Extreme tepla vlna samozrejme tu spolecne s velkou nizi byva a byla diskutovana.
Clanek zde.
https://www.severe-weather.eu/mcd/warmth-benelux-g...
Jedna predpovedni mapa v clanku udava v 17.02.2020 00 UTC v oblasti Viden Odchylku teploty v 850 hPa od normalu 1981-2010 vice nez +20 °C Konkretne tato mapa:
https://www.severe-weather.eu/wp-content/gallery/w...
Dvacka zasahne i Breclav podle mapy, ale samozrejme realita neni zcela shodna s mapou, vzdy jsou tam nejake odchylky.
Diskuse o počasí Výrazné oteplení 15.2. až 17.2.2020
Tak za mě osobně teď vstupujeme do nudného počasí, ale ono už to je nudné, co skončila ta vichřice a přeháňky, ve výhledu modelů nevidím nic moc zajímavého, jen nějaké větší sněžení na horách a okluzní fronty, žádný nástup zimy moc nehrozí, letošní zima podle mě neměla ani žádný vrchol...
Jinak se omlouvám za moje příspěvky mimo téma, nechal sem se zbytečně unést tím sporem mezi uživateli.
Straky
Ano, říkám to pořád, že je to zacyklené. A nějak zvláštně to vždycky vyjde tak, aby nadprůměrné teploty vyšly na víkend nebo alespoň jeho část. A pak budou všichni tvrdit, že je o víkendu vždycky "hnusně".
Jinak dle očekávání fronta zdechla na hranicích, padá pár kapek a ochlazení nikde. A příští týden si všimněte, jak ten frontální systém z neděle na pondělí modely vysouvají čím dál více k severu. Pro nás to znamená jediné, slunce, sucho a vedro ještě větší než dnes.
ota
17°C pocitově vedro skutečně není, ale vztaženo k roční době jsou to teploty o 14°C nad normálem, takže něco jako 40°C v létě. Nekoukejme na to mechanicky ale v souvislostech.
TommyAst
Naprostý souhlas. Už jsem to zde před časem také komentoval. Diskutéři zde často posuzují pocit horka podle naměřené teploty. Při tom teplota, tedy naměřená jako teplota vzduchu hraje při posuzování vlivu na organizmus vedlejší úlohu. Podstatná je právě absolutní vlhkost vzduchu, radiace a konvekce. Tělo jako živý organizmus se musí především optimálně chladit.
ota
To že se bude méně topit je sice pravda, ale je to krátkozraká výhody pro optimisty. Především se začne více chladit. Chlazení je bohužel energeticky více náročné než topení, dnes závislé výhradně na elektrické energii.
Straky
Jo, jo, česnek..mě se tu na konci prosince smáli, že ho sázím, a ejhle, asi jsem to trefil, ač tu je sakra teplo, ještě neleze, zkouknul jsem to na jednom , kořínky má.., jinakk dneska zase bylo 14,5..., ovšem ve dvě hodiny ráno...ve dvě odpoledne bylo 9,5..taky dobrý..
Dobrý večer,
mám otázky k předpovědním modelům GFS. Dívám se nyní na předpověď na 24.-26.2. Deterministický model (Meteogram na 10 dní) maluje teploty až +15 C. Ansámblový model ale maluje teploty max. +8 C. Toto je celkem velký rozdíl ...
Za druhé pak rozdíl 850 hPa vs. teplota ve 2 m. Uplynulý víkend byla teplota v 850 hPa až +11C (ansámblový model), GFS maloval teploty ve 2 m kolem "jen" +10 až +12 C (deterministický model). Na období 24.-26.2. nyní maluje ansámblový model teplotu v 850 hPa +3C, ale ve 2 metrech (deterministický model) maluje až +15C.
Čím je tento rozdíl ansámblový vs. deterministický model způsoben? Nejspíš způsobem výpočtů ... ?
Děkuji za objasnění
EDIT: trošku jsem googloval a:
ansámblový model - výpočet je dán X-násobným během, kdy se trošičku mění vstupní podmínky (vstupuje "chaos" - nejistota). Výstupem je pak různý stupeň pravděpodobnosti. Uživatel pak vidí, jak se mění pravděpodobnost v čase.
deterministický model - vstupní podmínky se nemění. Dá se říct jedny podmínky = 1 výstup. Budoucí vývoj je pevně spojen s aktuálním stavem. Neexistuje "náhoda-nejistota". Tento model má hlavní výhody v krátkodobém výhledu na teploty/srážky (hodiny až pár dnů, dle situace někdy i déle).
https://www.wpc.ncep.noaa.gov/ensembletraining/
PS. jaká výstupy z těchto 2 modelů sledujete vy?
