Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Sněžení 12.1. až 15.1.2021

50
# 10.01.2021, 21:00

Tutugon
No já jsem začal trochu experimentovat s modely a došel jsem k závěru, že GFS je nejlepší, nejde jen o rozlišení, třeba ICON neumí předpovídat sníh, protože bych tu už musel házet lopatou, GFS tu výšku sněhu celkem dobře vystihuje...

2673
# 10.01.2021, 21:03

palma
Chválabohu že ta teplá vzduchová hmota k nám nezamířila, některé ansámbly to tam kreslily;-)
Kokos342
Ten model dává víc k vám? ale Ecák s Aladinem zase víc na Vysočinu:) tak jsem zvědav jak to dopadne, spokojím se ale až s 8cm když už nastala tato situace;-)
Prady
Tak pořádná kalamita takhle s větrem od SZ tu byla naposledy 8.1-10.1.2019 spojená s níži Bejnamin nebo jak se jmenovala to napadlo celkem 20cm a byl celkem problém odklízet sníh ze silnice, sotva prohrnuli už zas byla pod sněhem ale to tam vál ten sníh silný vítr, od tý doby nic takže je nejvyšší čas:)

1003
# 10.01.2021, 21:06

Dnes v počasí na ČT ukazovala Taťána výšku nového sněhu za úterý a středu. Je docela milosrdná i pro nížiny, dokonce říkala, že by sníh mohl ležet v celé republice. Uvidíme. K nám dává nějakých 10 až 15 čísel, což by k současným 11 cm dalo už na naše poměry slušnou pokrývku. Ale uvidíme, zajíci se počítají až po honu.

ceskatelevize.cz
50
# 10.01.2021, 21:07

F4
Tady je to komplet protrhané, teplota je pod 0 a letí dolů. Sníh je ale mimo vesnici, takže to žádný efekt mít nebude, bude ráno možná -5 až -7, být to tu zasypané, šlo by to na/pod -10.

Jinak tu do teď nebylo od začátku zimy ani -5°C. Hrůza...
Tak ten hodně mokrý sníh, pěkně zmrzne, ale je to k ničemu...
Je to docela vtipný, ale došlo mi, že i kdyby bylo na horách 3m sněhu a na Vysočině 1m sněhu, tak by tu nejspíše bylo stejně každý den nad 0 a max. břečka...

50
# 10.01.2021, 21:09

Blateňák
No ty vole, že se nestydí! Však v nížinách bude +3°C oba dva dny... jak tam můžou něco takovýho dát...

238
# 10.01.2021, 21:09

aura33
Pravda je, že icon mi taky nepřijde moc přesnej...třeba GFS umí celkem dobře vykreslit chod/ pohyb srážek, ale nikoliv množství pro naší lokalitu. Tím spíš když se jedná třeba o návětrný situace. V tomhle mi přijde samozřejmě nejpřesnější Aladin a pak ECMWF. V případě Aladina, tak ten byl v posledních dnech teda hodně přesnej co se týče množství srážek.

Blateňák
Jizerky dostanou docela slušnej nášup. U nás to podle toho taky nevypadá zle, ale realita už může být lokálně o pár kilometrů odlišná.

53
# 10.01.2021, 21:10

aura33
Já nevím, ale každému, kdo má logické myšlení dojde, že je to za předpokladu, že teploty zůstanou pod bodem mrazu. To sami říkají, takže chyba bude někde trochu jinde. Navíc to tam sama v jedné pasáži zdůraznila.

50
# 10.01.2021, 21:14

Prady
Mě přijde, že ICON je moc rozlítaný, GFS hodně stabilní podle toho na jak dlouho je to dopředu. Předpověď srážek max. 5 dnů má větší význam, pak už je to moc daleko...

Aidamko
Já jsem tu předpověď počasí na ČT sledoval dlouho a po nějaké době jsem došel k závěru, že tam dávají matoucí mapky apod. a přestal jsem to sledovat...

109
# 10.01.2021, 21:18

Tak podle aktuálních výhledů bychom měli příští týden v Brně schytat asi 5 mm srážek (skupenství?) a teploty od pátku k mínus 10 v minimech. Tož snad to nepůjde níž.

