Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Globální oteplování

386
# 23.04.2021, 18:24

Yurri
Teď koukám na bednu, říkají, že bobři dělají na Šumavě neplechu, staví hráze, tím zaplaví nějaké louky a tak..zvedlo to místně spodní vody a už si pár lidí stěžuje, že má zase po dvaceti letech vodu ve sklepě, a požadují odstranění hrází, případně bobra.. No ach jo..:(

272
# 23.04.2021, 19:32

palma
Prej se vyčleňuje zem. půda jako protierozní a zasakovací pásy, jenže stylem, že za to majitelé dostanou skoro kulové, no tak to bude obrovská podpora a velký zájem.
https://denikn.cz/131071/tvrdi-ze-do-krajiny-vrati...

386
# 28.04.2021, 15:30

Tak jak se zvedá množství elektromobilů a bateriových úložišť, stoupá i cena vstupů, což značí zdražení konečných produktů, elektromobily prý již zdražují..elektřina též...malá ochutnávka cen, lithium stálo před půl rokem cca jeden milion za tunu, teď už jsou to miliony dva...https://www.kurzy.cz/komodity/lithium/ jo, bude sranda..nebo, lépe řečeno, sranda už začala, povolenky nás ožebračí a nasypou peníze za nic do zeleného byznysu..https://www.lidovky.cz/byznys/inflaci-si-dovezeme-...
A už je to tady, fakt už začnu uvažovat třeba nad přestěhováním do austrálie, nebo někam jinam..https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/firmam-hro...
Yurri
Dnes už jsem musel zalít, budu měnit vodu v bazénu tak jsem šoupnul pět kubíků a za dva dni zase... A tak dál, ani kapka nazmar..

272
# 30.04.2021, 21:35

Tohle je můj člověk:
https://denikn.cz/90439/nemame-ani-12-let-ceka-nas...

Podle mě už je rubikon překročen a není cesty zpět, co říci k elektromobilitě, chápu touhu po inovaci, ale víte kdy nastane pro mě skutečně zelená revoluce? Až dám baterii do kompostu jako urychlovač kompostu a vypěstuju si díky ní biozeleninu, jinak jsou to jen hračky, které čerpají fosilní zdroje, takže nic zeleného ani náhodou.

# 30.04.2021, 21:56

Elektromobilita ten odpočet nezastaví.

272
# 30.04.2021, 22:52

ACEOF ACES
Na odpočty nevěřím, věřím na priority, ohledně elektromobility bych se spíše ubíral tímhle směrem: https://www.czechsight.cz/umela-fotosynteza-v-prub...

a při výrobě automobilů lze prý kupodivu využít i tohle:https://www.czechsight.cz/bioplast-z-dreveneho-pra...

Poočku sleduju ten borofan, líbilo by se mi si něco takového vytisknout na 3D tiskárně, věřím, že pomocí imitace přírody a bezstrátového přenosu energie lze dosáhnout třeba v dopravě luxusních výsledků, ale jak říkám, jen inovace a není čas na přirozený vývoj bohužel, nikoliv však kvůli odpočtu.

# 01.05.2021, 14:40

Až ten odpočet doběhne, tak bude lidstvo čelit ničivým dopadům změny klimatu v globálním měřítku; bouře, extrémní vítr, přívalové srážky, povodně, rozsáhlé záplavy, extrémní sucha, požáry aj.
Tyto ničivé dopady je možné zmírnit a odpočet zastavit nebo alespoň pozastavit tím, že hned začneme výrazně snižovat spotřebu. Elektromobilita, výstavba elektráren, továren aj., naopak spotřebu ještě zvýší.

386
# 01.05.2021, 15:52

ACEOF ACES
Odpočtů už tu bylo od roku 2000 docela dost, jeden z mála, co funguje je odpočet úroku z hypotéky.. Já věřím přírodě, poslední dva roky má vztyčený prst, neposlechneme-li, dostaneme posléze pěkný "flákanec"...:cool:

33
# 01.05.2021, 16:01

Yurri asi bych nechtel mit v aute "plasty" ktery se za 3 mesice rozpadnou :D To je jako kdysi ty udajne ekoigelitky v supermarketech, ktery se rozpadaly jeste pred donesenim nakupu domu..

386
# 01.05.2021, 20:44

No, já se ekologicky snažím chovat, pečivo do papírových sáčků (bohužel, přední stranu to má pro kontrolu zboží, z celofánu), na zahradě pěstuju kde co, třeba i lufu válcovitou, máme tak i houbu na mytí sebe, i na nádobí;-), co kde prořežu jde do mulče, voda ze střechy jde do nádrže, z pole je nakonec louka na seno...atd, ty tašky si pamatuju, prej to udrželo dokonce deset rohlíků, při jedenácti se u té tašky ekologicky utrhly uši..:!!:

# 02.05.2021, 00:42

ACEOF ACES
No nechci nic říkat, ale všechno z toho, co jsi popsal (myšleny ty extrémní projevy počasí/klimatu), se již děje, takže asi odpočet doběhl?

# 02.05.2021, 14:34

Snížení spotřeby způsobené koronavirem pozastavilo odpočet, nyní odpočet zase běží.
Probíhá rychlá změna globálního klimatu a její ničivé projevy budou nabírat na síle.

Když ten odpočet doběhne, tak bude lidstvo čelit ničivým dopadům změny klimatu v globálním měřítku a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud co nejdříve výrazně nesnížíme svou spotřebu.

