Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Globální oteplování

27
# 16.09.2019, 09:39

Možná to sem úplně nepatří, ale téma pro toto využiju...
Kam byste šli pro rozumy, kdybyste chtěli totálně (od základů - krom sklepa) rekonstruovat a přistavět starý dům? Jde hlavně o levná, chytrá (rozumná = ne ve smyslu napojení na net) řešení pro co nejlepší všeobecnou soběstačnost domku, zahrady a hlavně 4 lidí, co tam budou bydlet.
Dost toho už máme, ale nějak to není komplexní a ten komplexní pohled mě zajímá nejvíc - řešení cena / výkon (žádné technologické výstřelky).
DÍKY :)

96
# 16.09.2019, 17:48

Valep
Na řešení výkon/cena, či návratnost těžko dostanete jednoznačnou odpověď. Nikdo přesně neví jak se budou v budoucnu vyvíjet ceny paliv a energií. Dejte konkrétnější dotaz na TZB-info. Tam se toho někdo ujme.

380
# 16.09.2019, 18:56

Tak jsem si zase početl, není nad počtení, v tomto případě je to také o oteplování a o tom, kudy vede cesta do pekel, připadá mi to docela pravdivě napsané, obzvláště, když se podívám, co se děje v Evropě a co se děje jinde, třeba v Rusku a Brazílii..
https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/svet-v... :(

a ještě přikládám dnešní článek, oteplování se evidentně týká i oceánů...https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/more-u-amerik...

268
# 16.09.2019, 21:37

palma
Autorka paní Šichtařová je populární blogerka, kterou lze brát vážně spíše jen co se týče ekonomických témat, je to přesně jako s prezidentem Klausem, který byl určitě solidní ekonom, ale o klimatologii nebo životním prostředí neví vůbec nic a vyvozuje z toho sice zajímavé, ale celkem obecně platné společenské jevy, se kterými nelze nesouhlasit, proto je přece tak populární.
Samozřejmě, že máme všichni obavy, že zelení budou převlečení rudí a programově nás ženou k chudobě, však už jsem tady o tom též psal, ale to vůbec nic nemění na faktech, ze kterých je třeba mít obavy a to je přímo opak toho, co Šichtařová popírá.

Už při zveřejnění článku o tom, ze Amazonské pralesy vlastně nejsou plícemi planety, jsem si říkal, kterej blbec to obrátí proti všem, kterým to není jedno a tady ji máme.
Fakt bejt v pohodě a argumentovat poklesem spálenišť o 25% nebo ornou půdou v tundře, která zachrání neúrodu z naší polopouště či popírat riziko oteplování v souvislosti s výskytem dinosaurů na Antarktidě, tak to chce opravdu hodně vygumo... palici.
Každej vědec přece ví, že škody způsobené ztrátou vegetace v Brazílii či v Indonésii rozhodně nevykompenzuje přírůstek zeleně v některých oblastech, ta paní si to podle mě vůbec neumí představit, ale je sympatická, to jo no.

380
# 16.09.2019, 21:48

Yurri
Dal jsem odkaz pouze kvůli ekonomickým argumentům, ekoložka ta paní nemí ani klimatoložka..ale koresponduje to s tím, co jsem říkal, pokud bude na prvním místě výše HDP na obyvatele, pak je to špatně, pokud bude růst populace v rozvojovém světě současným tempem, pak je to špatně..protože pak veškerá snaha přijde vniveč.

268
# 16.09.2019, 22:32

palma
Jasný, paní by měl jako ekonomku zajímat HNP (hrubý národní produkt), kterej je pro nás už zajímavější, abychom na ty výmysly zelenej mozků měly, ale stejně by nám to bylo ve finále k ničemu, možná spíše naopak, jinak se sem natáhne kdejaká verbež.

