Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Postupně přeháňky, hlavně na pomezí Moravy a Čech bouřky

Diskuse o počasí Globální oteplování

386
# 17.08.2021, 08:39

Yurri
Oteplení, sucho, odpočet, no tohle je docela velký problém, lidstvo si ten hrobeček vykope i kdyby produkovalo 0 gramů CO2...https://neviditelnypes.lidovky.cz/veda/veda-nevidi...
Na konci doporučuji si přečíst odstavec o rouškách a respirátorech, čím déle je nosíme, tím......
A jeden zajímavý projekt... aneb jak zmizela jedna celá poušť...prostě to jde, ale prý to trvalo přes padesát let...https://www.youtube.com/watch?v=zA2y_8Ppttc

# 17.08.2021, 09:52

16.08.2021 Německo, tornádo
16.08.2021 jih Francie až 40°C, rozsáhlý požár

273
# 17.08.2021, 15:37

palma
Proto říkám, v dnešní době přece není problém vyrobit i ten pitomej kelímek tak, aby se bez problémů rozložil, tak co teprve nějaká jednorázová rouška nebo nějakej kus oblečení, jen tohle je pro mě skutečně eko a zelené, je mi jasné, že u motoru to nebude snadné, ale ten se dá přece zrecyklovat, roztavit a použít znova, stejně jako mobily, PC apod., tohle přece musí být dávno vyřešené, nějaké jednorázové PVC srajdy nebo vybavení domácností beru že je záležitost minulého století a jen díky blbosti nakupujících a hamižnosti výrobců se to drží při životě.

Ta zelená zeď je pěkná, 100 miliard stromů už je fajn, ale taky bylo krásně řečeno, že ne jednodruhového, prej tak 10 druhů a různého věku a pak to má teprve nějakej stabilní efekt Vzal bych si příklad z té akčnosti, klidně bych lidem snížil daně nebo vymyslel jiný benefit, aby sázeli stromy, prostě pozitivní motivace, to jediné totiž bude podle mě fungovat, na nějaké strašení už dnes nikdo moc nereaguje, přispíváme na OZE solárním baronům díky blbosti státu, tak proč bych si nemohl třeba odečíst ze základu daně výdaje na zelený projekt, určitě vás napadne spoustu možností, nechápu, kde to pořád všechno tak vázne, tady se řeší furt projekty typu Labe-Odra-Dunaj, to je 50 let úplně mimo, jen to odvodňuje krajinu a zachraňujou to nějací dobrovolníci nebo nadšenci, vždyť to je hrozná ostuda, ČR musí být leader v zelených technologiích, druhý Izrael, vysoké ambice mají budoucnost, šikovných lidí máme přece dost, průmyslový tahoun střední Evropy, no tvl., to si o využití úplně říká a vládne takovej odpad, fakt nechápu.

https://technika.magazinplus.cz/2160-existuje-prek...

# 18.08.2021, 00:07

A co takto motivovaní lidé udělají s těmi ušetřenými penězi?
Poletí na dovolenou, podívat se jaké to je chvíli při 50°C nebo jak hoří stromy? Koupí si klimatizaci nebo další automobil?

386
# 18.08.2021, 08:25

ACEOF ACES
Třeba zajistí lepší vzdělání pro své potomky? Koupí jim kvalitnější potraviny? Odloží si peníze na důchod? Možností je mnoho. Taky by to mohli poslat na Africké sirotky, aby se tam, ve své vlasti mohli více množit, a mít zajištěnou spotřebu...Jo, je mi jasné, vy by jste to použil na další spotřebu, podle sebe soudím tebe..:cool: A nebo se mýlím a budete třeba smysluplně investovat ">https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/gypsycoin-kryptomena-rumun-kral-romu-transakce-romove.A210818_061800_eko-zahranicni_ajez:!!:

273
# 18.08.2021, 16:05

palma
Vodní pára má životnost v rámci vodního cyklu myslím nějakých 21 dní, přebytek se prostě zkondenzuje, ano je to hlavní činitel GO, ale co s ním, prostě bude pršet intenzivněji a je to, CO2 má životnost desítky až stovky let, trochu rozdíl řekl bych, jinak ale schopnost lidstva ovlivnit koncentrace CO2 je samozřejmě brutálně nadhodnocená, to je jako s tím kůrovcem, miliony let se adaptoval, jakmile se rozjede, nic ho nezastaví, chtít to nějak rychle řešit haha, tak přijde jinej druh, přírodní procesy mají obrovskou stabilitu a vyrovnají se s tím po svém, viz profesor Gorshkov a jeho biotická pumpa, sázka na koncentrace CO2 je prostě sázka na špatného koně, dal bych pro začátek přednost V+V (vegetace a voda), až to na pevninách zajistíme, můžeme se bavit dál, Číňani nám ukázali, že to jde, jenom chtít, ať můžeme jít tam, kam nás ta opatření zatím posílají (na stromy).

