Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Postupně přeháňky, hlavně na pomezí Moravy a Čech bouřky

Diskuse o počasí Globální oteplování

# 31.07.2021, 12:01

29.07.2021 Grónsko až 20°C, překonán rekord

273
# 31.07.2021, 13:19

Hoši hoši, neřešte minulost, ale současnost a budoucnost, co bylo před tisíci lety je pasé, pro nás je důležité se připravit na několikaletá brutální sucha a tohleto: https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studie-...

Jediné řešení je zadržování vody v krajině, tzn. úprava krajinného rázu (zatravnit, zakeřit, zalesnit) a tomu přizpůsobit hospodaření (zemědělství, lesnictví, vodohospodářství) tzn. řešením všeho je práce s půdou.

Tady je krásně popsáno, co je potřeba, i mnou často zmiňované nedoceněné kůrovcové dřevo, které je pro budoucnost našich lesů nedoceněným pokladem, prostě organická hmota, jedině tohle je skutečně ona zelená revoluce, nikoliv baterie nebo spalovny nebo bionafta, to vám vodu nezadrží.
https://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/aby-p...

Když vezmu tu poslední větu a podívám se po okolí, tak bohužel už toho není moc k záchraně, půda je KO, dřevo někde v Číně, podle mě zbývá jediné, pomoci jí k regeneraci a úplně ji změnit a vůbec to nemusí trvat desetiletí, viz zde:
https://biouhel.cz/wp-content/uploads/2018/02/Biou...

96
# 31.07.2021, 13:33

Yurri
Řeší se to zde výhradně z důvodů nepravdivých tvrzení, pravděpodobně z důvodu šíření paniky, což ničemu neprospěje. To že se otepluje je jasné. To že tomu nikdo nezabrání také. Je potřeba se přizpůsobit s tím naprostý souhlas. V minulosti tomu nebylo jinak takže i tam si lze vzít nějaká ponaučení.

33
# 31.07.2021, 15:32

Yurri presne tak, to drevo (nebo aspon cast) patri do pudy. Dotace na paleni dreva/stepky v elektrarnach na biomasu je zverstvo proti prirode

# 31.07.2021, 17:02

Naše obrovská spotřeba zásadně mění veškeré prostředí (nejen atmosféru) v globálním měřítku a má rozhodující vliv na rychlost globální změny klimatu, která nyní probíhá a na sílu a četnost jejích ničivých projevů a teplotních anomálií.
Průměrná globální teplota se za posledních 50 let zvýšila o 1°C, z toho o 0,34°C za posledních 10 let.

Jak se přizpůsobit a zachránit se?

Kdybychom se chtěli přizpůsobit, tak snížíme svojí obrovskou spotřebu.

Kdyby jsme teď, v roce 2021, my jako lidstvo snížili svojí spotřebu, jako v 1.polovině roku 2020, pak by do konce roku 2027 průměrná globální teplota klesla o 0,1°C v pětiletém průměru. Klesla by síla a četnost ničivých jevů a teplotních anomálií.
Nyní stoupá a odpočet běží.

Na potomky to už nepřehodíme.
Času není nazbyt, ale ještě zatím není pozdě.

386
# 31.07.2021, 17:57

ACEOF ACES
Víte co je zajímavé? Když byly tento rok ve světě rekordní mrazy, ze jste o tom nepsal, vy ani neonen ani Greta, ale jak je někde stupeň nad průměr, hned jedou válečný bubny. Je to jasný, jak se vám to hodí , hned to sem hodíte, jak je něco jinak... není to relevantni, za dva roky to bude jinak, nebo je to náhoda...:D. Ale ze je třeba něco dělat s tím co lidstvo živí...to je vám vzdáleno. Elektromobily, zelená energie a s tím spojené zdražování nás nezachrání...

