Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno a po chladném ránu odpoledne až 20 °C

Diskuse o počasí Tropické dny od 16.6.2021

387
# 14.06.2021, 20:11

kuba
Pěkný alébrž je to až za týden, jsem v klidu, navíc u srážek je to nejisté, u bouřek apod. dvojnásob nejisté, nicméně si to uložme do paměti a sledujme..den za dnem..:)

ota
Avatar
2153
# 14.06.2021, 20:43

Ondra83
Pokud to poleze opravdu plošněji nad 35, tak už to za mě docela extrém je. Na druhou stranu Aladin v těchto situacích někdy dost přestřeluje, uvidíme jestli to není i tento případ. Pro nás ještě výstup z půlnoci dával na dnešek 24°C a nakonec bylo necelých 22°C. Podle té vzduchové hmoty co se sem má dostávat a taky díky délce dne si ale myslím, že těch 35°C někde v Česku bude. Tady u nás ale spíš tipuju, že 35 nepadne a na supertropický den si moje oblast bude ještě muset počkat. Ale uvidíme, rozhodně tímto už definitivně končí chladnější období, které tady panovalo na jaře.

172
# 14.06.2021, 20:49

ota
Jo u mě to například úplně přestřelil GFS a Aladin mě přišel osobně jako jeden z mála, který to trefil přesně. Je zajímavé sledovat ty regionální podoby předpovědí dle různých modelů a vzájemně porovnávat výsledky. Uvidíme jak to celé dopadne, ale asi těch 34°C v Brně pokoříme.

380
# 14.06.2021, 21:20

kuba
Ke mě to dává jen 42mm na pondělí, takovej slabej odvar..:D
Mohla by to být MCS , jakou jsme tu už pár let neměli..,ale na týden dopředu jsou to velmi nejistá čísla..
light123
Musím vás vzít za slovo, též mi přijde, že se v tom poněkud ztrácíte.. Z výstupů do tepla děláte vždy humbuk a poplach, extrémní situaci, ačkoli pro červen jsou nějaké tropické dny i tady v Pošumaví v podstatě pravidlem, pro Polabí nebo J Moravu ani nemluvím, a to i ty 35tky tam nebývají úplnou výjimkou, dokonce i dlouho do minulosti..
Ale z nejchladnějšího jara v celém vašem životě, z nejchladnějších dubna a května za 25, respektive 30 let, budete do němoty dělat slabý odvar, čajíček..
Přitom právě v éře GO každý soudný člověk uzná, že tím spíš jsou takto chladné měsíce opravdu raritou..U vás si sice stačilo vzít v květnu mikinu, ale od stř poloh v ČR to bylo často i na zimní bundu.. celý měsíc..

496
# 14.06.2021, 22:41

No červené barvičky vypadají prakticky až do konce června ... kulminace by měla být na přelomu tohoto víkendu + začátku týdne. Co bude dál je otázka a zatím nejistota. Modely si hrají s posouvající se TN z jihozápadu podél střední Evropy. Pokud by ji z východu bránila TV, pak by posun mohl být víceméně v úzkém pruhu a srážek, přívalových srážek, bouřek by mohlo být někde dost (ty aktuálně některé modely malují pro západní část republiky).
Každopádně srážky bych potřeboval. Za červen zatím 5 mm, vývoj dost nejistý, vlna horka naopak jistá. Povrchové sucho se bude nadále prohlubovat ...

380
# 15.06.2021, 05:36

VHK
Řešit a komentovat výstupy modelů na týden dopředu ohledně srážek je zcela relevantní a legitimní, každému je jasné, a v některých příspěvcích je to i jasně sděleno, že taková čísla je třeba brát s velkou rezervou.. Co ovšem tady na fóru legitimní není, je členům nadávat do dementů a tímto je proti pravidlům fóra urážet..
Pokud se něco řešit tady někomu zdá zbytečné, dá se na to reagovat i slušně, jako například uživatel palma a další.. nebo raději mlčet..
Nadávání uživatelům do dementů je hrubý přestupek proti pravidlům a říkáte si tim o pozornost moderátorů..

48
# 15.06.2021, 05:52

Tema se jmenuje tropicke dny a tu se resi bourky za tyden. Nezerte to tolik. ;-)

380
# 15.06.2021, 06:14

Hurec
Ty bouřky s těmi tropy velmi úzce souvisí, první se mohou vyskytnout už v pátek a v sobotu, tedy za 3-4 dny. Zatím na ně není založené extra téma, tak se logicky zmiňují v tomto tématu...

110
# 15.06.2021, 07:05

Jak to vidím já tady zdola, v Brně bude možná 6 tropických dní v řadě a možná za týden v pondělí nějaká přeháňka. Takže takové to panonské léto, jak ho mám já osobně rád. Holt bramborářská oblast je u Žďáru.

