Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno, maxima až u 20 °C

Diskuse o počasí Výrazné oteplení 15.2. až 17.2.2020

F4
Avatar
109
# 16.02.2020, 13:17

PatrikMO
Být půlka dubna souhlasil bych, jsme ale o 2 měsíce zpět. Zajeďte k nám, tady zase praží dle očekávání. Hlavně, že slibovali v severní půlce Čech zataženo.

272
# 16.02.2020, 13:29

PatrikMO
Přesně tak, v polovině února +15 je parádní luxus, který Čechám neskutečně závidím, i zbytek Moravy má někde přes +10, mrknu na moravskou část Vysočiny a o ničem, nějakých +6,5. Včera bylo krásně slunečno a +8, jako pěkný, ale když vím, že vedle Jihočeši mají 2x tolik, tak to prostě zamrzí, je to opravdu pořád dokola a v létě budu pro změnu závidět srážky, nádrž Vranov má 60% vody, už se schází komise sucho na povodí, nejhorší situace s vodou v republice, tady holt za humnama hory nejsou, narozdíl od Čech nebo S a V Moravy nebo vám tam dole tečou mega řeky.

40
# 16.02.2020, 14:00

Siušice momentalne oblačno,
+16..

2673
# 16.02.2020, 14:18

No je to fakt blázinec při dnešních 10 stupních už lezou kytky, práci zpívají a poletuje hmyz příroda se probudila:!!: už ať žádná zima radši ani nechodí ta nejlepší doba na zimu je pryč příroda to promarnila:zz: teď už to moc nemá cenu dny už jsou delší a za chvíli je tu oficiální jaro;-) sníh krajinu nepřikryl v téhle hrozné zimě sice bílo bylo ale jen malinko sotva na stopu to nepočítám až na ten listopad to byl slušný sníh až 11 cm;-):snih:

F4
Avatar
109
# 16.02.2020, 15:23

Tak jsem byl venku zalévat a i přes to, že je tu lehký závoj cirrů, tak slunce pálilo jak v květnu, humus. Pupeny nalité, ptáci štěbetají, člověk aby už začal zastřihávat stromy i keře.

386
# 16.02.2020, 16:51

Tak snad to klapne, jestli bude fakt pršet začnu zároveň vypouštět vodu z nádrže na zahradu, páč je plná a nemá cenu nechat téct vodu přepadem do kanálu... to radši ať to pořádně proteče...:D, jen musím dát pozor na meruňky abych to nepřemokřil.. Aktuálně máme +12,5, sněženky v plném květu, u souseda kvetou měsíčky, nezmrzly po celou zimu a teď se probraly.. asi z nich vypěstuje trvalky...:D

# 16.02.2020, 17:32

F4
Přesně tak, byt duben řeknu jasne 15 stupnu nádhera, příjemné teplo. Ale chtít 15 stupnu v únoru, kdy má být zima a snezit a asi o 13 stupnu chladneji, může opravdu jen blázen, nebo naprostý ignorant přírody, to at se na mě nikdo nezlobí. Někteří lidi jsou neskuteční se svojí manii po teplu a slunci, příroda se probudí uz ted v únoru, pak přijdou mrazy v dubnu a je vše v haji, místo aby mrzlo ted jak ma a od dubna se postupně oteplovalo. Clovek by se nemusel bát ze vše na jaře pomrzne, když by bylo počasí jaké má být. Ale co se dá dělat, lidé jsou někdy strasne sobečtí, čert vem co příroda, ale hlavně že bude teplo. Ja mam taky rád zimu, ale nebudu si přát v červenci snezeni prece, všechno ma mít svůj průběh, ale to je škoda slov. Jsem rád, že je zde vetsina lidi normalnich, ale výjimky se najdou vzdy:D.
Jinak bohuzel vyhledy dale naprosta katastrofa, snad aspoň ty srazky nejake budou.

386
# 16.02.2020, 17:36

Snowrain
Bohužel to vypadá, že v dubnu bude +15 , +18...

