Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Globální oteplování

# 21.09.2019, 16:01

Mike11
Ty komentáře to je něco hrozného. Taky nevím kde se to v Češích bere. Tihle naprosto popírají jakákoliv fakta a jedou si to svoje: "GO je smyšlená věc, kterou si vymysleli ekoteroristé napojení na korporace, které produkují zelené technologie" . Pak tam člověk čte v diskuzi takové bláboly, jako že vždy bylo teplo a zima a že je to naprosto normální. A že 2019 bylo normální neextrémní léto. Hlavně že bylo v ČR nejteplejší v historii měření to je jasný a nezpochybnitelný fakt, který oni zcela popírají. Bohužel kvůli takovým, kterých je v populaci vysoké procento mají generace našich dětí a vnuků velice špatné vyhlídky. :(

384
# 21.09.2019, 17:36

Komentujou to leckdy lidé, pro které je nejdůležitější mobil v ruce, a místnost s klimatizací... jinak jsem to tam dal z důvodu, že se tam opět již docela reálně zmiňuje oteplení o 4,5 stupně okolo roku 2080... což zase koresponduje z oteplením okolo 7 stupňů v roce 2100.. takže už se upouští od cíle o dva stupně.. to už je vlastně teď...:!!: Jdu zas hupnout na zahradu, sklidil jsem papriky a další rajčata a cukety, už jsou u sousedů, a pořád to kvete, rajčata, lilek, cukety.., papriky už ne...že by dlouhý podzim??

384
# 22.09.2019, 10:50

Tak další kostička do skládanky, dávám to sem pro nutnost objektivity a na důkaz toho, jaké se kde používají argumenty, viz transparent na páteční demonstraci, že dinosauři to oteplení nepřežili a my že by jsme mohli dopadnout stejně.. a že máme možnost to ovlivnit.. a článek je docela zajímavý..https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/vedci-maj...

384
# 23.09.2019, 19:51

Tak jsem se podíval na kus debaty na půdě klimatologické konference, tomu říkám mlácení slámy, předhánějí se ve slibech, jak sníží globální teploty, jak probudí dešťové mraky, jak zasadí miliardy stromů...jak poručí větru dešti, do toho promluví novodobý Forrest Gump alias Gréta nefalšovaně hystericky, fakt, zlatý hnutí Brontosaurus...na tohle žaludek nemám, jdu si bez emocí hledat nějaké smysluplnější názory, články, skutky.. ach jo..:!!:, pujde-li to takhle dál, katastrofa je za dveřmi..

271
# 23.09.2019, 20:04

palma
Tak to se dalo čekat, spíše mě zaujal Babiš, že prý budeme u nás muset zasadit 18 miliard stromů, konečně rozumné jednotky, těším se, jak ze zemědělců budou nejprve lesáci a pak hasiči.

Jinak dinosauři tady byli tak dlouho (70x tolik než náš lidský druh), že by bylo divný, kdyby se nějaké globální katastrofy nedočkali.

384
# 23.09.2019, 20:24

Yurri
No fakt je, že v takovém časovém rozpětí je spíše štěstí se s něčím nerazit, to jo, stromy beru, a z hlediska elektromobility, či spíše baterií se česku patrně také zadaří, byla by to bomba, jstli to bude mít slibované parametry..https://www.novinky.cz/internet-a-pc/clanek/revolu...

384
# 23.09.2019, 21:02

ROFA
No, myslím, že pánové(a genderově i dámy ;-)) z NASA by si to měli umět ohlídat, konec konců, pokud tu baterii budou reálně držet v ruce a proměří ji, tak to asi bude pravda, kapacitu poměrově k velikosti a hmotnosti okecat asi nejde..

271
# 23.09.2019, 21:17

palma
Nepochybuju, že se najdou baterie s dostatečnou kapacitou a rychlodobíječky, ale z hlediska GO je to jedno, bude to jen pro bohaté a drancuje to zdroje, baterie je jen malá část vozidla. Masové rozšíření bude trvat dlouho, já třeba kupuju auto aspoň na 20 let a opět se to bude týkat jen některých oblastí světa, nic co by skleníkové plyny nějak okamžitě řešilo, pokles emisí bohatě vykompenzuje dominový efekt zpětné vazby.