# 18.08.2021, 17:15

Není dostatek času.
A finanční motivace by ještě zvýšila naší, už tak obrovskou spotřebu, to by vedlo k rychlejšímu ničení životního prostředí a ke zvýšení rychlosti změny globálního klimatu a zesílení jejích ničivých projevů a teplotních anomálií.
Ale takto lze potřebný čas získat:

https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-10-1149-Globalni...

386
# 18.08.2021, 18:05

Yurri
Jenže toto řešení chce pracovní nasazení a ne kecání, místo řešení, třeba zdražíme vodu, omezíme její spotřebu, a dál budeme čumět, jak všechno usychá, protože na řešení se na státní úrovni ti pučmelouni nedohodnou, a budem na tom možná za chvíli i takhle...https://tv.idnes.cz/zahranicni/colorado-usa-vlada-...

3
# 18.08.2021, 22:00

palma
Ano, pokud jde o globální změnu, tak je její rychlost v současné době bezprecedentní. Doplnil jsem na náš oblíbený graf odkazovanou událost velkého ochlazení v Anglii (a severní polokouli), jak popisuje článek, abychom to zasadili do aktuálního kontextu.

Nikdy jsem nepopíral, že se "někde" nemohlo prudce ochladit/oteplit. Ale pokud jde o souvislost se současným globálním oteplováním, tak bylo toto prudké ochlazení (modré kolečko) pro celý svět jen drobnou odchylkou (na rozdíl od současnosti).

Dokážu si docela dobře představit, že se někde něco stane a velmi rychle se u nás ochladí (stejně jako se třeba nyní otepluje Grónsko a Sibiř), ale bude tam potřeba nějaký spouštěč (Golfský proud, atd). Ale nic není nemožné a čím více tepla a energie je nyní v atmosféře, tak tím více dramatických změn může nastat.

Pěkná stránka, kde se odkazované ochlazení podrobně rozebírá: https://en.wikipedia.org/wiki/Younger_Dryas Řeší tam i možné příčiny (dopad komety, změna mořského proudění - na to se nyní také stále upozorňuje, atd). Zatím ale nikdo přesně neví...

A pokud jde o vodní páru a plyny, tak to velmi podrobně rozebírá nová zpráva IPCC. A co jsem z toho tak vyrozuměl, tak se zcela přesně neví (i proto je v modelech poměrně velký stupeň nejistoty a intervaly možného oteplování).

273
# 19.08.2021, 11:43

palma
Proto to nikdy nemůže fungovat, nemůžete všechno zdražit (se děje) a pak po rozvojových státech chtít, aby ty emise taky skrouhly, bohaté státy si připlatí, ale tyhle nemohou, ty kecy o emisích metanu z produkce masa, vždyť ti lidé jsou tam na tom životně závislí a často nemají nic jiného než trochu půdy z vykáceného pralesa pro pěstování a pro dobytek a těžaři podporovaní státem dřevo na prodej (prostě ekonomika). Co jim tam chcete vysvětlovat o emisích, se vám každej vysměje a bez participace celého světa nemáte sebemenší šanci s CO2 nějak pro planetu efektivně zatočit, šel bych na to jinak, tak jak může každej a co má možnost udělat téměř každý jouda při sázení vegetace v terénu, jak bylo řečeno vyšší emise CO2=rychlejší růst rostlin, máme tzv. rychle rostoucí dřeviny, ze kterých máte za 5 let les jako prase, stálezelené keře, i jedlé, které vydrží letité sucho, půdu, kterou nevyčerpáte ani za 10 let produkce(můj cíl), vždyť se snad už na ZŠ učí o malém vodním cyklu a ten les mění tlakové a vlhkostní poměry nad ním, způsobuje kondenzaci vodních par, která tvoří mlhu a mraky, které odráží sluneční záření, což je podle nejnovějších výzkumů důležitá zbraň proti oteplování, nezahrnutá do modelů, my potřebujeme rozprostřít tu kondenzaci srážek po pevnině co nejvíce rovnoměrně nebo nás to tady pak vytopí při zatočení Jet streamu jako krysy jako tuhle vedle v Z Německu. S tou spotřebou je to stejně slepá ulička jako s CO2, podívejte jako schízu udělal rok omezené spotřeby, tu uměle nesnížíte strašením a zdražení je kontraproduktivní, jen to prohloubí nerovnosti a nic nevyřeší, zaměřme se na cirkulární ekonomiku a udržitelnou kvalitu nejbližšího životního prostředí, kterou bych připravil na extrémy a investoval do ní, jde to podle mě udělat kupodivu poměrně rychle, jedině za takovou investici nám naše děti skutečně poděkují, to je moje filozofie.