273
# 01.08.2021, 08:39

ROFA
Víte, co si myslím, že ony přírodní národy na tom byly z hlediska odolnosti a schopnosti přizpůsobit mnohem lépe než my, my jen drancujeme přírodní zdroje a těžíme z minulosti šikovných lidí, kteří nám tady třeba v ČR vybudovali soustavu přehrad a vodohospodářská díla, které už by dnešní mladší generace ani nevymyslela, protože degeneruje díky digitální demenci apod. Jedinou výhodu ve znalostech fungování přírody, kterou oproti ideologické minulosti bezesporu máme, nejsme schopni v praxi přetavit do úpravy krajiny tak, aby nám ještě dlouhá léta sloužila a měli z ní užitek ještě naši vnuci a vydržela by leccos, bohužel místo toho tady fungují agrobaroni s mafiánským stylem řízení, to musí samozřejmě okamžitě skončit ( v tomhle nevěřím na nějakou sebereflexi a čas, to musí přijít rychle)

Jestli tady bude někdo něco mektat o zelené revoluci a mít na mysli to, že nalije peníze opět do chřtánu těmto starým strukturám, tak to není nic zeleného, ale opět jen oblbování lidí, stejně jako s tou slavnou rasistickou politickou korektností, která si jen na něco hraje, aby skutečnou realitu zakryla (angloamerická část Západu)

# 01.08.2021, 19:09

Kdybychom se chtěli zachránit, tak by jsme se museli přizpůsobit a přestat s dalším ničením životního prostředí (včetně atmosféry) a to bez výrazného snížení naší obrovské spotřeby nepůjde.

386
# 01.08.2021, 21:33

Yurri
Jeden malý aktuální poznatek z Řecka, teď jsou tu zas aktuálně leckde požáry, dle místních, větší než v minulosti. Jako jeden z hlavních důvodu nevidí kupodivu sucho ani teplo, to tu prý bylo vždy. Ale zakázali jim spalování pastvin a krovisek. Kroviska se rozmohlo na úkor lesíku, remízku a luk a když to chytne, tak to jede, protože je to všude a jE toho fůra, a je to plný silic a pryskyřic. Jo, lidi vědí jak, ale stát jim to zakáže, mimochodem, to uhlí z těch požáru nechávali na místě.. teď se to prý někde i shrnuje a vozí do spaloven, prý aby se to využilo...:!!: proste... co říct no...

273
# 01.08.2021, 23:41

palma
No docela by mě zajímalo, jakej mají plán, ta rekordní vedra tam prostě jsou a budou, jaké lesíky tam mají při oteplení šanci, která dřevina regeneruje po požáru nejrychleji, atd., tyhle jižani mají k přírodě taky blíž než my, nebejt turismu, tak je to tam vlastně jen o pěstování (olivy, víno, levandule... ), jak chtěj zadržovat vodu, zajímaly by mě strategie jednotlivých národů, určitě mají svá specifika, která by se pak časem dala využít i u nás, jasně teoreticky ty kanály, svejly... známe všichni, ale konkrétní provedení může být překvapivě kreativní, chtěl bych to vidět, četl jsem o indiánských civilizacích, kteří z hory udělaly zásobárnu vody na suchá léta, pak díky ní prý dokázaly pomocí zvuků dokonce ten déšť spouštět, zní to utopicky, ale kdo ví. Co jsem viděl dokumenty, tak jsou tam u nich určité podobnosti, už tenkrát si předávali znalosti mezi civilizacemi a hlavně, byli zaměření na praxi.

386
# 02.08.2021, 15:19

Yurri
Tak už mám 18 druhu semínek tak to prubnu v ČR jestli má něco budoucnost, inspiroval jste mne, dělám fotoseznam a seznam dřevin Atd. Které by mohly u nás růst a nevymrzaly by, jsem zatím spokojen, dam pak vše sem, nebo, když bude zajem, Vám to mailnu.

# 02.08.2021, 16:47

28.07.2021 Řecké úřady obvinily čtyřiašedesátiletého včelaře, že svým počínáním způsobil požáry, které zachvátily okolí několika obcí severovýchodně od Atén. Podle vyšetřovatelů pálil listí a oheň se mu zřejmě vymkl kontrole. Řecko čelí vlně veder a sucha, teploty přes 40°C.

386
# 02.08.2021, 16:57

ACEOF ACES
Jo, kdyby to mohli vypalovat legálně, tak se to neděje v tak velkých rozměrech, pěkné kousek po kousku, jak to dělali po staletí.

