Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes a zítra přechodně hodně oblačnosti

Diskuse o počasí Výrazné oteplení 15.2. až 17.2.2020

61
# 16.02.2020, 19:55

F4
Přesně no, dala by se z toho udělat dobrá rovnice.

Dlouhodobě nadprůměrné teploty = Problém č. 1
Dlouhodobě podprůměrné srážky = Problém č. 2
Problém č. 1 + Problém č. 2 = Obrovský problém (extrémní sucho každý rok)
_______________________________________________________
Řešení problému: Dlouhodobě nadprůměrné srážky
:D:D:D

97
# 16.02.2020, 20:43

andy206
Já jsem s tím ale počítal, takže novou výsadbu ovocných stromků, bobuloviny a veškeré holé záhony mám připraveny na sucho přeci jen lépe než kdykoliv předtím (zalévám celou zimu + absorbéry vláhy) a před dubnovým suchem budu už jen mulčovat, do toho slavného vyvýšeného produkčního testovacího záhonu dokonce máčím dřevo celou zimu, abych tam měl vláhu podchycenou, uvidíme co to udělá a dovoluji si tvrdit, že to v celé republice žádný zahrádkář nedělá;-)
Mě teď teplo fakt nevadí, vysázeno nemám ještě nic, ono tady jaksi žádné moc není, ráno je vždy mráz a přes den do +8, to není pro přírodu nic extra, jen se těším na předpovídané nadprůměrné srážky;-) Na ovocné stromky má větší vliv, jestli na ně pere slunce nebo je zataženo, na slunci může být totiž klidně +25, a to už problém být může, zejména u meruněk, to se dá ale snadno pořešit, lupnu tam prkno z jihu a větve natřu na bílo a je klid, kdybych věděl, že už nebudou mrazy, klidně bych už sázel na záhon, to by byla pecka.

ota
Avatar
797
# 16.02.2020, 21:52

No nevím proč tady Patrikovi nadáváte, počasí kdokoli z nás nezmění, takže je určitě lepší si to teplo užít, než na něj nadávat. Sice bych rozhodně ocenil raději mráz a 15cm sněhu, ale bohužel...A než nějaké 2°C a mrholení teda raději tohle. Jinak u nás dnes 11°C a vichr, takže stejně nic moc příjemného, ale v závětří bylo fajn. Hlavně je ale nutné si uvědomit, že zažíváme počasí které bude v budoucnu naprosto běžné, takže jestli se to nám nebo přírodě líbí je úplně jedno, budeme se všichni muset přizpůsobit a užívat si takové počasí jaké budoucnost přinese.

97
# 16.02.2020, 23:27

andy206
Já to vím velmi dobře a čekal jsem to, proto už jsem přešel z módu sledování do módu akce, okolní krajinu nedokážu změnit, ale svoji celkem rozlehlou zahrádku ano, z krajiny lidé svoji hloupostí dělají zastavěnou zhutnělou polopoušť a polostep, která ztrácí produkční a retenční schopnost, já chci třeba zkusit odpovědět na jednoduché otázky typu kolik lze max. vyprodukovat z jednotky plochy a jak ji trvale zúrodnit bez ohledu na budoucí sucho nebo třeba i povodně ( tady krajně nepravděpodobné).

# 17.02.2020, 01:47

GFS Wetterzentrale 16.02.2020 18 UTC +00 hod Velmi teplo nad stredni Evropou - mapy Evropy.

Teplota a geopotencial 850 hPa
ThetaE 850 hPa a prizemni tlak
Odchylka T850 od normalu 1981-2010
# 17.02.2020, 01:50

GFS Wetterzentrale 16.02.2020 18 UTC +00 hod Velmi teplo nad stredni Evropou - mapy stredni Evropy.

Teplota a geopotencial 850 hPa
ThetaE 850 hPa a prizemni tlak
Tmax 16.02.2020 12 UTC +06 hod (predpoved k casu 18 UTC)
F4
Avatar
54
# 17.02.2020, 07:26

ota
Těžko si člověk užije něco, co nesnáší a navíc je to v období, kdy máme za sebou vrchol zimy. Vedra a slunce je během roku více než teplot pod 0 a zataženo. A jak říkám, venku jsem včera byl, ale rozhodně jsem si to neužil, když si uvědomím, že je půlka února. Otázkou taky je, proč tak chtějí lidi slunečné počasí a teploty kolem 17°C už teď - za mě jasná odpověď: otravovat jakýmkoliv způsobem, alespoň u nás. Ještě, že u nás takový vedro včera nebylo a ani během noci to nevylétlo, až k ránu.