386
# 19.08.2021, 12:19

Yurri
Jo, jinak jsem teď docela makal na baráku.. kuchyně a tak.. takže nebylo moc času zhodnotit třeba dřeviny z mého posledního výletu po teplých krajinách, nicméně je zajímavé, že i v dost suchých oblastech pěkně prosperovaly zcela klasické topoly černé, na opravdu suchá a slunná místa neopadavý dub cesmínovitý, dále u nás neoblíbený tamaryšek, označený za invazivní a zavlečený, prosperoval i klasický dub cer (turecký), viděl jsem tam často na suchých místech kdoule, dále dub kermesový, ten by šel i tady, odolný -25 .. ve stáří 5 let.. u těchhle neopadavých je jako u všech podobných riziko za mírných zim, když svítí slunce, pak mohou namrzat..pak ještě dub Jadranský... tam by se dali zkusit naočkovat lanýže, má to simbiozu..:D, to by bylo penízků, ale je to záležitost na tak 30 - 40 cet let, než se to rozjede..aby byl výnos.., pak dub nejšpičatější.. obecně duby vypadaly docela dobře, na to horko a sucho... No a pak, jako velice dobrá ochrana vlhčích míst, ale rostlo to i na zasolených půdách a docela suchých oblastech... trsť rákosovitá, tam je velká zelená plocha a pozdější využití uschlých stonků, ochranné rohože apod. opěrné tyčky, eventuálně biopalivo.. a přežije v pohodě i u nás v teplejších oblastech, nyní možná i obecně všude..mimo hor.. akorát je to vysoký až někam k 7 metrum, když se zadaří..:D. z oříšků tam byla líska turecká.. fůra dalšího je pak odolná do -17 apod, to už je hodně na hraně bez speciálních postupů..takže to sem ani nedávám, ještě budu dál rozklíčovávat jednotlivce, kde si na první nástřel nejsem jist, mohlo jít i o místní křížence, kde není jisté jak to s odolností je..vyzkouším i semínka, co jsem dovezl, ale to je běh na dlouhou trať , tak snad se toho mého vyzkoušení v našich podmínkách ještě dožiju..:)

Ještě k té ekonomice, nerovnostem, chuti i těch méně majetných něco mít, sám víte, jak dlouho trvá , než se k něčemu pořádnému dopracujete na zahradě... jo je spousta rychlíků.. já s manželkou jsme začali podnikat po jejím ukončení VŠ, kterou jsme kus platili, protože šla pozděj a končila v 28 mi letech, pracovali jsme i po nocích v sobotu neděli, ostatní na pivko, my v rachotě..:D. no a po 20 ti letech jsme sezcela vyhrabali z úvěrů a hypoték, čímž je najednou jistý majetek náš.. co chci říci.. mladí tohle dneska nechtějí podstupovat, vidí výsledek, ne to, co je za tím, bohužel to vidím i u své starší holky, ale ta se chce alespoň učit, ,, takže mi z toho vychází, že v přerozdělování výsledku práce druhých, je velká část současné generace náramně rychlá, ale máknout, ručně máknout, to je u nich často problém, docela se mi to nelíbí, ale myslím, že čas to procedí..
přikládám jednu fotku, tohohle tam mají desítky.. stovky km, začínají to dávat i do zakládaných lesů, Řecko...

a jestli Vás baví trochu počtení... tady něco, aby se jeden nebál jen toho GO:Dhttps://www.alpress.cz/publicdoc/jak-dlouho-prezij...