15
# 02.08.2021, 17:05

No, pánové, nerad bych vám bral optimismus, ale...
Vono to oteplování je sfině. Sice v průměru asi bude tepleji, ale zároveň více energie v povětří = více extrémů v počasí. Takže sice tady bude třeba 3 - 10 let mírná zima, ale pak přijde jedna hustozmrzlá, nebo sice zimy budou celkově mírné, ale v nich bude mrazová epizoda -15 a méně (více). Koneckonců poslední dobou to tak bývá, že ten týden až tři mrazu je.
Kritické taky bývají přechodové časy - najmě pozdní jarní mrazy.
Takže... sám sadím, zkouším, ale s pesimistickým vědomím toho, že doba je v přechodu a nestabilní, tudíž se výsledku nemusím dočkat (zhyne na sucho/vedro, nebo zimu).
Ale v rámci optimistického přizpůsobování se jsem s vámi vlastně na stejné lodi.

273
# 02.08.2021, 20:45

palma
Tak to bych vám byl vděčný, kdyby jste mi to poslal, krásná práce, nějaké seznamy dřevin znám z agrolesnického semináře, zajímají mě i dotované rychle rostoucí dřeviny, spíš jako koníček na důchod, mrazy i u mě na Vysočině pod -15 jak píše Ursus budou zřejmě jen nárazové, i když nevhodně načasované, ale když se vhodně zapojí okolní vegetace (větrolamy), tak je kupodivu sucho i riziko vymrzání menší, jako celek by to mohlo fungovat, izolovaně dost problematicky, o tom to podle mě je.

33
# 02.08.2021, 20:47

palma to jo, ale jestli si nekdo zrovna ve 45 stupnich vzpomene a jde palit na vyprahlou louku listi mi taky nepride moc normalni :D

386
# 02.08.2021, 20:59

Ai-kun
No jo, ale to neznáte průměrného starého Řeka, jo je +40? To je normalka, trochu teplo, jde se vypalovat, bude to dobře hořet...:D oni jsou takový..

273
# 02.08.2021, 21:37

Ursus
Ty středomořské dřeviny jsou v zimě většinou zvyklé na poměrně dost srážek, odolnost vůči suchu je přirozené dobrá, u nás bude problém ta vlhká zima a pozdnější silnější mrazy, utvoří se krusta a pod ní kořínky nemohou dýchat a uhnijí, proto ale jsou zde přece ony nám dobře známé vzdušné substráty pro stromy do měst s příměsí biouhlu vhodné frakce, které to vyrovnají, dáte navíc silnější vrstvu kůry, která jen tak nepromrzne a nepromokne, dá se s tím podle mě pěkně pracovat, ale musíte se před vysázením trochu zamyslet + místní půdě na míru a ta může být každých pár desítek m jiná + přidat symbiotické houby + třeba vertikální perforovaná trubka na zavlažování... no asi z toho dělám moc vědu.

386
# 02.08.2021, 22:02

Ursus
Jedna z mnou obdivovaných rostlin, stačí ji i 200mm srážek, přežije i potopu, stačí ji i Písek i jíl, je zelená i v zimě, je plna bílkovin, vydrží až -35 -40, skvělá pro dobytek, zabraňuje erozi, je ze severní Ameriky, dávám si ji do salátu..není to teda strom, ale na sucha místa ideál... https://botany.cz/cs/atriplex-canescens/

15
# 03.08.2021, 12:02

Yurri
Jo, vlhká zima je jeden z problémů.
Jinak Vám fandím, ale jdete na to moc vědecky a to nikdy nebude fungovat ve větším měřítku. Pro pár rostlin a na malé ploše, jsou reálné úpravy substrátu, kombinování s větrolamy atd., ale to se hodí spíš do něčeho stabilnějšího, než jsou dnešní časy, protože stačí malá změna okrajových podmínek a celé se to sesype. Ale držím palec.

A tady se dostávám spíš do souznění s

palma,
protože nakonec vyhraje to co tu péči až tak potřebovat nebude.Třeba akát. To bude asi nutná cesta, protože na plošné složitosti nejspíš nebude a) vůle (a společná už vůbec ne), b) prostředky. A, samozřejmě, to sebou ponese zmatek a proměnnost, než se to nějak usadí a vyrovnají se vztahy - toho se asi nedožijí ani naše děti.

Trošku jsem ze začátku popisu myslel, že směřujete k https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0rucha_zeln%C3%... ta se nám tu poslední léta dost rozmáhá (kdyby odkaz nefachal, tak šrucha zelná).

No, čekají nás zajímavé časy.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.