Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Globální oteplování

54
# 28.06.2021, 09:58

palma
Díky.Zmátla mě odpověď bez citace. Takhle je to lepší ;-)
A ano, ve dvanácti už jsou toho někteří jedinci schopni. Nám starším již ujíždí vlak :(
ACEOF ACES
Ano, v průběhu roku 2020 se vše zpomalilo. To je pravda. Ale vy tvrdíte, že toto zpomalení spotřeby způsobilo s ročním zpožděním zpomalení oteplování? Pod pojmem zpomalení si představím pokles průměrné teploty o desetiny °C. Ne však tak výraznou změnu počasí se zpožděním přírody o několik týdnů. Letos je totiž vše později a to minimálně o 14 dní a je jedno, zda se jedná o líhnutí vážek, zrání třešní. Máme nárazově období s tropickými teplotami střídané prudkým ochlazením a rozumného teplého počasí jsme si ještě neužili a je to z "extrému do extrému" Spousta věcí není tak, jak jsme byli zvyklí ( tento rok je výjimečný i tím, že ptáci ani neměli potřebu ozobat rané odrůdy třešní a tyto zbyly nám-lidem). A z logiky věci plyne, že pokud se změna zpomalila, tak při opětovném zvýšení spotřeby by se nejprve musela vrátit na svoje původní tempo. Ne, nemyslím si, že loňský rok a to, jak jsme jako lidé fungovali přispělo k nějakému zpomalení změn. Osobně si myslím, že výkyvy počasí souvisí s určitými periodami. Pokud mi současné počasí přijde velice podobné jako tomu před 10ti lety, tak tomu možná skutečně tak bude. Píšete, že změna byla nejvýraznější v letech 2011-2019. Osobně si myslím, že největší extrémy byly v letech 2007-2013.
https://www.youtube.com/watch?v=0joCuvFS9eI
Po roce 2013 extrémního počasí výrazně ubylo.
Zeptejte dříve narozených (a nebo zavzpomínejte) jaké počasí bylo třeba před skoro 40 lety. Tehdy byly teploty také kolem 40°C.
1983
https://www.in-pocasi.cz/archiv/archiv.php?region=...
2012
Česko 40,4 °C Dobřichovice, Středočeský kraj, 20. 8. 2012
https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_teplotn%C3%AD...

10.7.2011 1:27 Vlastní foto Délka expozice 1.9s ! f:5,6 ISO-200
16.7.2010 Vlastní foto Délka expozice 11,3s f/10 ISO-500
54
# 28.06.2021, 10:51

ROFA
Já stále přemýšlím, co smrk nevyvrátí, ale ukroutí. Smrk s mělkými a rozložitými kořeny je náchylný na vývrat. Větrem se zlomí borovice. Ale aby byl smrk ukroucený (zlomený ) a přibližně polovina odhozená stranou asi moc časté není. Má to i vzhledem k silám na kmen působícím logiku. Navíc pak je dřevo dobré tak akorát na párátka. Stav lesa po bouři 23.7.2009 (výše jsem na video této bouře dával odkaz).
-Omluva za kvalitu fotek. Tehdy jsem ještě neměl pořádné náčiní a toto jsou fotky z videa

a po 23.7.2009
b po 23.7.2009
c po 23.7.2009
54
# 28.06.2021, 13:54

Miriam
Přečetl jsem a z toho článku nejsem moudrý.
"Tornádo, které se čtvrtek přehnalo několika obcemi na jihu Moravy, nemá v Česku obdoby. Nikdy v minulosti jsme takhle silné na našem území nezaznamenali." A následně se napíše toto:
" Existují sice nějaké historické záznamy o mimořádně silných tornádech i v dávných dobách naší historie, ale samozřejmě porovnat je s tím čtvrtečním nelze, protože o těch dřívějších víme jen to, jak je subjektivně vnímali tehdejší lidé, resp. autoři kronik. "
Tak byla tady tornáda a nebo nebyla? A pokud tady nějaká dle záznamů byla (nelze je porovnat) tak jak je možné tvrdit, že toto nynější nemá obdoby?

"A podobné je to s tornádem. Pravděpodobnost, že konkrétního člověka či jeho dům zasáhne, je prakticky tak blízká nule, že se rozhodně nevyplatí kvůli tomu stavět bytelnější domy a pevnější střechy."
No, pisatel by to měl vysvětlit těm, kterých se to aktuálně týká.

