Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí Globální oteplování

1
# 11.09.2019, 10:15

Po roce 2031 se začne hroutit společnost a do roku 2100 vymře většina lidí, pokud se rozumní lidé budou chovat, tak jako do posud.

385
# 11.09.2019, 10:50

BARTAB
Ten rok 2031 určila jako mezní nějaká Baba Vanga, Nostradamus, či kdo?

1
# 11.09.2019, 15:07

Zdroj jsem uvedl v předcházejícím příspěvku.
Rozumní lidé by chtěli slyšet, že se opírá o zprávy mezivládního panelu pro změny klimatu, ale na tom nezáleží. Informaci jsem napsal, teď je na každém, jak s ní naloží nebo jestli jí bude rozumně ignorovat?

385
# 11.09.2019, 16:22

BARTAB
Mno, tak jsem se prolouskal tamní diskusí, z toho vašeho odkazu, hezké povídání o elektromobilech... jinak jsem pátral po tom roce 2031, konec s lidmi měl být v roce 2000, 2012, Nejblíže pak 2022, ještě přidám 2031 a 2222.. jo a ještě jsem zapoměl na létajícího Aštara co krouží okolo zeměkoule..fakt je jeden, teď se otepluje a bude, nezávisle na lidstvu, následovat zvýšení hladiny CO2 v ovzduší, ať uděláme, co chceme, to je fakt, jsou tu ve hře síly, proti kterým se nedá bojovat, píši o tom v jiné diskusi,viz, odkazy tamtéž. Pokud se začne hroutit společnost, je zapotřebí říci, kde.. společnost v Evropě, v Americe... všude? A co se týče klimatu, zřejmě bude tepleji, ale jak se zachová planeta Země, tak o tom víme velmi málo...a aby jsme při tom málu dokázali mluvit jako o mezním roku 2031 je spíše k pousmání...spíše se kloním k tomu, co píše Yurri, tedy horizont do konce století ohledně světa tak jak ho známe, musí se změnit, ale rozhodně to nerozhodnou nějaké elektromobily, to je zhruba 7% emisí a to je ještě ty elektromobily sníží maximálně o polovinu, tedy o tak 3,5% kvůli uhlíkové stopě. rozhodné je pro přežití lidstva, jak se dokáže vypořádat s přemnožením lidského druhu..Každý narozený člověk, ať se vám to líbí nebo ne, je ekologickou a energetickou zátěží..

272
# 11.09.2019, 20:12

palma
Ano bude to tak jako v minulosti, lidé se prostě budou stěhovat tam, kde bude voda a lepší podmínky k životu, nestabilita na trzích a ceny potravin budou neúnosné a začne váznout distribuce zboží, služeb, kapitálu, prostě klasika, naruší se bezpečnost a je jedno zda to bude šokovou terapií vlivem katastrof v Evropě či těsně mimo nebo postupným rozkladem ze zapouzdřenosti a neochoty elit a bohatých, způsobí to neschopnost byrokratického státu pružně reagovat na měnící se podmínky, jsou na to modely, stačí synergie negativ a sesype se to jak domeček z karet, počítá se s tím, ale stejně se to sesype, protože model nikdy nepostihne všechny možné vlivy, asi jako Aladin při bouřkách, pokud znáte historii, tak pro vás nic nového, jen kulisy se mění.

385
# 11.09.2019, 20:23

Yurri
Jo jo, Řím vydržel docela dlouho, Egypt ještě dýl, Čína drží do dnes 5000 let.. a třeba EU je tu pár let, a nevěřím, že by některou z předchozích "říší" v trvání předstihla..:), takže další stěhování národů... jsem zvědav kdo odolá, lépe řečeno, nejsem zvědav, neb se asi nedožiju té doby, nicméně, kvůli dětem bych bral, kdyby to dopadlo nějak přijatelně, pokud to budu cejtit ve vzduchu, pokusím se jim poradit, možná za příbuznými do Kanady.. uvidíme..:D

1
# 11.09.2019, 20:49

Země se zahřívá a rozumní lidé ještě pořádně topí pod kotlem.
Já si nemyslím, že elektromobily ten odpočet zastaví, podle mě by bylo lepší sázet stromy a nelikvidovat ty co tu už jsou.

272
# 11.09.2019, 21:15

BARTAB
Při tom růstu teplot stromy jen tak nepřežijí, nestihnou se přizpůsobit, rostou moc dlouho, sejmou je zničující požáry, plocha na udržení malého vodního cyklu bude problematická, ale když by to byla absolutní priorita, tak by to samozřejmě šlo, ale to je momentálně jen zbožné přání.