496
# 03.05.2021, 20:51

palma
Já se také směju - ale nám v ČR, jak jsme zase ve všem pozadu. Včera byla u Moravce paní Drábová s panem Mílem. Fajn povídání o realitě ČR, jádru a energetické koncepci. Jsme pozadu o cca 10-15 let? Síla. A ano, bude hůř. Další resp. nové Dukovany nebudou energii vyrábět do 10ti let, pokud do 15, bude to malý zázrak. V té době by už měl končit aktuální blok, tzn. vlastně to bude pouze náhrada. Ze 40%, které nyní produkuje uhlí, zvládnou OZE, biomasa, větrníky cca 10-13%. Zbytek by mělo být nové jádro (jaké? kde? kdy?) a část energie holt nebudeme vyvážet. Kdysi jsme měli údajně možnost se připojit na plyn z větve přes Polsko, kterou by dokonce z velké části financovala EU. ČR údajně toto zamítla. No panečku, tyto všechny informace, to je ale "koncepce" ...

Elektroauta - opět se budu opakovat, ale nejspíš nevidíte do ekonomiky resp. automotive. Naše a řada dalších ekonomik je doslova kriticky spojená s auty. A proto musí být prodeje = výroba. To všechno musí fungovat. V dalších letech výrobci budou spal. motory omezovat. Některé značky/modely od 2025 stopnou tuto výrobu úplně. Cena aut se spal. motory může spíše růst, jelikož se budou "zpoplatňovat". A nebojte se, že eleauta se budou zdražovat či jinak znevýhodňovat (byť ano, v ČR je vše možné). Obecně cena půjde dolů a dokonce Tesla má vizi dostat některé své modely (min. Model 3) pod 25.000 dolarů do několika let. Aktuálně stojí základní verze kolem 37.000 dolarů.

Pracuji ve větší automotive firmě, která má matku v Německu a hlavní zákazníky také v Německu. S kolegy jsem prakticky denně v kontaktu. Je zajímavé, že Němci eleauta berou úplně normálně, bez podobných řečí, které se šíří naší společností a médii. Ano, jejich plat a hlavně jejich dotace budou štědré k el.autům. Chybu ale hledejme v ČR.

Závěrem bych se rád zeptal všech - pokud ele.auta odmítáte, do toho nechcete dražší energii kvůli OZE apod. (správná definice je ta, že dražší energie bude ze špinavého zdroje + obecně bude elektřiny na trzích méně) - jaké řešení nabízíte ke snížení CO2? Rád si vyslechnu resp. počtu Vaše vize, teorie, články ...

# 03.05.2021, 21:29

Co nejdříve snížit spotřebu elektrické energie, fosilních paliv, surovin, vody, dřeva, masa atd. Stavba elektráren, továren aj., naopak spotřebu ještě zvýší a urychlí globální změnu klimatu s jejími ničivými projevy.

272
# 03.05.2021, 21:46

ACEOF ACES
Ano okamžitě změnit priority jak v průmyslu, dopravě, energetice a hlavně celosvětově, synergicky působit na všech kontinentech a všechny náklady třeba na zbrojení přesměrovat na ukládání CO2, jinak se nepohneme, naprosto bez debat, kdo se nepřipojí, izolovat na úroveň KLDR, zní to nereálně, ale přesně tak je to nutné, jinak to nemyslíte opravdu vážně, viz odkaz dole, já dělám téměř veškeré volno na Terra Pretě, priorita 1, mám čisté svědomí a svoje emise si odpracuji a uložím pod zem, neváhal bych ani vteřinu a vzdal bych se auta, konzumního života, kdybych věděl, že to inspirujte další tisíce lidí a nebudou na to všichni kálet jako doposud.
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-koment...

33
# 03.05.2021, 22:04

Yurri Nejde aby to bylo celosvetove, v tom je ten problem. Nemuzeme chtit po chudych rozvojovych zemich s 10-20x mensi produkci emisi na obyvatele nez v EU, aby ji snizili na uroven pred 30 lety kdy zrali korinky.. A ty nase uspory jsou z velke casti export emisi prave tam.
Videl bych to tak, ze maximalne svet bude smerovat k nejakemu prumeru, ale ten nebude nizsi nez soucasny prumer. Zapad emise snizi, oni zvysi. A nebo se prohloubi svetova chudoba

386
# 03.05.2021, 22:24

andy206
Elektroauta nesnižují emise, když už, pak minimálně, jediná cesta je snížení produkce množství zboží, snížení přírůstku populace, z čehož pramení takřka jistá diktatura, nic lepšího tam nemám.. Pokud se argumentuje udržitelným růstem v době, kdy už jede lidstvo na zemi na dluh, je to špatně, dobře už bylo.

496
# 03.05.2021, 22:29

Na můj příspěvek krásně navazuje tato reportáž, která právě skončila na ČT 1 - https://www.ceskatelevize.cz/porady/14021364946-bi... dle mne objektivní reportáž bez nějaké skryté snahy něco zkreslovat atd. Doporučuji celé zhlédnout a zapamatovat si, co v ČR je jinak ... a špatně.

palma - eleauta v kombinaci se "správnými" zdroji energie snižují emise, aktuálně se mluví o najetých 150.000 km, a toto číslo půjde dolů. S ostatními body, které píšete, celkem souhlasím (teda jen snad ne diktaturou :) ) - ale silně pochybuji, že na toto svět plošně nějakým způsobem zareaguje, přistoupí apod. Jedině snad "pomůže" Covid-2x, ale touto cestou bychom nikdy neměli uvažovat.

My musíme mít na paměti to, že pomalu "každý rok" v opatřeních bude hrát roli a svět musí konat (doslova tady a teď). Píše se o tom, že např. dekády 2020-30 a 2030-40 jsou absolutně kritické pro opatření ke snížení CO2, methanu. Aby pak nebylo už pozdě, hodně pozdě ... (ono pozdě je už vlastně nyní, kdy jsme zaspali dekádu 2010-20).

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.