Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Přechodně beze srážek, v noci na zítřek dorazí studená fronta

Diskuse o počasí Globální oteplování

# 11.08.2021, 18:33

11.08.2021 Alžírsko až 49°C, rozsáhlé požáry
11.08.2021 Tunisko až 50°C, překročen rekord
11.08.2021 Turecko, silné deště, povodně, sesuvy půdy

3
# 12.08.2021, 13:32

Nemám teď moc času (prázdniny) a teprve zprávu IPCC pomalu pročítám, ale je tam spousta zajímavých věcí, některé spíše negativní, ale i něco pozitivního se naštěstí najde. Zatím jen úvodní graf o historických globálních teplotách:



Na základě nejnovějších poznatků a po schválení stovkami vědců je zřejmé, že je nyní globálně nejtepleji za posledních minimálně 100 tisíc let. Naposledy bylo takto teplo patrně v minulém interglaciálu před 125 tisíci lety. Myslím, že k tomu není co dodávat (komentáře jsou v originální verzi celého reportu, strana 8 - kdo nevěří, ať tam běží).

522
# 12.08.2021, 14:04

palma
Já trošku nerozumím tomu, proč máte tak "negativní" postoj ke GO resp. CO2 (a to raději ani nezmiňuji termíny jako greendeal, Gréta, elektromobilita …). Kde můžete, hledáte různá pochybení …? Už dlouho se ví, a shodne se na tom min. 95% vědců po celém světě, že za aktuálním růstem teploty na Zemi stojí člověk a jeho skleníkové plyny. Ta spojitost je jasná a např. i poslední IPCC report toto jasně dokládá. Takže opravdu nevím, kde a na čem hledat chyby či neshody. To, že se v průběhu let nějaké malé chybky najdou např. v určitých výpočtech, metodice apod., je celkem normální. Ale do teď nebyly žádná zásadní, nebo ano? Naopak, předchozí výpočty byly spíše více opatrné a mírné - realita vypadá být horší ...

Že se musí začít něco dělat co nejrychleji, je asi také všem jasné. A že s CO2 také - dlouhá průměrná životnost v atmosféře (více jak 100 let), jasná spojitost s činností člověka. A že bude trvat desítky a desítky let, než se něco "začne měnit", je také asi všem jasné. Tzn. musíme jej začít snižovat ve všech oblastech - energetika, doprava, budovy … a žádných drastických ztrát a omezení bych se nebál.

Já osobně třeba nemám problém s ambiciózním plánem EU. Ano, někde bych viděl řešení trošku jiná, ale jak nás straší termíny jako blackouty, silné zdražování apod. je už celkem i nudné. Že ČR totálně zaspala víme a bohužel bude hůř (strašně se směji Havlíčkovi, který ještě cca před rokem se doslova pral za uhlí až do 2035-38 ... ). Že ČR mohla a stále může dostat obrovský balík peněz na přechod mezi 2020-30 víme také. Takže prosím, nestrašit a nečíst tolik podobné články. Na druhou stranu ano, je zde jiný problém - EU vs. zbytek světa resp. Asie. Chce se EU "zničit"? Snad ne a co občas čtu, karta se pomaličku začíná měnit i směrem k Asii.

A abych nezapomněl - škody resp. náklady na dotace a "záchrany" spojené s GO budou vyšší a vyšší. No nebylo by lepší tyto peníze lépe investovat do nových projektů a ušetřit tak obrovské náklady v budoucnu?

Přikládám také pár obrázků z oficiálního IPCC reportu ( https://www.ipcc.ch/report/ar6/wg1/#TS ), který jednoduše ukazuje, jaký dopad na oteplování má CO 2 a další prvky. Proto CO2 je prio a bohužel, opravdu hrají roli i roky či dekáda. Jinak ty reporty jsou jak v plné, tak osekané verzi (TS, SPM). Doporučuji si je projít, ale zabere to hodiny a hodiny času. Já jsem tomu dal zatím cca 2,5 hodiny a pokusím se postupně číst dále po dalších večerech, zabere to pár týdnů :) Ale moc pozitivních zpráv a výhledů jsem tam zatím nenašel …

PS. a ano, vše může vést k zpomalení a snad ne i zastavení Golfského proudu. Dopady na řadě míst by tak za pár desítek let či sto let mohly být opravdu vážné.

