Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Globální oteplování

# 23.09.2021, 23:53

2021 Madagaskar, extrémní sucho, hladomor

33
# 25.09.2021, 23:21

neco pro zahrati> - erupce sopky Cumbre Vieja na La Palme vysilana zive. Kam se hrabe ta na Islandu.. Popel uz se dostal do vysky asi 6km a muselo kvuli nemu byt zavreno i letiste. Tak nakonec se zda ze by nejaky vliv na pocasi mit mohla aspon v casti Evropy nebo zapadni Africe. Minimalne aspon kysely dest. Sesuv casti ostrova a nasledna tsunami snad [zatim] nehrozi, to by byl masakr.

384
# 26.09.2021, 12:25

ACEOF ACES
To sice asi nezpůsobila, nicméně Ai-kun, tím může naznačovat, že jelikož má tato sopečná činnost trvat dle všeho klidně i přes dva měsíce, uvolní se značné množství sirných sloučenin do ovzduší, což může mít nějaký vliv na počasí, či teploty, plus nějaký ten sopečný popel..ten může mít vliv též, a to jak na teploty, tak i na srážky, ne veliký vliv ale nějaký malý, to už jo.;-)

384
# 27.09.2021, 20:53

Ještě že mám jako druhou možnost vytápění krbový kamna s výměníkem...přejme si aby byla tato zima mírná, či lépe, teplá.. a pak si řekněme zaplaťpámbůh za globální oteplování.:D:D:D
https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/modlitby-z...

33
# 27.09.2021, 21:52

palma Docela smutny, jak po tech staletich rozvoje dospela civilizace opet do stadia modliteb za mirnou zimu. Kruh se pomalu uzavira :)

271
# 28.09.2021, 09:56

palma
Tak každý stát si rozhoduje o své energetické soběstačnosti, vedle Turów bude těžit myslím do r. 2044 a kousek na západ jdou jaderky k zemi, tak s tímhle rozdílným přístupem samozřejmě na boj s GO můžeme rovnou zapomenout, někde to uspěchali a jinde jedou po staru, pro mě je to důkaz neschopnosti emise efektivně řešit, vědci by chtěli rychlost, protože ví kam to spěje, ale rozhoduje ekonomika, bohužel, na emise bych vůbec silou netlačil nebo nezaplatíme o 10 nebo 20 % více, ale 3 x tolik, řešení vidím úplně jinde, však víte kde.

384
# 28.09.2021, 10:26

Yurri
Bohužel jsou energetické soustavy propojené, a poptávka od bohatších států samozřejmě zvýší ceny energií i u nás, takže doplácet na Němce bude celá EU.. například...a Rusko si to nedá ujít, po dlouhé době vydělá, stačí, když plynu bude dodávat přesně podle dosavadních smluv..zásoby se tak nedoplní a v případě tužší zimy bude legrace, nejlíp na tom budou právě ti, co mají "špinavé" zdroje..:cool:

271
# 28.09.2021, 11:49

palma
U nás prý není ani strategie na přechod k nízkoemisní energetice, to mi úplně stačí, jak jsem popisoval to využití energii třeba u sebe nebo pro konkrétní blok domů, tak to je jasná cesta, právě aby nebyly nároky na přenosovou síť, čekal jsem to tak před 15 lety, teď se mi to nechce sledovat:
https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/solarni-elek...

384
# 28.09.2021, 12:14

Yurri
Copak o to, vypadá to hezky, ale pořád budou zapotřebí záložní zdroje, protože bateriová úložiště tohle nevyřeší. Navíc tak přemýšlím, až tyhle statisíce malých elektráren, budou za hranicí životnosti, kde skončí ten elektroodpad, bude to docela náraz, je boom solárních elektráren, za nějakých čtyřicet let to nárazově bude končit, baterie podstatně dříve, to by taky chtělo v předstihu připravit, jinak to bude zase další průser.. Nedávno mne pobavil soused, když pravil, sem připravenej na ten black out, mimo elektřiny mám plyn, a tim topim, zima mi nebude,.. když jsem se ho zeptal, jak mu ten kotel hodí jiskru na zapálení, plus čerpadlo, jak mu bude honit vodu a vlastní plynárenská síť je taky tlakovaná čerpadly.. tak nějak se divně kouknul a řekl jen "Aha"...