42
# 16.02.2020, 18:10

Yurri
Jo jasně :D únor se bude loučit vydatnými dešti a přitom je půlka února, dobrý titulek a pěkný nesmysl.

Srážky ještě přijdou a únor skončí srážkově výrazně nadprůměrný, to už se ví. Ale moc bych se neradoval, ze zkušeností z minulých let vím, že po srážkově vydařeném měsíci přichází skoro vždy suché a teplé měsíce... třeba jako loni květen - červen, červenec. A stejně chybí sníh, který nám nějaké větší "chcanky" v zimním období nikdy plnohodnotně nenahradí.

496
# 16.02.2020, 18:50

Yurri
To, že máš rád teplo, ví většina zdejších pravidelných uživatelů. Ale oslavovat +15C v únoru 16.2. jako parádní luxus? To je trošku úlet ne?! Možná Ti nedochází, jaké dopady to může/bude mít. A to mě zaráží, neboť Ty, jako zahrádkář, by si to snad mohl i vědět. Přece při takovémto teplu, a pokud bude málo srážek, budeme hodně brzo bojovat s nedostatkem vody v půdě v různých hloubkách. A přece víš, že Tvá lokalita má pravidelně srážek nejméně. Proto, až zase přes ČR "proletí" fronty, tak tam na jihu budeš mít méně srážek. Do toho je letos velmi malá zásoba vody ve sněhu, a nějaké sněžení opravdu neočekávám. Ale jo, raduj se z +15C a přej si je nadále ... bavil jsem se mnoha kamarády-zahrádkáři a každý říká - toto teplo je špatně.

Malá vsuvka závěrem - do svých denních záznamů jsme si vložil nástřel teplot do konce února. Výsledkem je pak je teplotní odchylka +4,2 C za celý měsíc :( :(

42
# 16.02.2020, 19:08

Tak dnes max. Klatovy pár desetin nad +18°C. To je na únor fakt mazec, vsadím se, že v březnu dáme určitě +20°C, v dubnu +25°C, květen +30°C, červen a červenec 35-40°C.

Už je to klasika, že každý měsíc se objeví velmi teplé dny a padají rekordy.

andy206
+16°C je dobrá teplota na výlety apod. to je asi jediný důvod proč si přát takovou teplotu v únoru, jinak to nedává smysl, ale není lepší na procházku v únoru -3°C a 10cm sněhu, než +16°C a bláto?

F4
Avatar
109
# 16.02.2020, 19:39

PatrikMO
Myslíte vážně, co jste napsal? Dokud je pěkně? To jako už do konce roku nebude svítit slunce a nebude nad 15C? Navíc od začátku roku je sluneční svit zase nadprůměrný o 10 %. Já třeba venku byl ale zalévat, aby, jak píše palma, nešla žádná voda vniveč. Za zimu jsem zaléval asi 7x, což se ještě nikdy nestalo. Ale dělám to proto, abychom nepocítili sucho už v březnu, když vidím ty teploty.
aura333
No jo, ale já mám novou metodiku pohledu na srážky. Co stupeň v kladné teplotní odchylce, to třeba 10 mm k měsíčnímu úhrnu. Únor tipuji tak +3C, takže má spadnout aspoň 65 mm, aby byly normální srážky. To mi přijde odpovídající potřebě. Průměrné srážky při nadprůměrných teplotách už kolik měsíců a let už nestačí.

42
# 16.02.2020, 19:55

F4
Přesně no, dala by se z toho udělat dobrá rovnice.