Díky Mike11, neoen za příspěvky, podepisuji se pod ně.

Dopad skleníkových a jiných plynů, prvků na růst/pokles teploty
Vliv člověka na vývoj teploty
Oblačnost ve spojitosti s GO
35
# 12.08.2021, 19:51

andy206 takze to shrneme: at bude jak bude, muze za to clovek :prsi::snih::oblak::led::blesk::vitr::slunce:

422
# 13.08.2021, 08:12

Jan Diatka
A jaký bude podzim:)? Jinak počtení dobré, je to o něčem jiném než teplo, bouřky...příjemné pošimrání a vzdálené očekávání.

422
# 13.08.2021, 08:14

Ai-kun
Takže takové poručíme větru dešti, nechtěně ale přece, dřív jsme se tomu chechtali, když se o tom za socíku mluvilo, teď to myslíme vážně, jsem zvědav...:cool:
Co mne na celém tom poněkud nadzdvihává z křesla, je, že se to zneužívá v obrovském množství zákazů, a to jak v souvislosti z GO, tak covidem,... zakážeme automobily, zakážeme kamna, zakážeme maso, zakážeme chodit do společnosti, zakážeme koncerty, zakážeme sport, zakážeme cestovat, do školy eventuelně taky zakážeme chodit, (eventuálně to omezíme, či přikážeme něco jiného, třeba nosit hadr na puse celé dny) a to jsou jen zákazy a příkazy ohledně obyvatel, na úrovni států je to možná ještě horší. No a když se někde něco zlepší, tak se o tom jen tak okrajově zmíníme, ale restrikce radši ještě necháme běžet.. když se někde něco zhorší, hned je to všude, na každém rohu osmkrát opakováno, a všichni se předhánějí v tom, co kdo kde zakáže, a kdo v tom bude premiant... ostatní to pak ochotně převezmou, s poukazem na to, že vedle už se to "osvědčilo"... divná doba..radovat se ze zákazů...nedivím se, že jsou mladí v depresi, i starší ratolest přišla s tím, že ve třídě seděla její kamarádka smutně v lavici a koukala nepřítomně z okna, ten poslední měsíc, co byly ve škole, když se jí naše zeptala co je, ta druhá se na ní koukla a pravila"stejně všichni umřeme, tak co?" A pak se někdo diví, že stojím oposici..:cool:
A závěrem jeden odkaz kam nás vede zelený úděl a nesmyslné "desátky" emisní povolenky..cena 10kč za Kw není vůbec daleko a poroste to zajisté dál..

Ceny porostou až patnáct let
Očekává, že letošní zdražení není ani zdaleka poslední. „Nyní bude každoročně docházet ke zvyšování cen elektřiny v krajním případě až o deset procent,“
https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/elektrina-...
a ti, co nám to naordinovali to mají pak nastaveno takhle.. to fakt jednoho podpoří ve víře v jedinou a správnou cestu, zeleného údělu... asi jak pro koho..
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/klimaticky-...
"Němci totiž nachytali ministryni zdravotnictví státu Brandenbursko za stranu zelených, Uršulu Nonnemacher, jak při své služební cestě použila vůz s benzinovým motorem. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby ovšem jejím služebním autem nebyl elektromobil. Konkrétně pak Audi e-tron, jež má dle výrobce zvládnout až 350 km na jeden zátah.

Ministryně přitom před pár dny vyrazila z Potsdamu do Ravensbrücku a zpátky, což je cesta, která se v závislosti na zvolené komunikaci natáhne maximálně na nějakých 270 km. Pokud bychom tedy měli vycházet z tvrzení výrobce, a politici by z nich měli vycházet především, když je hodlají vnutit běžnému lidu, pak by Uršula Nonnemacher neměla jediný důvod k obavám. Stále by jí totiž zbývala i dostatečná rezerva na bloudění. Navíc se v Ravensbrücku nachází řada dobíjecích stanic, kde by energii mohla doplnit.