50
# 10.01.2021, 21:23

Prady
Pěkný nášup dostanou Alpy hlavně SZ, Švýcarsko 1-2m. Je to fér, minule to bylo na opačné straně. Škoda, že něco takového nefunguje i v Česku :D.

50
# 10.01.2021, 21:25

Aidamko
Už vím proč jsem přestal sledovat počasí ČT, protože mi nonstop od konce dubna až do srpna nadhodnocovali srážky a pak na poslední chvíli ubrali/zrušili, už se to nedalo sledovat... v podstatě by tu za celý rok podle nich muselo spadnout asi o 200-300mm více srážek...

73
# 10.01.2021, 21:26

Blateňák
To je fakt hodně milosrdné pro nížiny, když pro ty moravské tam nejsou prakticky žádné srážky. :D

238
# 10.01.2021, 21:32

aura33
Bohužel, o tom si můžeme nechat zdát. I naše hory jsou v tomhle slabej odvárek.

1003
# 10.01.2021, 21:34

spurdo
Tak poprašek by vám tam spadnout mohl, čímž by se vyplnila její slova vyplnila :D. Ale vážně, přál bych i do nížin tak 5 až 10 čísel. Ať všichni nejezdí na boby a běžky do hor a mohli by jít za barák. Mám totiž pocit, že i přes současnou situaci je na horách plno "běžkařů", kteří by za jiných okolností dřepěli doma nebo v hospodě. Podle toho pak ta příroda vypadá. Hlava na hlavě a všude odpad, co bych se obtěžoval to sebrat a odnést do koše, že?

2
# 10.01.2021, 21:39

Pres den jsme ve 420mnm olizli nulu, snih hodne slehl nebo tal, protoze zem pod nim neni promrzla. Aktualne -4.5C. Cely den poletoval snih, vetsi snezeni jen chvili dopoledne. Na hrebenech Jizerek a Jestedsko Kozakovskem hrbetu misty az 30cm prirodniho snehu.

496
# 10.01.2021, 21:56

Tak uvidíme, jak to bude se sněžením během úterý, středy (připomínám, že u nás sníh není, poprašek a pár cm začíná až od cca 500 mnm - viz fotka). Aladin pro mne maluje cca 5 mm srážek, ale dle povahy proudění je jasné, že orografie a zesílení srážek bude hrát roli - "o pár" km dále do může být klidně 10 cm. Každopádně vyšší polohy, hory a pak i Vysočina se mohou těšit na 10-20 cm nového prašanu.
Já si hlavně přeji pokračování mrazů - pokud by se předpovědi vyplnily, pak příští víkend bychom mohli bruslit u nás na rybníku (teprve až dnes ráno měl konečně první, tenkou krustu na hladině). A kdyby to klaplo (v tomto je úterní sníh "negativní"), pak by to bylo skvělé :)

Aktuálně již -6,6 C.
Dobrou noc.

Neděle 10.1. - 15:00
80
# 10.01.2021, 22:12

To je samý velemráz tady a tam... nechcete něco poslat sem? Tady snad už týden nemrzlo a pořád se tomu dolů nechce :D

378
# 10.01.2021, 22:49

aura33
Srazky nadhodnocuji vsechny modely a vetsina predpovedi.. To byste asi vazne nemel sledovat nic..
Jinak kazdy z hlavnich modelu je v necem dobry, v necem uz mene.. Globalni modely jsou super, ale jsou pro jednotl lokality prilis ,,hrube,,, nedetailni, malo pracuji s orografii a mistnimi specifickymi podminkami..
Prijde mi trochu ,,ztracene,, vychvalovat chvili ten a za par dni jiny model...

Jinak se tu vyjasnilo, aktualne -8 a jde to dal dolu.. Pod -10 bude rano urcite...



73
# 10.01.2021, 23:19

S trochou štěstí by podle mě mohl z téhle (nebo té následující) situace vyjít i nějaký ten arktický den. :)

33
# 10.01.2021, 23:53

andy206 Podle fotky takovej hezkej konec rijna :p

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.