385
# 11.09.2019, 21:17

BARTAB
Tak po lopatě, teď je teplo, to teplo během pár let uvolní z oceánů obrovské množství CO2, na to ze zpožděním zareaguje atmosféra a oteplí se, hádejte co se stane potom...uvolní se další CO2, plus asi už i metan.. taky z moře, ze dna...nu sázejte, já také sázím, v naší zemi, možná jí to nějak pomůže..ročně přibývá cca 3 ppm celkem máme v atmosféře 411,5 ppm...což je 0,041%...před 3miliardami let byla dle odhadů 80 stupňů celsia, a CO2 byl někde okol 7 - 10%, a před 3-5 miliony let byla teplota o 3-2 stupně vyšší než dnes a množství CO2 bylo spekulativně někde okolo 500ppm.. a vznikal tehda život...takže neházejte flintu do žita, k žití tu bude..

1
# 11.09.2019, 23:28

Ale ne pro všechny.
A když tomu rozumní lidé ještě přitápí, pak nezbývá mnoho času.
Odpočet běží, ale dá se zpomalit tak, aby nevymřelo tolik lidí. Můžete to ignorovat a zatím se rozpočítat:

Roste kvítí u potoka,
říkají mu petrklíč.
Na koho to slovo padne,
ten musí jít z kola pryč.

A ten snad přežije.

385
# 12.09.2019, 06:27

BARTAB
To už je daný, "štěstí přeje připraveným",.. naši předci věděli, co říkají přísloví, my se to musíme zase naučit vědět..

32
# 12.09.2019, 07:54

kr
"Však uvidíte. Za 10 - 15 let tu budeme mít tropické bouře ak jako v Americe. A zimy budou studené, minima budou klesat až na -40°C. Počasí bude zaznamenávat extrémní výkyvy. To je můj názor."

Hmm, no zatím nic a nevypadá, že by se toto v příštích letech naplnilo. Pište i vy další co si myslíte, že bude za X (desítek) let, ať se člověk může přijít pak pobavit jak se to (ne)vyplnilo. Já tipuju, že do 20 let se nic extra nezmění proti dnešku a pokud ano, tak jen nepatrně. Častěji bude nížinách v létě víc tropických dnů, než v zimě mrazových, ale ani ledových dnů se nezbavíme a jejich 1 - 3 týdenní epizody ještě budou v hodně zimách. Bude několik suchých roků, ovšem zažijeme i 1 - 2 propršené roky s povodněmi a samozřejmě většinu normálně srážkových let. S půdním suchem, ale budeme bojovat stále, díky tomu jak jsme pozměnili krajinu. Délka dne se nezmění. Stromy budou dál hlavně v říjnu shazovat a v dubnu nahazovat olistění a vlaštovky v září odlítat.

# 12.09.2019, 09:29

Na.Guru
Kdy jste viděl naposledy vlaštovku?

385
# 12.09.2019, 09:42

Lištička
Nevím jak je na tom Na Guru s vlaštovkami, já je naposled viděl tak před třemi týdny, kdy se houfovaly u nás za stájema s koňma a ládovaly se mouchama, asi na cestu...;-)

273
# 12.09.2019, 17:42

BARTAB

Elektromobily nejsou zadna spasa, jen se tvari ekologicky. Kilometru elektromobily najeli v globalnim meritku mnohem mene a to radove a uz se objevujou problemy. Baterky neni mozne recyklovat a konci na skladce, tezba zpusobuje niceni koralovych utesu a v Africe jsou zneuzivany deti pro tezbu mineralu. Kobalt dochazi jeste rychleji, nez ropa a baterky moc nejdou recyklovat.

A jaka je uhlikova stopa elektromobilu. On nekouri vyfuk, ale komin v Prunerove. Treba Norsko ma malo lidi a hodne vodnich elektraren, ale az budou vsichni mit elektromobily, stacit to nebude. Spotreba je mnohem vetsi nez, v pripade domacnosti.

Elektromotor ma ucinnost cca 90%, diselovy 33 % a benzinovy cca 25 %, takze elektricke energie se spotrebuje mene, nez, kolik energie propali spalovaci motory, hlavne ve meste, kde porad stoji, brzdi, rozjizdi se. Energeticka narocnost vyroby lektromobilu je vyssi. Ucinnost vyroby elektriny v tepelne elektrarne je cca 50 %, neco se ztrati na vedeni, takze elektromobil bude mit ucinnost celkove pod 40 %. Pokud bude vyuzivat jen elektrinu z tepelnych elektraren, bude uhlikova stopa elektromobilu vyssi, nez u benzinoveho. Ale hlavne bohatsi staty maji jine elektrarny, a tak v zapadni Evrope a hlavne treba v Norsku e uhlikova stopa elektromobilu nizsi. Ale ty baterky.

Resenim je spalovaci vodikovy motor, dnes uz je tankovani bezpecne. Vodik se vyrabi elektrolyzou vody, takze zase se musi nekte vyrobit elektrina, nejlepe solarem v poustnich oblastech. Dneska bohuzel nikde moc neni, kde vodik tankovat. A to ani v Zapadni a Severni Evrope. Dalsi moznosti je vodikovy palivovy clanek, jiny druh baterky. A zase ta vyroba elektriny.

273
# 12.09.2019, 17:52

palma

Trendy a zmeny prave u nas v CR ukazuji grafy v jinych tematech.