Jak ovšem v návaznosti na zjištění německých médií uvedl její tiskový mluvčí, ministryně se prý velmi obávala nedostatečného dojezdu. A právě z toho důvodu nakonec požádala svojí náměstkyni Annu Heyer-Stuffer, aby si mohla vypůjčit její benzinový VW Passat."

81
# 13.08.2021, 11:04

palma
Moje řeč.Tihle různí "bubáci" slouží k zastrašování (lépe se vládne), a k odírání milionů lidí na kůži (i v době covidove nám vesele další milionáři a miliardáři narostly).
I vědci, kteří, aniž bych pochyboval o jejich odbornosti, skáčou, jak pán píská, jinak by nebyly granty, výstupy v médiích atd.

306
# 13.08.2021, 14:56

palma
Asi tuším kam to GO směřuje a tyhle projekty jsou super, ale osobně bych na to šel v mnohem větším měřítku plošně přes Krajinný plán celé ČR, kde bude ochrana proti povodním, suchu a biodiverzita vyřešena, tyhle lokální projekty ukazují, že to jde, když se chce, teď je potřeba zapojit státní správu a to množství peněz z dotací efektivně využít, což se mnohokrát ukázalo, že u nás nefunguje, takže jsem spíše pesimista, navíc není čas.

Já budu letos rád za dalších pár desítek m2 zúrodněné půdy, příští rok bych mohl mít všechny zeleninové záhony zúrodněny pomocí svojí verzi terra prety a můžu konečně srovnat úrodnost volné plochy a vyvýšeného záhonu 4 m2 s cca. 3 m3 vyměněného půdního horizontu, v Německu s tím dělaly pokusy dotované také z Citizens funds, ale nikdo nešel takhle do hloubky vlastně na skálu a nikdo tam nemá integrované zavlažování, maximálně kapkové povrchové, což je samozřejmě nouzovka, navíc zachovat provzdušnění v téhle hloubce vyžaduje přesné složení podle struktury materiálu a musíte ho nechat hodně sednout, je to fyzicky masakr, ale těším se na výsledek jako mimino.
https://spolecneprotisuchu.cz/

422
# 13.08.2021, 15:24

ACEOF ACES
Na Šumavě zakládají další tůně, potřebují pomocníky, jeďte a ukažte tak, že umíte i něco jiného než jen opakovat "odpočet běží", no ale to se dělá lopatou, rýčem, a pár dní se tam pobude, to je jiná, než klepat prstama do klávesnice, ještě není pozdě, jděte na to..;-)

35
# 13.08.2021, 18:59

palma charlie jj. Nekdy kdyz ctu zpravy mivam pocit ze ctu Orwellovu novelu. Clovek se az desi toho, co jeste muze prijit.

Yurri U toho vynosu na plochu by mohl byt problem se skudci a chorobami. Ty vetsi skudci se jeste daji, ale jak jit treba proti plisni u rajcat bez chemie? (treba letos se ji v cechach opet dari)

306
# 13.08.2021, 21:14

Ai-kun
Na rajčata je základ dostatečná vzdálenost od sebe, pak postřik mléka, prý pomáhá kamenná moučka a podle mě i Alginit (absorbuje vlhkost), mám políčka 3 x 4 až 1 x 10 m tak se to kontroluje celkem dobře.

35
# 13.08.2021, 21:34

Yurri Dik za tip, nic z toho sem jeste nezkousel. I kdyby to oddalilo napadeni jen o nekolik malo tydnu dost by to pomohlo

306
# 14.08.2021, 22:30

Ai-kun
Jo to jsou starý známý fígle, zkuste ten aspirin a jedlou sodu (i postřik), nepochybuju o tom, že to funguje, já zatím nepotřebuju, většinou sklízím dříve než plíseň začne řádit, letos má třeba 1 rostlina rajčete 55-60 ks rajčat, asi fakt ta terra preta funguje, je to něco neskutečného, ani 1 rajče není prasklý, to dřevěný uhlí má v půdě i dezinfekční účinky:
https://svetkreativity.cz/efektivni-hnojiva-ktera-...

