Diskuse o počasí Globální oteplování
19.06.2021 Belgie Beauraing, bouře pobořila 10 domů a asi 60 poškodila
22.06.2021 Německo a Rakousko, bouře s kroupami velkými až 5cm
24.06.2021 ČR jih Moravy, tornádo, bouře, kroupy velké až 7cm
24.06.2021 Polsko, tornádo, bouře, kroupy velké až 5cm
24.06.2021 Maďarsko až 40°C
Na globální oteplování nějak nevěřím. Podle mého názoru se tady opakují určité periody. Stále se tady mluví o omezování emisí, zakážou se spalovací motory, skončí se s uhlím, skončí se s plynem, dřevo také škodí....asi budeme mrznout a chodit pěšky.
A pokud motor či turbína spaluje, musí i vyfukovat. Kde je příjem, musí být výdej.
Kolik lidí by 23.06.2021 věřilo tomu, že tu budou takto ničivá tornáda?
ACEOF ACES
Já klidně ano. Kdyby někdo řekl v roce 1815,že po výbuchu sopky Tambora bude následující rok 1816 v Evropě bez léta, tak by tomu také nikdo nevěřil. A ono to tak bylo.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tambora
A proto je dobré pamatovat na "co není, může být."
ACEOF ACES Odpovídat trottlovi (trollovi), se mi sice trošku příčí, nicméně, kdyby jste si, vyťukal ve vyhledávači například "výskyt tornád v ČR", vylezlo by vám leccos, úryvek přikládám..
Patrně nejčastější otázkou, která byla kladena na přelomu tisíciletí, se stala frekvence výskytu tornád na našem území. Zatímco po většinu devadesátých let 20. století jsme zaznamenávali jedno prokázané tornádo za jeden až dva roky, rok 2000 byl svým způsobem výjimečným - byl doložen výskyt pěti tornád, a podobné počty jsou zaznamenávány i nadále. A právě tento zdánlivý nárůst počtu tornád kolem přelomu tisíciletí vyvolává otázky, zda byl tento nárůst způsoben výkyvem klimatu, či jinými faktory. Zcela jistě se na prvním místě nabízí jako možné vysvětlení určitý výkyv počasí, doprovázený větším počtem vhodných bouří, který by mohl být jak přirozenou oscilací, tak dlouhodobějším trendem. Avšak za podstatně pravděpodobnější vysvětlení nárůstu počtu doložených tornád jednoznačně považujeme především širší a hlubší informovanost veřejnosti, společně s růstem zájmu odborníků o danou problematiku. Nezanedbatelnou, ne-li klíčovou roli pak sehrálo i větší rozšíření internetu koncem 90. let 20. století, nástup digitálních fotoaparátů a jejich implementace do mobilních telefonů v letech následujících. Do jaké míry byla první dekáda 21. století skutečně výjimečnou nejspíš ukáží až následující léta. Každopádně se však nejedná o nic mimořádného - v přepočtu na plochu území je frekvence tornád u nás zcela srovnatelná například se sousedním Německem či Rakouskem.
https://www.tornada-cz.cz/
a to je asi tak vše..?
Ze svého širšího okolí znám více případů slabších tornád, za více let (o některých jsem slyšela jen z vyprávění). Následky byly většinou takové, že to někomu vzalo část střechy na stodole, jiným lidem to zase vytrhlo na zahradě vzrostlý strom a pohodilo ho stranou apod. Většinou ta tornáda trvala jen krátkou dobu. To tornádo na Podluží bylo určitě výjimečné ve všech ohledech, ale jinak u nás menší tornáda nejsou kdovíjak vzácná a myslím, že nikdy nebyla.
Na změny klimatu, které dříve probíhaly, neměli lidé vliv, protože jich bylo málo a ještě dříve ani žádní lidé nebyli. Nyní je nás několik miliard a aby to nebylo málo, tak jsme zvýšili svojí spotřebu do obřích rozměrů. A právě naše obrovská spotřeba má zásadní vliv na tuto rychlou globální změnu klimatu, která nyní probíhá.
Snížení spotřeby ve 40. letech 20. století se asi s ročním zpožděním projevilo na průměrné globální teplotě, snížením rychlosti oteplování. V 50. let 20. století začala spotřeba zase stoupat a s ní i rychlost globální změny klimatu, která byla nejvyšší v letech 2011 až 2019. V roce 2020 došlo ke snížení spotřeby (odpočet pozastaven), které se projevilo asi s ročním zpožděním, na začátku roku 2021, snížením rychlosti oteplování. Globální změna klimatu by ještě nějaký čas pokračovala, ale nižší rychlostí, pomaleji a s menšími ničivými projevy. Opětovné navýšení naší obrovské spotřeby povede ke zvýšení rychlosti globální změny klimatu a její ničivé projevy budou nabírat na síle, odpočet zase běží.
Na potomky to už nepřehodíme, tohle si užijeme i my.
Jak se rychle zapomíná, že tornáda tu byly vždy a budou na příkladu kousek od nás před 21 lety:
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/v-malkove-sledo...
Tenkrát prošlo jen okrajem jedné obce takže škody nebyly tak vysoké. Do dnes mám v paměti obraz dubového lesa do něhož tornádo "vyfrézovalo drážku.' Nikdo ani neřešil o jakou třídu šlo.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.