.

Jo tak na starce(Stará osada-smyčka a přestupní uzel MHD) taky už 29°C..

80
# 16.06.2021, 12:25

Bude pekelně, tropické noci zřejmě jedna za druhou s možná i velmi vysokými minimy > 22; na pátek má aladin 31 už dopoledne, to je dost masakr (v pátek má místa s 27-28 stupni už v 8 ráno :D ) :!!: A to má být o víkendu ještě o 2-3 stupně tepleji dle GFS. Snad vyjde to ochlazení po víkendu, jinak to bude k nežití ve velkých městech, protože se člověk ani nevyspí.

110
# 16.06.2021, 12:34

Aidamko1
No, profesionální stanice včera v Brně tropický den s rezervou nenaměřily, v Tuřanech byl dokonce letní den jen těsně, takže spíš to padne dnes v Žabovřeskách a až zítra v Tuřanech. Ale jinak teplo je, to zas ne že né.

172
# 16.06.2021, 12:43

ludvicek
První padl v květnu.. Dneska padne druhý a až do pondělka budou každý den.

110
# 16.06.2021, 12:58

Aidamko1
Vono teda v Tuřanech bylo v květnu jen 29, ale v Žabinách možná 30 bylo, tam ty extrémy vychází líp. Každopádně budou padat třicítky možná až do úterý... No bude to opravdu horká vlna.

69
# 16.06.2021, 13:18

U nás aktuálně pod mrakem a příjemných 21,5st :)

# 16.06.2021, 13:19

Tak na to, že by zde mělo být nejchladněji, tak už je 26,6 C a je jasné, že dneska bude prozatím nejteplejší den letošního června. Doposud nejtepleji bylo 26,9 C 8. 6. Už i ČHMÚ trochu vyrovnal teploty pro Moravu a Slezsko, protože zde už by v pátek mělo být až 32 C. A poslední GFS protahuje vysoké teploty na Moravě až do úterý, takže by ta vlna veder, nakonec měla být na celém území. Jinak GFS začíná roztáčet pořádně horká kola ve střednědobém výhledu. Nad Francii se postupně nasune vzduchová hmota okolo 23 - 25 C v 850 hPa během příštího víkendu, takže z toho může být ještě hodně silná vlna veder i tady, záleží jestli se k nám nasměřuje ten teplý vzduch. A i pokud budeme v okrajovější části, tak pořád se budeme pohybovat mezi 28 - 32 C. Ovšem pokud by k nám takhle horký vzduch směřoval i s dopomocí nějaké TN na UK, tak potom by teplota vystoupila na 34 - 38 C, a pravděpodobně by se nejednalo o nějakou krátkou epizodu a když vidím, jak se třeba na severu USA drží už 3 týdny teploty o 15 C nad DP, tak to riziko něčeho podobného v západní Evropě bude také docela vysoké, teploty při takových poměrech mohou stoupat i nad 40 C v centrální a severní Francii. a na jihu Francie na 42 - 43 C, my jsme naštěstí krytí Alpami, takže takové extrémy už k nám nedorazí, ale přes těch 35 C by to tady dát mohlo a v Čechách i 37, 38 C, proto jsem psal o tom intervalu 34 - 38 C.

# 16.06.2021, 15:38

light123
Ale fén nemusí foukat vždy, záleží na situaci na druhé straně Alp, aby mohl být fén.

96
# 16.06.2021, 18:01

Dnes celý den převážně jasno, ale ani dnes to na letní den nestačilo. Pocitově, ale teplota roste s růstem vlhkosti vzduchu.

ota
Avatar
2144
# 16.06.2021, 18:50

Tomas1241980
Tady to dneska nakonec vylezlo na 28,9°C. Což je spíš víc než jsem čekal. Vzhledem k tomu už to zítra na ty tropy spíš vidím, i když to určitě bude hodně na hraně. V dalších dnech tohoto týdne už to tady bude téměř jisté.

273
# 16.06.2021, 19:09

Dnes nějakých 27, včera 26, tohle je snová dovolená s teplými dlouhými večery, od zítřka začne JV fičák, který ty vedra učiní snesitelnými, pocitově to bude paráda, připadám si tady v JČechách jako u moře, jen žádné davy, večer úplně prázdno.