Jinak ten skleníkový efekt bych nebral na lehkou váhu, taková Venuše měla oceány a miliardy let měla průměr teplot něco nad 20 a jak to dopadlo když začal úřadovat skleníkový efekt víme všichni, na povrchu 400 - 500 st, my tady na tom našem zatím modrém písečku máme problém s růstem o 1 st., no obávám se, že u toho ani zdaleka nezůstaneme:
https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/nasa-venu...

Jednou stejně budeme muset naši rodnou planetu opustit, tahle verze programu má značnou chybovost a vykazuje neustálé sebedestrukční anomálie;-)

3
# 15.08.2021, 13:47

Zajímavý rozhovor s klimatologem: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/v-cesku-poros...

Sice je asi sporné, zda teploty v Česku porostou více než jinde (oslabující Golfský proud, atd), ale možné to asi je. Nejzajímavější je ale tato část:

"My tu debatu necháváme na jiných a pak kritizujeme řešení, která z ní vzejdou. Musíme se prostě poučit z dobrých příkladů. Jsme jako stát zahledění hodně do sebe a jako společnost změnu klimatu vidíme jako hrozbu, ne jako potenciální příležitost. Proto tak rádi dopřáváme sluchu těm, kteří říkají, že měnit naše chování by vlastně byla chyba.
Proč? Protože měnit chování je nepohodlné. Považoval bych to i za pochopitelné, kdybychom tímhle postojem neohrožovali budoucnost našich dětí a vnoučat."

Přijde mi to přesné, nejsme iniciativní, vezeme se a pak se nám nelíbí výsledky, protože se na tom někde někdo dohodl (např. EU). Samozřejmě tam je i vliv různých lobbistických skupin, ale nic nám nebrání říct "elektromobilita je blbost, ale máme tady jeden mnohem lepší nápad"...

Psal to tady nedávno i palma, že se mu nelíbí různé zákazy a omezení a já s ním souhlasím. Ale nemám žádné lepší řešení a situace se prostě reálně zhoršuje a spoléhat se, že dorazí zrovna náhodou doba ledová se prostě nemůžeme. A v podobném duchu se to snažím vysvětlovat i dětem, že se musíme trochu uskrovnit a že to děláme i pro jejich děti. A děti to vidí a chápou. Vidí totiž na výletě v přírodě, jak se těží suché smrky a vidí z rozhledny naplno kouřit Turow. Vidí sklizené pole, které je tvrdé, suché a rozpukané jako poušť a o kus dál lesík, kde je příjemně chladno vlhko.

Problém je samozřejmě i v politické reprezentaci, kdy jsou některá nařízení nesmyslná, např. děti otestujeme, ale pak musí stejně celý den sedět v roušce nebo jsme nemohli jezdit na nákup do města 5 km od nás, ale museli jsme od vzdálenějšího města, protože hranice okresů byla hlídaná.

Problém je i v tom, kdo to všechno zaplatí? Zaplatíme to samozřejmě nějak všichni, ale chudší lidé, kteří mají levnější spotřebiče, na to dojedou bohužel nejvíce (vzhledem k rostoucím cenám elektřiny). Prostě to nechápu. Stát mi přidá dotace na Teslu, přidá mi dotace na fotovoltaiku, tepelné čerpadlo, atd. To je sice fajn, ale k tomu musím mít vhodnou nemovitost a přibližně dva miliony navíc, abych si to mohl pořídit. A pokud je mám, tak nejsme zase tak chudý, abych si to pořídil i bez dotací (známá si koupila Teslu a až pak zjistila, že na to je dotace a samozřejmě si je vyběhala, aby ušetřila). Takže stát finančně pomáhá bohatým, kteří si to mohou dovolit. Ostatní už budou mít jenom dražší elektřinu a dál žít od výplaty k výplatě.