"Tím se dostáváme k tomu, na co se připravit do budoucna. Typ krajiny se nezmění, takže nehrozí, že by tornád bylo víc než dřív. Nějaká se čas od času budou objevovat stejně jako dosud. "
:D

"Snad se potvrdí, že takové tornádo už naše generace v Česku nejspíš nikdy znovu nezažije."
Doufat můžeme. Ale to je asi tak všechno. A vůbec se mi tam nelíbí to slovo NEJSPÍŠ. Ono totiž další možný výskyt nevyvrací, ale připouští. Je to to samé jako napsat MOŽNÁ.

Zdroj:https://www.meteocentrum.cz/aktuality/extremni-poc...

379
# 28.06.2021, 14:27

Výskyt tornád o síle F0 - F2 byl poměrně častý v 2000kách na Benešovsku a v Posázaví..
Osobně jsem se tehdy byl podívat nedaleko Sázavy na stopu tornáda v lese..
Bylo to neskutečné, poměrně úzký, cca 40-50m pruh lesa byl fuč, kompletně pryč, jen tu a tam zlomený nebo ukroucený pahýl stromu..
Většinu to vyrvalo i s kořeny a kamsi rozmetalo.. odneslo..
Tornáda byla a budou..ovšem F4ka je u nás i ve stř Evropě zcela jistě výjimečná záležitost..

33
# 28.06.2021, 14:43

Autor má zjevně na mysli tornádo, které popisuje Kosmas, ale to právě známe jen z jeho vyprávění... Z pozdějších dob není známo, že by zde tak silné tornádo řádilo. Slabší se ale vyskytují, údajně okolo 5 ročně (podle mě klidně víc, protože o mnohých se nepíše). Známým z jiné obce takové tornádo vytrhlo (dle jejich slov; podle mě spíš zlomilo u kořenů) vysokou meruňku a odhodilo ji několik m. na stranu. Protože se ale pohybovalo za humny, nenapáchalo škody na domech ani přímo na zahradách.

33
# 28.06.2021, 15:09

Já pravidelně vidívám pouze poledníčky z horka. :D I když to by dle definice neměla být tornáda (ale taky dokážou např. poškodit nějaký keř či menší strom).

# 28.06.2021, 22:51

1979 až 2011, za 32let se průměrná globální teplota zvýšila o 0,5°C.
2011 až 2019, za 8let se průměrná globální teplota zvýšila o 0,3°C.

Naše obrovská spotřeba má zásadní vliv na rychlost globální změny klimatu, která nyní probíhá a na sílu jejích ničivých projevů.

386
# 29.06.2021, 08:40

Miriam
Rarach by Vám řekl, že to jsou rarášci..teda, aspoň si myslím, že se tak říká malým vzdušným vírům, u nás to tu často lítá po posečených polích, protože se to tady v cípu u lesa strašně rychle prohřívá, jednou to tu zamotalo i s paní s kočárkem, ječela pěkně, ale nestalo se jí ani děcku nic, jen měla kočárek plnej slámy...:D

# 29.06.2021, 14:57

1934 až 1942, za 8let se průměrná globální teplota zvýšila o 0,25°C.
1942 až 1950, za 8let se průměrná globální teplota snížila o 0,18°C.

2011 až 2019, za 8let se průměrná globální teplota zvýšila o 0,3°C.
V 1/3 2021 se průměrná globální teplota snížila o 0,01°C, nyní stoupá.

Naše obrovská spotřeba má zásadní vliv na rychlost globální změny klimatu, která nyní probíhá a na sílu jejích ničivých projevů, nyní stoupá.

54
# 30.06.2021, 02:32

palma
Neřeknu. Nevím, jak se tomu říká v jiných částech republiky ;-).
ACEOF ACES
Ano,ano. Spotřeba, to už jsme slyšeli. Je logické, že čím více lidí, tím větší spotřeba. Jen Vám tam chybí období 1950-2011. Pokud tam je taková mezera a není to kontinuální, tak z toho těžko něco usuzovat.

Já vám řeknu spíše něco jiného. Tady se nadává na benzínové a ještě hůře naftové motory, uhlí a Bůh ví co ještě. Osobně na spalovací motory nedám dopustit! Možná pro někoho budu vyvrhel číslo 1, ale víte co je nejhorší? To, když člověk přijde k autu, nastartuje, zapne klimatizaci a pak 10 minut obchází auto a čeká než se interiér zchladí. Pokud mají výfukové plyny vliv na globální oteplování vliv jak se tvrdí, tak nechť začne každý sám u sebe a nenechává motor běžet zbytečně!
A jsem zvědavý, jak to bude s elektromobilitou třeba u takových zásahových aut a nebo zemědělské techniky..
Za mě "Diesel forever".