Však jsem vám říkal, že to mám zamluvený a že výjimečně potřebuju teplo na míchání terra prety a máčení dřeva v sudech, zrovna o česnek bych obavy neměl, by muselo bejt -15, aby měl vyrašený problém, zítra zkusím pro srovnání s podzimním nějakej spolu s cibulí zasázet, spíš přemejšlím, zda nezkusit vysázet další várku kořenové zeleniny nebo třeba hrášek.
Vubec nejteokejsi vzduchova hmota byla nad Stredni Evropou 17.02.2020 00 UTC z terminovych behu GFS. Obrovska oblast nad stredni-vychodni Evropou byla s odchylkou T850 od normalu 1981-2010 vice nez +12 a specialne oblast nad CR-SK-PL-Rakouskem vice nez +16. Nad okolim Viden (i Breclav) Mela byt odchylka T850 od normalu az vice nez +20 podle modelu pred 24 hod GFS 16.02.202000 UTC.
V Nemecku, Svycarsku se Tmax prez den dostala nad +20, ve Francii byl i letni den, na dvou stanicich denni prumer nad +20 a Tmin nad +15.
Clanek na severe-weather:
https://www.severe-weather.eu/mcd/warmth-benelux-g...
Predpovedni mapa s extreme teplym vzduchem v 850 hPa:
https://www.severe-weather.eu/wp-content/gallery/w...
Ze SYNOP stanic Tmax 16.02.2020 Francie Dax +26.5 °C, Spanelsko Abla +25.4 °C, Turecko Antalya-Bolge +21.5 °C, Italie Decimomannu +19.4 °C, Svycarsko Delemont +21.2 °C, Nemecko Muehlacker +20.6 °C, Nizozemi Arcen Aws +18.2 °C, Chorvatsko Hvar +18.1 °C, Belgie Diepenbeek +17.9 °C, Polsko Slubice +17.8 °C, Slovinsko Novo Mesto +17.6 °C, CR C. Budejovice-Roznov +17.2 °C, Rakousko Reichenau - Rax +16.6 °C, Britanie Weybourne +14.6 °C, Dansko Hammer Odde +14.5 °C.
Ve Francii krome letnich dnu vyskyt extreme vysokych Tmin a Tavg:
Biarritz Tmax +24.6 °C Tmin +16.6 °C Tavg +20.0 °C
Socoa Tmax +25.7 °C Tmin +17.5 °C Tavg +20.4 °C
Ledovy den nebyl ani v Rakousku a Svycarsku ve stanicich nad 3000 m: Svycarsko Jungfraujoch 3580 m, Rakousko Brunnenkogel 3440 m, Nemecky Zugspitze 2960 m, Slovensko Lomnicky Stit 2633 m) - Tam vsude NEBYL ledovy den 16.02.2020. Ledovy den ale byl na Jiznim Slovensku Kojsovska Hola 1242 m a na Ceske Snezce (divne ?), na Polske Snezce ledovy den nebyl.
Mapy Evropa GFS Wetterzentrale 17.02.2020 00 UTC +00 hod
andy206
Ono bylo v 850 hPa nad Vidni podle GFS az +17-18 (obrazky nahore). Rozdil teploty ve 2m a v 850 hPa byva pri promichanem vzduchu 11-18 stupnu podle oblacnosti, vyjimecne az 20 stupnu za jasne oblohy a sucheho vzduchu v lete (odpoledne v dobe Tmax).
V zime ale je stabilni inverzni zvrstveni stabilni az prilis a nepromicha se (vzduch nahore je prilis teply a Slunce tolik nesviti). Tak se stava, ze T850 je vyssi, nez Tmax v nizinach. Aktualne byl telpy vzduch nahore pred frontou prilis teply, aby se stabilni zvrstveni promichalo.
U nás ráno +3 st a pomalu se začíná zase ochlazovat. Během dne by se už mohly objevit sněhové přeháňky Sníh nám tu zatím ještě drží i když je to max do 10 cm přemrzlého firnu. Do pátku by to zase mohlo připomínat zimu, ale víkend už vypadá opět na oblevu a jarní počasí.
Petr75
Je to tak. Sněhu v naší nadmořské výšce dost odtálo. Já už se na běžkách "od baráku" dostanu nad 800 m.n.m jen traverzem po jižním svahu na fotografii. Sice až půl metru sněhu již v nesouvislé vrstvě. Přeháňky sice sněhové střídá slunce s teplotou nad nulou připomínají spíše dubnové počasí.
palma
Však já už se také těším. Zkušenost mě ale nechává v klidu. Loni jsem už v polovině dubna přesvědčil manželku, že zimní počasí se už vybouřilo a rozjeli jsme výsadbu kytek i zeleniny (papriky, rajčata) samozřejmě do truhlíků a květináčů. Trochu v tom roli hrálo i přesvědčení, že GO už "válcuje" i hory. V květnu napadl sníh. V našem obýváku (40m2) se nedalo hnout. Tolik zeleně v bytě už nemusím.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.