S tím toho ale bohužel moc nenaděláme (kromě voleb) a nemůžeme kvůli tomu držkovat na vědce, že si vymýšlí globální oteplování. To je probíhající fakt a jen proto, že se na něj připravujeme chaoticky a dopady řešíme velmi nespravedlivě, tak ho nemůžeme ignorovat a zpochybňovat. A určitou roli tam hraje i závist typu "zničíme si ekonomiku, zatímco Čína staví další uhelné elektrárny". Jenže pak se podíváte do statistik a zjistíte, že Česko má 10,5 tuny CO2 na obyvatele a Čína jen 7,3. A nemá snad Čína právo rozvinout ekonomiku levně (jako my s využitím emisí CO2)? A co Indie, která má pouze 1,9 tuny CO2 na obyvatele. My jako bohatý stát s průmyslovou historií, jsme díky ekonomice založené na CO2 zbohatli a teď budeme říkat dalším státům, že mají šetřit více než my, protože bychom si zase uškodili? Bezva, také přístup, ale kam si tím z hlediska globálního oteplování pomůžeme? Maximálně do pekla :-) My jsme na tom zbohatli a máme jít příkladem a ne poukazovat, že Čína staví elektrárny, tak proč my bychom měli šetřit...

3
# 15.08.2021, 14:17

A ještě doplním, že červenec 2021 byl dosud nejteplejším červencem v historii měření: https://www.ncdc.noaa.gov/sotc/global/202107

Období leden - červenec 2021 je zatím šesté nejteplejší v historii, ale uvidíme jak celý rok nakonec dopadne (leden až červen bylo osmé, takže se stále posunujeme více k rekordům).

A ještě jeden rozhovor: https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/p...

"Řekla bych, že tato zpráva je hodně vysvětlující a že se její autoři opravdu snažili, aby byli maximálně pochopitelní v tom, co říkají. Právě proto, aby si všichni uvědomili, že to, co psaly ty předcházející zprávy, nebyly nějaké alarmistické výkřiky, ale že je to realita, která nás čeká. A právě v této zprávě už mohli vědci poprvé jasně formulovat, že to není otázka nějaké daleké budoucnosti – příštích 50, 100 let – ale že ta realita se nám mění už teď pod rukama, tak, jak žijeme vlastně ve 20. letech 21.století."

A doporučuji si poslechnout i klimatologa Tolasze: https://plus.rozhlas.cz/klimatolog-tolasz-bod-zlom...

A hezké shrnutí zprávy IPCC: https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/i...

Optimistický scénář bohužel obsahuje následující část: "Společnosti přejdou k udržitelnosti a nebudou se soustředit pouze na ekonomický růst. Důraz budou klást na zdraví a vzdělání." V současné době se bohužel obávám, že je to nerealizovatelné :-(

306
# 15.08.2021, 16:41

neoen
P. Trnka píše přesně to, co říkám celou dobu, u nás bude oteplení jednoznačně ještě výraznější než v okolí a všechna voda odsud odtéká, tudíž pro nás je jasné řešení jak se adaptovat, tj. zadržet co nejvíce vody, ale tzn. změnit úplně celou krajinu, všechny zastavěné plochy přebudovat na vodu zadržující, model Zdoňov aplikovat na celou ČR, že to politici nebo lidé netuší je ostuda, ty kecy o příležitostech si nechte na nějaké summity, bude to stát spoustu práce a potu v tváři a sakra uskromnění od všech, já mám svědomí čisté, každý volný den vylepšuji zádržnost a úrodnost půdy a ukládám uhlík do půdy a funguje to, co kdo pro to děláte konkrétně? Spoléhat se na politiky? Nebuďte naivní, to jsou jen žvanilové, ti si zaslouží těma vidlema nabrat. Kdyby lidi byli co k čemu, tak už tam tahle banda dávno není, bohužel u nás se chyby odpouští a každý se nakonec stará jen o své pohodlíčko a dovolenou.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.