77
# 16.06.2021, 19:22

Yurri
26 je pohoda, tady dnes 29, což pohoda už není, to je vyloženě hnus. Narozen v červnu 76 v největších vedrech ten odpor k takovým vedrům mám od malička vrozený. Snad přijde na začátku příštího týdne ochlazení a hlavně nějaká voda, začíná to tu slušně vysychat.

76
# 16.06.2021, 20:19


tady je předpověď

386
# 16.06.2021, 20:23

Aidamko1
Koukal jsem teď že QBO začíná provádět nějakou otočku..už asi tři dny..to by taky mohlo něco udělat...

496
# 16.06.2021, 21:02

Modely tam drží v 1.polovině příštího týdne mírné ochlazení (kéž by i déšť), to je ale pak vystřídáno další horkou vlnou, možná ještě silnější než tato první ... je to sice daleko a tudíž nejistota je vyšší, ale modely tam to teplo-horko drží. Pokud by to tak plus mínus dopadlo, pak by červen mohl dopadnout s odchylkou cca +2,8 C možná i více? (já vím, předbíhám, ale zkouším počítat - odhadovat)
Jinak srážky hodně nejisté, kéž by něco spadlo, protože povrchové sucho začíná být velké (červen 5 mm).

Přežijte ty horké dny a taky i noci.

33
# 16.06.2021, 23:14

Jiří24
Já můžu mluvit jen o tom, co jde zde. Situaci u vás neznám - možná je analogická. Nicméně v případě největších veder nás podceňuje i ten Aladin (o GFS vůbec nemluvím). Většinou je trochu více, než je předpovězeno.

Jinak moje pozorování předpovědí odpovídají tomu, co zde již bylo napsáno - čili že největší vedra udeří nejdřív v nížinách na západě. Potom, pokud je horká vlna dostatečně dlouhá, se na stejnou úroveň prohřejí i moravské nížiny. Pokud je vlna kratší, té úrovně už nedosáhnou, ale zároveň zde ani následné ochlazení není tak silné. Jestliže to tedy není dlouhá chladná vlna; to potom ono chladno přijde i sem.
----------------------------
Ještě bych chtěla něco dodat ohledně zdejší předpovědi. Z nějakého důvodu (a sleduju to dlouhodobě) jsou pro jihomoravské nížinné stanice udávány teploty na spodní hranici předpokládaného rozptylu, nebo někdy i pod ním. Samozřejmě je to hloupost. Rekord byl, když se zdejší předpověď míjela s realitou o nějakých 8 stupňů.

# 17.06.2021, 00:48

Tak ja si tohle pocasi libuji. Hlavně když neprší. Jezdim na skutru cele dny ve meste rozvazim jidla a jako je to nekdy fakt masakr, protoze jezdim s chranicema na cely horni polovine tela a kevlarovyma kalhotama atd. Nejezdim jak nekteri strelci v plavkach 😃 Takze kdyz prijdu domu celej čvachtám v potu. Ale stwjne mam radsi tohle pocasi nez kdyz je hnusne a chcije :-) takze za mne konecne zaclo poradny leto 🥳

182
# 17.06.2021, 00:56

Já myslím, že už ty Tropické noci tu jsou ... jaká že to je ta spodní hranice?

182
# 17.06.2021, 01:01

RichardReynolds

Ono jezdit v Praze na mopedu či skůtru v plavkách by asi nebylo to pravý ořechový ... to chápu. Zato my na maloměstě či venkově toho rádi využijeme ... jen tričko a lehké krat'asy a jedem. :D Dnes jsem se jel za město koupat už hned v plavkách šortkách krat'asech ... proč né? Ty krat'asy šortky se dají normálně nosit i jako krat'asy ... toho si nikdo nevšimne že to nejsou krat'asy ale plavky. :) Trošku legrační by bylo jet ve slipových plavkách ... :D Ale i to jsem dříve uskutečnil ... Warum Nicht? ;-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.