# 28.09.2021, 15:13

Stavba dalších elektráren je kontraproduktivní, jestli ten odpočet doběhne tak, nám elektrárny nepomohou (ani jaderné, ani fotovoltaické a pod.).

271
# 28.09.2021, 15:26

palma
inovace v bateriích jdou rychle dopředu, naše teplárenství je na tom asi takhle:
https://www.energie21.cz/alternativni-palivo-jako-...

A tohle už je opravdu zelená inovace dle mého gusta:
https://www.novinky.cz/auto/clanek/misto-plastu-re...

Včera jsem zahlédl parádní reportáž o recyklaci betonu, nové stavby už by s takto upraveným betonem měly počítat, velký potenciál, novinek hafo, jen je vnímat a nevnášet svoje stereotypní soudy.

384
# 29.09.2021, 09:40

Yurri
No, po ránu jsem si tedy početl... bohužel je to v placené sekci, nicméně jako ukázka to naprosto stačí, pokud takoví výrobci budou existovat, nikam se moc nepohneme...taková "kurvítka" jsou i malých solárních elektrárnách... součástky které se musí cca po třech až pěti letech pravidelně měnit a nejsou zrovna levné..střídač ... výměna přijde cca na 17 000,- apod...https://www.idnes.cz/technet/pc-mac/planovane-zast...

15
# 29.09.2021, 11:56

A víte jak u nás recyklovali beton z fotovoltaické elektrárny? V několika hromadách ho nechali na mezích a okolních pozemcích. Špica! Jednalo se o postavenou a vzápětí rozebranou fotovoltaiku, protože nestihli přicucnutí na dotace. Panely odvezli, podstavce také, plot smotali, sloupky uřízli, ale betonové patky nahloučili kam se dalo (kam si kdo nechal dát). A že těch patek z oplocení fotovoltaiky není málo - několik set určitě. Takže po skončení životnosti fotovoltaik se všechno shrne někam do kouta na hromadu, nebo do zmoly a tam to zaroste nejdřív bejlím nečistým potom náletem = sejde z očí, sejde z mysli, však si to geologie přebere. Tak to asi bude ta recyklace v praxi...

A tak to dopadne, protože s nastoupenou cestou na tu recyklaci nebude energie.
Ona možná nebude už na letošní zimu. Nu což, za bezvětrné inverze se ve studené místnosti alespoň bude dobře přemýšlet, kde jsme udělali chybu a kam ještě namontovat panel nebo větrník...

271
# 29.09.2021, 12:55

palma
No a kdo tohle umění kurvítek povýšil na celosvětový problém, no přece Čína, všichni velcí výrobci tam outsourcovali co to jen šlo, hlavně ať je odbyt a jistá marže a tady máte výsledek, mraky odpadu a kvalita mizerná, přesně to, co kritizuji celou dobu, prodejná konzumní společnost je největší zlo, nejen protože drancuje zdroje a znečišťuje ovzduší, ale navíc si nechá autokratickými státy diktovat podmínky a ukrást svoje know-how, což je v Číně národní sport, tohle přece musí už dnes každý vidět, podívejte na Taiwan a Hongkong, tam je vidět o co komu skutečně jde, osobně budu mnohem raději kupovat dráž než z Číny, z principu, průšvihy Huawei nebo Xiaomi jsou přece už notoricky známé, navíc i polské shity vidím třeba v celém Baumaxu apod., pořád jsme východní trhy a dokud budeme tyhle srajdy konzumovat, tak se nic nezmění, jsme jak prodejné ... co pro slevu udělají všechno, zvlášť my Češi bychom tohle měli odmítnout a vzpomenout si na slávu značky made in Czechoslovakia v celém světě, viz Baťa, ale to už jsem dost odbočil;-)

# 29.09.2021, 13:50

25.09.2021 Thajsko, silný déšť, záplavy

271
# 29.09.2021, 20:38

Prej +2,7 do konce století, mno tak to je hodně velký optimismus, viděl bych to tak do půlky století, max. do 60-tých let, to ještě tady někteří z nás v pohodě zažijeme, zmiňovaný scénář bych viděl klidně už za 100 let, vysvětlete dětem:

https://www.denik.cz/veda-a-technika/globalni-otep...

384
# 29.09.2021, 21:26

Yurri
To bude ironie, Rusové si budou vybírat, koho nechají přežít, tedy kdo se bude u nich moci usídlit..:!!:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.