380
# 17.09.2019, 14:39

charlie
No, ono to s tou dobou ledovou nebude takové horké, zaprvé v praxi ještě nikdo nezažil co udělá golfský proud a potažmo vzdušné proudy, když se změní teplota oceánů a zpomalí tedy proudění v oceánech, někde jsem četl, že se díky tomu možná v Evropě naopak oteplí, no vyberte si variantu. A ohledně doby ledové.. tu pořádnou prý nemáme očekávat ještě několik tisíc let, .. no a to současné oteplení, které patrně bude někde okolo těch 5-7 stupňů zde v Evropě, to to ochlazení asi poněkud anuluje, ostatně malé srovnání máme, právě procházíme jedním ze slunečních minim.. a teplo je stále, tak uvidíme příštích pět let, nejdříve vědci tvrdili že malá doba ledová vypukne v roce 2019, pak to upřesnili na 2020, pak 2021, nyní jsem četl 2030 a jeden zdejší alarmista předpověděl "rozvrat světa" na rok 2031.. přesně... a někdo rovnou tvrdí, že to přijde v roce 2050.. tak fakt už nevím.. co když to přijde v roce 7031? A tak sázím stromy, a teď přiběhly za mnou naše holky, abych postavil budky, že na kraji lesa se kácelo, a ty co tam byly, šly k zemi, tak budu stavět budky, a doba ledová, ať jde svou cestou, stejně prd vím, kudyma pude.

268
# 17.09.2019, 19:34

palma
Jo dík, nejsem alarmista, jak by se mohlo zdát, ale holt realista, moc z toho radost nemám, protože vím, co to znamená. Bohužel ten nárůst bude s rostoucí vzdáleností od moře ještě trochu větší. Všimněte si ale práce těchto vědců, kdy oni do scénářů započítávají opatření na odstraňování CO2 z atmosféry, která ještě neexistují, co si o tom myslet, opravdu krásná práce.

96
# 17.09.2019, 21:12

Pro zajímavost vkládám graf vývoje emisí CO2 vybraných států na obyvatele. Zaujala mne hlavně křivka pro svět, která na první pohled naznačuje zastavení růstu. Jenže stále roste počet obyvatel Země. Zastavení růstu emisí CO2 není řešení. Emise se musí začít snižovat. Je vůbec reálné zastavit růst emisí skleníkových plynů do roku 2050?

79
# 18.09.2019, 16:23

ROFA
Tady je to po státech bez ohledu na počet obyvatel:

380
# 18.09.2019, 17:21

Ondra83
Tak když se k tomu přičte, co díky oteplení vyprodukují oceány, tak nejsem už optimista, dle prognóz to má stoupat až do roku 2045 ať se dělá, co se dělá, takže konec století je reálný, když budou všechny státy světa dělat, co se zavázaly, a ony se všechny nezavázaly...:!!:

268
# 18.09.2019, 19:41

Teplota bude dál poměrně rychle stoupat bez ohledu na jakékoliv snahy o snížení emisí CO2, snahy o snižování emisí v Evropě budou vykompenzovány růstem v Asii a Indonésii, ambiciózní snahy o uhlíkovou neutralitu do půlky století jsou určitě chválihodné, ale neznamenají pokles křivky na velmi zajímavém grafu od ROFY. Budeme rádi, když se do poloviny století ta křivka ustálí na stejné úrovni u jednotlivých států, ale celosvětové klima by potřebovalo, aby ta křivka šla stejně hluboko do mínusu, tzn. pouze ke spotřebě CO2 z atmosféry a naprosto nulové produkci, vzhledem k rozjetým zpětným vazbám a uvolnění mnohem silnějších skleníkových plynů i o dost hlouběji do mínusu (kyvadlo pěkně zpět), což je naprosto nereálné.

380
# 18.09.2019, 20:11

Yurri
Jo, jo, aby je tak napadlo dovést do reálu "hnojení" povrchu oceánů železitými sloučeninami, což povzbuzuje aktivitu a množení fytoplanktonu, ten by prý zvýšil pohlcování CO2 z atmosféry, posléze by uhynul, když by hnojení skončilo, a klesl by do hlubin, kde by se ukládal do sedimentů... tato úvahu byla zcela vážně před časem prezentována, nevím, zda je to reálné, ale co by to udělalo z oceánem???:(

42
# 21.09.2019, 15:56

palma
Hlavně jsou smutné ty komentáře pod článkem. Nerozumím, kde se v tolika lidech berou názory, že chovat se ekologicky a nahradit uhlík za nové ekologické technologie = lukrativní byznys. Že je to spiknutí vědců, kteří "straší" nějakým globálním oteplováním a vlastně "neví", proč se klima měnilo v minulosti. Kdo tohle šíří?

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.