ota
Avatar
797
# 17.02.2020, 09:28

F4
Tak člověk je tvor původně z tropů, proto je asi logické proč většina z nás preferuje teplo a slunečno. Já osobně mám raději zimu a mráz než horko, ale vidím jaký je vývoj klimatu a je mi jasné, že pokud se nepřestěhuji do Laponska, tak mám prostě smůlu. Navíc se asi shodneme, že 17°C není vedro, pro člověka je to naopak spíše chladnější teplota, zkuste trávit v tom "vedru" venku noc bez vybavení a oblečení, tedy přirozeně jako součást přírody, nepřežijete to... Něco jiného jsou teploty nad 35°C nebo déle trvající teploty nad 30°C, to je opravdu nepříjemné a tam už to většině lidí prospívá jen těžko, ale o tom tady není řeč. A že příroda trpí? Možná ta naše, jenže příroda je schopná neuvěřitelně se přizpůsobit. V době dinosaurů byla planeta nesrovnatelně teplejší, Antarktida byla fajn místo k životu a byla krásně zelená a život, tedy příroda si poradil. Dokonce se dá říct, že prosperoval a evoluce si poradí znovu, takže já se o přírodu nebojím. Samozřejmě změny mohou být drsné a bolestné, viz třeba teď kůrovec, ale jde jen o to, že my lidi nemáme rádi změny, příroda to zvládne a pokud se budeme snažit, zvládneme to i my lidi. Pochopil jsem, že máte hodně protivné sousedy, což je mi líto, jenže za to ti co si teplo užívají nemohou a počasí za to nemůže taky. Jinak, že drtivá většina lidí nepreferuje zataženo a teploty kolem nuly je jasné. Vždyť slunce je zdroj vitamínů, bez něj by nefungoval život a taky bychom neměli co jíst, navíc hlavně dnes je dobře, že lidi tráví čas venku, ideálně třeba nějakým sportem, než aby byli zalezlí u televize nebo Pc, rozhodně jebto lepší pro naše zdraví. A právě teploty od 15 do cca 25°C jsou na venkovní aktivity nejvhodnější. Klidně se může stát, že z ČR v budoucnu bude step možná, že z těch opravdu teplých a suchých míst i polopoušť a aby nám tu něco vyrostlo bude nutná závlaha, jenže pořád je to lepší, než výbuch super vulkánu, pak by bylo neustále zataženo, deštivo, vše by plesnivělo, nic by ne vyrostlo a drtivá většina lidí by zemřela, jako se to už v takových situacích v minulosti stalo několikrát.

24
# 17.02.2020, 09:55

ota
K cemu je stredoevropske krajine, lesum, loukam, ceske faune a flore, ze Yurri si na svem malem kousicku lebedi v umele zavlazovanych subtropech..? Vubec k nicemu.. Na to Evropa globalne nebude mit vodu..jelikoz, jestli sis nevsiml, se vzrustajicimi teplotami i rapidne ubyva nejak normalne rozlozenych, prirode prospesnych srazek behem roku..

# 17.02.2020, 09:57

No....
Tady je 6C a polojasno, očekávám až +15 a slunce.
Jo jinak souhlas to počasí je průser....! Nebo spíše ty teploty

71
# 17.02.2020, 10:05

Straky
Hm, nevím, zda jste pochopil o co Yurrimu jde, jde mu o to s co nejmenšími požadavky na spotřebu vody, vyprodukovat co nejvíce užitné hodnoty, při zachování zdroje produkce, a na tom pracuje, teď na jaře na tom začínám pracovat taky, čím více lidí se zapojí, tím lépe, a navíc už to zkouší i zemědělka na výměře cca 1ha, ale počáteční investice jsou velké, nicméně na 1ha to představuje vázaný CO2 v cca tuším 130 tunách onoho biouhle, zkuste si to pak přepočítat na celou republiku,,, to je slušný počin k eliminaci CO2...:D a tato půda je navíc schopná vázat prakticky veškeré srážky, které tady v ČR na ni dopadnou a navíc minimálně vysychá..čili, nejde o uměle zavlažované subtropy, nýbrž, v případě že by to subtropy jednou byly, o subtropy, které nebude nutno uměle zavlažovat v našich podmínkách.. tak to chápu já, ale neberu vám váš pohled na věc, pouze ho rozporuji..:cool:
Přemýšlím, zda nezaložit nějaké téma, kdo preferuje jaké podnebí, počasí a proč, a jak se s tím srovnat, ale připadá mi to, jako že by to dost kopírovalo již existující téma o GO..:!!:

ota
Avatar
797
# 17.02.2020, 10:05

Straky
Stejně jako v mnoha místech subtropů, i tam je málo srážek a jsou nerovnoměrně rozložené. Středoevropským druhům se to líbit nebude, já ale přece netvrdím nic takového, ty druhy ustoupí k severu a nebo vyhynou, k nám se posunou jižní druhy a pomalu se z nás stanou subtropy a Yurri by měl být příkladem pro české zemědělce. Ti by místo trávení hrabošů, pěstování řepky a čerpání dotací na nesmysly měli přemýšlet jak udržet a zvýšit schopnost půdy uchovávat vodu, chystat kapkovou závlahu (na vodu nenáročná) a hledat plodiny, kterým nové teplejší klima vyhovuje.