Dlouhodobě nadprůměrné teploty = Problém č. 1
Dlouhodobě podprůměrné srážky = Problém č. 2
Problém č. 1 + Problém č. 2 = Obrovský problém (extrémní sucho každý rok)
_______________________________________________________
Řešení problému: Dlouhodobě nadprůměrné srážky
:D:D:D

272
# 16.02.2020, 20:43

andy206
Já jsem s tím ale počítal, takže novou výsadbu ovocných stromků, bobuloviny a veškeré holé záhony mám připraveny na sucho přeci jen lépe než kdykoliv předtím (zalévám celou zimu + absorbéry vláhy) a před dubnovým suchem budu už jen mulčovat, do toho slavného vyvýšeného produkčního testovacího záhonu dokonce máčím dřevo celou zimu, abych tam měl vláhu podchycenou, uvidíme co to udělá a dovoluji si tvrdit, že to v celé republice žádný zahrádkář nedělá;-)
Mě teď teplo fakt nevadí, vysázeno nemám ještě nic, ono tady jaksi žádné moc není, ráno je vždy mráz a přes den do +8, to není pro přírodu nic extra, jen se těším na předpovídané nadprůměrné srážky;-) Na ovocné stromky má větší vliv, jestli na ně pere slunce nebo je zataženo, na slunci může být totiž klidně +25, a to už problém být může, zejména u meruněk, to se dá ale snadno pořešit, lupnu tam prkno z jihu a větve natřu na bílo a je klid, kdybych věděl, že už nebudou mrazy, klidně bych už sázel na záhon, to by byla pecka.

ota
Avatar
2132
# 16.02.2020, 21:52

No nevím proč tady Patrikovi nadáváte, počasí kdokoli z nás nezmění, takže je určitě lepší si to teplo užít, než na něj nadávat. Sice bych rozhodně ocenil raději mráz a 15cm sněhu, ale bohužel...A než nějaké 2°C a mrholení teda raději tohle. Jinak u nás dnes 11°C a vichr, takže stejně nic moc příjemného, ale v závětří bylo fajn. Hlavně je ale nutné si uvědomit, že zažíváme počasí které bude v budoucnu naprosto běžné, takže jestli se to nám nebo přírodě líbí je úplně jedno, budeme se všichni muset přizpůsobit a užívat si takové počasí jaké budoucnost přinese.

272
# 16.02.2020, 23:27

andy206
Já to vím velmi dobře a čekal jsem to, proto už jsem přešel z módu sledování do módu akce, okolní krajinu nedokážu změnit, ale svoji celkem rozlehlou zahrádku ano, z krajiny lidé svoji hloupostí dělají zastavěnou zhutnělou polopoušť a polostep, která ztrácí produkční a retenční schopnost, já chci třeba zkusit odpovědět na jednoduché otázky typu kolik lze max. vyprodukovat z jednotky plochy a jak ji trvale zúrodnit bez ohledu na budoucí sucho nebo třeba i povodně ( tady krajně nepravděpodobné).

273
# 17.02.2020, 01:47

GFS Wetterzentrale 16.02.2020 18 UTC +00 hod Velmi teplo nad stredni Evropou - mapy Evropy.

Teplota a geopotencial 850 hPa
ThetaE 850 hPa a prizemni tlak
Odchylka T850 od normalu 1981-2010
273
# 17.02.2020, 01:50

GFS Wetterzentrale 16.02.2020 18 UTC +00 hod Velmi teplo nad stredni Evropou - mapy stredni Evropy.

Teplota a geopotencial 850 hPa
ThetaE 850 hPa a prizemni tlak
Tmax 16.02.2020 12 UTC +06 hod (predpoved k casu 18 UTC)
F4
Avatar
109
# 17.02.2020, 07:26

ota
Těžko si člověk užije něco, co nesnáší a navíc je to v období, kdy máme za sebou vrchol zimy. Vedra a slunce je během roku více než teplot pod 0 a zataženo. A jak říkám, venku jsem včera byl, ale rozhodně jsem si to neužil, když si uvědomím, že je půlka února. Otázkou taky je, proč tak chtějí lidi slunečné počasí a teploty kolem 17°C už teď - za mě jasná odpověď: otravovat jakýmkoliv způsobem, alespoň u nás. Ještě, že u nás takový vedro včera nebylo a ani během noci to nevylétlo, až k ránu.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.