# 15.06.2021, 07:27

Mně graf ukazuje v neděli 34°C, tak je možný výskyt supertropického dne v mé oblasti.

74
# 15.06.2021, 08:09

ICON do toho pěkně hodil vidle svým výstupem z 00Z. :D
Ale pokud se správně dívám, tak je zatím jediný, kdo ukazuje přechod nějaké silnější fronty už v neděli.

65
# 15.06.2021, 09:24

GFS tam cosi kreslí akorát na západ Čech, ICON s ECMWF tam mají sice nižší úhrny, ale za to silnější bouřky v podstatě na celém území, snad to vyjde těmto modelům aspoň přibližně.. Za červen mám něco přes 5 mm a přímá bouřka letos stále žádná... Nemůžu říct že by to i tady po okolí byla taková bída, ale přímo já mám letos hroznou smůlu na počasí. Čekám na zlom.

387
# 15.06.2021, 09:27

Tak jsem si otevřel asi po desáté během třech dní predikci srážek, pro tu zde citovanou situaci, nejdříve mi to psalo pro nás 45mm, pak 30mm, včera večer 20mm, teď 10mm...uvidíme, co bude dál, ale sleduju to, slíbil jsem to tu..:)

# 15.06.2021, 09:27

Shai-Hulud
Ale no tak už to taky není co bývalo jih a Morava. Teplejší poslední roky je z mého pohledu vždy severozápad republiky tedy ČR.

# 15.06.2021, 09:39

Shai-Hulud
Sice nemám žádné excelové tabulky srovnání
Teplot jih a severozápad ale posledních 10 let bych si troufnul tvrdit že je severozápad v letě teplejší nebo stejně teplý. Taky poslední roky dost suchý letos srážky na severozápadě zatím v cajku tak že spokojenost a když jestě zahrnu minulou zimu kde na severozápadě leželo v nížinách přes čtvrt metru sněhu a na Moravě nic kéž by to mělo tento trend každý rok to by byl severozápad top🤣🤣😂😂

172
# 15.06.2021, 09:49

Aktuální info z Žabovřesk a z dat meteostanice...

Letošní rok je zatím se 122mm nejsusší za dlouhou řadu let. Podrobnější info bude odpoledne.
Koukám, že prej má i Blansko smůlu, ale hlavně na bouřky.. To dle úhrnů bych neřekl(nic ve zlém samozřejmě)...

Tak pak kdo má nejméně vody a největší deficit.. Pomalu 250mm..

65
# 15.06.2021, 09:57

Aidamko1
Tak ony ty rozdíly jsou v tomhle regionu letos zatím docela velké.. Já mám sice nějakých 180 mm, ale to už je taky slušný podprůměr. Naopak nám oboum známý člověk na západě Brna má 230 mm za rok, takže tak.. Snad se situace brzy zlepší, troufnu si říct že Brněnsko a Blanensko letos spadá pod jedny z nejhorších oblastí.

74
# 15.06.2021, 10:28

Také se mi zdá, že v posledních letech začíná být severozápad stejně teplý, nebo dokonce ještě teplejší než jih Moravy.
Je to tím, že docela umřelo západní proudění, které západ ochlazovalo a nechávalo jih Moravy horký.

172
# 15.06.2021, 10:43

Já bych opět debatu s tím Shai Maharádžou ukončil, protože čím více bude mít prostoru, tak tím více bude trolit..
Aldan
Jo, ale tady se to dá vysvětlit na poloze, protože tady je letos závětří, takže sever Brna je suchej a západ a hlavně JZ prolitej. To se stalo např. v roce 1992 či 2008.. Pravdou je, že JM je na tom katastrofálně..
Frantis95
Souhlasím, dýchá se lépe..
spurdo
To je spíše relativní pocit, ale je to na přeskáčku.. Se suchem taky, ale to je dost proměnlivá hodnota..

swan1
Je to katastrofa, ale spadne zde voda určitě.. Polopoušť je aktuální stav naší krajiny.. Všechno chcípá, protože to nemá vodu.. Snad dojde po vikendu..

# 15.06.2021, 10:45

swan1
Fakt nevím, někdo píše extrém a někdo běžné v červnu. Já na to už nemám názor žádný, protože jsem začal o svém původním pochybovat.

Jinak uplynulý týden spadlo podprůměrné množství srážek v průměru, tento to bude stejné.

zdroj: chmi.cz - monitoring sucha

Meteorologický vývoj (k 13. 6. 2021)
Aktualizace 14. 6. 2021.
Za týden od 7. 6. do 13. 6. 2021 spadlo na celém území 12 mm srážek (Čechy 13 mm, Morava 11 mm), což odpovídá 66 procentům normálu pro toto období (Čechy 73 % N, Morava 54 % N).

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.