# 17.02.2020, 10:33

PatrikMO
Jediné s čím bych souhlasil je, že bych to ukončil. Jinak ale jsi naprosto prekroutil vse co jsem napsal, což jsem tak nějak čekal, jen jsem chtel videt, jestli se nemýlím. O troubovi jsi psal první ty, já se jen pridal. Mít názor se kterým vetsina nesouhlasi muze znamenat odvahu a velkou inteligenci, že ti ostatni se mýlí, ale taky to, že ten nazor muze byt zkratka spatny, asi jako kdyz 9 z 10 lidi rekne, ze 2+2 je 4 a ten desátý rekne, že je to 5. Nicméně opravdu tato diskuze nema s vámi dale smysl. Nicméně závěrem chci říct, že vás rozhodne nechci nijak urazet, je to jen běžná internetová diskuze:D. Vas názor vam samozrejme opravdu neberu, to že nemáte rád zimu, chcete v únoru 15 stupnu a slunce a nechcete snih je jen a pouze vaše věc, na které takhle nic špatného není, jen si myslim ze neni nutné se tvářit, že je to v pořádku pro přírodu a ze by to tak mělo být, to je vse co jsem tím chtel říct. A jinak se uprimne omlouvam za neco zdanlive urazliveho co jsem napsal, na svuj nazor samozrejme opravdu pravo mate a hadat se neni skutecne nutne. Jen je ted akorát v pocasi nuda, tak se to chce nejak zabavit.;-):D

ota
Avatar
797
# 17.02.2020, 10:47

Straky
Takhle, nikdo z nás s tím, že je teplo neudělá vůbec nic, proto je podle mě potřeba si to užít. Kdybych to mohl ovlivnit samozřejmě tu teplotu snížím, ale nemůžu, takže si užívám to co je. Pokud si budeme všichni stěžovat, že je to hrozné, stejně se počasí nezmění a jediný rozdíl bude špatná nálada. Já se snažím být optimista, takže i když naši krajinu považuji za nejkrásnější na světě, prostě se snažím hledat pozitiva i na těch budoucích subtropech. Člověk musí podle mě hledat to co je dobré a ne se toho jen děsit, téměř určitě nám zdraží spousta potravin, ale mohla by naopak zlevnit zelenina a některé druhy ovoce. Rozhodně ušetříme na topení lehce možná i na dopravě, kdy vzhledem k teplu půjde auto častěji nahradit kolem nebo třeba skútrem. No a ona i ta příroda subtropů má své kouzlo, zajímavé a krásné rostliny, ze živočichů třeba želvy, srnky nám tu zůstanou, přibudou kojoti. :)Horší to má ale takový jih Španělska, tam asi optimistou příliš být nelze.

24
# 17.02.2020, 10:53

ota
Jih Spanelska, oblast Granada, Almeria..atd..jsou polopouste.. Desi me, ze by to tu jednou mohlo vypadat podobne, no a tam v tu dobu bude uz ryzi poust..Je neskutecne osvezujici, presunout se pak po pobrezi nekam severovychodneji, treba k Valencii, zelene travniky, stromy,vegetace.. nadhera..Jsem stredoevropan, zvykly cely svuj zivot na podnebi mirneho pasu s dostatkem srazek, s pestrou a zelenou krajinou, ktera nam tu ale posledni roky stale vice zloutne, rezavi a vysycha.. Ze si pres zimu nekdo proleva preventivne zahradu vodou, aby predesel jarnimu suchu, to v krajine jaksi nelze, neni cim, srazek, vody je cim dal mene.. Ja si to teplo a sucho v zime neuzivam..to je cele.. I kdyz vubec nerozporuji, ze usetrime za topeni a muzeme jezdit v unoru na kole v sortkach, radost z toho proste nemam..

2
# 17.02.2020, 12:18

Teplen za nami, pulka Horkona, na dohled Saunen...

# 17.02.2020, 12:35

Osobní názory si řešte přes soukromé zprávy.

Jestli vám více vyhovuje teplo nebo chladno si řešte v jiných tématech, třeba Zima nebo léto - co je lepší. Do tohoto tématu to nepatří a bude to smazáno (viz pravidla). Pokud sem budou někteří uživatelé posílat i sprostá slova, budou zablokováni.

24
# 17.02.2020, 13:55

Vypada to prece jen na nejake srazky na studene-nestudene fronte..Alespon pro Cechy.. Z Nemecka jde vcelku kompaktni srazkove pasmo..jestli to tedy na nasi sz hranici nezdechne.. Teplota tu stale drzi na 10st..

# 17.02.2020, 14:02

Straky
Ano take se na to divam, nevypadá to úplně spatne. Nejake srazky modely čekaly, třeba jich nakonec bude trošku více a i plosnejsi nez dle predikci, to je nejdůležitější, tak snad naprší, potažmo na horách nasněží co nejvíce, uvidíme.

ota
Avatar
797
# 17.02.2020, 14:25

Straky
No snad něco spadne, už by to zase chtělo. Jinak u nás dneska 12°C, ale protože fouká jen slabě je na pocit hodně teplo. Uvidíme co cca za týden, tam to opět vypadá na velmi vysoké teploty. Naopak nějaký, byť alespoň lehký podprůměr je v nedohlednu.