Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Letní čas

272
# 07.09.2018, 11:08

Mimochodem, melatonin, hormon spánku a synchronizátor biorytmů se v těle vylučuje po 22hod. večer a běda jestli ho přerušíte byť i jenom na 15sec. výrazným osvětlením během noci, takže žádné lampičky, TV, PC, noční LED lampy, to vše jednoznačně zvyšuje riziko rakovin a tolik rozšířených spánkových poruch, musíte používat červené světlo, někteří na to zobou antioxidanty, ale účinnost melatoninu v boji proti kyslíkovým radikálům je 20-30x vyšší, takže nezobat, chrnět.

# 07.09.2018, 11:12

Yurri
Chápu každý má svůj názor. Naštěstí většina má stejný jako já. Vy chodíte spát v zimě v 17:00 když se máme řídit světlem a tmou?

272
# 07.09.2018, 11:25

Budejcak
0,8% obyvatel EU rozhodně není většina, to už se učilo docela dávno na ZŠ. Osobně odhaduji, že pro zachování posunu by byla tak 3/4 populace, po vysvětlení důsledků, je to jak s tím Brexitem, rebelie zajímavá, někdo se na tom docela dobře zviditelnil, ale přitom jasná kravina.

# 07.09.2018, 11:34

Yurri
Ten kdo se chtel zucastnit hlasovani at uz pro nebo proti, mohl vyplnit dotaznik zda-li souhlasi nebo ne. Zda se, ze ostatnim je to jedno jestli chcou menit cas nebo zustane jeden stavajici. Ja hlasoval pro jeden. A pruzkum hovori jasne. Ti, kteri se zucastnili hlasovani v 80% hlasovali pro jeden staly cas. Tak asi takto.

# 07.09.2018, 11:48

Budejcak
Vůbec netuším, že bylo nějaké hlasování! Kdy a kde to prosím bylo oficiálně vyhlášeno? Kdy a jak to probíhalo? Jinak bych samozřejmě hlasoval pro zachování střídání. Ani nikdo z mýho okolí o tom vůbec nic neví!!

Nyní mám sice pružnou pracovní dobu (psal jsem už výše), ale po škole jsem asi 20 let dělal už od 5:45 a jezdil vlakem, takže jsem taky vstával ve 4 hodiny. A musím říct, že se mi vstávalo furt stejně blbě, ať bylo světlo nebo tma :)
Nicméně, ten hodinovej posun jsem vůbec nezaznamenával, nic jsem neměl rozhozenýho. A že jsem občas šel spát v létě v 21:00 za plného slunečního svitu, ještě navíc v místnosti s nezastíněnými okny přímo na západ? Vůbec mi to nevadilo, když se mi chtělo spát, prostě jsem usnul.

# 07.09.2018, 11:52

Zdenál07
No tady je presne nazor toho, ze jestli je tma nebo svetlo vubec nevadi.

K tomu hlasovani. Musite se obcas informovat na zpravodajskych webech co se kde deje. S kazdym s kym jsem to resil v mem okoli je pro zavedeni jednoho stavajiciho casu.

272
# 07.09.2018, 12:09

Budejcak
Však jo, zůčastnilo se cca. 1 % obyvatel EU, z toho 80% bylo proti posunu, takže za mě 0,8 % chce změnu, tzn. bych se o tom vůbec nebavil a tohle téma neotvíral.
S kým jsem mluvil, tak všichni jsou pro zachování současného posunu.
Zdenál07 je krásný příklad toho, kdo je na tom špatně tak jako tak.

# 07.09.2018, 12:11

Yurri
Dva názory proti mě na webu In-počasí mě opravdu o opaku nepřesvědčí. :D:D:D:D:D:D

Jsem moc rád, že Západní Evropa je vyspělejší. Koukám, že Česko se upíná spíše furt k Východu.

32
# 07.09.2018, 12:15

Problém je, že u nás moc velkej rozdíl mezi létem a zimou v délce dne (8 vs 16 hod.) a ten hodinovej posun to sotva zvládne pokrejt. Navrhuju petici, jejimž cílem bude aby v parlamentu odhlasovali změnu na 10 vs 14 jako to maji např. v Káhiře. Samozřejmě v úvahu je i měkčí varianta, pracovně pojemnovaná Řím - 9 vs 15 hod. Pak v létě nebude světlo tak brzo a v zimě tma tak dlouho.

