Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Sněžení 12.1. až 15.1.2021

1003
# 10.01.2021, 18:08

Teplota nám letí dolů, už -9°C. Pro zajímavost přidávám nejchladnější místa ČR v 18 hodin na In-počasí. Na prvních dvou místech Blatná a Horní Blatná :D

In-počasí.cz
2660
# 10.01.2021, 18:12

Houby z octem zase je zataženo dokonce poletuje sníh, to teda na žádný silný mráz nevypadá zatím -2 stupně:!!: A zítra přijde oblačnost zas od SZ takže žádné jasno přes noc nebude;-) no snad aspoň vyjde ten úterní snih když ne mráz

# 10.01.2021, 18:13

Blateňák
Rolava v Krušných horách už má -15 °C, pokud zůstane celou noc jasno, může se to tam dostat i k -25. Tady jak jinak než zataženo, alespoň že trochu poletuje a slabě mrzne.

# 10.01.2021, 18:18

Doufám že ještě příští týden napadne nějaký sníh u nás a snad neroztaje
Mrazy vypadají dobře ke konci týdne

# 10.01.2021, 18:55

Tady na plzeňsku v 330m.n.m.to s tím oteplenim nevypadá až tak zle. Teď jsme se s prckem vrátili z bobovani a sníh je krásně zmrzlý ,i když ho není moc,tak tohle by měl vydržet ...

Max 1 st.
Takhle u nás v nížinách
32
# 10.01.2021, 19:44

Frantis95
Co je na těch velkých mrazech vlastně tak úžasného, kromě toho, že je to značně nepříjemné alespoň tedy pro ty, kdo musí být venku.

2264
# 10.01.2021, 20:06

Na.Guru
Jo a pro ty co makaj s vodou :D :led::led::led:

# 10.01.2021, 20:08

Na.Guru
Za mě to, že se vzduch dokáže i v mírných zeměpisných šířkách takto výrazně prochladit, stačí k tomu trocha sněhu, chladnější proudění v 850 hPa a noční vyjasnění, je to také jakási "očista pro přírodu" a ta by se po dvou letech, kdy k žádným velkým mrazům nedošlo, rozhodně hodila, vždyť letos ještě poletovali v prosinci venku komáři a tuším že to psal swan1, v minulé zimě u něj byla aktivní klíšťata, to přece není normální:!!:. Zrovna mě sledování minimálních teplot, obzvláště v mrazových kotlinách, velmi zajímá, vždyť dokáže být na rozdílu pouhých 2 km teplota i o 15, výjimečně 20 °C jiná, párkrát jsem to na Šumavě zažil, např. když jsem jednou večer (již trochu za tmy) sjížděl kopec po cyklostezce z Filipovy huti na Horskou Kvildu, nahoře bylo na triko a kraťasy a dole na louce u místních bizonů to bylo na mikinu, bundu i dlouhé kalhoty. Když jsou velké mrazy, tak mohou zamrznout rybníky a řeky a může se vyrazit bruslit i jinam než na zimní stadion, navíc velké mrazy obvykle přinesou do nížin sníh na delší dobu, takže se nemusí jezdit za sněhem na hory, leda tak na lyže, v nížinách moc příhodných sjezdovek není:). V posledních letech dochází při výrazných mrazech v nížinách spíše k holomrazům, ty nejsou pro přírodu nic ideálního, ale zase znamenají perfektní přírodní led. Chápu, že je pro někoho být venku v -10 nepříjemné, ale rozhodně ne pro každého, je to jen pár dní v roce, tak to i ti méně otužilí jedinci přežijí, když jsou velké mrazy, tak obvykle nefouká vítr, takže je pocitová teplota srovnatelná se svižným SZ prouděním s teplotami okolo nuly. Navíc kdyby nedorazilo větší ochlazení, tak by to zas skončilo kočičkami a jehnědy na začátku února, rozkvětem peckovin v půlce března a pak následným spálením mrazem, pořádné mrazy to všechno hezky uspí, oddálí přechod do vegetační fáze a zmenší riziko zmrznutí.

Navíc, jedná se celkově o jakýsi typ extrémního počasí a to je prostě vždycky zajímavé, proto se o tom tak hodně mluví;-)

76
# 10.01.2021, 20:11

jirka z Plzně
Dnes jsem jel z Rce do Verneřic na Bukovou horu, do 500 metru max. poprasek, ve Verneřicích do 5cm, na Bukové hoře(683mnm) do 10cm, silná námraza, mlha, teplota ve 13h -1°C. Takže tam máte na tu výšku luxusně:)

VHK
Avatar
30
# 10.01.2021, 20:11

Frantis95
Pekny👍

# 10.01.2021, 20:17

Tady už máme -3 A to bylo před den +2 A sluníčko, něco odtalo ale víceméně sníh zustal všude kromě chodníků a silnic a stromů :cool:

F4
Avatar
109
# 10.01.2021, 20:25

Tak se to konečně začíná trhat. Bohužel na teplotách se to u nás absolutně neprojevuje a pomalejším než šnečím tempem už to snad klesat ani nemůže.

2660
# 10.01.2021, 20:30

Tak Ecák už nevypadá tak dobře, sice přidal na srážkách dává nám pěkných 15-17 cm na příští týden, celkově by těch 25 čísel mohlo být, ale.... na konci příštího týdne je tam vidět nějaká teplá fronta od Z a oteplení nad 0 a ty výrazné mrazy smrsknul na sobotu a neděli, snad budou trvat louho a oteplení nepřijde:!!:

50
# 10.01.2021, 20:34

Tahle mapa mě pobavila, množství nového sněhu do 5-ti dní (+120h), model GFS 0.25. Největší díra zase SZ, tam je to fakt hodně "bité". Nenapadne tam ani, když jdou srážky z jedné nebo z druhé strany... je to jedno...

zdroj: wetter3.de
53
# 10.01.2021, 20:39

aura33
No tak tady nám modely malují taky nad 0, takže SZ nebude sám a jelikož ty modely nám malují déšť, tak nic nebude... Ledovka jo, ale pěkná atmoška bude.

238
# 10.01.2021, 20:41

Tutugon
Já teda nevim, ale novej ecák mi teda přijde super! Celkově nám háže 23cm, z toho 16cm do 5 dní a nevypadá to, že by se mělo nějak výrazně oteplit. Až na příští pondělí tam je krátký oteplení, něco jak je teď v předpovědi na úterý a pak zase hned ochlazení. :)
https://www.windy.com/cs/-Nov%C3%BD-sn%C3%ADh-snow...

2660
# 10.01.2021, 20:42

aura33
6cm není moc, Ecák to vidí lepší, hlavně pro nás:love: jo a jinak mělo se vyjasňovat a furt tu máme zataženo a dokonce sněhulí poprašek nového...

Slabé sněžení
Ecák nový sníh v příštích 5 dnech
238
# 10.01.2021, 20:46

Tutugon
Jako u nás od odpoledne drobně sněží, ale fakt jen drobně...spíš takový posněhávání ze kterýho není ani kompaktní novej poprašek :D

Každopádně...Aladin i Ecák vidí úterý-středu pro nás dost pozitivně, jsem na to zvědav. S tou předpovědí větru tu asi budeme mít kalamitu, protože dneska jsem šel na poli a sníh je krásnej lehoučkej prašánek, do kterýho když foukne tak půjde na cesty.

147
# 10.01.2021, 20:52

aura33
pohoda 10cm mi stačí nebudu žrát:D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.