Realita je tak krutá, že by k zastavení růstu teplot došlo až několik desítek let poté, co by veškerá doprava a průmysl nevyprodukoval ani gram CO2, na celé planetě, nebavíme se vůbec o poklesu, který bude nutný k návratu do přijatelných parametrů k životu.

384
# 23.09.2019, 22:34

Tak jsem dneska sledoval jeden rozhovor a v něm zaznělo, že k CO2 neutralitě nedojde, pokud bude dál pokračovat těžba vápenců a produkce cementů v dosavadní míře a že není čím cement, jakožto materiál, nahradit, takže co2 asi poroste, a to jde jen o jeden obor lidské činnosti..

271
# 24.09.2019, 12:16

Doprčic, proč já musím mít furt pravdu.
https://blisty.cz/art/97088-svet-musi-ztrojnasobit...

Hezký návrh v GBR, zejména to obnovení divoké přírody na čtvrtině ostrovů
https://www.euro.cz/udalosti/farmari-maji-plan-jez...

Něco o Gretě, ta holka mě nechává naprosto chladným, ale už teda vím, proč okolí tak irituje;-):
https://blisty.cz/art/97078-proc-greta-thunbergova...

Ale osobně se mi líbí spíš tohle chápání jejího projevu:
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-koment...

384
# 25.09.2019, 08:27

Vložím sem jenom jeden graf, ten vypovídá o všem, je to celosvětová spotřeba energií a její členění.. jak ten koláč změnit ??,,(není jak) podotýkám, že k roku 2019 jsem nalezl pouze data o celkovém podílu solární a větrné energie, jsou to celosvětově 2%...Čili jedna cesta je snížení spotřeby, ovšem zcela drastické, nebo druhá cesta rozvoj jaderné energetiky, také zcela drastický... idea vybudování obrovských solárních a větrných parků po celé planetě a propojení soustav je vzhledem k možnostem přenosových soustav zcela mimo mísu, ztráty by byly obrovské, takže těch ekoparků by muselo být zase asi o 70% více, než jsou reálné nároky na spotřebu energie..

271
# 25.09.2019, 09:35

palma
Přesně tak, jsou to krásné teorie, v praxi ve státech, kde má slunce celoroční potenciál vládne nestabilita, na Sahaře a kupodivu i u Saudů stačí pár dronů a svět se nestačí divit. Ono si stačí vzpomenout na nedávné blackouty i tady v Evropě jen díky přetíženým sítím v době veder. Furt nechápu ten optimismus všude kolem, vědci počítají s odebírání CO2 z atmosféry do modelů, hypoteticky, tak to mě úplně dostalo, to jsou strašní mimoni, na to jsem prostě moc realista. Úplně vidím ty kyselé xichty, jé my jsme si odepsali těžce vydobytej průmysl, utratili všechny úspory na redukci emisí a teplota co? No roste, je to k ničemu, k tomu totiž směřujeme. Musí být splněny 2 podmínky, celý svět odsouhlasit bez možnosti odchodu a synergicky působit na mnoha frontách, zatím utopie.

384
# 25.09.2019, 10:14

Yurri
NO, trošku odbočím od tématu, nebo taky třeba to souvisí, nechal jsem na jabloni pár jablek, tak, pro okrasu na podzim, a teď koukám, dost jich je naklovanejch a slítají se na to nějaký ptáčci, a klovaji jak o život, za chvíli bude po jablkách, ale nechávám je, neplaším, je to divný, řekl bych, že potravy by mělo být dost, tohle se mi ještě nestalo..:!!: Hroznový víno, pár hroznů co jsem nechal na jídlo, je nepřitahuje...asi na zimu šoupnu krmítko..

# 25.09.2019, 13:26

Já si myslím, že v obnovitelných zdrojích je ještě velký potenciál a rozhodně se jejich podíl bude navyšovat. Jasně, že u nás třeba přes zimu soláry vyrobí prd, ale alespoň v letním půlroce mezi rovnodenostmi by se dala dle mého názoru solidní část spotřeby pokrýt solární energií. Elektrická síť ovšem stejně bude stát na pevných zdrojích (jádro?) a ty musí být inteligentně plánovány podle aktuální předpovědi počasí, aby vyráběly kolik je zrovna třeba. Jasně, že nelze jadernou elektárnu jeden den nechat vypnutou, protože je slunečno a druhý den ji zapnout. Ale nějaká regulace výkonu tam jistě možná je.