Skutecne poroste pocet tropickych dni, pocet dni s Tmax +35, +40 a vice. Jeden clanek na astro.cz:

https://www.astro.cz/clanky/slunecni-soustava/v-du...

prumerna teplota v 1% nejteplejsich dnu roste rychleji, nez prumerne rocni teploty, stejne tak roste rychleji prumerna teplota v 1% nechladnejsich dnu. Extreme vysoka maxima a rekordy tedy pribyvaji. Pocet tropickych dni neprekona pocet dni mrazovych, tech je i na Libusi stale dost. Ale v Praze nejspis brzo prekona prumerny pocet tropickych dni hodnotu prumerneho poctu dni ledovych. Arkticke dny z Klementina nejak vymizeli, ale objevit se nahle nejaky muze. Bude mene snehu v zime a suche leto s mene bourkami, stredomorsky typ spise. Pritom prave v lete spadne u nas srazek nejvic. Objevi se nejspis nejake roky niciva sucha, napodobne jako 1540. Poroste kvuli teple Arktice i pocet extremu - par extreme chladnych dni v zime, posledni mrazy dost pozde, jako v poslednich letech. A bude vice extremnich srazek a bourek, vic povodni. S oteplenim oceanu se tropicka cyklona muze objevit i v Evrope.

273
# 12.09.2019, 18:08

palma

Jake bylo pred tremi miliardami let klima, to je spis loterie, stejne to poradne nikdo nevi, i miliony let na zpet je nejistota klidne 10 stupnu. Odhaduje se to podle obsahu CO2 a podil isotopu kysliku ve vode v ledovcich. Pred 3.5 miliony let, nema tam byt 3.5 miliardy ? A jaka byla tenkrat teplota, to nikdo nevi.

Aktualne je na Venusi okolo +485 stupnu prumerna teplota, kolik to je kde, to stejne se nevi, jen jednou tam pristala sonda, jinak je vse zahaleno. Venuse ma podstatne vetsi prijem Slunecniho zareni, ale o dost vyssi Albedo, nez vce-mene vse ostatni ve Sunecni soustave, tak Venuse prijme na m2 mene Slunecniho zareni, nez Zeme. Nejde o to, ze je tam cca 96 % CO2, ale atmosfera je o dost tlusci, prumerny tlak je okolo 92 000 hPa, na Zemi 1013 hPa. A rotuje velmi pomalu, proudeni je prime skoro, ne vyse a nize jako u nas. Venuse ma mensi gravitaci, i hmotnost, a dostava vice Slunecniho vetru, nema meritelne magneticke pole - tak husta atmosfera nevydrzi dlouho a nejaka katastrofa musela probehnout nedavno.

Aby bylo pred 3 miliardami let na Zemi prumerne +80, to bych spis nevidel. Lavinovy sklenikovy efekt by mel vzniknout pri prumerne teplote na Zemi nekde okolo +47, tedy o 32 vice, nez aktualne. Kolik je presne mezni hodnota, tezko rict, zavisi to hlavne na nejteplejsich oceanech, kde se vypari nejvic. Pokud by doslo k lavinovemu sklenikovemu efektu, oteplovani by dal prudce zrychlilo, az by se oceany vyparily. Pak by byl na Zemi tlak i vyssi nez na Venusi a teplota prez 1000. Slunce by rozlozilo vodu na vodik a kyslik a vodik by utekl do kosmu.

V drivejsich dobach, 3-4 miliardy let na zpet Slunce mene svitilo, a to priblizne o tretinu. Zeme dostavala podstatne mene Slunecniho zareni, a spiz by mohla i kompletne zamrznout. Slunce v dllouhodobem horizontu zvysuje svitivost, a tak za mene nez miliardu let uz bude teplota tak vysoka,. ze vyssi zivot nebude mozny. Postupne se oceany vypari a za dve miliardy let uz neprezijou nejspis ani mikroby. Jenze nevime, jaka byla obezna draha Zeme pred miliardami let, ani jaka bude za nekolik miliard let. To jde zjistit jen par milionu let (cca 4 miliony) dozadu-dopredu. Za 5.5 miliard let uz Slunce poroste do cerveneho Obra a to uz nebude uniku.

385
# 12.09.2019, 18:40

TommyAst
S tou teplotou jsem si dovolil věřit Wikipedii, což, uznávám, nemusí být směrodatné..https://cs.wikipedia.org/wiki/Atmosf%C3%A9ra_Zem%C...
Svítivost slunce leze tuším nahoru 10% za miliardu let a asi se to bude urychlovat až začne rozpínání slunce atd.. ale to je za věky...:) Tož si momentálně užívám docela pěkného počasí na zahradě a hledím vzhůru k nebesům a čelím skleníkovému efektu zaléváním porostu..:cool:

1
# 12.09.2019, 19:11

-----
palma # 12.09.2019, 06:27
To už je daný, "štěstí přeje připraveným",.. naši předci věděli, co říkají přísloví, my se to musíme zase naučit vědět..
-----

To není dané, ještě běží odpočet.
Vy už jste připravený?

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.