# 30.06.2021, 10:16

Tak logické to zase není. Na té obrovské spotřebě se podílí menší část lidstva, ta větší má spotřebu nízkou.

1950 až 2011, za 61let se průměrná globální teplota zvýšila o 0,75°C.

27.06.2021 Benelux, tornádo
29.06.2021 Kanada až 49°C

54
# 30.06.2021, 10:26

ACEOF ACES
Tak můžeme být rádi, že ta větší část nemá také vysokou spotřebu :D
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tambora#/media/Soubo...
https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/v...

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/erup...
A kolik takových v poslední době bylo? Já myslím, že více než dost. Asi co člověk, to názor. Další možností je úbytek lesů. Včera jsem to měl možnost pozorovat v autě. Praha 29°C (maximum 29,5°C.Víc jsem nenaměřil) ,Mladá Boleslav 28°C,Turnov 27°C, lesní úseky v málo obydlených oblastech 24°C. Takže až se přestanou města rozšiřovat a vytvářet velké asfaltové plochy, likvidovat orná půda za účelem vzniku skladišť atd, tak možná taky bude lépe. Ale říkám MOŽNÁ.

# 30.06.2021, 16:07

To nepomůže, že větší část lidstva má nízkou spotřebu, když ta menší část to svojí obrovskou spotřebou přebije. Naše obrovská spotřeba má zásadní vliv na rychlost globální změny klimatu, která nyní probíhá, na počet teplotních anomálií, na extrémní počasí a další její ničivé dopady.
Zvýšená vulkanická činnost by průměrnou globální teplotu snížila, ale na to se nelze spolehnout a dlouhodobě je neúnosná.

33
# 30.06.2021, 16:58

Trochu jsem pohledala na internetu ohledně názvu onoho letního víru a našla jsem tuto zajímavou mapku (mírně jsem ji tedy upravila - název "poledníček určitě zasahuje dál na východ, než tam bylo původně vyznačeno, takže jsem to protáhla až našeho regionu; ta zelená linie je ode mne).

Co se týče GO... problém je v tom, že data z minulosti, se kterými současnou situaci stále porovnáváme, pocházejí z Malé doby ledové. Kdy bylo prokazatelně chladněji než v předchozích obdobích. Mě osobně spíš zneklidňuje světelné znečištění, o kterém se sice též začíná mluvit, ale nijak zvlášť se proti němu nebojuje. Tvrdě na to doplácí hmyz, ptáci i rostliny narušením biorytmu, hmyz i úhynem. Celkem se mluví o škodlivosti světelných reklam (což je správné), ale nikde jsem neslyšela o zbytečném permanentním osvětlení ve venkovských oblastech. Přitom by v takových místech bylo možné použít osvětlení s čidly a po naprostou většinu noci by tam tím pádem mohla být tma.

https://cja.ujc.cas.cz/e-cja/heslo/2/155
386
# 30.06.2021, 17:06

Miriam
Parádní mapka..:), z dovolením si ji stahuji a ukládám ... trocho raritka...

54
# 30.06.2021, 18:12

Miriam
Super mapka. Děkuji. Takto názorně to vidět. Jen prosím nemyslet, že Rarach při své registraci myslel na toto. Ne ne. Tak to není. Věřilo se, že rarášek je druhem zdivočelých domácích bůžků-dědků. Objevoval se v různé podobě a nejčastěji jako skřítek s červenou čepičkou, chlapec s očima jako uhlíky atd.. Na jižní Moravě se prý zjevoval jako létající stvůra chrlící oheň. Vypadal prý jako veliká ryba s ohnivým ocasem. Synonyma: rarach, skřítek, Pikulík, šotek, diblík, Jarášek a Pavůzník (mívá podobu podivných zvířat a když letí, vypadá jako ohnivý snop slámy :D) , Caboch atd. ;-)

Poledníček (protějškem Polednice) je nejčastěji točící se sloup vzduchu (prachu). Polednice i poledníček jsou antipody nočních děsů. Zjevují se ve zvláštní nehybné době pravého poledne, jíž byl připisován podobně jako půlnoci magický význam.

Prašivec (Východní Čechy) je příšera způsobující oheň, zvláště když přelétala nějaké stavení..

A takových bytostí je tady u nás spousta ;-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.