Dále se bude muset vybudovat co největší infrastruktura na uchovávání energie. Baterie jsou dle mého názoru ekologický nesmysl a jejich recyklace není vůbec dořešena. Navíc vzácné prvky ze kterých se vyrábí někdy dojdou... Ukládání energie je rozhodně lepší pomocí přečerpávacích nádrží (zde bude ovšem problém s obecným nedostatkem vody), v domácích podmínkách lze provést akumulaci ohříváním teplé vody do zásoby nebo už existují tepelné kolektory pod zem. Ale snad ještě dorazí nějaká lepší technologie na uchování energie co vyrobíme když svítí hodně slunce (možná se zefektivní výroba vodíku?).

Uvidíme ale obnovitelné zdroje mají budoucnost a určitě i na našem území bychom z nich mohli vyrábět třeba 50% energie.

384
# 25.09.2019, 14:39

JohnBattler
Pokud by obnovitelné zdroje pokryly 50%, musela by zůstat výrobní kapacita neobnovitelných zdrojů na minimálně 70 - 75% dnešního stavu, kvůli vykrytí výkyvů sítě...
pokud chcete prostudovat veškeré argumenty pro a proti, koukněte sem...http://kke.zcu.cz/export/sites/kke/about/projekty/...

ale je to strašně rozsáhlé, já si to projížděl tam a zpátky, když jsem neměl večer co dělat, je tam zajímavé zjištění, že třeba uhlíková stopa, vzhledem k výkonu a životnosti je u větrných elektráren shodná s elektrárnou jadernou (výroba, obsluha, servis, zasíťování.. atd, to zanechává tu stopu..) takže nevím nevím, zda je to řešení a nebo si někdo mastí kapsu..

74
# 25.09.2019, 17:38

Lidi nezapomeňte na další věc co produkuje dost CO2 a to je člověk dýcháním. Jak říkáte je potřeba velkou část planety zalesnit. Aby to mělo význam tak alespoň polovinu planety. Teď planeta živí cca 7,5 miliardy lidí. když polovinu zalesníme tak to máme jídlo pro 3,75 miliardy lidí. ano něco se vyhazuje a spaluje tak nebudeme mít žádný odpad a nic se nebude spalovat tak to přeženu a uživíme 5 mili. Samozřejmě by jsme se měly chovat více ekologicky ještě tak přestaneme používat uměla hnojiva postřiky atd. Tím klesne produkce potravin na 1/3. Takže planeta dokáže uživit cca 1,7mili zaokrouhlíme to na 2 miliardy lidí. Ale teď babo raď jak se zbavit 5,5 miliardy lidí? těla ale nemůžeme spalovat to je další CO2. Ale je pravda že takový steak ze šišky nebo špíz ze žaludů, bukvic a kaštanu je opravdu luxusní. :D:D Viď Yurri . :D
Nevěřte úplně všemu co se píše na netu jeden expert mluví tak druhý jinak lidská vlastnost je se přiklánět ke stejnému názoru a jiný neuznávat, nikdo neví co bude a jak bude vypadat počasí v roce 2050 nebo 2100. Tím nechci říct že se planeta neotepluje. Ale chce přejít z internetu do skutečného světa a vymýšlet něco realného. Díky vyšší teplotě se bude odpařovat více vody a tím ji bude více v atmosféře a bude více pršet . Ale budou to extrémy a ta voda se bude muset využit pro nás je důležité řešení stavět velké přehrady. Chyby přehrady na velkých řekách Jako jsou Morava, Labe, Odra atd. Akorát jestli to budu všude zdržovat jako o Nových Heřminov tak to se jich nikdy nedočkáme.

A navíc je pravda že ekoterorismus v tom hraje taky roli. Například vypouštění odpadních vod. Známá dělá v tomto směru technoložku a říkala že je to jen bublina v které si někdo mastí kapsu. Dělali spousty testu vytékající z domovní čističky a z klasického septiku a vždy vyšlo že voda ze septiku byla čistější. Ale to se tají protože čistička je 4 dražší než septik a je potřeba na provoz elektřina.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.