desítky kilometrů kapkových závlah, boj se suchem
273
# 19.08.2021, 16:24

palma
Ty jednodruhové porosty jsou hrozná škoda, ani aleje se mi takhle nelíbí, chceme pomoci přírodě, tak sakra nevymejšlejme novoty podle svého pohodlí, svrchu zalejvat má smysl jedině pro nějakou zeleninu, jinak jsou ty kořeny u povrchu pak jako na drogách, lehký stres je prospěšný, ale ne hraniční, jako aspirin u rajčat, koneckonců i u svalů v našich tělech, kompenzace fyz. dřinou na zahradě nebo na poli se výborně hodí k mému sezení u PC v práci, nárazové sporty se nehodí, tělo bylo stvořeno k pohybu, kdo to popírá, doplatí na to, to by měli mladí vědět, to stejné biorytmy, to jsou ale dobře známá fakta. Potřebujeme nejen odolnou krajinu, ale i odolné lidi, fyzicky schopné, žádné digitální dementy, psychicky vítající výzvy ke zlepšení. Lidi to umí, ale musíte jim dát smysl práce a dosažitelný cíl, zbytek časem, pohodlím a závislostmi degeneruje.

Jinak s tou budoucností bych to zatím viděl sotva na příští století, víc zatím spíše ne, není důvod k přehnanému optimismu. Kolonizace exoplanet bude nutná, ale raději bych nejprve odstranil plasty i mikroplasty z moří a půdy a držel se při zemi😉

# 19.08.2021, 16:46

Děti a mladí lidé nezpůsobili globální změnu klimatu, která nyní probíhá a nezpůsobila jí ani ta větší část lidstva s nízkou spotřebou, ale budou čelit nebo už čelí důsledkům.
Aby nedošlo k omylu, my to také zažijeme.
Ještě to zatím není ztracené, ale času není nazbyt.

386
# 19.08.2021, 16:54

ACEOF ACES
Mladí mají největší spotřebu, módní oblečení, každej rok nový telefon, spotřeba v barech, cestují, pijí nejvíce nápojů sycených CO2, baští hamburgery a smažené hranolky, atd. atd. a ti s nízkou spotřebou , zapalují a vypalují lesy a savanu, spasou to dobytkem, přesunou se o kus dál, a dělají to znova a znova stejně..odpad házejí do řeky... apod. Pokud nehnou zadkem a nepřidají ruku k dílu, budou tu místo nich v příštím století vládnout místo lidstva evolučně vyspělé améby a tak podobně...

172
# 19.08.2021, 17:32

palma
To si děláte srandu ne? Jak mladí nehnou zadkem apod, jak vypalují savany, jak hážeme odpad do řeky apod? Tedy nevím, kde na to chodíte, ale zase mi to smrdí nějakou špínou.

Myslím si, že byste měl někdy místo dezinformačních webů zkusit jiné zdroje. Mladí mají největší odhodlání na boj proti klimatické změně.

386
# 19.08.2021, 17:44

Aidamko1
Pokud nechápete nadsázku vzhledem k Acesovi , pak už vážně nevím...:( , pořád jen mele, a skutek utek, to jsou ti, co umírají enviromentálním žalem každý den. a savany si samozřejmě vypalují ti s malou spotřebou, co žijí tam, v rozvojových zemích, jak píše Aces, jakož to příznivec a velký fanda Extinction Rebellion..
A tady máte něco od nevěrohodné paní Lhotské o praktikách webu Manipulátoři, doufám, že se optáte Mikeho, zda je to v pořádku, nebo ne a podle něho si pak uděláte vlastní úsudek...:cool:https://lhotska.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=723121

77
# 19.08.2021, 19:35

palma
Ano, už jsem to jednou psal, že ti kdož se pasují do role bojovníků s manipulacemi, pravdy a lásky, mohou být těmi největšími manipulátory. A jak se zdá, něco na tom bude...

172
# 19.08.2021, 21:38

palma
Uživatel mike je mi lehce ukraden. Řídím se svým názorem, případně názorem lidí, které znám a mám k nim důvěru. Dle blogu této dámy, no. Trochu mi to zpětně připomíná moje začátky na tomto fóru v tématu o zimě.

V pohodě. Slibuji, že tento budu brát jako nedůvěryhodný.
Úsudky si dělám dle sebe, né dle jeho.

386
# 19.08.2021, 22:17

Aidamko1
No, mám dojem, ze v každém je kus manipulátora, používáme to od dětství a lety se zdokonalujeme, chceme mít pravdu a tak manipulujeme, ať už ji v reálu máme nebo ne, pro pocit výhry či převahy..ne vždy, ale kdo říká ze on nikdy, pak keca..:cool: jdu ne to počasí.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.