272
# 07.09.2018, 12:21

Budejcak
Jo v pohodě, každej, ať má názor jaký chce, jde mi o argumenty, a že západ nad nečím intenzivněji debatuje, neznamená, že z toho budou rozumnější výsledky užitečné pro většinu lidí, ale je to kokotina, třeba z takové koncepce krajiny bychom si mohli opravdu vzít ze západu příklad, jinak budeme bez vody, a to je trochu větší průs..

F4
Avatar
109
# 07.09.2018, 12:43

Na.Guru
Ano, samozřejmě čím blíže k rovníku tím menší rozdíl délky dne během roku, ale mít 12 h den i noc po celý rok za cenu veder bych nechtěl, ale v současných podmínkách 10 vs. 14 bych bral všemi deseti :)

# 07.09.2018, 12:50

Budejcak
Zpravodajský weby samozřejmě sleduju - iDnes, Aktuálně, Novinky, nikde jsem na to prostě nenarazil! Schválně jsem si teď vyhledal, že hlasování začalo 5.7. a skončilo 16.8. - fakt ideální čas, o prázdninách a dovolenejch!! :!!:
O zahájení hlasování jsem našel jedinou zprávu z 6. července na iDnesu (a to prosím v sekci TechNet!). Na Novinkách ani Aktuálně od 1. do 14. července ani ťuk! PNějaký články jsem našel v Blesku, či webu TV Nova - bulvár nesleduju. Dále na cnews.cz - taky nesleduju...
Pak bylo až 16.8. zpráva v Deníku, že hlasování dnes končí. Fakt úžasná propagace!

Většina lidí z mýho okolí je právě pro zachování střídání času, ani jeden z nich o tom hlasování nevěděl.

Ano, ráno je mi skutečně jedno, jestli je tma nebo světlo - ale odpoledne (resp. večer) a zvlášť v létě mi to jedno není! Tam je letní čas výbornej! Ještě jednou zopakuju mou dřívější odpověď:
"... střídání času vítám, vůbec mi nevadí, ještě mu pomáhám tím, že v létě chodím do práce kolem půl sedmé, abych měl odpoledne víc času pro pobyt venku a v zimě až před osmou. Ale je mi jasný, že tohle se v mnoha zaměstnáních dělat nedá... "

# 07.09.2018, 13:16

Zdenál07
Jak jsem psal. Jsem rád, že do EU patří i Západní Evropa.

# 07.09.2018, 14:30

Budejcak
Nějak netuším, jak s tím souvisí Západní Evropa, zvláště když v čele iniciativy pro zrušení střídání času je náš europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL), ale budiž...

Hlavní problém je v tom, že někdo dělá od 6 ráno (anebo i dříve - třeba od 4), někdo od 8 nebo 9 - a každýmu bude vyhovovat něco jinýho. Tak, jako dnes se zviditelňuje skupina lidí, kteří chtějí střídání času zrušit, bude po zrušení existovat zase jiná skupina, která bude to střídání chtít zavést zpátky. A bude to bez ohledu na Západní či Východní Evropu.

# 07.09.2018, 15:10

Budejcak
Ani z tohoto článku nevidím souvislost pouze a výhradně se Západní Evropou.

Už toho nechám, je to furt dokola...

# 07.09.2018, 15:14

Vaše starosti bych chtěla mít alespoň čtrnáct dní před smrtí.

# 07.09.2018, 15:14

Zdenál07
Presne tak moje slova.

# 07.09.2018, 15:17

Lištička
:D radeji nechtejte

74
# 07.09.2018, 19:11

Budejcak
Ano je pravda že většina lidí je pro zrušení střídání času ale to z toho důvodů že si neuvědomují následky. S každým co jsem se o tom bavil a byl zastáncem zrušení jsem vysvětlil v kolik by se stmívalo a svítalo a hned změnili názor že aby svítalo v létě ve 3 hodiny ráno je opravdu blbost. A navíc vsadím body že kdyby byl jeden čas tak firmy to začnou nahrazovat změnou pracovní doby.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.